Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru AMATUR 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • DAN TT
    a răspuns
    ma gindesc ca ar fi corect ca amatorii sa isi castige participarea la open prin acumularea de puncte si prin cresterea mediei in functie de rezultate n si sa nu se poata inscrie la open decat atinci cand merita acest loc si nici sa nu poata revenii la amatori decat atunci cand media p le va scadea sa zicem nu de la 19 la 18.7 ci de la 19 la 16 sau 17 pt a evita scaderile de valoare voite !!
    nu poate sa vinba o echipa din divizia b sa joace cand are chef cu cei din divizia a doar pt ca e prmis si pt ca ia mai multe puncte decat celelalte echipe car participa in divizia corecta !!
    multi jucatori de la amatori sunt in fruntea clasamentului doar pt ca au participat la mai multe concursuri si pt ca au aflat ca la open se dau maimulte puncte fara prea multa munca !! sa avem pardon !! aceste fenomene trebuie sa dispara si fiecare sa asi cunoasca lungu nasului !! multumesc
    Ultima editare de DAN TT; 30.nov.2013, 23:05.

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    Nu conteaza daca am inteles care e interesul dvs. sau daca aveti vreunul.
    Acum 1 an categoriile open/amatori se stabileau doar in functie de MA=media turneelor A; puteai sa castigi multe turnee A+ si B-uri, daca aveai MA<19 erai amator.
    Anul acesta s-au luat in considerare toate turneele, cu exceptiile amintite, iar la anul va fi altfel.
    Nu vad o rezolvare imediata la ceea ce spuneti mai sus, doar sa bagam niste restrictii de participare la turneele A+ sau amatorii sa n-aiba voie la open pentru a nu acumula puncte nemeritate etc - ar fi interesante niste propuneri in sensul asta.

    Lasă un comentariu:


  • dinicescuion
    a răspuns
    Dc. asta ati inteles imi pare rau ,dar sa mi spui dc ai inteles interesul meu care e?
    Formulele si grilele permit usor unor amaturisti valorosi ,puternici sa nu joace la OPEN ,openistii cu 2 turnee jucate int-un an sa ocupe locul nemeritat la turneeul final ,amaturistilor participanti la unele openuri sa ocupe pozitii bune in clasament si alte anomali.

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    Postat în original de dinicescuion Vezi post
    Dupa dvs castig 4 turnee B si 1 turneu A+ sunt amator.
    Asa-i, sinteti amator dupa formula asta; de aceea o s-o schimbam, inclusiv modul de aplicare care s-a stabilit acu' un an; unde ati fost pana acum?

    Lasă un comentariu:


  • sevraj
    a răspuns
    Nea Ioane da vad ca i iei la rand. Nimeni nu mai e bun, nimeni nu face nimic bine, toti sunt pe interes, doar matale le stii pe toate, detinatorul adevarului suprem...

    Lasă un comentariu:


  • dinicescuion
    a răspuns
    Postat în original de FlorinBN Vezi post
    Se va schimba formula de la anul, acum vorbim doar de aplicarea celei existente - ati spus ca am gresit calculul si v-am explicat care-i treaba.
    Deocamdata nu ma intereseaza la ce fel de concurs ar participa, dar cu media asta si locul ocupat n-ar intra pe lista la TF.
    formula este buna dvs o aplicati gresit fiinca EXCEPTIILE nu trebuie sa fie cumulative .
    punctajul de la A+ si A IN CAZUL UNUI SINGUR TURNEU SE INLOCUIESC PE RAND si nu ar mai fi anomalia asta . Dupa dvs castig 4 turnee B si 1 turneu A+ sunt amator.

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    Se va schimba formula de la anul, acum vorbim doar de aplicarea celei existente - ati spus ca am gresit calculul si v-am explicat care-i treaba.
    Deocamdata nu ma intereseaza la ce fel de concurs ar participa, dar cu media asta si locul ocupat n-ar intra pe lista la TF.

    Lasă un comentariu:


  • dinicescuion
    a răspuns
    dupa dvs urmatorul concurs ar fi participat la AMATORI , cu acea medie iar cei cu 2 concursuri A imi ocupa locul la OPEN TURNEU FINAL.

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    Postat în original de FlorinBN Vezi post
    Mai recititi inca o data ceea ce am postat, in special partea aia cu un singur turneu A+.

