Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Serve "din mana"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Serve "din mana"

O gramada din jucatorii de la AmaTour servesc "din mana" sau ascund mingea cu corpul in momentul serviciului. Atunci cand doi adversari au un scor strans, asa un serviciu incorect ofera un avantaj. Pai, e frumos?
    Si cum la AmaTour nu exista arbitru ramane ca fiecare sa-si testeze nervii cand da de asa o problema.
    Blade: Donic Defplay Senso
    FH/BH: Stiga Chop&Drive
    BH/FH: Stiga Destroyer

Este uneori adevarat. Ce solutie propui?

Comentariu

Solutia mea e ca un set sa-l filmez cu un aparat digital si in al doilea, daca mai apare situatia, sa arat imaginile din primul set. Problema e la cei care isi fac un obicei din a servi incorect, nu la cei care o fac accidental. Ca toti mai gresim.
      O solutie pe termen lung ar fi scoaterea unui CD cu secvente faine din AmaTour, dar si cu momente amuzante in care sa fie inclusa o succesiune de servicii incorecte.
      Blade: Donic Defplay Senso
      FH/BH: Stiga Chop&Drive
      BH/FH: Stiga Destroyer

Comentariu

Eu am pe DVD meciuri in AMATOUR unde anumiti jucatori servesc aproape excusiv din mana. Nici nu cred ca stiu sa serveasca altcumva. Am pierdut la un astfel de jucator dar altii nu s-au impiedicat de asta.
        Lemn: Galaxy Z5 VF
        Fete: Bty. Tenergy 05/ Victas >01.

Comentariu

Solutia cea mai buna este sa ne punem o "iarba" si atunci nu mai avem treaba cu serviciile ascunse. Sunt unii jucatori care fura tot timpul la servici, nu dau nume ca stiu ei cine sunt!!!
          Blade: Butterfly Schlager Carbon
          FH:TENERGY 05
          BH:TENERGY 05

Comentariu

Postat în original de VISCO
            Eu am pe DVD meciuri in AMATOUR unde anumiti jucatori servesc aproape excusiv din mana. Nici nu cred ca stiu sa serveasca altcumva. Am pierdut la un astfel de jucator dar altii nu s-au impiedicat de asta.
            E superenervanta kestia asta . E o lipsa de respect , e o obisnuinta la cei ce sunt "mancati" sa castige si apeleaza la orice mijloace. Penalizarea e singura optiune!
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

Comentariu

Dintre toate sporturile, la capitolul "fair-play", jucatorii de tenis de masa sunt pe primele locuri, daca nu chiar pe primul (asta, cel putin din ce am vazut eu lucrand de peste 10 ani in sport si din ceea ce spun si multi altii). Din pacate, si aici se adevereste zicala "nu este padure fara uscaturi".
              Butterfly Gergely Alpha
              Xiom Sigma Pro max
              Xiom Sigma Pro max

Comentariu

da

Am patit si eu la concursul de la bucuresti din primavara-vara, scorul era in permanenta strans si s-a ajuns la avantaje si a castigat setu cu o serva din mana adversarul..am trecut cu vederea ca nu imi place sa ..fac 'galagie' pt un pct sau asa...dar gandul nu putea sa treaca si apoi in setul urmator a incercat la fel si i-am zis ..sa o repete ca a servit din mana ...si el a zis: o sa incerc... deja ma enervasem.....si nu era genu care nu stia pt ca a servit asa doar cand era in dificultate... si mi-a lasat un gust amar...iar cu alt jucator dupa calculul meu scorul era 3-1 pt mine la seturi, ma duc sa dau mana cu el de final si el imi zice e 2-1 sau 2-2 numai stiu exact.... si am zis hai ca sa fie cum zice el sa joc ca si asa era ultimul meci si numai conta ca nici eu nici el nu mergea m ai departe ..si am pierdut pana la urma numai imi era cu gandul la joc asa deja imi facusem planu si tactica pt acele setuiri si asa ... in majoriatea sporturilor se face uz de orice posibilitate pt a castiga trecandu-se peste fair play...a fost prima mea participare in amatour si mi-a lasat o parere prosta partea asta..dar in rest mi-a placut majoritatea sunt fair play si organizarea e buna si nivelul destul de ridicat am ramas surprins...eu joc si in divizia onoare pe bucuresti si nivelul de la acel concurs a fost cu mult peste...
                Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                Fh: Xiom Omega II euro black
                Bh: Xiom Omega I euro max red
                Glue: Xiom i-bond
                http://www.okclub.lx.ro

