Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum se boosterizeaza cu ulei de parafina?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum se boosterizeaza cu ulei de parafina?

    Tot citesc despre fete care trebuie preparate dar eu am lipit fetele pan acu doar cu lipiciuri pe baza de apa fara sa tratez vreuna si as vrea sa aflu cum se bosteresc fetele cu ulei de parafina!?Unde si cum tra aplicat uleiul,pe burete sau pe guma?Cat trebuie pus si cat tra asteptat?Dupa ce e boosterit o fata trebuie lipit cu lipici sau care e procedura?Cum se modifica caracteristicile la o fata tratata cu uleiul de parafina?Multumesc!
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

  • #2
    Se da cu booster pe buretele curatat de lipici (sau pe fata noua), in strat subtire, sa nu balteasca. Uleiul intra in burete dupa 1-2-4 ore (depinde de ulei).
    Se da apoi al doilea strat. Uleiul va intra dupa 6-10-12 ore.
    Al treilea strat intra si dupa 24 de ore.
    Dupa al treilea e mai greu de zis, poate sa si balteasca - depinde de duritatea initiala a buretelui si de fluiditatea uleiului.
    Cand te-ai saturat de asteptat sau cand a intrat uleiul de tot in burete si este perfect uscat si nu lasa urma de ulei pe deget (de exemplu, surplusul se poate sterge cu servetelul), dai cu solutie pe baza de apa pe burete un strat si astepti sa se faca transparent. Apoi, mai dai un strat.
    Dai cu solutie pe baza de apa un strat pe lemn. Dupa ce se usuca (devine transparent), poti lipi si bagi la presa daca fata este foarte curbata in sus la margine.
    Mai bine sa nu dai cu ulei pe topsheet, decat daca este fata chinezeasca sau daca este uzata.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Multumesc pt sfaturile amanuntite.O sa incerc pe o fata mai veche mai uzata asa de curiozitate.
      Lemne: DHS Hurricane Long W997
      FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
      BH: DHS GoldArc 8

      Comentariu


      • #4
        inviu putin topicul asta : este necesar stratul de lipici pe baza de apa pe fete si pe lemn inainte de lipirea permanenta?ce se intampla daca nu se da cu apa?

        Comentariu


        • #5
          Nu se lipeste! )
          Fh: Rakza X
          Blade: Bty Innerforce ULC
          Bh: Rakza X Soft

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de midnight8080 Vezi post
            inviu putin topicul asta : este necesar stratul de lipici pe baza de apa pe fete si pe lemn inainte de lipirea permanenta?ce se intampla daca nu se da cu apa?
            Lipirea permanenta este chiar lipirea cu lipici pe baza de apa.
            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

            Comentariu


            • #7
              tear mender nu stiu daca este pe apa ; de aceea intrebam; daca aveam lipici pe baza de apa ,nu avea rost intrebarea...de altfel,se poate lipi permanent si cu speed glue..:P..asa ca : pot sa lipesc cu tear mender sau speed glue dupa boostare?

              Comentariu


              • #8
                Am lipit eu cu tear mender si am avut ceva probleme in sensul ca dupa cateva ore mi se dezlipea fata de pe margini...
                Fh: Rakza X
                Blade: Bty Innerforce ULC
                Bh: Rakza X Soft

                Comentariu


                • #9
                  Daca boostati cu ulei de parafina, si folositi adezivi VOC free pe baza de latex (tear mender, spring fresh, joola lex , stiga sincro BTG, etc) trebuie neaparat pus la presa si lasat 12-24 ore, pt o lipire eficienta. Daca folositi adezivi care lipesc puternic (xiom I bond, TSP Bio FIx, sunflex) nu este necesara presa, doar o uscare foarte buna in prealabil a stratului de adeziv de pe lemn/burete. Si o presare corespunzatoare. Cel putin asta am constatat eu.
                  Momentan, eu folosesc 2 feluri de adeziv: Spring fresh (varianta cu aderenta ridicata) pentru burete, iar pentru lemn am 2 optiuni : daca lemnul este lacuit folosesc sunflex (lipeste foarte foarte puternic), iar daca este nelacuit, folosesc Xiom Ibond (lipeste destul de puternic, insa nu am avut probleme la dezlipire)
                  Iar daca nu boostez, lipesc doar cu spring fresh si lemnul si buretele.
                  Ultima editare de Claudiu84; 15.mai.2012, 16:10.

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca dai cu booster, ai nevoie de un adeziv cu putere mai mare de lipire.
                    Daca ai un adeziv cu putere mai mare de lipire, atunci, pentru a nu distruge lemnul la dezlipire, ai nevoie sa-l lacuiesti.
                    Daca l-ai lacuit, este posibil sa nu stea lipite fetele prea curbate. Atunci, dai cu smirghel fin la margine lemnului pe o suprafata cam de 1cm. Acum fata va ramane lipita bine pe margini (daca o pui la presa) si se va delipi usor pe suprafata din mijloc.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Intreb...merita facute toate operatiunile astea , iti aduce (operatiunea in sine) satisfactie in joc , creste controlul ?...ori este numai un efect Placebo
                      BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
                      "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

                      Comentariu


                      • #12
                        Cand boostezi, nu urmaresti sa obti un control ridicat... urmaresti sa obti cat mai multa viteza si spin sacrificand cat mai putin control.

                        Comentariu


                        • #13
                          Atunci Boost-atul asta nu e pentru mine...sunt multumit de viteza care o am acum...multumesc de info.
                          BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
                          "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

                          Comentariu


                          • #14
                            boostul nu are scopul de a inmuia buretele? adica tenergy 05 se transforma in tenergy 05 fx ,care e mai lenta ..

                            Comentariu


                            • #15
                              inmoaie buretele expandand-ul --> tensioneaza topsheet-ul...-> viteza + spin mai mare, control mai mic!

                              Comentariu


                              • #16
                                Buretele se inmoaie dar celulele sale cresc in diametru, "inghesuiala" creand astfel o tensiune mai mare (ca in trolebuz, vara) . Tensiunea astfel creata, face sa creasca viteza (spre deosebire de trolebuz, care nu merge mai repede daca este "tensiune" inauntru).
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #17
                                  Foarte tare explicatia!
                                  Fh: Rakza X
                                  Blade: Bty Innerforce ULC
                                  Bh: Rakza X Soft

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    La fel de utila este si lasarea a 5 mm de jur imprejurul fetei netratata cu booster! Aceasta distanta ajuta si ea la o lipire mai puternica!
                                    Fh: Rakza X
                                    Blade: Bty Innerforce ULC
                                    Bh: Rakza X Soft

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                                      Buretele se inmoaie dar celulele sale cresc in diametru, "inghesuiala" creand astfel o tensiune mai mare (ca in trolebuz, vara) . Tensiunea astfel creata, face sa creasca viteza (spre deosebire de trolebuz, care nu merge mai repede daca este "tensiune" inauntru).
                                      Tensiunea acumulata in troleibuz duce in primul rand la cresterea numarului de decibeli, datorat multiplelor trimiteri de tot felul spre zone...mai calde, este perioada in care busterul lucreaza mocnit determinand o crestere a energiei potentiale interne (asemenea unui arc comprimat). La deschiderea usilor, aceasta se transforma rapid in energie cinetica,... in consecinta calatorii se rostogolesc pe scari, asemenea unei mingi ce vine dintr-un burete bine "inghesuit"!
                                      Ultima editare de laky; 20.mai.2012, 09:12.
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X