Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Calendar 2023

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Calendar 2023

    http://www.amatur.ro/tenisdemasa/cal_2023
    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

  • #2
    La mulți ani 2023!

    Ați deschis alt topic însă la întrebările mele nu a raspuns nimeni.

    Așa că, domnilor organizatori, coordonatori, nu va fie cu suparare dar întreb și eu: oare de ce nu se poate tine nici un turneu A+ in cea mai frumoasă și dotată sala pentru tenis de masa din jumătatea de vest a țării? Este vorba de Dumbrăvița.

    Tot respectul pentru colegii din Arad, nu mă înțelegeți greșit dar ambele turnee A+ din an (Regional și A+ pentru zona noastră) se țin în zona Arad? Dumbrăvița a propus regionalul și chiar A+ si văd că nu s-a aprobat niciunul. De ce nu există echitate, împărțeala frățească? Că dacă vorbim despre condiții, după umila mea părere, Dumbrăvița este peste locațiile din Arad.​
    Blade: Mizutani ZLC
    FH Nittaku Fastarc G1
    BH Xiom Sigma II Euro

    Comentariu


    • #3
      Părerea mea, coordonator zona 8, este sa va înțelegeți între voi, zona 7, înainte de a posta propunerile ... de ce sa aleagă alții pentru voi?
      Faceți o singură propunere pentru A+ și una pentru regional si nu mai sînt probleme.

      Zic și eu doar ... ca alții ...
      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

      Comentariu


      • #4
        Tare îmi este teamă că nu se vor mai organiza turnee Amatur la Dumbrăvița! Văd că până acum nu s-a propus nici un turneu A la Dumbrăvița și de aici și temerile mele. Păcat de toate condițiile oferite de această minunată sală.
        Blade: Mizutani ZLC
        FH Nittaku Fastarc G1
        BH Xiom Sigma II Euro

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de FlorinBN Vezi post
          Părerea mea, coordonator zona 8, este sa va înțelegeți între voi, zona 7, înainte de a posta propunerile ... de ce sa aleagă alții pentru voi?
          Faceți o singură propunere pentru A+ și una pentru regional si nu mai sînt probleme.

          Zic și eu doar ... ca alții ...
          Sunt perfect de acord cu tine Florine din postura de COORDONATOR a zonei 8, dar te rog enumara-mi pe ceilalti coordonatori la celalalte zone, ca nu stim, sau nu stie nimeni cum impartim 8 zone la 5 coordonatori cati ati mai ramas.Ca sa imi spui ca pe zona 7 se mai intoarce coordonatorul dupa ce a plecat si ne-a lasat de izbeliste de 2 ori, eu asta nu o mai cred numai daca Amatur isi va schimba titulatura in cel mai mare CIRC, si ne va considera pe toti pacalici.

          Tinand cont ca am discutat cu majoritatea organizatorilor din aceea zona si chiar cu coordonatorul la aceea data, care pe data de 13-14 dec chiar a votat A+ Dumbravita , si cu fostul coordonator Roman care a facut celelalte 7 editii de A+, si am propus DUMBRAVITA. Alte propuneri nu au fost, deci am procedat asa cum zici tu si asa cum si mie mi-se pare corect.

          Pt. cealalta varianta nu a fost nici o consultare ci, si aici vreau sa aduc un citat "noi, Grupul Martienii Vinerenii Tenismenii Arad, ne-am decis pentru anul 2023 sa candidam la organizarea unui turneu A+, cu baza sportiva din Sânpaul, (jud. Arad), sala HD" , deci a fost o decizie doar a lor, pe care nu vreau sa o comentez si nici nu vreau sa o analizam, am vrut doar sa o prezint.

          Florine sti foarte bine ca din toti coordonatorii care s-au perindat prin acest Amatur, tu esti singurul pe care l-am apreciat, si il apreciez cu adevarat (intra si Pali) si am colaborat foarte bine tot timpul si asa vreau sa ramanem, si stiu ce sarcina dificila esti obligat acuma sa o preiei si incerci sa mai reglezi din anumite greseli, dar eu cred ca oala cu sarmale s-a spart si e greu de lipit la loc.

          Tot respectul pentru tine.
          Ultima editare de Zosim1; 05.ian.2023, 15:12.

