Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Informatie lemn Butterfly

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Informatie lemn Butterfly

    Daca aveti vreo parere, sfat, va rog..
    Exista vreun lemn de la Butterfly undeva intre Innerforce Layer ALC si Timo Boll ALC? In special ma refer la control-viteza.
    Innerforce-ul are controlul foarte bun dar e prea ”moale”, iar TB putin cam greu de controlat. (pentru mine).
    FH : T05, BH: R42

  • #2
    Varianta de mijloc este Marcos Freitas Alc, însă aruncă puțin mai jos față de celelalte ALC-uri, ceea ce ?nseamnă că trebuie umblat puțin la unghiul de lovire. Alte variante intermediare, mai apropiate de TB ALC și puțin mai îndepărtate de IF layer ALC ar fi o Viscarie sau un Timo Boll Spirit cu greutate de 87, maxim 88 de grame, dar nu mai puțin de 86. Vorbesc din experientă: Am 4 Viscarii 87g, 88g, 88g și 91g și 4 Timo Boll Spirit 88g,88g, 91g și 94 g. Timo Boll Alc pe care îl am are 88g. Oricum vorbim de lemne asemănătoare și foarte asemănătoare și orice lemn are propria personalitate, în teorie este valabil ce am spus, practic depinde și de norocul pe care îl ai când îl achiziționezi. în ceea ce am scris am luat în vedere viteza la jocul de pe masă. Din ce am văzut Viscaria este cea mai controlabilă și cu o viteză puțin mai lentă decât celalte două, însă la top speed ca să zic așa, multe Viscarii sunt cel puțin la fel de rapide ca Timo Boll AlLC, în timp ce Spiritul este puțin mai lent la acest capitol, doar cel de 94 de grame este foarte rapid.
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • #3
      Poate va ajuta graficul asta cu lemnele butterfly:

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de ada Vezi post
        Daca aveti vreo parere, sfat, va rog..
        Exista vreun lemn de la Butterfly undeva intre Innerforce Layer ALC si Timo Boll ALC? In special ma refer la control-viteza.
        Innerforce-ul are controlul foarte bun dar e prea ”moale”, iar TB putin cam greu de controlat. (pentru mine).
        FH : T05, BH: R42
        Cum scria si Mihai mai sus, tre sa tii cont f mult de personalitatea fiecarui lemn, a carui greutate e determinanta, pe langa celelalte caracteristici. In general, un lemn pana in 90 gr, preferabil 85-88 gr, are tot ce ii trebuie ca viteza si control. Ma refer exclusiv la alc-uri. Pe de alta parte, e dificil sa "cauti" singurel lemnul "ideal", de aceea ai nevoie de ajutorul unui om care se pricepe.
        Observ ca tot schimbi set-upuri, intamplator am vazut asta pe forum, ceea ce arata ca nu ai reperele necesare si nici n-ai gasit pe cineva sa te ajute cu ceva potrivit pe mana ta.

        esti din buc sau din provincie?
        Viscaria
        FH - tenergy 05
        BH - tenergy 05 fx

        Comentariu


        • #5
          Un lemn între innerforce ALC și TB ALC ar putea fi Garaydia ALC, furnirul de deasupra fiind din hinoki se simte mult mai soft și ?ți oferă controlul necesar, dar și când dorești sa accelerezi, lemnul răspunde și merge bine, generează multă putere.. părerea mea după ce am testat cam toate lemnele posibile. Și eu un an jumate am tot fost în căutare, curiozitate de a vedea cum sunt și alte lemne, dar pana la urma tot la Viscaria m am intors(88 grame) ,am doua bucăți la același gramaj și aceeași serie, iar cu Tenergy 05 e paleta ideala pentru mine(eu înainte sa iau la rand toate lemnele, jucam de vreo 5 ani cu Viscaria ). Depinde și de ce fete pui pe lemn, dar între cele 2 menționate eu zic ca Garaydia ALC s ar încadra ,iar cu niște Tenergy 05 sau 05 FX(ca pana la urma din toate fetele ce am testat, absolut orice nu se compara cu Tenergy 05,indiferent ca i Dignics, Rasanter, nu se compara nimic cu Tenergy ,chiar dacă sunt destul de longevive pe ,piata), asa ca alegerea ?ți aparține.
          ?Sometimes I win, sometimes I learn?

          Comentariu


          • #6
            Mai ai și varianta să „âmbl?nzești” Timo Boll ALC. Tenergy 05 este o față foarte bună, poate cea mai letală care există, dar pe cât este de bună pe atât e de pretențioasă. Călin are dreptate în ceea ce zice, dar el este jucător foarte bun și puțini sunt cei care au o astfel de tehnică. Eu am trecut la Dignics 05. Am sacrificat oarecum din viteză, nu foarte mult, însă am câștigat foarte mult în control. Acum na, toată lumea știe cum stă treaba, controlul îl face m?na și experiența, paleta este doar accesoriul care le pune în valoare la un anumit moment în pregătirea sportivă.

