Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de laky Vezi post
    Aș aduce în discuție o față care după părerea mea trebuie să fie in topul fețelor OX. Este vorba de Der Materialspezialist Kamikaze OX. Mă bătea de mult g?ndul s-o încerc, dar cu aveam destul de multe ierburi cumpărate, așa că nu am prea vrut să-mi încarc stocul și oricum ajunsesem la concluzia ca Tibhar grass Dtecs e the best și cu asta gata.Dar dracul nu mi-a dat pace si am sărit la g?tul unui Kamikaze SH în stare fbună si mi-am zis ca acum sau niciodată.
    Ei bine, e SUPERB!. Jocul scurt cu mingi impinse, sau tăiate, chopul de la distanță, blocul de langă masă e peste Dtecs. Dar ceea ce face cu adevărat diferența e potențialul de atac, cu mult peste Dtecs. Din ce cauza, nu stiu, poate fi geometria pipsilor, dispunerea altfel a acestora, materialul fetei. Precizia directionării liftului este dată de o liniaritate demnă de remarcat. Din aceasta cauză controlul este mai mare și poți să gîndești mai eficient lovitura următoare. Suportul fetei mi se pare mai gros decât la Dtecs, nu are acea sezatie de foaie de țigară. Din cauza asta este mult mai usor de lipit si dezlipit. Nu am de g?nd în continuare să mă lansez in speculații tehnice, căci nu cred că am calificarea și nici să citez de pe alte saituri nu aș vrea. Pe scurt e o față la fel de rapidă ca Dtecs dar cu un control superior, un spinreversal si un efect deranjant mai mare. Iar atacul e cireșa de pe tort.
    Singurul parametru asupra căruia încă nu pot să mă pronunț este durabilitea, dar timpul o va demonstra.
    Aș ruga colegii care folosesc sau au încercat Kamikaze să se pronunțe asupra experienței avute cu această față.
    Joc de mai bine de 1 an cu Kamikaze ox. Geometria fetelor/pips-lor este proiectată special pentru noile mingii din plastic 40+.
    Merge bine daca o pui pe un lemn Def (cu balsa sau cu plută). Pe un lemn carbon este destul de rapidă si neiertatoare, cu margini restranse pentru greșeli.
    Protejata cu folie neadeziva si pusa in toc/husă, poți juca lejer cu ea, intens, 3x/săptăm?nă + turnee cam 4 luni. Eu o lipesc cu folie dublu adeziva (merge perfect si nu ai balonarile de la lipiri nereusite cu lipiciul apos) . Daca este menținută corespunzator face față chiar si la cele mai puternice topspin-uri fara sa-i sara dinții, cand pui block.
    Este interesant cand joci cu un alt competitor care are tot Kamikaze ox, (mi s-a intamplat saptamana trecuta la turbeu A), poti anticipa perfect, daca te uiti cum loveste, pt ca vei sti ce vine, comportamentul/traiectoria mingii după un schimb Kamkz/Kamkz si poti ataca devastator cu FH-ul. Este ca si cand celălalt ar fi un perete pasiv.
    Ceva ciudat, pentru prima dată, duminica, la Ploiești, turneu A, am vazut pe fata Kamikaze ox condens la greu (ok, umiditatea a fost f mare). Nu prea ai cum sa o ștergi, poti doar sa o scuturi, pt că apa iti rămâne nu pe dinti ci printre dinți și se prelinge. Devine enervant, pt ca, atunci cand servesti cu iarba, nu mai adera deloc si se duce serva direct in fileu, a. i. esti lasat sa joci doar cu o singura față. Am vazut ca unii o usucă cu foenul, dar căldură excesiva, in mod sigur imbatrabeste cauciucul, distruge elasticitatea feței și ii inrautateste performantele. Sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva si cum o uscați, îndepărtați umiditatea? (clasic nu merge, ii rupi dinții).
    Toate cele bune!
    laky and remy like this.

Comentariu

• A incercat cineva lemnul Hidra Re-Impact cu iarba?Ceva pareri?

Comentariu

Procesare...
      X