Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AmaTuR, Piatra Neamț - 13.12.2008

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

    Din Tecuci- Benea Ciprian- amatori
    Yasaka Ma lin carbon
    FH -Butterfly Tackiness
    BH- Donic Desto F3

    Comentariu


    • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

      Pina acum 103 inscrisi, fara Roman si Piatra Neamț.
      Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
      FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
      BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

      Comentariu


      • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

        Nu va faceti probleme , concursul il terminam simbata.
        Marea rugaminte pe care o am la toti participantii este sa incercam sa fim la sala la ora 9.00, pentru a putea ca la 10.00-10.30 sa incepem.
        Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
        FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
        BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

        Comentariu


        • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

          Adica 125-130 cu. Deocamdata
          Ar fi bine sa se decida din timp formula de joc .... e clar ca se vor face 12 grupe cu 10,11 sau chiar 12 jucatori in fiecare.
          Daca merg mai departe 4 din fiecare inseamna 48.
          Daca se doreste formarea unor grupe finale, deci nu eliminatoriu ar urma 8 grupe de cate 6 din care urca 2, raman 16. 4 grupe cate 4 si raman 8. De aici ori o grupa finala de 8, ori 2 de cate 4, urmand ca cei de pe locul 1 din ele sa joace pt 1-2, iar cei de pe locul 2 pt 3-4.
          Cu o grupa finala de 8 rezulta : 5+3+7 = 15 meciuri, plus inca vreo 10 in grupele inferioare. Rezonabil doar daca se joaca 2 din 3 in inferioare.
          Cu 2 grupe finale de 4 rezulta : 5+3+3+1 = 12 meciuri, plus ~10. Din nou exagerat daca nu se joaca 2 din 3 in inferioare.
          Daca se va juca eliminatoriu, tot 8 grupe de cate 6 si raman 16 care se pun pe tablou. Rezulta 5+4+10 = 19 meciuri in total, destul de rezonabil.
          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

          Comentariu


          • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

            Hmmm, cam multe, dar m-as sacrifica eu sa joc 19 meciuri
            Later edit: acum am vazut ca in variantele celelalte sint si mai multe, dar treaca de la mine, ma mai sacrific o data.
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

              din Suceava : Orza Catalin

              Comentariu


              • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                Cu siguranta in inferioare se va juca 2 din 3, mai departe ne vom gindi . Totul va depinde de ora la care se termina grupa inferioara, aici sunt foarte multi timpi morti ; se incepe greu, se pierde mult timp intre meciuri ( la fumat, la cafea, la...) Daca reusim sa eliminam cit mai multi din acesti timpi morti se va termina in timp rezonabil.
                Curaj! Vorba lui Florin, parca m-as sacrifica si eu...si nu cred ca as fi singurul :P
                Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                Comentariu


                • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                  Daca am calcula numarul total de meciuri am vedea ca variantele propuse nu se vor incheia decat a doua zi dimineata.
                  O grupa cu 12 participanti la o masa dureaza intre 12 si 14 ore, asa ca primul tur s-ar incheia pe la 9-10 seara ( ca unii mai pleaca intre timp) Aceasta experienta a mai fost incercata de cateva ori si verificata cu succes.
                  Pe de alta parte, un meci cu doua seturi nu are nici un haz, si, decat 11 meciuri de 2 seturi, eu unul prefer 5 -6 meciuri de 3 seturi. Iar un numar total de 19 meciuri pentru un sportiv amator este epuizant, tocmai cand trebuie sa dea ce stie el mai bine.
                  De aceea va propun o varianta convenabila: pentru 144 de participanti, se vor juca meciuri 3 din 5, jumatate din participanti vor juca minim 5 jocuri, numarul maxim de jocuri este de 15, turneul se poate incheia la ora 21.00,
                  Sistemul este urmatorul:
                  Faza 1 Se compun 24 grupe a cate 6 participanti, se califica 3 din fiecare grupa. La fiecare masa vor fi cate doua grupe, care vor juca alternativ, 30 de meciuri, timpul de joc ~ 6 ore.
                  Faza 2 Se compun 12 grupe de cate 6 participanti, alaturand calificatii din doua grupe (3 cate 3 din fiecare grupa) si se pastreaza rezultatele din grupe; 9 meciuri, timp de joc ~ 2 ore.
                  La orele 18 putem avea 36 de calificati in faza finala; Daca se doreste un numar mare de jocuri se pot face 4 grupe x 9, la 3 mese ~3 ore;
                  Intr-o varianta mai rapida se pot califica numai 32, care vor juca in 8 grupe de cate 4 (~1 ora), si eliminatoriu de 16 (~1,5-2 ore), in total ~11 ore.
                  Pentru un numar mai mic de participanti se micsoreaza proportional numarul de grupe.