    Lasă un comentariu:


  • dinicescuion
    a răspuns
    Postat în original de FlorinBN Vezi post
    Cred ca totusi nu stiti regulamentul, iar dl. Feri nu a calculat nimic.
    Mai recititi inca o data ceea ce am postat, in special partea aia cu un singur turneu A+.
    Domnule Dinicescu ati omis si dumneavoastra 0,8 x 28.......= 25,39
    - - - Actualizat - - -
    Eu nu stiu regulamentul iar dvs il aplicati gresit dc poz aceea este AMATOR CU 2 CONCURSURI 8 SI UN A+ CASTIGAT

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    Cred ca totusi nu stiti regulamentul, iar dl. Feri nu a calculat nimic.
    Mai recititi inca o data ceea ce am postat, in special partea aia cu un singur turneu A+.

    Lasă un comentariu:


  • dinicescuion
    a răspuns
    Dl APIAN stiu regulamentul dar M P calculat de dvs este gresit pt. poz mentionata de mine.
    M.P. corect a fost calculat de dl. FERI.
    Un jucator care castiga locul 1 amatori B,loc 5-8 open B si loc 1 amatori A+ si are in 3 turnee atatea puncte nu poate fi amator cu 2,5 MP .(TURNEELE RESITA ,TIMISOARA ,ARAD)
    - - - Actualizat - - -
    In cea ce priveste asta cu greu de inteles , asta e, dar un model aritmetic mai simpu ar fi echitabil in multe situatii dar asta corelat cu grila de punctare/
    - - - Actualizat - - -
    Postat în original de GeluBv Vezi post
    Dl Antal, aveti lista la postul nr 210.
    Referitor la aceste NEREGULI va mai spun a o mia oara ca nu este corect sa vedeti numai intr-o directie. Daca studiati atent cele afirmate va dati seamama ca "pagubitii" nu au de suferit iar regulamentul este respectat. Va rog sa va inderptati atentia si la lucrurile pozitive, cum ar fi:
    -de la 60-70 locuri pt TF am creat 112 locuri, iar prin diferenta puteti constata ca sunt si locuri pt "pagubiti";
    -sistemul pe care se merge, este tot din regulament si anume cu prioritatea celor mai bine clasati, dar este normal si logic sa avem doua sectiuni distincte, openul cu open si avansatii cu avansati;
    -pentru interpretarea acestei diferente s-a supus la vot si s-a stabilit in unanimitate varianta propusa/afisata/anuntata de mine.
    Sunt convins ca nu sunteti parte din cei pagubiti si ca doriti sa-i reprezentati pt ca nu are cine, dar v-am mai rugat de cateva ori sa nu mai aruncati cu noroi.
    Poate ca este mai simplu ca anul viitor sa ne restrangem activitatea (cum spunea si Emi) si nu mai pagubim pe nimeni.
    Bateti apa in piua fiinca ati incalcat regulamentul cu cele 2 sectiuni deoarece regulamentul e clar iar distictiile anuale nu se dau pe cele 2 sectiuni .
    ....propusa afisata si anuntata de mine apoi bagati si textul cu DL. EMI tare increzut sunteti dl. GELU BV.

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de FlorinBN Vezi post
    S-a gandit altfel, daca exista un singur A+ acesta nu va fi luat in considerare la medie, dar acum dupa 1 an de experienta pot spune ca ar fi mai bine sa-l bagam in seama - sint 746 jucatori care au macar un turneu A+, iar din acestia doar 269 au mai mult de unul.
    Cu media celor mai bune 6 din ultimele 7 (deci nu toate, cum ar fi o medie aritmetica adevarata) sint de acord sa ramana asa - exista jucatori care intentionat zbarcesc cate un turneu pentru a-si strica MP-ul.
    De asemenea, se va propune ca ponderea turneelor A+ sa fie mai mica: 0.3 A+ si 0.6 A.
    Asa ma gindeam si eu, ca trebuie luat in considerare si un singur turneu A sau A+ pentru stabilirea mediei aritmetice.

