Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tenergy 64 vs Xiom Vega pro

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tenergy 64 vs Xiom Vega pro

    După ce am crezut că după câteva luni de probe ?nd?rjite mi-am gasit fata de FH în Tenergy 05, se pare că nu-i asa! Problema principala este ca in jocul de capace si contre, datorita sensibilității mărite si a unui unghi de aruncare peste medie, mai ales la un topspin al adversarului nu foarte rapid, dar cu mult efect, capacele și contrele ies afară! Stiu că se poate corecta, dar unghiul de tolerantă este foarte mic, greu de prins dacă tehnica nu e perfectă. Cu câți va ani in urmă am jucat cam doi ani cu Xiom Vega Pro 2mm pe FH, pe un lemn Levi Meranti Def+ spre All-. Totul a fost OK, până am dat de Tibhar Evolution Mxp max, tot pe acelasi lemn, vreo doi ani totul a fost iarăși OK. Intre timp mai incercasem, sporadic adaptarea la T05, dar dificultățile mai sus aratate m-au facut să renunț repede. între timp Levi mi-a facut un lemn UNIC, un carbo-aramid undeva intre OFF- si OFF pe care iarba merge perfect, si pe care am incercat din nou marele salt la T05. Serviciul, topspinul mult mai bune, dar capacul, contrele și loviturile drepte nu au progresat de loc. Am făcut o analiză la rece a plusurilor si minusurilor constatate, si am ajuns la concluzia că pentru mine T05 nu e un upgrade ci din contră un regres. După zile si zile de citit, în care am căutat să găsesc o față cu o sensibilitate mai mică la spinul adversarului și cu o viteză asemănătoare, dar mai bună pentru capace, contre și lovituri drepte, dar fără a face foarte mult rabat la spin. M-am g?ndit la un comeback Xiom Vega Pro 2mm, cu care m-am înțeles foarte bine la acea vreme și la Tenergy 64 1.9 mm cu care însă nu am dat niciodată.
    Dacă cineva cunoaște foarte bine cele două fețe, l-aș ruga să-mi facă o comparație pentru cele trei lovituri mai sus enunțate: capac de lângă masă, contre și lovituri directe.
    Vă mulțumesc.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Ceea ce căutați poartă numele de Dignics05, deoarece păstrează calitățile pe care le are Tenergy 05 (pe unele chiar le dezvoltă cum ar fi spinul la serve) și „rezolvă” majoritatea defectelor pe care le avea această față, cea mai importantă fiind sensibilitatea la spinul adversarului.
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • #3
      Dați-mi voie să nu prea fiu de acord. Dignics o fi ea cea mai in vogă față de pe piață, dar numai cu renumele nu faci nimic , căci necesită o tehnică foarte cizelată. Cu T05 joc destul de bine faza de atac, mai puțin atacul drept, problemele apar la capace si contre, care fac parte poate ceva mai mult din arsenalul unui aparator, hai să zicem modern. Datorită traiectoriei foarte ?nalte și a sensibilității ridicate la spinul incident, Dignics este o față mult mai puțin permisivă chiar decât T05.In cazul meu, la procedeele la care aceasta nu merge, Dignicsul cu atât mai puțin! îmi cunosc limitele, loc de foarte mult progres nu mai e, încerc să îmi găsesc un material pentru FH care să se plieze pe nivelul și stilul meu.
      Bună la capace datorită unei traiectorii mai joase, Tibhar Mxp fiind tare și foarte rapidă, necesită o miscare foarte energică și perfectă, am incercat-o pe noul lemn carbo-aramid, dar e cam mult pentru mine, e altceva decât pe Def+. In plus după ce iese tuningul de fabrică (2-3 luni), trebuie să o boostești permanent ca să o aduci cât de cât la parametrii inițiali.
      Mulțumesc pentru sugestie, dar rămân la solicitarea inițială. T64 sau Xiom Vega Pro?
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        T64 este o fata mult mai liniara, "arunca" mai drept decat T05, se preteaza mult mai bine, dupa parerea mea, la lovituri drepte si capace.
        Vega Pro este spinoasa, potrivita pentru topspinuri de forehand, indiferent de viteza cu care sunt executate, are un arc de aruncare destul de mare, dar este mult mai sensibila la spinul adversarului decat T64 la preluari si capace.
        Am jucat cu T64 pe forehand o buna perioada de timp, pe cand preferam loviturile drepte, dar am trecut la Vega Pro, cu care joc si in prezent, considerand-o mai potrivita pentru topspin, comparativ cu T64, si mai permisiva, chiar daca cu o viteza in minus, decat T05.

