Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A EMI-TT & ?Papa Sam ?-Turneu Inaugural - Dumbravita 17 Octombrie 2015

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Este bun, corect si cum vreti sa l numiti atata timp cat se face un singur rand de grupe de 4 oameni si apoi eliminatoriu. Cu 2 randuri de grupe de 4 tot o strutocamila este. Singura varianta corecta cu 2 randuri de grupe de 4 este cand nu exista un clasament, o ierarhie a valorilor si primul rand de grupe are rolul de distribuire, de ierarhizare si pozitionare in al doilea rand de grupe.

    Comentariu


    • #27
      Sunt surprins pentru nu stiu a cata oara ca sistemul propus la acest turneu nu este inteles.

      ""SISTEMUL DE JOC.-Minim 6 jocuri per jucator.3 din 5 seturi
      -Grupe inf de 4-5 juc,capii de serie dupa MP,se califica 3 ,locurile 4-5 joaca pt ultima patrime,(cincime )a clasamentului.
      -Grupe sup de 3 dupa o cheie aleatoare,se califica 2 ,pozitia 3 sist elim pt pozitionare mai exacta.
      -Eliminatori (se joaca pentru locul 3-4)""

      Deci inca o data nu este vorba nici de grupe de 4 si se califica 4 mai departe si nici despre sistemul dublu K.O.
      Este sistemul clasic implementat si jucat in Amatur de f multi ani ,si anume grupe inferioare din care se califica doar un procent ,urmat de grupe superioare din care se califica un procent urmat de eliminatori clasice.

      Ca sa facem deosebirea intre cele 2 sisteme mai fac odata precizarile.

      EXEMPLU

      La 36 de participanti in grupe de 6 sunt 6 grupe de unde se califica 24.
      La 36 de participanti in grupe de 4 sunt 9 grupe de unde se califica 27.

      Avantaj ;-se califica 3 in plus fata de cei care oricum nu se calificau si plecau acasa doar cu infrangeri (1 vict)
      -cei care nu se califica mai au posibilitatea de a juca inca 3 meciuri cu jucatori de valoare apropiata si pozitionare mai exacta a locurilor 28-36 (un feedback pozitiv din partea acestor jucatori la toate turneele)

      La superioare de 4 cu 6 grupe se califica 12.
      La superioare de 3 cu 9 grupe se califica 18.

      Deci incaodata un nr mai mare de calificati ,iar pt cei care nu s-au calificat si au jucat doar 5 meciuri un sistem eliminatoriu de inca cel putin 1 meci sau 3 pentru o pozitionare a locurilor 19-27 cred ca este un bonus acceptat de majoritatea.

      Si toate aceste intr-o perioada mult mai scurta de timp.Demonstrata si se poate si calcula.

      Multumesc de atentie.EMI

      Comentariu


      • #28
        S-a intimplat de vreo citeva ori la turnee, ca un jucator care s-a calificat deabia de pe locul 4 din inferioare, la final, sa se claseze pe podium sau, chiar sa cistige turneul. De ce sa le taiem craca de sub picioare acestora, doar pentru faptul ca, poate, au avut ghinion in inferioare si nu s-au putut clasa pe locul 1 sau 2 ?!

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de mateidumitru Vezi post
          S-a intimplat de vreo citeva ori la turnee, ca un jucator care s-a calificat deabia de pe locul 4 din inferioare, la final, sa se claseze pe podium sau, chiar sa cistige turneul. De ce sa le taiem craca de sub picioare acestora, doar pentru faptul ca, poate, au avut ghinion in inferioare si nu s-au putut clasa pe locul 1 sau 2 ?!
          Deci Nea Matei acela ce s-a clasat pe locul 4 in grupele de 6 va fii 100% in grupele de 4 pe 2 sau cel mai rau ca pe 3 dar imposibil pe 4 sa i se taie craca.Cei de pe pozitile 5 si 6 matale unde ii clasezi la mine in sistem ,pe pozitia 1 .Multumesc.

          Deci la un turneu de 36 cu grupe de 4 cel de pe locul 4 este calificat de pe pozitia 18-24.
          La un turneu cu grupe de 4 cel de pe locul 3 ocupa pozitia 18-27.

