Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Crisan Carbospeed

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Crisan Carbospeed

    Am primit de la Adrian Crisan o paleta Donic Crisan Carbospeed si va pot zice ca e rapida foc! (cel putin fata de ce am avut eu). Inca nu va pot zice multe ca nu am jucat decat cateva ore dar pana acum am vazut ca trebuie sa mai modific ceva in joc sa ma adaptez...........
    Ceea ce m-a mirat la lemnul Donic in comparatie cu cel Butterfly este calitatea superioara a stratului exterior al lemnului (la lemnul Butterfly s-au desprins aschii din zona marginii, chestie care mi s-a intamplat si la alte lemne Butterfly). Nu pot trage vreo concluzie din asta si va rog sa nu trageti nici voi, dar eu din cate lemne am avut (peste 20) din categoria celor ieftine, lemnele europene mi s-au parut mai durabile.
    Daca cineva se pricepe il rog sa ne dea ceva informatii ca tare sunt curios.

  • #2
    ca sa nu mai sa se desprinda aschii din muchie filo trebuie sa faci un lucru simplu si extrem de eficient,o pensula mica cateva grame de lac de mobila si impregnezi muchia de vreo doua trei ori cu pauzele de rigoare pentru uscare,nu strica ca intre straturile de lac sa slefuiesti muchia

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de pingpong
      ca sa nu mai sa se desprinda aschii din muchie filo trebuie sa faci un lucru simplu si extrem de eficient,o pensula mica cateva grame de lac de mobila si impregnezi muchia de vreo doua trei ori cu pauzele de rigoare pentru uscare,nu strica ca intre straturile de lac sa slefuiesti muchia
      Am mai vorbit cu multi care au acelasi lemn ca mine si nu li s-a intamplat chestia asta. Deci ori sunt nestiutor in treaba asta ori am cumparat un lemn de o calitate mai slaba (as paria pe prima varianta)

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de pingpong
        ca sa nu mai sa se desprinda aschii din muchie filo trebuie sa faci un lucru simplu si extrem de eficient,o pensula mica cateva grame de lac de mobila si impregnezi muchia de vreo doua trei ori cu pauzele de rigoare pentru uscare,nu strica ca intre straturile de lac sa slefuiesti muchia
        mie inca nu mi-au sarit aschii, are ceva daca ii dau cu lac sa previn treaba asta????
        Butterfly M. Maze Carbon
        Butterfly Bryce- Fx

        Comentariu


        • #5
          pot fi mai multe cauze,lovitura cu muchia in masa,din cauza lipiciului etc e chiar foarte bine ca la un lemn nou sa faci treaba cu lacul,intaresti muchia si previi exfolierea.

          Comentariu


          • #6
            Crisan Carbospeed

            O alta varianta ca sa rezolvati problema aschiilor ar fi sa impregnati (imbibati) muchia paletei cu putin "Super Glue" (acesta este fabricat pe baza de rasina epoxidica sau cyanacrilati care, din cate am aflat eu, combinandu-i cu lemnul ii maresc acestuia rezistenta de pana la 5 ori. Spun asta din experienta proprie, deoarece am intampinat si eu aceeasi problema si am rezolvat-o cum am spus mai sus.).
            Suplimentar, puteti sa piliti putin muchia paletei in zona manerului.