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    S-a gandit altfel, daca exista un singur A+ acesta nu va fi luat in considerare la medie, dar acum dupa 1 an de experienta pot spune ca ar fi mai bine sa-l bagam in seama - sint 746 jucatori care au macar un turneu A+, iar din acestia doar 269 au mai mult de unul.
    Cu media celor mai bune 6 din ultimele 7 (deci nu toate, cum ar fi o medie aritmetica adevarata) sint de acord sa ramana asa - exista jucatori care intentionat zbarcesc cate un turneu pentru a-si strica MP-ul.
    De asemenea, se va propune ca ponderea turneelor A+ sa fie mai mica: 0.3 A+ si 0.6 A.
    Ultima editare de FlorinBN; 30.nov.2013, 11:30.

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Eu cred ca , o medie aritmetica se face astfel : Daca un jucator a participat la 3 turnee de acelasi tip si a obtinut punctajele : 10,12,14, atunci media va fi 10+12+14 impartit la 3, deci 12.
    Daca un jucator a participat la un singur turneu de acelasi tip si a obtinut 15 puncte, atunci media va fi 15 impartit la 1, deci 15. In nici un caz nu trebuie sa rezulte media 0.
    De ce a trebuit sa inventam alte calcule care nu au nici o legatura cu logica ?

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    Postat în original de dinicescuion Vezi post
    -In clasament sa apara doar jucatori cu minim 3 turnee diferite ca tip sau cu minim 6 din oricare tip.
    -MP cu 2 zecimale calculat sa se folosesca doar la alcatuirea grupelor initiale. La M.P. egale sa fie stabilit clar al 2 lea criteriu .
    CLASAMENTUL ACTUAL are erori la calculul MP si acesta pozitie mi a sarit in ochii
    Put Gabriel Oravita CS 46 2.4 A 3 cu puncte din turneu A+ si 2 turnee de B nu poate fi amator(cred ca s a tras de formula ultimul termen si s a omis A+ si A) .MP=28*0.4+28*0.5+0.1*2.7*9 DECI 27,63 este MP.
    ---------------------------------------------------------
    Extras din regulament: http://tenisdemasa.amatur.ro/Cls_reg.html
    MP - media ponderata a turneelor
    MP = 0.4*AA + 0.5*A + 0.1*B
    AA = 0.8 * MAA; A = 1 * MA; B = 2.7 * MB
    MAA = media ultimelor 5 turnee Aplus (daca exista un singur turneu --> MAA=0)
    MA = media celor mai bune 6 din ultimele 7 turnee A
    MB = media ultimelor 4 turnee B
    Exceptii:
    - Daca MAA=0 --> AA=A
    - Daca MA=0 --> A=AA
    - Daca MB=0 --> B=19
    ----------------------------------------------------------
    In cazul de mai sus:
    MAA=0, AA=0
    MA=0, A=0
    MB=9, B=2.7*9=24.3
    Rezulta MP=0.1*24.3 = 2.43 == 2.4
    Imi dau seama ca este greu de inteles, dar asta-i formula de calcul actuala - o pot schimba oricand daca se hotaraste altfel, eventual la sedinta de la Brașov.
    Ultima editare de FlorinBN; 30.nov.2013, 10:35.

    Lasă un comentariu:


  • GeluBv
    a răspuns
    Dl Antal, aveti lista la postul nr 210.
    Referitor la aceste NEREGULI va mai spun a o mia oara ca nu este corect sa vedeti numai intr-o directie. Daca studiati atent cele afirmate va dati seamama ca "pagubitii" nu au de suferit iar regulamentul este respectat. Va rog sa va inderptati atentia si la lucrurile pozitive, cum ar fi:
    -de la 60-70 locuri pt TF am creat 112 locuri, iar prin diferenta puteti constata ca sunt si locuri pt "pagubiti";
    -sistemul pe care se merge, este tot din regulament si anume cu prioritatea celor mai bine clasati, dar este normal si logic sa avem doua sectiuni distincte, openul cu open si avansatii cu avansati;
    -pentru interpretarea acestei diferente s-a supus la vot si s-a stabilit in unanimitate varianta propusa/afisata/anuntata de mine.
    Sunt convins ca nu sunteti parte din cei pagubiti si ca doriti sa-i reprezentati pt ca nu are cine, dar v-am mai rugat de cateva ori sa nu mai aruncati cu noroi.
    Poate ca este mai simplu ca anul viitor sa ne restrangem activitatea (cum spunea si Emi) si nu mai pagubim pe nimeni.