            P.S. Garaydia ALC+Tenergy 05 am jucat câteva ore acum ceva mai mult de un an. Aveam mult mai puțin control decât cu Viscaria+Tenergy05. E adevărat că avea viteză și când puneam forță în lovitură se făcea diferența.
            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
            FH: Butterfly Dignics 05
            BH: Tibhar Grass D.TecS

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Calin Galban Vezi post
              Un lemn între innerforce ALC și TB ALC ar putea fi Garaydia ALC, furnirul de deasupra fiind din hinoki se simte mult mai soft și ?ți oferă controlul necesar, dar și când dorești sa accelerezi, lemnul răspunde și merge bine, generează multă putere.. părerea mea după ce am testat cam toate lemnele posibile. Și eu un an jumate am tot fost în căutare, curiozitate de a vedea cum sunt și alte lemne, dar pana la urma tot la Viscaria m am intors(88 grame) ,am doua bucăți la același gramaj și aceeași serie, iar cu Tenergy 05 e paleta ideala pentru mine(eu înainte sa iau la rand toate lemnele, jucam de vreo 5 ani cu Viscaria ). Depinde și de ce fete pui pe lemn, dar între cele 2 menționate eu zic ca Garaydia ALC s ar încadra ,iar cu niște Tenergy 05 sau 05 FX(ca pana la urma din toate fetele ce am testat, absolut orice nu se compara cu Tenergy 05,indiferent ca i Dignics, Rasanter, nu se compara nimic cu Tenergy ,chiar dacă sunt destul de longevive pe ,piata), asa ca alegerea ?ți aparține.
              chestie de simt personal, ptr ca suntem diferiti. Am timo boll alc de 88 gr. Viscaria nu mi-a placut, desi e fix acelasi lemn.
              scuze de offtopic!

              Viscaria
              FH - tenergy 05
              BH - tenergy 05 fx

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Mihai905 Vezi post
                Mai ai și varianta să „âmbl?nzești” Timo Boll ALC. Tenergy 05 este o față foarte bună, poate cea mai letală care există, dar pe cât este de bună pe atât e de pretențioasă. Călin are dreptate în ceea ce zice, dar el este jucător foarte bun și puțini sunt cei care au o astfel de tehnică. Eu am trecut la Dignics 05. Am sacrificat oarecum din viteză, nu foarte mult, însă am câștigat foarte mult în control. Acum na, toată lumea știe cum stă treaba, controlul îl face m?na și experiența, paleta este doar accesoriul care le pune în valoare la un anumit moment în pregătirea sportivă.

                P.S. Garaydia ALC+Tenergy 05 am jucat câteva ore acum ceva mai mult de un an. Aveam mult mai puțin control decât cu Viscaria+Tenergy05. E adevărat că avea viteză și când puneam forță în lovitură se făcea diferența.
                Multe criterii, Mihai!
                tehnica personala, experienta, cum arunca lemnul x, cu ce fete e imperecheat...etc.
                noi nu stim ce joaca ada...da topspin sau nu, loveste mai mult drept, taie mai mereu mingea, etc etc...
                asa e...05 e o fata "perversa", nu lasa loc de jumatati de masura. Ori o controlezi si deranjezi cu ea sau dimpotriva mai mult te incurca, ca e f reactiva si nu te te iarta daca lovesti cu neincredere.

                de aceea ii recomand colegului ada pe cineva onest care sa-i recomande ceva in functie de ce joaca el/ea. Altfel, cautam acul in carul cu fan! El poate tre sa joace cu un lemn allarround (yasaka sweden classic) cu fete moi si doar crede ca poate juca cu un alc...s-ar putea sa gresesc, dar intelegi unde bat...
                Viscaria
                FH - tenergy 05
                BH - tenergy 05 fx

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc pentru mesajele numeroase.
                  Nu am schimbat set-upuri multe. Am inceput in 2019 cu un lemn pe care il aveam demult: stiga clipper wood - prea rapid pentru mine. De atunci joc cu innerforce layer alc, si am probat o luna un TB alc. Am jucat mereu cu rasanter R42, o perioada si cu T 05 pe FH, pe BH ramanand R42.
                  Constientizez ca sunt la inceput, nu am o problema cu asta si am rabdare chiar daca nu imi ies tot timpul loviturile perfecte. Ma antrenez serios intr-un mediu bun, de 3 ori pe saptamana. Prefer jocul de atac, folosind toate loviturile, mai ales pe FH, imi place spinul, nu ma omor dupa loviturile drepte. Nu exagerez cu topspinul de BH, decat pe prima minge, nu-l stapanesc, sunt altele de antrenat mai intai.
                  Pot castiga puncte pe atac rapid si cu paleta actuala, dar trebuie muncite cam mult si nu mai am 18 ani demult.
                  De asta vreau o schimbare.
                  Am studiat graficele butterfly, de dat cu multe palete nu pot da in aceasta perioada, cand nu se mai organizeaza turnee.
                  Din experienta voastra mult mai bogata, macar sa-mi fac o idee de cateva lemne pe care sa le studiez, probez si cu timpul sa-mi gasesc si eu set-upulul potrivit. (daca o exista asa ceva)

                  Viscaria e prea asemanatoare cu TB, deci rapida pentru mine.
                  Din ce m-am mai informat ramasesem cu gandul la lemnele noi aparute, dar nu stiu cati au dat cu ele..
                  - Tomokazu Harimoto ALC
                  - Revoldia CNF
                  - Lin Gaoyuan ALC

                  Seara buna.




















