Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Serve "din mana"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Serve "din mana"

O gramada din jucatorii de la AmaTour servesc "din mana" sau ascund mingea cu corpul in momentul serviciului. Atunci cand doi adversari au un scor strans, asa un serviciu incorect ofera un avantaj. Pai, e frumos?
    Si cum la AmaTour nu exista arbitru ramane ca fiecare sa-si testeze nervii cand da de asa o problema.
    Blade: Donic Defplay Senso
    FH/BH: Stiga Chop&Drive
    BH/FH: Stiga Destroyer

Este uneori adevarat. Ce solutie propui?

Comentariu

Solutia mea e ca un set sa-l filmez cu un aparat digital si in al doilea, daca mai apare situatia, sa arat imaginile din primul set. Problema e la cei care isi fac un obicei din a servi incorect, nu la cei care o fac accidental. Ca toti mai gresim.
      O solutie pe termen lung ar fi scoaterea unui CD cu secvente faine din AmaTour, dar si cu momente amuzante in care sa fie inclusa o succesiune de servicii incorecte.
      Blade: Donic Defplay Senso
      FH/BH: Stiga Chop&Drive
      BH/FH: Stiga Destroyer

Comentariu

Eu am pe DVD meciuri in AMATOUR unde anumiti jucatori servesc aproape excusiv din mana. Nici nu cred ca stiu sa serveasca altcumva. Am pierdut la un astfel de jucator dar altii nu s-au impiedicat de asta.
        Lemn: Galaxy Z5 VF
        Fete: Bty. Tenergy 05/ Victas >01.

Comentariu

SERVE "DIN MANA"

De regula se ia atitudine fata de acest procedeu cand pierzi
          Acest fenomen se intampla si la jucatorii legitimati
          Motivatia executiei :nu stiu ca executia este incorecta,sau vor sa-si creeze avantaj
          Pentru cei din AMATOUR trebuie mentionat ce este un 'BUN SERVICIU"(UNII AU UN SERVICIU BUN -BINE PLATIT)
          CAP.2.6 din REGULAMENTUL JOCULUI DE TENIS DE MASA face referire la aceste aspecte
          In mare situatia se prezinta astfel
          a)palma in care se tine mingea este intinsa
          b)mingea sta in pozitie stationara in palma
          c)mingea se arunca vertical fara efect aprox. 16 cm
          d)mingea,paleta se afla deasupra mesei in spatele liniei de fund
          e)miscarile se executa in asa fel incat sa poata fi urmarite de catre arbitrii

Acum problema cea mare este ca cei care decid corectitudinea executiei sunt arbitrii.In lipsa acestora ,ca jucator in situatia in care consideri ca adversarul nu executa un bun serviciu poti adopta o atitudine pasiva,nu incerci sa lovesti mingea,atentionezi adversarul asupra situatiei create dupa care se continua partida cu repetarea serviciului(sperand intr-un BUN SERVICIU DE ASTA DATA)
          Primorac Carbon FL Off+
          Sriver FX // Sriver FX

Comentariu

Solutia cea mai buna este sa ne punem o "iarba" si atunci nu mai avem treaba cu serviciile ascunse. Sunt unii jucatori care fura tot timpul la servici, nu dau nume ca stiu ei cine sunt!!!
            Blade: Butterfly Schlager Carbon
            FH:TENERGY 05
            BH:TENERGY 05

Comentariu

Postat în original de VISCO
              Eu am pe DVD meciuri in AMATOUR unde anumiti jucatori servesc aproape excusiv din mana. Nici nu cred ca stiu sa serveasca altcumva. Am pierdut la un astfel de jucator dar altii nu s-au impiedicat de asta.
              E superenervanta kestia asta . E o lipsa de respect , e o obisnuinta la cei ce sunt "mancati" sa castige si apeleaza la orice mijloace. Penalizarea e singura optiune!
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