          Ce nu este clar ca daca ma vede Doamna invatatoare cu calculele acestea matematice ma lasa repetent.
          Scuzati-mi expresia dar cine mai vine cu astfel de exemple il consider greu de cap si renunt la explicati logice pt ca nu ne aflam pe aceiasi lungime de unde.

          Nu mai raspund mesajelor care nu sunt insotite de o explicatie logica .
          EMI

          Comentariu


          • #30
            Pop Ioan, Incepatori - Timișoara.



            "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

            Comentariu


            • #31
              Oprea Adrian Lugoj-Avansati

              Comentariu


              • #32
                Sistemul propus la acest turneu este mult mai bun decat cel traditional ( grupe inferioare de 6 ) , avantajele le-a enumerat deja organizatorul.
                As dori doar sa adaug cateva cuvinte pe marginea experientei mele de incepator in amatur si sistemul de joc.
                Practic am un an de cand particip la turnee si din pacate prima data cand aud de acest sistem insa de acum incolo pe cat posibil o sa particip la turnee cu acest sistem si sper sa fie cat mai multe in zona .(aproape de Arad )
                Banuiesc ca toata lumea este de acord ca un numar mai mare de participanti este benefic din toate punctele de vedere si prin urmare acest sistem clar poate atrage un numar mai mare de incepatori prin simplul fapt ca iti ofera sansa sa joci si meciuri echilibrate .
                Multi jucatori incepatori renunta dupa unul sau maxim doua turnee sa mai vina deoarece pierd categoric toate meciurile . Altfel ar sta situatia daca ai avea sansa sa joci si meciuri echilibrate .Toate astea va spun din experienta proprie deoarece si eu am vrut sa renunt insa noroc ca am cativa prieteni experimentati in amatur si care m-au ajutat sa trec mai usor peste infringerile umilitoare .Cu toate astea am hotarat personal ca daca pana la sfarsitul lui 2016 nu voi iesi regulat din grupele inferioare de 6 nu voi mai veni la turnee amatur . Raspunsul este evident : nu prea am parte de meciuri echilibrate ( da , imi doresc sa castig dar daca nu pot macar sa am parte de cateva meciuri echilibrate ) si in plus turnee pentru incepatatori sunt o raritate .Desigur in sistemul propus la acest turneu mi-as reconsidera pozitia insa din pacate putine turnee folosesc acest sistem . Pana acum nu am fost la nici unul cum ziceam si mai sus . (Arad,Oradea,Lugoj)
                Sper ca organizatorii de turnee si conducerea amatur sa promoveze mult mai puternic acest sistem .
                Numai bine tuturor.