          Comentariu


          • #6
            Făgăraș- 29.07.2023, ( cu aprobarea organizatorilor/Aiud)

            Ivan Cătălin- 0773 700 690
            Malene Petru-0740 498 701
            Hobby: Motoare si ski !
            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

            Comentariu


            • #7
              6 mai 2023
              Turneu A "Cupa Primăverii", Lugoj
              organizator: Cristian Ignat
              organizator tehnic: Claudiu Vela


              23 septembrie 2023
              Turneu A "Cupa Lugoj Open 2023", Lugoj
              organizator: Cristian Ignat
              organizator tehnic: Claudiu Vela




              03 iunie 2023
              Turneu A "Cupa Millennium-Vršac", Vârșeț (Serbia)
              organizatori: Branislav Djan, Una Radak
              organizator tehnic: Claudiu Vela




              24 iunie 2023
              Turneu A "Cupa STK Banatul", Alibunar (Serbia)
              organizator: Marinel Ardelean
              organizator tehnic: Claudiu Vela




              25 noiembrie 2023
              Turneu A "Cupa Cetății", Deva
              organizatori: Daniel Boznea, Sorin Cărăuș
              organizator tehnic: Eugen Hoancea


              Comentariu


              • #8
                Buna ziua! Subsemnatul,Bardas Ioan, vin cu o propunere mai deosebita.Organizarea la Dumbraveni,jud. Sibiu a unui turneu la sf. lunii iulie: "Cupa Orasului Dumbraveni ",organizat de primaria orasului.
                Taxa 0 de participare si premii in valoare de 10.000 lei plus diplome si cupe.
                Ramane sa stabilesc(aici va rog sa ma ajutati cu propuneri si solutii) cum sa arate acest turneu si daca se poate face,pe ce criterii putem face inscrieriile,categoriile,etc. Eventual il pot face un turneu exclusiv ptr copii sau pe 3 categorii Amatur si o categorie copii sub 10 ani. Ideea e 0 taxa de participare si premii in valoare de 10.000 lei.
                Astept solutii si idei. Multumesc anticipat !

                Comentariu


                • #9
                  1.Cheltuielile (logistică) cine le suportă?
                  2. Vreți să fie inclus in clasament Amatur?
                  Hobby: Motoare si ski !
                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                  Comentariu


                  • #10
                    1- premiile in valoare de 10.000 lei o sa fie impartite la cele 4 categorii. Primii 8 jucatori din fiecare categorie o sa fie premiati. Premiile constau in materiale sportive de tenis de masa. Astfel ajutam si firmele de echipament sportiv tenis de masa, le facem vanzare de 10.000 lei.
                    2- logistica o platim separat, in fct de oferta mai buna.
                    3- da,vrem in cadrul Amatur.
                    4- inca nu am conturat exact cum sa se desfasoare turneul,astept ajutor si sugestii cum putem face sa fie un turneu de mare valoare cu cei mai buni jucatori din fiecare categorie. S au poate putem intercala ceva si ptr copii.

                    Comentariu


                    • #11
                      neluturap
                      3- da,vrem in cadrul Amatur.

                      Ok! In aceste condiții trebuie să faceți un Turneu A sau B, la o dată care să nu afecteze alte turnee (300 Km disatanță), consultați calendarul turneelor AmaTur. Trebuie să aveți în vedere că inscrierile se vor face cu regula primul venit -primul servit. Puneți câteva poze cu sala, probabil este necunoscută, faceți si publicitate cu această ocazie.


                      4- inca nu am conturat exact cum sa se desfasoare turneul,astept ajutor si sugestii cum putem face sa fie un turneu de mare valoare cu cei mai buni jucatori din fiecare categorie. S au poate putem intercala ceva si ptr copii.[/QUOTE]

                      Se poate face si numai/sau/si cu copii, vorbiți cu C.D,( Toma Florin sau Apian Florin).

                      PS. O să primiți consiliere si prin telefon de la un organizator tehnic titrat.

                      Continuarea sugestiilor se poate face aici

                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • #12
                        Nelutu! Daca faci Turneu A in ultima sambata a lunii Iunie te suprapui peste turneul de la Borsec respectiv Fieni. Ai 2 variante: 1 - vorbesti cu organizatorii locali sa iti accepte organizarea turneului, sau 2 organizezi turneu B. Aici este respectata distanta minima de 100 km prevazuta de regulament. Daca ai nelamuriri si te pot ajuta suna-ma la 0741908006.