        Banuind ca jocul nu vi s-a schimbat radical de ultima deata de cand ne-am incrucisat paletele, cred ca T64 ar fi cea mai indicata pentru dvs.

        Comentariu


        • #5
          Xiom Vega Pro, fără nicio ?ndoială! Cu siguranță fata mea preferata din ultimul timp. Am făcut multe modificări în configurația mea de-a lungul mai multor luni, provenind de la lemne flexibile și fete moi și am ajuns treptat la lemne mai rigide și fete mai dure. Am ajuns rapid să iubesc Vega Pro din mai multe motive: Este accesibil și totuși foarte durabil. Calitatea construcției este extrem de bună. Deși buretele este ferm, totusi senzația generală este fermă, dar nu atât de dură . Este destul de rapid, dar controlabil, așa că nu simți că joci cu o paleta incontrolabilă. Grosime? Pentru un joc controlat va recomand 1.8 sau 2.0

          Comentariu


          • #6
            Vă mulțumesc, am promisă pentru probe o față T64 pentru săptăm?na viitoare, voi vedea ce pot scoate din ea. Voi reveni cu decizia finală.
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Mihai905 Vezi post
              Ceea ce căutați poartă numele de Dignics05, deoarece păstrează calitățile pe care le are Tenergy 05 (pe unele chiar le dezvoltă cum ar fi spinul la serve) și „rezolvă” majoritatea defectelor pe care le avea această față, cea mai importantă fiind sensibilitatea la spinul adversarului.
              Sunt de acord cu Mihai ! ( desi, se pare ca ati luat deja o decizie)
              Spor la joc!


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comentariu


              • #8
                Va salut . O alta fata permisiva si care corespunde doleantelor d-voastra este tenergy HARD (eu folosesc t 05 hard ) dar sunt celelalte din aceasta gama 80 hard si 64 hard. Atentie , cu conditia sa-l folositi pe lemnul carbon -aramid. Daca nu-l aminteati in descriere nu ma bagam la pareri. Mentionez ca joc cu Tenergy 05 Hard de cel putin 3 ani si la capace si contre e peste asteptari . Dignicsul e pt. cei ce joaca cu mult spin si folosesc mult incheietura mainii.....si necesita o tehnica de lovire foarte buna si antrenata in acelasi timp.(am incercat si eu de cateva ori, mentionez ca folosesc in ambele cazuri pereche de acelasi tip de fete pe ambele tipuri atit pe BH-cat si pe FH
                LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

                Comentariu


                • #9
                  Xiom Vega este o fata cu probleme la condens.. (din cate stiu eu)

                  Comentariu


                  • #10
                    Ca mai toate fețele XIOM.
                    M-am re?ntors la Evolution MXP 1,9 si lemnul Levi Carbo Def și lucrurile se pare că au reintrat în normal. Sper să nu mă mai lansez in noi aventuri. Secțiunea materiale a tenisului de masă este o mare „Terra incognita” și rătăcirile astea necontrolate te golesc de bani și ceea ce e mai grav, inerentele nereușite legate de multiplele schimbări ?ți scad drastic încrederea de sine.
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      Se pare că setup-ul meu s-a stabilizat. Lemnul meu Levi Carbo Def a primit o nouă față de FH, Tibhar Evolution MXD 1,9 mm. Este o față fantastică și are cam tot ce am căutat. Viteza puțin mai mică decât mxp, dar cu un control și spin superior și o traiectorie exact atat de inaltă încât capacele să aterizeze pe masă
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X