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de Pitzi Vezi post
                  Sistemul propus la acest turneu este mult mai bun decat cel traditional ( grupe inferioare de 6 ) , avantajele le-a enumerat deja organizatorul.
                  As dori doar sa adaug cateva cuvinte pe marginea experientei mele de incepator in amatur si sistemul de joc.
                  Practic am un an de cand particip la turnee si din pacate prima data cand aud de acest sistem insa de acum incolo pe cat posibil o sa particip la turnee cu acest sistem si sper sa fie cat mai multe in zona .(aproape de Arad )
                  Banuiesc ca toata lumea este de acord ca un numar mai mare de participanti este benefic din toate punctele de vedere si prin urmare acest sistem clar poate atrage un numar mai mare de incepatori prin simplul fapt ca iti ofera sansa sa joci si meciuri echilibrate .
                  Multi jucatori incepatori renunta dupa unul sau maxim doua turnee sa mai vina deoarece pierd categoric toate meciurile . Altfel ar sta situatia daca ai avea sansa sa joci si meciuri echilibrate .Toate astea va spun din experienta proprie deoarece si eu am vrut sa renunt insa noroc ca am cativa prieteni experimentati in amatur si care m-au ajutat sa trec mai usor peste infringerile umilitoare .Cu toate astea am hotarat personal ca daca pana la sfarsitul lui 2016 nu voi iesi regulat din grupele inferioare de 6 nu voi mai veni la turnee amatur . Raspunsul este evident : nu prea am parte de meciuri echilibrate ( da , imi doresc sa castig dar daca nu pot macar sa am parte de cateva meciuri echilibrate ) si in plus turnee pentru incepatatori sunt o raritate .Desigur in sistemul propus la acest turneu mi-as reconsidera pozitia insa din pacate putine turnee folosesc acest sistem . Pana acum nu am fost la nici unul cum ziceam si mai sus . (Arad,Oradea,Lugoj)
                  Sper ca organizatorii de turnee si conducerea amatur sa promoveze mult mai puternic acest sistem .
                  Numai bine tuturor.
                  Adevarat ce spuneti.
                  Daca un adult incepator trece greu peste astfel de infrangeri, nici mie nu mi-a fost usor , pentru copii trebuie sa fie, cu siguranta mult mai greu. Nu mi-a fost usor sa il mentin conectat la aceste turnee Amatur pe fiul meu, care, se straduieste sa tina tot mai multe mingi pe masa, deocamdata fara prea mare succes.
                  Pentru un amator la 11 ani, si nu doar la aceasta varsta, nu exista motivatia ( pe vechiul sistem) sa te trezesti cu noaptea in cap, sa mergi la un turneu, sa joci 5 meciuri, sa pierzi cu 3-0 (aproape fara exceptie) fiecare meci si sa te intorci acasa obosit. Apoi sa mai vezi si fetele dezamagite ale celor care afla ce mare branza ai reusit sa faci tu la turneu...
                  Si apoi stam si ne miram cu totii de ce media de varsta a participantilor la turneu este atat cat este.
                  In noul sistem, chiar daca la inceput meciurile vor fi mai dezechilibrate, ultimele vor fi sustinute intre jucatori care vor avea cu siguranta valori apropiate.
                  Ca sa nu mai vorbim de acuratetea cu care se va determina clasamentul turneului...
                  Felicitari pentru initiativa, d-le EMI!

                  Comentariu


                  • #34
                    Multumesc tuturor pt sustinere,si sa fi-ti convinsi ca cei ca dumneavoastra care la sfarsitul turneelor mele au venit si m-au felicitat pt ca l-am creeat ocazia sa joace si cu jucatori apropiati valori lor m-au facut sa continui in proiectele mele.la victoria sunt f multi jucatori care nu mai frecventeaza alte turnee din acelasi motiv.

                    Multumesc incaodata si va astept sambata cu mic cu mare la inaugurare.

                    Acelasi emi

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de Zosim1 Vezi post
                      Este nu stiu acata oara cand se trezeste cate un sa comenteze la sistemul de joc chiar daca nu sunt argumente concrete impotriva si am demonstrat de fiecare data ca am lasat la alegerea participantilor sistemul careil doresc sa il joace si de fiecare data a fost ales cu majoritate covarsitoare (peste80-90%)sistemul propus de mine.

                      In atentia celor ce nu le convine acest sistem ce a fost de multe testat sunt rugati sa nu mai frecventeze turneele unde sunt eu implicat.pt unu doi care tot comenteaza la adresa organizatorilor sa stiti ca rabdarea mea a ajuns la limite.Apropo nea matei pt aceasta atitudine s-ar putea sa nu ai pe ce juca la urmatorul turneu.
                      Emi
                      Este cel mai bun sistem de organizare a unui turneu.Pana la Emy,l-am intalnit la Novi Sad.Imi faceam probleme ca nu am timp sa vizitez orasul.La ora 16,turneul a fost gata.Cca 60 participanti pe 12 mese.Asigura pe langa 6 jocuri/participant (minim) o continuitate a concursului,fara timpi morti,fara pauze intre inf-sup.Ar trebui introdus obligatoriu in toate turneele.

                      Comentariu


                      • #36
                        Jurje Alexandru-Oradea-Avansati !