                  Comentariu


                  • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                    Din Constanța nu mai poate participa : Stanescu Marian.

                    Comentariu


                    • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                      Din Botoșani:
                      Adi Mironescu
                      Nelu Ureche
                      si posibil inca doi
                      Bafta!

                      Comentariu


                      • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                        Incze Levente din M-Ciuc nu mai vine
                        Blade: Butterfly Primorac Carbon OFF+
                        FH: Andro Rasanter V47
                        BH: Andro Rasanter V50

                        Comentariu


                        • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                          Iar un numar total de 19 meciuri pentru un sportiv amator este epuizant, tocmai cand trebuie sa dea ce stie el mai bine.
                          Esti destul de prost informat. La majoritatea concursurilor la gramada (nu open + amatori) primii 4 au jucat minim 15 meciuri. La recentul turneu de la Fălticeni maximul de meciuri a fost exact 19 si toate 3 din 5. Recordul a fost la Galați parca cu 23 de meciuri.
                          Pe de alta parte, un meci cu doua seturi nu are nici un haz, si, decat 11 meciuri de 2 seturi, eu unul prefer 5 -6 meciuri de 3 seturi.
                          In grupele inferioare s-au inregistrat destul de rar surprize. Un jucator cu 2-3 clase peste tine o sa castige si daca joci 7 din 13. La 3 din 5 sunt mai mici sansele la o eventuala surpriza, la 2 din 3 ele cresc nitel. Oricum jucatorul X din top 10 tot o sa treaca mai departe, deci rezultatul final cam tot ala va fi, asa ca daca se joaca 3 din 5 tot ce se castiga este niste timp pierdut.
                          In plus, turneul final ar fi trebuit sa se desfasoare cu un nr limitat de participanti si mi se pare deplasat sa se piarda timpul cu grupele inferioare care nu vor face altceva decat sa-i cearna pe cei care oricum ar fi jucat deja daca nu s-ar fi dat derogarea de la regulament.
                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                          Comentariu


                          • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                            ce le mai gandeste cristi asta...
                            Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                            Comentariu


                            • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                              Daca cele 12 grupe vor avea 8-9 jucatori fiecare ar fi bine sa mearga mai departe doar primii 3. Asta inseamna 36 in total. De aici 6 grupe de 6, fiecare grupa la 2 mese. Apoi 2 grupe de 6, castigatorii joaca pt 1-2, cei de pe locul 2 pt 3-4. Tot aici as propune ca aceste 2 meciuri sa se joace 4 din 7. Totusi, asta inseamna 7(+5+5+1=18(19) meciuri pt primii 4 ceea ce mi se pare un pic cam mult, dar nu exagerat.
                              De ce sa nu se jaoce in grupele inf 4 din 7 si la final 2 din 3 ca sunteti mai obositi
                              eu sunt de aceasi parere cu Dan2 si maj cred ca nu le plac 2 din 3 , daca e valoare cat de cat apropiata si mai ales ca nu cunsosti stilul celui din fata in 2 din 3 deja nu ai timp sa te dezamortesti si sa intri in joc nitel... numai vb daca are material sa iti poti da seama cat de cat cum sare e mai usor sa zici cand esti la un nivel si reusesti mai usor sa citesti jocul adversarului decat daca esti mai amator... si maj vin si de la distante mari sa joace (nu doar 2 din 3 ) si sa plece daca e cazul... si maj vin si joaca de placere nu neaparat dupa premii nu poti sa ii dai la o parte pe cei care vin sa joace de placere(hai sa jucam 2 din 3 sa scapam mai repede de cei ..mai putin pregatiti) daca e sa fie 200 de jucatori poate se ajunge sa se joace cate un set
                              -am zis doar parerea mea si la general nu doar pt acest concurs
                              Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                              Fh: Xiom Omega II euro black
                              Bh: Xiom Omega I euro max red
                              Glue: Xiom i-bond
                              http://www.okclub.lx.ro