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                          Nelutu! Daca faci Turneu A in ultima sambata a lunii Iunie te suprapui peste turneul de la Borsec respectiv Fieni. Ai 2 variante: 1 - vorbesti cu organizatorii locali sa iti accepte organizarea turneului, sau 2 organizezi turneu B. Aici este respectata distanta minima de 100 km prevazuta de regulament. Daca ai nelamuriri si te pot ajuta suna-ma la 0741908006.
                          Domnu Kantor e vorba de sfarsitul luni IULIE, acolo sunt alte turnee.

                          Postat în original de neluturap Vezi post
                          unui turneu la sf. lunii iulie: "Cupa Orasului Dumbraveni ",organizat de primaria orasului.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Zosim1 Vezi post

                            Domnu Kantor e vorba de sfarsitul luni IULIE, acolo sunt alte turnee.

                            Scuze ca am vazut gresit la telefon. Atunci se suprapune cu Aiudul. Daca Aiudul reuseste sa puna pe 22 iulie ( cu DEDA, are acceptul nostru) atunci se poate organiza.

                            Comentariu


                            • #15
                              Am inteles ca cel mai bine ar fi sa punem turneul la Competitii, deci sa nu fie turneu de tip B sau A.
                              Astfel putem organiza categorii de copii, juniori si seniori.

                              Trimis de pe al meu SM-S908B folosind Tapatalk

                              Comentariu


                              • #16
                                Din păcate turneul de la Târgoviște de pe data de 4 februarie, se anulează!!! Sala Polivalentă indisponibilă!!!
                                Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                FH - Xiom Sigma II Pro
                                BH- Xiom Sigma II Pro

                                Comentariu


                                • #17
                                  In atentia conducerii Amatur,

                                  Avand in vedere ca a trecut deja o luna de la desemnarea ofertei castigatoare pentru organizarea celui mai important eveniment din Amatur adica Turneul Campionilor rog conducerea Amatur sa prezinte cat mai detaliat si argumentat posibil pe ce criterii a fost desemnat castigatorul si avand in vedere ca sunt doar sase oameni care au hotarat ideal ar fi sa stim fiecare cum a decis si pe ce s-a bazat cu atat mai mult ca in actualul regulament nu exista criterii concrete si sunt sigur ca toti participant Amatur sunt curiosi sa afle si in plus organizatorii care depun oferte sa nu ramana cu impresia ca decizia nu este corect luata si sa ajungem la concluzia ca Emi are dreptate cand afirma “Organizarea TC si a A+ din zona 7 a fost atribuita in urma unor concesi si compromisuri.” cu alte cuvinte nu in urma evaluarii ofertelor ci doar in urma jocurilor de culise.


                                  Nu ascund faptul ca personal consider decizia incorecta dar sper ca ma va convinge argumentatia fiecarui membru care a decis in special a celor care au decis Medias adica a domnilor Apian Florin,Avram Nicolae , Cozma Catalin si Toma Florin.(desigur este o informatie neoficiala deoarece nici macar cine pentru cine a votat nu a aparut pe forum din cate stiu eu cel putin)

                                  Cum spuneam personal in continuare vad peste oferta Aradului comparativ cu Medias si as grupa argumentele pe mai multe categorii.

                                  1.Argumente principale:
                                  a.conditiile de joc superioare ,Arad-ul oferea sala Polivalenta ,sala Academiei Dana Dodean sala cu tribune construita nu demult de Universitatea Aurel Vlaicu din Arad in care iluminarea a fost refacuta special pentru tenis de masa anul trecut,sala noua de la Sanpaul constructie noua 2022 si din fonduri si la standarde europene si s-a tinut cont sa fie adecvata si pentru tenis de masa,desigur toate echipate corespunzator cu tot ce este nevoie.
                                  b.ospitalitatea ,clar mult peste (sala festiva la deschidere, aperitive tradiționale, fructe, batoane de ciocolată, apă, suc, cafea, ceai, ciocolată caldă pentru copii și ceaun cu murături),asigurata pentru toti participanti si inclusa in taxa cuprinsa intre 60-75 lei .

                                  2. Argumente secundare:
                                  a.Dupa cum sublinia si domnul Toma pentru prima data in istoria Amatur s-au unit toti organizatorii dintr-o localitate adica Arad si din pasiune pentru Amatur am dorit sa facem un turneu practic fara profit doar din placere si recunostinta fata de tot ce ne-a oferit circuitul Amatur de-a lungul anilor. Pentru cine nu crede sa vada turneele B.I.R.R.A sau ultimul turneu martian facut dupa modelul BIRRA.