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de Zosim1 Vezi post
                          Deci Nea Matei acela ce s-a clasat pe locul 4 in grupele de 6 va fii 100% in grupele de 4 pe 2 sau cel mai rau ca pe 3 dar imposibil pe 4 sa i se taie craca.Cei de pe pozitile 5 si 6 matale unde ii clasezi la mine in sistem ,pe pozitia 1 .Multumesc.

                          Deci la un turneu de 36 cu grupe de 4 cel de pe locul 4 este calificat de pe pozitia 18-24.
                          La un turneu cu grupe de 4 cel de pe locul 3 ocupa pozitia 18-27.

                          Ce nu este clar ca daca ma vede Doamna invatatoare cu calculele acestea matematice ma lasa repetent.
                          Scuzati-mi expresia dar cine mai vine cu astfel de exemple il consider greu de cap si renunt la explicati logice pt ca nu ne aflam pe aceiasi lungime de unde.

                          Nu mai raspund mesajelor care nu sunt insotite de o explicatie logica .
                          EMI
                          Ai dreptate !

                          La mesajul asta poti sa-mi raspunzi

                          Comentariu


                          • #38
                            Emi actualizeaza lista la open
                            Ce-i cu saracia asta fratilor!!!!
                            Hai ca sparg gheata Roman Bogdan - open
                            Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                            FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                            BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de roman bogdan Vezi post
                              Emi actualizeaza lista la open
                              Ce-i cu saracia asta fratilor!!!!
                              Hai ca sparg gheata Roman Bogdan - open
                              Bogdane,acuma ca ai spart gheata trebuie sa ma tin tare cu inscrierile.la anul pe vremea asta nu o sa mai facem fata la participanti.
                              Ultima editare de Zosim1; 12.oct.2015, 22:26.

                              Comentariu


                              • #40
                                Din Arad se incrie cu mare placere Istrate Samir la avansati (amatori) )
                                .

                                Comentariu


                                • #41
                                  Din ,Resita se inscriu Sorescu Dean la OPEN,Parfenie Constantin la avansati,Simion Dan la avansati.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Mi-am spus sa mai fac o pauza dupa atatea concursuri...
                                    ,,, dar pentru prieteni care sunt de nota 10. din Oravita,Resita,Lugoj,Tm...etc... si pentru dl. Emi ca este un om de nota 10. si pentru efortul minunat pentru noi, vin si eu cu placere, si sa vad pe cine mai iau dupa mine...

                                    Merita sa veniti cu toti, un asa Turneu este pentru prima data in zona noastra cu 3 gategorii si jucatori, si toti la un loc, este ca si un mic turneu final in zona de vest...,,, Multumim dl.Emi!


                                    Dani Leo > Avansati > Arad >
                                    Ultima editare de leo33; 13.oct.2015, 15:12.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Prundaru Horia -Open,Arad

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Budes Alin - Timișoara, open.
                                        BLADE: Stiga Allround Classic
                                        FH: Stiga Almana Sound
                                        BH: Stiga Neos Sound Synergy Tech

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Se retrag din Oravita urm:Put Gabriel,Ciublea Vichente -Open,iar de la avansati:Murgu Ioan,Veres Francisc si Lungu Marius!Din cauza serviciului,poate pana la finalul saptamanii poate se mai schimba ceva!!Bafta tuturor..😉
                                          Ultima editare de pedrosyto; 13.oct.2015, 21:17.

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Deci situatia se impute rau de tot e miercuri si e saracie mare, se inaugureaza o sala si nu sunt oameni, zona de vest devine tot mai inactiva, ce se intampla oameni buni??? Ajungem in situatia sa nu mai organizam turnee? Emi e pacat, te-ai implicat atat de mult si tot nimic?
                                            Ce se intampla ?
                                            La urmatorul B pun 500€ locul 1 sa vedem ce se intampla
                                            Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                            FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                            BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de roman bogdan Vezi post
                                              Deci situatia se impute rau de tot e miercuri si e saracie mare, se inaugureaza o sala si nu sunt oameni, zona de vest devine tot mai inactiva, ce se intampla oameni buni??? Ajungem in situatia sa nu mai organizam turnee? Emi e pacat, te-ai implicat atat de mult si tot nimic?
                                              Ce se intampla ?
                                              La urmatorul B pun 500€ locul 1 sa vedem ce se intampla
                                              Bogdane nu este un dezastru mai avem rabdare,la majoritatea turneelor cu nr nelimitat de locuri,inscrierile au avut loc in ultimile 2 zile,la Victoria in ultima saptamana,ultimile 4 zile s-au inscris peste 100 de participanti si sau retras 3 ,asa ca nu disper.Din Dumbravita sunt cel putin 20 de jucatori ce sunt pe lista la Doamna Huszar,vin si din Ungaria la cantonament cativa pe care o sa ii inscriem numai Vineri dupa ce o sa vedem nivelul de joc.Deci incet incet ne strangem vreo 70-80 de jucatori.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                sunt convins ca si din Oradea ar mai participa cativa jucatori dar din pacate sambata asta au etapa in Ungaria...