                              Comentariu


                              • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                S-ar putea sa fiu ceva mai bine informat decat crezi si pe deasupra mai sunt si consecvent. Un mic calcul in Excel ar putea demonstra ca turneul dupa algoritmul pe care l-ai propus ar dura cam 18 ore de turneu. si, un semifinalist de la Fălticeni chiar remarca duritatea turneului de acolo, zicand cam asa:
                                "Numarul de meciuri a fost prea mare, primii 4 jucand nu mai putin de 19 partide. Ar fi fost mai bine de mers cu 8 grupe inferioare de 9, apoi 8 superioare de 4 si apoi eliminatoriu. Ar fi rezultat astfel 8+3+4=15 partide .... un numar ceva mai rezonabil (tot ce e peste 15 mi se pare deja mult)" Ce s-a schimbat intre timp? Ti-a crescut rezistenta la 23?

                                Comentariu


                                • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                  Of .... Mariane ia fa un calcul sumar si spune-mi te rog cum joci mai mult, 11 meciuri la 2 din 3 sau 5 meciuri la 3 din 5.
                                  La Fălticeni s-au jucat 19 meciuri la un total de 72 de participanti. Acum s-au luat in calcul 144. Parca este dublu. Deci, nu scoate din context ce am spus. Daca s-ar merge si aici pe aceeasi linie ca la Fălticeni, cu 144 de participanti primii ar juca cam spre 30 de meciuri.
                                  Daca se joaca 2 din 3 in inferioare turneul se va termina intr-o singura zi, in toate variantele propuse de mine.
                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                  Comentariu


                                  • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                    La ce ora ai jucat finala mica? Ia aminte ca au fost 72 de concurenti pe 12 mese. La 144 este exact dublu. O grupa cu 12 concurenti inseamna 66 de meciuri la o masa si dureaza 11-12 ore cu cu 2 din 3 si vreo 15-16 cu 3 din 5. Te bazezi pe calcul sau pe intuitie?
                                    Decat sa joc 22 de seturi in 12 ore, mai bine joc 15 in 6 ore si ajung si acasa la o ora rezonabila.

                                    Comentariu


                                    • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                      Postat în original de rflash
                                      Adica 125-130 cu. Deocamdata
                                      Ar fi bine sa se decida din timp formula de joc .... e clar ca se vor face 12 grupe cu 10,11 sau chiar 12 jucatori in fiecare.
                                      Daca merg mai departe 4 din fiecare inseamna 48.
                                      Daca se doreste formarea unor grupe finale, deci nu eliminatoriu ar urma 8 grupe de cate 6 din care urca 2, raman 16. 4 grupe cate 4 si raman 8. De aici ori o grupa finala de 8, ori 2 de cate 4, urmand ca cei de pe locul 1 din ele sa joace pt 1-2, iar cei de pe locul 2 pt 3-4.
                                      Exclusa varianta ca din 12 grupe sa trecem la 8 grupe.In 4 grupe superioare vor fi 2 locuri 1 dinj inferioare,e foarte greu de gasit un algoritm pt aceasta trecere.La Brazi a fost cam aceasi situatie dar am scos-o onorabil la capat.
                                      Postat în original de Dan2
                                      Faza 1 Se compun 24 grupe a cate 6 participanti, se califica 3 din fiecare grupa.
                                      Excelenta aceasta varianta insa doar in cazul in care jucatorilor o sa le convina sa joace 5 meciuri dupa care pleaca acasa(cei care nu se califica).ii consultam si daca sunt de acord atunci se poate merge pe aceasta varianta
                                      Eu personal cred ca vom juca sistemul folosit la Cluj si cel propus de mine intr-un post anterior:
                                      12 grupe inferioare-4 calificati 2 din 3
                                      12 grupe superioare-2 calificati=24 +plus cele mai bune 8 locuri 3 3din5
                                      =>tablou eliminatoriu de 32 si de aici treaba e clara
                                      La Cluj am fost tot peste 120 si s-a jucat destul de bine.
                                      SAU
                                      Pentru varianta cu miniconcurs la final:
                                      12 grupe inferioare-4 calificati
                                      12 grupe superioare-2 calificati=24
                                      Eliminatoriu de 24-eliminatoriu 12=> 6 jucatori care vor juca minitconcursul fiecare cu fiecare.
                                      Important e ca pentru orice sistem de joc folosit sa fim acoperiti cu algoritmi care sa excluda orice speculatii.
                                      Sunt de parere ca atunci cand vii la un turneu de aceasta anvergura,nu mai faci atatea calcule ci vrei sa joci cat mai mult si sa te simti bine.
                                      rflash:Ma Cristi,tu zii adevaru ca duminica e ziua ta si vrei sa ajungi cat mai repede acasa sambata seara
                                      Haideti sa calmam spiritele,ne consultam cu totii vineri seara la un sprit si sa vedeti ce sistem bun de joc vom gasi