                                  b.Nu s-a organizat niciodata un TC in zona 7 in timp ce cu cel actual zona castigatoare adica 6 va avea sapte !!!! Oare nu toti participam in Amatur si in plus tot timpul cei din zona 7 parcurg distante mari avand in vedere ca sunt patru din cinci judete pe granita !!!

                                  3. Argumente subiective:
                                  a.Organizatorii din Arad, care avem ca hobby tenisul de masa, am vrut sa organizam strict de placere si evident doar in interesul Amatur pe cand ma intreb Emi care este reprezentant Gewo ale cui interese le sustine\promoveaza in primul rand? Oare nu este un mic \mare conflict de interese? Din punctul meu de vedere Amatur ar fi trebuit sa ia in calcul oferta lui Emi doar daca nu existau alte oferte si ar fi frumos sa urmeze exemplul de colaborare cu Amatur al celorlalti reprezentati de material sportive.
                                  b.Din cate stiu TC de anul trecut adica Piatra Neamt initial a fost acordat tot lui Emi, dar apoi conducerea Amatur care practic este tot cam cea de acum nu a fost de acord cu modul propus de Emi si Emi nu s-a mai ocupat de organizarea TC Piatra Neamt.Ma intreb cum a putut conducerea Amatur sa ii dea tot lui Emi TC 2023 dupa ce nu a fost de acord ca el legat de TC 2022? Mai nou doar Emi poate primi TC ? Parerea mea este ca monopolul este daunator in general si ar trebui mai ales in Amatur sa nu existe deoarece lumea vine de placere.
                                  c.Parerea mea este ca atunci cand ai mai multe oferte ca in cazul de fata nu poti lua decizia pe baza ofertelor succinte prezentate in prima faza si ai nevoie de ofertele detaliate pentru a lua cea mai buna decizie.Domnul Kantor a si cerut si conducerea Amatur a si primit aceste oferte doar ca ele nu au mai fost discutate.
                                  d.Atat echipa Arad cat si Lazarea reprezinta suflul nou in Amatur si era un moment bun ca el sa fie bagat in seama de conducerea Amatur si astfel sa se transmita un semnal pozitiv intregului Amatur ca a sosit momentul in care toata lumea are drepturi egale si sa distruga mit-ul (din pacate realitatea) ca doar unii pot face de exemplu TC.Ar fi incurajat probabil si aparitia altor oameni noi cu idei noi care ar fi dus la dezvoltarea Amaturului.Pentru dezvoltarea Amatur consider ca este nevoie atat de oameni cu experienta cat si de oameni noi cum am spus mai sus.Majoritatea membrilor din actuala conducere a Amatur consider ca isi fac bine treaba pe sarcinile precise pe care le au insa cel putin anul acesta impresia mea este ca desemnarea organizarii TC a fost o corvoada pentru ei de care au vrut sa scape cat mai repede si prin asta inteleg fara analiza atenta a ofertelor mai ales ca nu erau obisnuiti sa aiba atatea oferte.Un exemplu ce imi intareste aceasta convingere este si un post recent al domnului Florin Apian care sugereaza ca cei care depun oferte sa se inteleaga intre ei si practic la ei sa ajunga o singura oferta pe turneu si astfel evident nu au nimic de facut si au scapat de o grija\problema\sarcina.Cum ar fi ca la o licitatie reala (nu aranjata cum se mai practica) cei care liciteaza sa se “intelega intre ei” si sa depuna doar unul o oferta si astfel cel care a cerut licitatia sa nu aiba batai de cap.Din cate stiu ne-am saturat de comunism si vrem piata concurentiala care ne va aduce spre mult visata “vrem o tara ca afara” si asta trebuie aplicat si in Amatur. Emi a dat reply si desigur a imbratisat acesta idee ca doar asa se facea si pana acum si a beneficiat din plin de ea si beneficiaza in continuare, desigur daca tot este de acord cu acesta idee ar fi putut sa se retraga si el din cursa pentru TC ajutand conducerea Amatur care ar fi avut o sarcina mult mai usoara deoarece trebuia sa aleaga doar din doua oferte si in plus ar fi facut si un gest nobil incurajand suflul nou.(desigur inca nu este tarziu J ) Emi stii bine te apreciez pentru multe lucruri facute in Amatur dar nu pot sa te apreciez pentru faptul ca tot timpul vrei totul inclusiv acum, adica dupa ce ai obtinut TC cum l-ai obtinut nu scapi nici un prilej sa nu mentionezi direct sau indirect ca trebuia sa primesti si A+ Zona 7 Dumbravita.