    Lasă un comentariu:


  • Antal Denes
    a răspuns
    Ca sa scap de griji cum spui dl.DAN va mai rog o lista, cu cei care sunt factori decizionali actualizat al amaturului.
    Nu de alta, dar nu trebuie ascunse[sa cautam pe topicurile din ani anteriori]secretizate !
    1.]- La intrebarea cat costa intretinerea siturilor ?
    R. - 4000-5000 LEI[RON] - GRESIT !
    A VENIT R. DE LA ADMIN CLAU -GRATIS
    2.]- La intrebarea cu cordonatori,am fost sfatuit sa ma uit si m-am uitat de la pag1 [pana la pag13 nimic,dupa topicul lui Emi si a mea pag14 apare reactualizarea]
    3.]- Cand s-a luat si de catre cine nefolosirea clasamentului pt.T.F. si cum s-a luat deciza
    cine a fost de acord si cine nu,au fost chestionati si cotizanti s-au macar reprezentati lor!
    R.- Unul singur[Florin] ca s-a stabilit telefoinc,dar fara alte detali!
    IN CAZUL IN CARE CEI CARE NU POT PARTICIPA PENTRU ACESTE NEREGULI PRIVIND INCALCAREA REGULAMENTULUI SA FIE DESPAGUBITI CONFORM TAXELOR DE PARTICIPARE + CHELTUIELI AFERENTE DUPA NR.TURNEE !!!
    Oare e bine ori e rau? Vati gandit la acest aspect ?
    Cu stima.

    Lasă un comentariu:


  • dinicescuion
    a răspuns
    dl FERI asa e ,formula e prea grea pt . mine dar tot gresita este calculata MP respectiv .
    Va multumesc mult pt. corectare.

    Lasă un comentariu:


  • denesferi
    a răspuns
    Postat în original de dinicescuion Vezi post
    -In clasament sa apara doar jucatori cu minim 3 turnee diferite ca tip sau cu minim 6 din oricare tip.
    -MP cu 2 zecimale calculat sa se folosesca doar la alcatuirea grupelor initiale. La M.P. egale sa fie stabilit clar al 2 lea criteriu .
    CLASAMENTUL ACTUAL are erori la calculul MP si acesta pozitie mi a sarit in ochii
    Put Gabriel Oravita CS 46 2.4 A 3 cu puncte din turneu A+ si 2 turnee de B nu poate fi amator(cred ca s a tras de formula ultimul termen si s a omis A+ si A) .MP=28*0.4+28*0.5+0.1*2.7*9 DECI 27,63 este MP.
    Si eu sunt de parere ca la un turneu A+, sa participe cei care participa la turnee si nu cei care au cateva turnee la ei in oras.
    Domnule Dinicescu ati omis si dumneavoastra 0,8 x 28.......= 25,39

    Lasă un comentariu:


  • dinicescuion
    a răspuns
    -In clasament sa apara doar jucatori cu minim 3 turnee diferite ca tip sau cu minim 6 din oricare tip.
    -MP cu 2 zecimale calculat sa se folosesca doar la alcatuirea grupelor initiale. La M.P. egale sa fie stabilit clar al 2 lea criteriu .
    CLASAMENTUL ACTUAL are erori la calculul MP si acesta pozitie mi a sarit in ochii
    Put Gabriel Oravita CS 46 2.4 A 3 cu puncte din turneu A+ si 2 turnee de B nu poate fi amator(cred ca s a tras de formula ultimul termen si s a omis A+ si A) .MP=28*0.4+28*0.5+0.1*2.7*9 DECI 27,63 este MP.

    Lasă un comentariu:


  • Zosim1
    a răspuns
    Postat în original de Dan2 Vezi post
    D-le Emi,
    Ce doriti sa demonstrati cu acest mesaj?
    Este un topic prin care se cerea participantilor sa cunoasca si sa fie de accord cu introducerea unui Regulament completat si discutat pe site. Titlul zice: Votati Regulamentul!
    Iar lista persoanelor confirma ceea ce v-am spus mai sus. Aceleasi persoane sunt si astazi coordonatorii Amatur, cu exceptia celor care s-au retras sau au plecat din tara. Sa stiti, totusi, ca acestia si-au pastrat drepturile de discutie intre coordonatori (cu doua exceptii), chiar daca uzeaza de el extrem de rar.
    A aparut in schimb o noua persoana, intr-o zona pe care personal am ajutat-o sa se ridice, chiar daca au fost mari reticente si am primit multe proteste: Zona de Vest, prin Bogdan Roman si Bogdan Danescu a plecat de la 0. Coordonatorul zonei a devenit pe merit Bogdan Roman.
    Nu vroiam sa demonstrez nimica,vroiam doar sa va aduc aminte ca intr-o miscare populara cum este Amaturul,intr-o organizatie de prieteni cum este Amaturul,intr-o comunitate de persoane care au aceasi pasiune cum este Amaturul , atribuirea de functii sau responsabilitati se face prin PROPUNERI sau VOT ,decatre membrii acesteia,asa cum s-a procedat anterior si este verificabil prin aceste 2 posturi care le-am prezentat.Iar persoanele INAMOVABILE fac parte dintr-un regim TOTALITARISM si DICTATORIAL.
    Si CEAUSESCU NICOLAE se credea inamovibil si l-au impuscat.
    Daca nici acuma nu va este clar o sa incerc sa fac un sondaj de opinie printre adevaratii amaturisti care de cele mai multe ori m-au inteles chiar daca exprimarea mea citeodata lasa de dorit.Ar fi trebui sa ne intelegem f.bine daca am urmat cursurile aceleiasi Facultati.
    In continuare cu respect pt lucrurile bune care LE-ATI facut pt Amatur.EMI

    Lasă un comentariu:


  • Zosim1
    a răspuns
    Postat în original de mateidumitru Vezi post
    Eu propun pe Csaba Zedler si pe Beltechi Dumitru. Sunt convins ca stie toata tara cite au facut acesti oameni pentru dezvoltarea Amaturului.
    Postat în original de Antal Denes Vezi post
    Propun petru cordonatori zonali,pe langa d-ni Kantor I;Vladoiu G. pe dl. Beltechi Dumitru[Emi] ca reprezentant a zonelor Tara Barsei si Tara Fagarasului.
    Ma bucur ca am avut deosebita placerea sa petrecem o saptamina de neuitat impreuna Nea Dumitru,si ori de cite ori ne-am intilnit ati fost o persoana agreabila (nu cum sunteti pt uni pe forum ),si imi va face placere sa ne vedem in viitorul apropiat,si deasemeni Nea Deny pentru scurtele ceasuri care le ati petrecut la Victoria au fost suficiente sa ne cunoastem si in continuare sa tinem legatura pe acest minunat forum,trebuie sa va multumesc pt propunerile facute,si cu nespus regret sa raspund negativ.Sunt stabilit in Germania de ceva vreme,si am o afacere care functioneaza bine,iar pentru anul 2014 prioritatea NR. 1 este fetita mea Leoni de 8 luni si familia carora le-am promis ca voi petrece mult mai mult alaturi de ei.
    Deci actiunile mele in Romania vor scadea categoric,de aceea tin sa va anunt personal de hotarirea luata.

    Multumesc pt toate momentele frumoase petrecute alaturi de voi.EMI
    Ultima editare de Zosim1; 21.nov.2018, 02:29.

    Lasă un comentariu:


  • sorin_client
    a răspuns
    Postat în original de dinicescuion Vezi post
    - Inscrierea la turneul final minim 6 participari la turnee punctate AMATUR in anul respectiv.
    - La distinctii adaugati pe langa CAMPION AmaTuR ROMANIA,OPEN 2013 ,Castigator al trofeului 2013
    si trofeul AMATOR AmaTuR.(asta pt. ca se fac in unele momente clasamente separate iar monopolul premiilor primite de OPEN sa compeseze si aportul financiar al amatorilor).
    - Revizuirea grilelor de punctare.(se permite amatorilor valorosi sa nu treaca la OPEN sau sa treaca prea usor)
    Subscriu la cele mai sus si as mai adauga:
    Premierea SEPARATA a campionilor judeteni la sectiunea open si avansati. Tinand cont ca aportul financiar al amatorilor este net superior open-istilor zic ca ar fi corecta si separarea pe podiumul final atata timp cat ea deja exista la concursurile din timpul anului.
    Respect.

    Lasă un comentariu:


  • dantim
    Vizitatorul a răspuns
    Imi place al doilea punct

    Lasă un comentariu:

Who has read this thread:
Procesare...
X