Comentariu

De obicei in cazuri din astea mai mult conteaza starea de nervozitate care apare in urma unei kestii de astea si care influenteaza desfasurarea partidei in continuare ....asta daca nu te aduni repede.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

Comentariu

Re: Serve "din mana"

Nu prea e frumoasa chestia asta, dar stati linistiti ca se dau relativ serve din mana si ascunse si in divizia B/A/Superliga, asa ca .. eu zic ca nu e problema mare mare, dar daca se poate rezolva cu atat mai bine.
                    P.S.
                    Mai fac si eu posturi, trag tare sa il ajung pe Dl.Visco

www.pingpongshop.ro | official andro - DHS - der Materialspezialist dealer
                    https://facebook.com/magazinonlinetenisdemasa

Comentariu

No chance at all!!!
                      Lemn: Galaxy Z5 VF
                      Fete: Bty. Tenergy 05/ Victas >01.

Comentariu

Postat în original de mircea.garaz
                        Campionatul mondial Yokohama 2009
                        Arbitru Egypt:
                        a luat punct direct pentru serviciu incorect
                        Mingea aruncata in sus la serviciu,de Ma Long ii atinge fata si arbitrul da punct lui Maze. La faza asta te-ai referit?
                        Lemn Levi SIC Gloria OFF; Fețe - FH:BT Tenergy 05 max black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
                        Lemn TSP BLACK BALSA 7. OFF: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Tibhar Grass Dtecs 0,5 mm red

Comentariu

Postat în original de laky
                          Postat în original de mircea.garaz
                          Campionatul mondial Yokohama 2009
                          Arbitru Egypt:
                          a luat punct direct pentru serviciu incorect
                          Mingea aruncata in sus la serviciu,de Ma Long ii atinge fata si arbitrul da punct lui Maze. La faza asta te-ai referit?
                          Ceva de genul, de fapt arbitrei respective i s-a parut ca Ma Long a ascuns mingea cu corpul la serviciu si a dat punct pentru Maze scorul devenind 10-10, deci intr-un moment decisiv al meciului. Probabil incerca sa isi spele din greselile de arbitraj. A stricat meciul femeia respectiva, l-a enervat la culme pe Maze care si-a pierdut cu ocazia asta si concentrarea.
                          Exemple de greseli:
                          1. Mingea atinge fata lui Ma Long, jucatorii opresc jocul si schimba serviciul, arbitra e nedumerita, striga ceva si acorda punctul invers, adica lui Ma Long. Maze incearca sa-i explice despre ce e vorba, femeia e la pamant cu engleza asa ca Maze foloseste limbajul trupului, arunca mingea in sus si o prinde in gura , intr-un final il roaga pe Ma Long sa-i zica si el arbitrei despre ce e vorba si cu greu se rezolva greseala.
                          2. Maze intarzie serviciul din cauza ca Ma Long nu era pregatit pentru primire, oricum nu o intarziere semnificativa, iar egipteanca il avertizeaza pe Maze cu cartonas galben.
                          3. Net-uri neobservate, repetate de jucatori, arbitra comenteaza si nu prea intelege... fragmenteaza jocul, pune tensiune pe jucatori.
                          Normal ca Maze s-a enervat, i-a si zis cateva cuvinte la finalul meciului, dar pe TV nu s-a auzit ce zice.
                          Ca o concluzie, e inadmisibil sa se arbitreze in asemenea hal la un campionat mondial.
                          lemn: Waldner Dotec Carbon
                          fețe: Tenergy 05/Tenergy 05

Comentariu

singura solutie in cazul servelor din mana este solicitarea de arbitraj. daca-i reprosezi adversarului ca serveste din mana mi se pare un gest lipsit de fairplay. este posibil sa nu ai dreptate, fiind subiectiv in aceasta privinta si nu faci decat sa-ti enervezi adversarul. pentru inceput e bine macar in fazele superioare sa avem arbitraj la joc si echipament.
                            blade - JOO SE HYUK
                            rubbers - XIOM VEGA PRO & long pimples frictionless

Comentariu

Cand arbitra a dat punct pentru serviciu gresit, ii reprosa lui Ma Long faptul ca n-a aruncat bila mai sus de 15 cm, zicea ea. UP SERVE, UP SERVE repeta intr-o engleza "beduina". S-a vazut clar ca Ma Long a aruncat bila mai sus de 30 cm.
                              Cred ca arbitra mai bine la schi sau la bob .
                              Viscaria
                              Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

Comentariu

Cine a citit topicul
                              Procesare...
                              X