                                      Comentariu


                                      • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                        Postat în original de Dan2
                                        O grupa cu 12 concurenti inseamna 66 de meciuri la o masa si dureaza 11-12 ore cu cu 2 din 3 si vreo 15-16 cu 3 din 5. Te bazezi pe calcul sau pe intuitie?
                                        Grupa de 12 jucand 3 din 5 se termina in aproximativ 12-13 ore. Numai ca, in general, mai sunt persoane care abandoneaza dupa cateva meciuri. Nu e necesar sa fie cate una la fiecare grupa, daca din 66 de meciuri raman 60 de exemplu, se vor disputa la masa respectiva meciuri de la alte grupe. Astfel in practica se ajunge la 10-11 ore.
                                        Daca se joaca 2 din 3 grupa dureaza cam 9-10 ore, dar aplicand corectia de mai sus se ajunge la ~8 ore.
                                        Totusi, eu am luat in calcul 12 grupe de 11, nu de 12, adica maxim 132 participanti. 55 de meciuri in sistem 2 din 3 vor dura maxim 7 ore, lasand aproximativ 5-6 ore pentru restul concursului, ceea ce ar trebui sa fie suficient.
                                        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                        Comentariu


                                        • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                          Postat în original de leordarares
                                          Exclusa varianta ca din 12 grupe sa trecem la 8 grupe.In 4 grupe superioare vor fi 2 locuri 1 dinj inferioare,e foarte greu de gasit un algoritm pt aceasta trecere.La Brazi a fost cam aceasi situatie dar am scos-o onorabil la capat.
                                          Tocmai aici ar trebui sa intervina clasamentul asta care e doar de forma. Din cei 12 castigatori de grupe inferioare primii 4 din clasamentul general vor avea in grupa 2 locuri 2, iar ceilalti 8 vor fi trasi la sorti 2 cate 2 si vor mai primi un loc 2.
                                          Cunosti destul de bine nivelul valoric si cred ca esti de acord ca cel putin 15 din 16 care ar merge mai departe vor fi dintre cei care s-au clasat pe 1 sau 2 in grupele inferioare. Deci vor fi 3 care se vor bate pe 2 locuri, iar cei mai bine clasati in clasament ar trebui sa aiba acest mic avantaj.
                                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                          Comentariu


                                          • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                            cred ca si teoretic si practic mergem pe mana lui Rares...are omu experienta...si bravo lui !!!
                                            Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                            FH: Tenergy 05 FX
                                            BH: Tenergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                              Mai sunt doua locuri disponibile??? Pe ultimul moment ne-am hotarat sa venim:
                                              Din București
                                              1. Bodeanu Dan
                                              2. Bodeanu Mihai
                                              Blade: Butterfly Photino
                                              Fh: Butterfly Tenergy 05
                                              Bh:Yasaka Rakza 9

                                              www.lovetodance.ro

                                              Comentariu


                                              • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                                da

                                                Comentariu


                                                • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                                  De la Brașov:
                                                  Dan Tecuschi

                                                  Comentariu


                                                  • Re: TURNEUL FINAL AMATuR 2008 Piatra Neamț 13.12.2008

                                                    ...o mica sugestie daca tot vorbim de timp !
                                                    de ce sa nu fim la sala la ora 8 si sa incepem la ora 9.00-9.30 ?!?
                                                    sunt sigur ca, cei ce vin de departe vor ajunge in aceasta seara si o sa poata fi prezenti la 8.
                                                    Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                                                    DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                                                    Just do it !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X