                                  4. Argumente hilare:
                                  1.Aradul este departe. Toti facem parte din Amatur prin urmare este normal sa avem toti dreptul sa organizam TC care in plus este portdrapelul promovarii tenisului de masa la nivel de hobby si implicit Amatur. Din centrul tarii sa zicem Sibiu (se fac maxim 3 ore pana la Arad) sau Brasov se ajunge cel putin la fel daca nu mai repede decat la Targu Jiu sau Piatra Neamt unde s-a tinut deja TC.In plus pentru a reduce costurile participantilor faceam turneul pe o zi si practic masa asigurata pentru toti pe toata ziua la concurs inclusa in taxa.Tot anul jucatorii din Arad strabat distante mari macar odata la cativa ani in semn de solidaritate daca nu altceva consider ca puteau veni fara probleme si ceilalti colegi din Amatur la Arad.
                                  2.Oferta a fost prezentata de Claudiu Vela (i-am prezentat oferta noastra deoarece el este coordonatorul zonei 7 si i-a placut atat de mult ca a vrut sa se implice direct) care participa si la organizare dar este si membru in CD Amatur.Da,sunt de acord ca nu este ok ca tu sa organizezi si tu sa votezi.Dar de exemplu domnul Toma si el in conducerea Amatur a organizat ca organizator principal la Targu Jiu si altii la fel deci in Amatur este din totdeauna aceasta practica !!! In oferta detaliata din ziua votului pe care Emi o incepe asa “Inaintea votului aducem cateva lamuriri suplimentare la care am fost solicitati. “ a trecut la organizare si pe cei patru din conducere cu drept de vot care au votat pentru el si practic prin urmare avea din start asigurata victoria (Apian,Avram,Cozma si Toma) Desigur conducerea Amatur participa la organizarea TC dar Emi nu i-a trecut la organizare si pe cei care au votat impotriva (Vela,Kantor). Punctul asta am tinut sa apara mai ales ca Emi a declarat asa “Una dintre situatiile subiective este cazul Vela Claudiu, care propune, posteaza ,voteaza si modereaza. Serios chiar nu realizati faptul.acesta.” declaratie care mi se pare din lumea politica mai ales in contextul in care Emi din start are asigurate 4 din 6 voturi adica majoritatea , credeam ca suntem in Amatur adica unde venim de placere si din dragoste pentru tenisul de masa.
                                  In concluzie la acest punct dupa cum stiu nu exista in regulament legat de TC decat sa fie 20 de mese si atat si propun ca in viitorul regulament sa fie o anexa unde sa fie specificate reguli clare ca sa nu mai ajungem si la anul la astfel de discutii.
                                  3.Oferta a fost prezentata “pompos si extravagant” (citat din Emi).Din pacate nu sunt clare regulile cum trebuie sa arate o oferta pentru TC si noi am vrut sa fie cat mai clara pentru cei care vor lua decizia.Oare oferta refacuta a lui Emi cu piscina nu era pompoasa si extravaganta…va fi inclusa intr-o taxa de 60-75 lei si pentru toti participanti?

                                  Apreciez in mod deosebit activitatea domnului Apian legata de tot ce tine de clasament ,apreciez activitatea domnului Avram legata de retrageri precum si a domnului Cosma legata de legitimati insa strict legat de decizia privind TC cel putin pana apar raspunsurile lor (desigur sper ca si domnul Toma sa raspunda) consider ca doar domnul Kantor a fost la inaltime si s-a comportat ca un profesionist adevarat si a cerut detalii suplimentare de la ofertele prezentate pentru TC si a cerut o analizare atenta si obiectiva a lor din cate am aflat care din pacate nu s-a mai facut si votul a ramas pe repede inainte.
                                  Astept cu nerabdare raspunsurile membrilor din conducerea Amatur care au luat decizia privind locul in care se va desfasura TC 2023 si le multumesc anticipat pentru ele.