Comentariu

Dintre toate sporturile, la capitolul "fair-play", jucatorii de tenis de masa sunt pe primele locuri, daca nu chiar pe primul (asta, cel putin din ce am vazut eu lucrand de peste 10 ani in sport si din ceea ce spun si multi altii). Din pacate, si aici se adevereste zicala "nu este padure fara uscaturi".
                Butterfly Gergely Alpha
                Xiom Sigma Pro max
                Xiom Sigma Pro max

Comentariu

da

Am patit si eu la concursul de la bucuresti din primavara-vara, scorul era in permanenta strans si s-a ajuns la avantaje si a castigat setu cu o serva din mana adversarul..am trecut cu vederea ca nu imi place sa ..fac 'galagie' pt un pct sau asa...dar gandul nu putea sa treaca si apoi in setul urmator a incercat la fel si i-am zis ..sa o repete ca a servit din mana ...si el a zis: o sa incerc... deja ma enervasem.....si nu era genu care nu stia pt ca a servit asa doar cand era in dificultate... si mi-a lasat un gust amar...iar cu alt jucator dupa calculul meu scorul era 3-1 pt mine la seturi, ma duc sa dau mana cu el de final si el imi zice e 2-1 sau 2-2 numai stiu exact.... si am zis hai ca sa fie cum zice el sa joc ca si asa era ultimul meci si numai conta ca nici eu nici el nu mergea m ai departe ..si am pierdut pana la urma numai imi era cu gandul la joc asa deja imi facusem planu si tactica pt acele setuiri si asa ... in majoriatea sporturilor se face uz de orice posibilitate pt a castiga trecandu-se peste fair play...a fost prima mea participare in amatour si mi-a lasat o parere prosta partea asta..dar in rest mi-a placut majoritatea sunt fair play si organizarea e buna si nivelul destul de ridicat am ramas surprins...eu joc si in divizia onoare pe bucuresti si nivelul de la acel concurs a fost cu mult peste...
                  Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                  Fh: Xiom Omega II euro black
                  Bh: Xiom Omega I euro max red
                  Glue: Xiom i-bond
                  http://www.okclub.lx.ro

Comentariu

De obicei in cazuri din astea mai mult conteaza starea de nervozitate care apare in urma unei kestii de astea si care influenteaza desfasurarea partidei in continuare ....asta daca nu te aduni repede.
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

Comentariu

Re: Serve "din mana"

Nu prea e frumoasa chestia asta, dar stati linistiti ca se dau relativ serve din mana si ascunse si in divizia B/A/Superliga, asa ca .. eu zic ca nu e problema mare mare, dar daca se poate rezolva cu atat mai bine.
                      P.S.
                      Mai fac si eu posturi, trag tare sa il ajung pe Dl.Visco

www.pingpongshop.ro | official andro - DHS - der Materialspezialist dealer
                      https://facebook.com/magazinonlinetenisdemasa

Comentariu

No chance at all!!!
                        Lemn: Galaxy Z5 VF
                        Fete: Bty. Tenergy 05/ Victas >01.

Comentariu

Campionatul mondial Yokohama 2009
                          Arbitru Egypt:
                          a luat punct direct pentru serviciu incorect
                          Primorac Carbon FL Off+
                          Sriver FX // Sriver FX

Comentariu

Postat în original de mircea.garaz
                            Campionatul mondial Yokohama 2009
                            Arbitru Egypt:
                            a luat punct direct pentru serviciu incorect
                            Mingea aruncata in sus la serviciu,de Ma Long ii atinge fata si arbitrul da punct lui Maze. La faza asta te-ai referit?
                            Lemn Levi SIC Gloria OFF; Fețe - FH:BT Tenergy 05 max black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
                            Lemn TSP BLACK BALSA 7. OFF: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Tibhar Grass Dtecs 0,5 mm red

Comentariu

Nu stiu!Transmisia de la tenis o aveam pusa pe bara !Dar la sonor am auzit UP SERVICE!
                              Primorac Carbon FL Off+
                              Sriver FX // Sriver FX

Comentariu

Cine a citit topicul
                              Procesare...
                              X