                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de ada Vezi post
                    Multumesc pentru mesajele numeroase.
                    Nu am schimbat set-upuri multe. Am inceput in 2019 cu un lemn pe care il aveam demult: stiga clipper wood - prea rapid pentru mine. De atunci joc cu innerforce layer alc, si am probat o luna un TB alc. Am jucat mereu cu rasanter R42, o perioada si cu T 05 pe FH, pe BH ramanand R42.
                    Constientizez ca sunt la inceput, nu am o problema cu asta si am rabdare chiar daca nu imi ies tot timpul loviturile perfecte. Ma antrenez serios intr-un mediu bun, de 3 ori pe saptamana. Prefer jocul de atac, folosind toate loviturile, mai ales pe FH, imi place spinul, nu ma omor dupa loviturile drepte. Nu exagerez cu topspinul de BH, decat pe prima minge, nu-l stapanesc, sunt altele de antrenat mai intai.
                    Pot castiga puncte pe atac rapid si cu paleta actuala, dar trebuie muncite cam mult si nu mai am 18 ani demult.
                    De asta vreau o schimbare.
                    Am studiat graficele butterfly, de dat cu multe palete nu pot da in aceasta perioada, cand nu se mai organizeaza turnee.
                    Din experienta voastra mult mai bogata, macar sa-mi fac o idee de cateva lemne pe care sa le studiez, probez si cu timpul sa-mi gasesc si eu set-upulul potrivit. (daca o exista asa ceva)

                    Viscaria e prea asemanatoare cu TB, deci rapida pentru mine.
                    Din ce m-am mai informat ramasesem cu gandul la lemnele noi aparute, dar nu stiu cati au dat cu ele..
                    - Tomokazu Harimoto ALC
                    - Revoldia CNF
                    - Lin Gaoyuan ALC

                    Seara buna.



















                    salut,

                    viscaria alc e, in teorie, acelasi lemn cu timo boll alc.
                    cu ce harimoto am dat, vreo 2, pana in 90 gr, pareau ceva mai elastice decat timo boll alc. Zhang jike alc e ceva mai rapid, mai stiff decat timo boll alc, similar viscaria. Dar e o intreaga discutie aici. Analiza e facuta pe lemnele probate de mine, nu am cum sa generalizez, si nimeni nu poate, ptr ca lucrurile variaza de la lemn la lemn, greutate, vechime, fibra, personalitatea acelui lemn...etc...cum am mai zis anterior.

                    spui ca esti la inceput. Dupa parerea mea, ai abordat lucrurile gresit. Trebuia sa incepi cu lemne de control (nu clipper), cu fete moi, nu cu lemne tari pe care sa le imblanzesti cu fete mai soft. Asta pana ai tehnica necesara de a trece la ceva mai rapid. E ca la condusul masinii. Inveti sa conduci cu 30-40 km/h, nu cu 130 ...

                    iti spun din experienta. Tu faci cum consideri.
                    am inceput sa joc cu tibhar samsonov premium contact, am trecut la killerspin diamond cq si de un an am timo boll alc.

                    intentia mea e sa te ajut, ptr ca inteleg f bine ce inseamna sa cauti si sa gasesti ceea ce se potriveste jocului tau.
                    Viscaria
                    FH - tenergy 05
                    BH - tenergy 05 fx

                    Comentariu


                    • #11
                      Sa dau si raspunsul , daca tot am intrebat : Marcos Freitas ALC

                      Comentariu


                      • #12
                        Salut. Nu sunt uun jucător avansat dar tot pe forum am aflat tb alc merge cu acuda s3..2.0Am avut t05 și m2, dar cu acuda sunt foarte mulțumit. Trebuie sa joci mai mult cu lemnul și cred ca vei vredea rezultate.

                        Comentariu


                        • #13
                          Salutare!
                          Asa cum spunea si colegul Red, este destul de greu sa iti putem recomanda ceva in materie de lemn sau fete care sa se potriveasca pentru tine, atata timp cat nu stim ce stil de joc ai.
                          Intr-adevar, ar fi trebuit sa incepi cu ceva controlabil, lemn usor si fete moi, ca sa poti sa deprinzi miscarile corecte, insa nu este prea tarziu.
                          Daca esti din București, fa-ne o vizita pe Sos. Oltenitei 103, unde poti sa testezi la masa de proba mai multe palete, sa imi pot face o idee, si sa te pot "indruma". Daca nu esti de acord cu aceasta varianta, incearca sa vorbesti cu oamenii din sala unde faci antrenamentele sa te lase sa dai cateva mingi cu paletele lor, cat sa observi difetentele. Dar tine cont ca niciun lemn nu seamana cu altul, chiar daca sunt acelasi model.
                          Succes!
                          O zi minunata tuturor!
                          Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
                          http://www.VivaSportShop.ro

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X