                                  Istvan Fekete (Pitzi)

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    O sa-ti raspund eu....mai ales ca se tot da exemplul turneului final de la Tg Jiu.
                                    As vrea sa reamintesc faptul ca a fost singura oferta din acel an...nimeni nu a vrut sa se angajeze. Si cind nu ai alte oferte..ce alegi?
                                    La fel in 2022....singura oferta a fost Piatra-Neamt...si acel turneu nu a fost dat lui Emi...a fost propunerea colegilor din Piatra Neamt..ei s-au angajat in organizarea acelui turneu.

                                    Revenind acum la explicatii....

                                    - Asa cum am mai subliniat si cu alta ocazie, cea mai profesionista oferta din tot ce a fost pina acum in propunerile de TC de-a lungul anilor, a fost cea a Aradului....poze cu salile de concurs, cu sala de evenimente, cu tot ce se ofera ca si conditii, etc.
                                    - De asemenea am apreciat faptul ca a fost o premiera in Amatur, faptul ca organizatorii din zona s-au unit pentru organizarea acestui eveniment, avind in vedere ca sunt multe zone in care sunt tot felul de bisericute si interese meschine.

                                    In urma consultarilor cu colegii din zona, peste 80% au spus ca prefera locatiile din centrul tarii...Sfintu Gheorghe sau Medias. Pleaca dimineata si seara sunt inapoi acasa..cheltuieli cit mai mici. In nici-un caz Lazarea sau Aradul, indiferent de conditiile oferite.

                                    In momentul insa in care iei o decizie ce afecteaza activitatea multora, nu e normal sa tii cont doar de ceea ce vrei tu personal, ci trebuie ca decizia pe care o iei sa fie acceptata de cit mai multi (oricum niciodata nu vei putea sa-i multumesti pe toti..circotasi vor fi tot timpul).

                                    In prima faza am votat pentru Sfintu Gheorghe, dar daca Gelu Vladoiu si-a retras oferta, la rugamintea/presiunea colegilor din zona am votat Medias-ul...in conditiile in care eu personal am avut multe discutii contradictorii cu Emi...dar nu port ranchiuna, si repet..cind iau o decizie nu tin cont de ce vreau eu..ci de dorinta marii majoritati.

                                    Revenind la Emi.....daca initial a fost ca un conflict de interese (el organizeaza turnee si tot el isi vinde si materialele) , incet -incet si alti distribuitori au inceput acelasi lucru...vezi Viva, Andro
                                    Daca ne aducem aminte, acum citiva ani erau rare turneele la care distribuitorii erau prezenti cu materiale de tenis de masa...acum marea majoritate a turneelor beneficiaza atit de prezenta lor, cit si de vouchere oferite cistigatorilor.

                                    In concluzie,....nimeni nu are monopol, si pentru a elimina/diminua discutiile ce pot aparea in luarea unor decizii ale CD la alegerea TC, voi sustine una din propunerile D-lui Catalin Cozma pentru viitor, si anume ca in luarea unor decizii sa fie implicati si unii din cei mai activi organizatori.





                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Multumesc mult pentru raspuns.

                                      ...si totusi are cineva monopol zona centrala in principiu zona 6 pentru organizarea TC.

                                      Cat despre asta :
                                      "
                                      In urma consultarilor cu colegii din zona, peste 80% au spus ca prefera locatiile din centrul tarii...Sfintu Gheorghe sau Medias. Pleaca dimineata si seara sunt inapoi acasa..cheltuieli cit mai mici. In nici-un caz Lazarea sau Aradul, indiferent de conditiile oferite.
                                      "

                                      Sa inteleg ca este normal ca mai ales cei din judetele de pe granita sa stabata tot timpul, prin asta inteleg nu doar un singur an competitional, distante mari si foarte mari dar cand vine vorba de TC odata la nu stiu cati ani o parte din jucatorii Amatur nu pot strabate o distanta mai mare ?

                                      Adica la noi este normal sa avem tot timpul cheltuieli in plus si la altii odata la nu stiu cati ani nu ? Asta numiti dumneavoastra echitate ?

                                      Noi avem doar obligatii la fel nu si aceleasi drepturi in Amatur?

                                      Daca tot va ganditi la cei din centru cand ii vorba de TC poate va ganditi si la cei de pe granita dar nu numai si sa introduceti o regula ca de exemplu sa fie exceptati de taxa daca merg la un concurs mai departe de 200Km de casa.Ce ziceti ?