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                                  Inscrieri Open - on 10/13/2015 at 11:01:53 PM

                                                  1. Roman Bogdan, Arad - 5 - 31.9 - O
                                                  2. Sorescu Deian, Resita - 12 - 31.61 - OL
                                                  3. Prundaru Horia, Arad - 271 - 21.04 - O
                                                  4. Spatariu Daniel, Arad - 74 - 20.73 - O
                                                  5. Creinicean Liviu, Oravita - 187 - 19.07 - O
                                                  6. Budes Alin, Timișoara - 515 - 17.99 - A


                                                  Inscrieri Avansati - on 10/13/2015 at 11:05:07 PM

                                                  1. Schiopulescu Ion, Lugoj - 479 - 18.63 - A
                                                  2. Dani Leo, Arad - 140 - 18.11 - AH
                                                  3. Fabian Wilhelm, Oradea - 148 - 17.93 - A
                                                  4. Cotca Dacian, Oradea - 158 - 17.13 - A
                                                  5. Mihalescu Dinu, Timișoara - 243 - 17.03 - A
                                                  6. Lacatis Ghita, Arad - 166 - 17 - A
                                                  7. Turburan Ion, Resita - 704 - 16.2 - A
                                                  8. Ilia Ion, Oravita - 787 - 15.48 - A
                                                  9. Istrate Samir, Arad - 559 - 13.88 - A
                                                  10. Lita Daniel, Oravita - 1097 - 13.75 - A
                                                  11. Oprea Adrian, Lugoj - 511 - 13.31 - A
                                                  12. Beltechi Dumitru, Victoria - 1032 - 12.95 - A
                                                  13. Jurje Alexandru, Oradea - 610 - 12.73 - A
                                                  14. Parfenie Constantin, Resita - 611 - 12.42 - AW
                                                  15. Tisza Iosif, Arad - 488 - 11.01 - A
                                                  16. Drinceanu Lilian, Oravita - 790 - 9.39 - A
                                                  17. Simion Dan, Resita - 1333 - 8.9 - A




                                                  Inscrieri Incepatori - on 10/12/2015 at 10:35:46 PM

                                                  1. Cecan Vasile, Timișoara - 527 - 10.97 - A
                                                  2. Stoica Ioan Florin, Lugoj - 584 - 11.01 - A
                                                  3. Jichici Svetozar, Timișoara - 660 - 8.95 - A
                                                  4. Fekete Istvan, Arad - 679 - 8.65 - A
                                                  5. Postelnicu Mihai, Deva - 747 - 6.76 - A
                                                  6. Postelnicu Eric, Deva - 932 - 5.09 - AJ
                                                  7. Pop Ioan, Timișoara - 1059 - 6.52 - A
                                                  8. Cioveie Marian, Oravita - 1124 - 8.12 - A
                                                  9. Carabas Cosmin, Timișoara - 2427 - 0 - A
                                                  Pana acum 32, Bogdane deci incet incet ne strangem dar nu este o zona foarte aglomerata si in tara mai sunt cateva turnee cu prestigiu dar cum am mai spus incet incet invvestim si in zona asta si peste ceva timp poate nu mai avem sli unde sa-i primim pw toti

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Din Arad, Neamț Doru la Avansati.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X