            Comentariu


            • #7
              Re: Crisan Carbospeed

              Postat în original de Andrei
              O alta varianta ca sa rezolvati problema aschiilor ar fi sa impregnati (imbibati) muchia paletei cu putin "Super Glue" (acesta este fabricat pe baza de rasina epoxidica sau cyanacrilati care, din cate am aflat eu, combinandu-i cu lemnul ii maresc acestuia rezistenta de pana la 5 ori. Spun asta din experienta proprie, deoarece am intampinat si eu aceeasi problema si am rezolvat-o cum am spus mai sus.).
              Suplimentar, puteti sa piliti putin muchia paletei in zona manerului.
              Salut tuturor. As vrea sa fac o corectie, deoarece ma pricep destul de bine la adezivi. Cyanacrilatii nu sunt acelasi lucru cu rasinile epoxidice. Ei sunt adezivi de contact, adica lipesc foarte bine suprafete care se intalnesc intim (doua suprafete cat mai plane sau cu reliefuri care corespund identic) iar lipitura este de tip rigid. Asta inseamna ca la cele mai mici deformari elastice apar fisuri care acumulandu-se in timp, slabesc lipitura. Deasemenea adezivii de tip cyanacrilat nu umplu eventulalele goluri de aer ramase intre doua suprafete care nu se inalnesc decat pe ici, colo. Rasinile epoxidice sunt substante de lipire si umplere care necesita un reactant pentru intarire. Ele sunt deci intotdeauna bicomponent (rasinile plus intaritorul). Astea sunt mult mai potrivite pentru lipirea sau tratarea materialelor semirigide cum este si cazul nostru "paletele de tenis de masă". Eu mi-am tratat paleta in felul urmator: Dupa achizitionare am dat pe fețe si mai ales pe muchiii cu hartie abraziva de cea mai mica granulatie posibila. Sa nu credeti ca firmele fac asta. Chiar si numai acest lucru scade drastic posibilitatea exfolierii lemnului, prin obtinerea unor suprafete catifelat-matasoase si nerugoase. Dupa aceia am aplicat cu o pensula, un strat foarte subtire de rasini pe aceleasi locuri, omitzand bineinteles manerul. Dupa minim 24 de ore, am slefuit cu aceiasi hartie abraziva fețele, folosind miscari circulare si incercand sa inlatur cat mai mult din rasini pe mijloc si cat mai putin pe margini. Acest lucru l-am facut pt a marii cat se poate de mult sweet spot-ul paletei. Rezultatul este unul minunat. Rasinile fiind elastice nu modifica calitatile lemnului , nu sa ingreunat , iar lipirea/dezlipirea fețelor de cauciuc se face foarte frumos.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Crisan Carbospeed

                Multumesc pentru corectie!In felul asta am mai acumulat noi cunostiinte.Am facut doar o presupunere si nu vreau sa ma contrazic cu cineva documentat in domeniu.Oricum, e bine ca avem in forum si persoane bine informate care ne pot ajuta sa intelegem mai bine unele lucruri.[/list]

                Comentariu


                • #9
                  Interesul nu este decat ca totul sa iasa bine si sa beneficiem cu totii. Eu de exemplu am nevoie de alte informatii pe care din pacate nu le-am primit de pe acest forum (poate pana acum...)
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Salutari! Ieri am achizitionat un lemn Balsa Carbo X5 de la Buzău si vreau sa spun ca sunt f.f. multumit. Abia ce am apucat sa lipesc pe el fetele si am si castigat un meci cu 3-0, prin neprezentarea adversarului. Mi-am pus pe el fete Sriver FX la mana a doua. Intrucat tot ieri am avut cateva meciuri in Campionatul jud, de amatori m-am grabit sa folosesc noua paleta si nu am apucat sa "tratez" lemnul cu rasini sau lac sau altceva protector. Credeti ca e prea tarziu acum ca am aplicat lipici sa mai dau cu lac? Sau macar pe muchie? Sincer e primul lemn mai "profi" cu care joc si mi-ar parea tare rau sa vad ca incepe sa se exfolieze sau sa iasa aschii.
                    Lemn: Xiom Solo
                    FH: Joola Rhyzm-P
                    BH: Joola Maxxx-P

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Bogdy
                      Salutari! Ieri am achizitionat un lemn Balsa Carbo X5 de la Buzău si vreau sa spun ca sunt f.f. multumit. Abia ce am apucat sa lipesc pe el fetele si am si castigat un meci cu 3-0, prin neprezentarea adversarului. Mi-am pus pe el fete Sriver FX la mana a doua. Intrucat tot ieri am avut cateva meciuri in Campionatul jud, de amatori m-am grabit sa folosesc noua paleta si nu am apucat sa "tratez" lemnul cu rasini sau lac sau altceva protector. Credeti ca e prea tarziu acum ca am aplicat lipici sa mai dau cu lac? Sau macar pe muchie? Sincer e primul lemn mai "profi" cu care joc si mi-ar parea tare rau sa vad ca incepe sa se exfolieze sau sa iasa aschii.
                      Nu este nici o data prea tarziu. Poti folosi reteta mea cu rasini epoxidice de mai sus sau alta, dupa ce in prealabil ai curatat cu o carpa muiata in putin "lighter fuel" (combustibil pt brichetele Zippo) sau putina acetona, eventualele resturi de adeziv ramase pe lama.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X