                                      Din cate s-a vazut atat la Piatra Neamt cat si la Tg,Jiu practic nu au ramas locuri goale si in principiu au venit si marea majoritate a jucatorilor din fruntea clasamentului.

                                      Cam in orice sport locatia unde se organizeaza competitia majora se schimba ca asa este normal nicaieri nu am auzit acest criteriu, adica sa fie in centru, fie competitie profesionista fie de amatori ..din zona 7 de exemplu nu sunt doar cativa jucatori ci 564 conform clasamentului si avand in vedere ca de exemplu in zona 6 sunt 769 si trecem peste cheltuielile cu turneele ale unora si ale altora tot nu iese ca in zona 6 trebuie de sapte ori si in zona 7 niciodata ...intelegeam daca erau in zona 7 doar cativa jucatori.

                                      Ca fapt divers primii doi jucatori in clasamentul Amatur sunt din Timisoara si Tulcea, s-a preocupat cineva de cheltuielile lor sa zicem pentru un an competitional ca sa poata ajunga in varf ?

                                      Nu este normal sa fie doar in centru TC din moment ce toti contribuim aproximativ in mod egal la bunul mers al circuitului Amatur !!!

                                      Pot sa spun ca sunt foarte dezamagit ca acest criteriu hilar a hotarat unde se face TC.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Pitzi Vezi post

                                        Nu este normal sa fie doar in centru TC din moment ce toti contribuim aproximativ in mod egal la bunul mers al circuitului Amatur !!!

                                        Pot sa spun ca sunt foarte dezamagit ca acest criteriu hilar a hotarat unde se face TC.
                                        Imi pare rau sa-ti spun..dar nu cred ca ai inteles ce am scris mai sus....

                                        Postat în original de florin toma Vezi post
                                        In momentul insa in care iei o decizie ce afecteaza activitatea multora, nu e normal sa tii cont doar de ceea ce vrei tu personal, ci trebuie ca decizia pe care o iei sa fie acceptata de cit mai multi (oricum niciodata nu vei putea sa-i multumesti pe toti..circotasi vor fi tot timpul).


                                        Criteriul nu este centrul tarii, distanta, etc......ci dorinta majoritatii.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de florin toma Vezi post

                                          Imi pare rau sa-ti spun..dar nu cred ca ai inteles ce am scris mai sus....



                                          Criteriul nu este centrul tarii, distanta, etc......ci dorinta majoritatii.

                                          Prin majoritate banuiesc ca intelegeti cei patru din sase ca doar ei au votat locul de desfasurare al TC.
                                          Daca insa intelegeti altceva adica majoritatea membrilor Amatur nu am vazut nici un sondaj de consultare ...chiar si pentru 80% vorbim de vreo 3-4000 de colegi si desigur votarea nu ar mai fi avut sens.

                                          Va cam contraziceti.

                                          Oricum multumesc ca m-ati ajutat sa aflu ce am vrut sa stiu adica orice am fi facut si daca apelam sa zicem la ajutor din partea emirului Qatar-ului nu obtinem TC (din postul dumneavoastra "In nici-un caz Lazarea sau Aradul, indiferent de conditiile oferite") si ca unii sunt mai egali decat altii ("In urma consultarilor cu colegii din zona, peste 80% au spus ca prefera locatiile din centrul tarii...Sfintu Gheorghe sau Medias. Pleaca dimineata si seara sunt inapoi acasa..cheltuieli cit mai mici" ...aici nu imi este clar daca faceti referire la 80% din Amatur sau de fapt faceti referire doar la Pitesti si imprejurimi ..oricum ar fi tot dovedeste ca cheltuielile ce le fac cei din judetele de pe granita tot timpul nu doar odata nu va sensibilizeaza ci doar chetuielile de la TC odata la cativa ani ale unora



                                          Exista acest post care zice ca totusi nu majoritatea decide cel putin nu pentru TC 2023 :



                                          Pe viitor ca sa nu ne mai pierdem vremea va rog introduceti in Regulament direct zona care poate face TC si mai ales organizatorii agreati.Desigur nu sunt de acord cu asa ceva dar macar unii nu ne mai pierdem timpul .
                                          Ultima editare de Pitzi; 16.ian.2023, 22:40.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de florin toma Vezi post
                                            O sa-ti raspund eu....mai ales ca se tot da exemplul turneului final de la Tg Jiu.
                                            As vrea sa reamintesc faptul ca a fost singura oferta din acel an...nimeni nu a vrut sa se angajeze. Si cind nu ai alte oferte..ce alegi?
                                            La fel in 2022....singura oferta a fost Piatra-Neamt...si acel turneu nu a fost dat lui Emi...a fost propunerea colegilor din Piatra Neamt..ei s-au angajat in organizarea acelui turneu.

                                            Revenind acum la explicatii....

                                            - Asa cum am mai subliniat si cu alta ocazie, cea mai profesionista oferta din tot ce a fost pina acum in propunerile de TC de-a lungul anilor, a fost cea a Aradului....poze cu salile de concurs, cu sala de evenimente, cu tot ce se ofera ca si conditii, etc.
                                            - De asemenea am apreciat faptul ca a fost o premiera in Amatur, faptul ca organizatorii din zona s-au unit pentru organizarea acestui eveniment, avind in vedere ca sunt multe zone in care sunt tot felul de bisericute si interese meschine.

                                            In urma consultarilor cu colegii din zona, peste 80% au spus ca prefera locatiile din centrul tarii...Sfintu Gheorghe sau Medias. Pleaca dimineata si seara sunt inapoi acasa..cheltuieli cit mai mici. In nici-un caz Lazarea sau Aradul, indiferent de conditiile oferite.

                                            In momentul insa in care iei o decizie ce afecteaza activitatea multora, nu e normal sa tii cont doar de ceea ce vrei tu personal, ci trebuie ca decizia pe care o iei sa fie acceptata de cit mai multi (oricum niciodata nu vei putea sa-i multumesti pe toti..circotasi vor fi tot timpul).

                                            In prima faza am votat pentru Sfintu Gheorghe, dar daca Gelu Vladoiu si-a retras oferta, la rugamintea/presiunea colegilor din zona am votat Medias-ul...in conditiile in care eu personal am avut multe discutii contradictorii cu Emi...dar nu port ranchiuna, si repet..cind iau o decizie nu tin cont de ce vreau eu..ci de dorinta marii majoritati.

                                            Revenind la Emi.....daca initial a fost ca un conflict de interese (el organizeaza turnee si tot el isi vinde si materialele) , incet -incet si alti distribuitori au inceput acelasi lucru...vezi Viva, Andro
                                            Daca ne aducem aminte, acum citiva ani erau rare turneele la care distribuitorii erau prezenti cu materiale de tenis de masa...acum marea majoritate a turneelor beneficiaza atit de prezenta lor, cit si de vouchere oferite cistigatorilor.

                                            In concluzie,....nimeni nu are monopol, si pentru a elimina/diminua discutiile ce pot aparea in luarea unor decizii ale CD la alegerea TC, voi sustine una din propunerile D-lui Catalin Cozma pentru viitor, si anume ca in luarea unor decizii sa fie implicati si unii din cei mai activi organizatori.




                                            Nea Tomita esti de Ando...

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Salutare! De ce nu faceți un regional anual A+, pe fiecare zonă și primii 16 clasați participă la Turneul Campionilor? Ca și părere...
                                              BH: SPINLORD GIPFELSTURM 1.8 mm
                                              Blade: KAZAK
                                              FH: ANDRO RASANTER R47 ULTRAMAX

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Dorim organizarea unui turneu A la Iași în 6 mai la Sala Polivalentă, 12-16 mese și 100-120 participanți, organizatori Adrian Gotcă, Gigi Berescu, tehnic Paul Gasner. Știm că mai sunt și alte turnee programate pentru această zi dar e unica în care Sala e disponibilă în prima jumătate a anului, iar Iașii nu s-au bucurat de ceva vreme de un A mulțumim pentru înțelegere
                                                TB ZLF & T05/T05FX

                                                Comentariu


                                                • FlorinBN
                                                  FlorinBN comentat
                                                  Editarea unui comentariu
                                                  ok

                                              • #25
                                                8 iulie 2023
                                                Turneu A "Cupa Aradului", Arad
                                                organizator: Cristian Dodean
                                                organizator tehnic: István Fekete


                                                28 octombrie 2023
                                                Turneu A "Cupa Academia Daniela Dodean", Arad
                                                organizator: Cristian Dodean
                                                organizator tehnic: István Fekete


                                                Comentariu


                                                • FlorinBN
                                                  FlorinBN comentat
                                                  Editarea unui comentariu
                                                  ok
                                              Who has read this thread:
                                              Procesare...
                                              X