Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn pentru T 05

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn pentru T 05

    Salut.Ma bate gandu sa incerc sa fac un pas in fata.Am lemn si fete Xiom dar vreau sa trec pe butterfly.Fete ma gandesc la tenergy 05,prea le lauda toata lumea.Vreau sa le incerc.Multe guri spun ca e ideal sa ai lemn si fete de la aceeași firma.In mare sunt interesat de un lemn care sa imi ofere in limite posibile un control si un spin bun.Iubesc topspinul.Un topspin arcuit ma unge la inima.Nivelul meu,hm,joc de 6 ani ,antrenamente destul de multe(nu meciuri).Cred ca sunt poate aproape de mediu.De foarte multe ori ma la sala si singur exersez serve sau topspin si revere cu un robot.Sigur urmatoarea paleta,lemn si cauciuc, va fi peste nivelul meu.Voi face alte antrenamente sa reduc diferenta dintre mine si paleta.Ok,intrebare: ce lemn imi recomandat ca fiind bun pentru topspin,control,efect...pentru tenergy 05?? O zi buna tuturor

  • #2
    Puneti-l pe ce lemne aveti acum, mergeti la cateva concursuri amatur, apoi comparati cum v-ati simtit la masa cu fiecare, in atmosfera de meci. Eu le-as pune pe un Timo Boll ALC sau Viscaria, dar se pot pune pe aproape orice fel de lemn, inclusiv pe lemne allwood defensive si sa jucati extrem de ofensiv si precis, in ciuda lamei defensive.

    Eu cred ca recomandarea de lemn pentru Tenergy 05 e cam la fel de relativa si ambigua precum raspunsul la intrebarea "care e cea mai buna paleta?".

    Comentariu


    • #3
      Asi fi tentat catre: Butterfly Viscaria,Stiga Infinity VPS V, Stiga Intensity NCT

      Dar astept propuneri diverse

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Categoria Incepatori Vezi post
        Puneti-l pe ce lemne aveti acum, mergeti la cateva concursuri amatur, apoi comparati cum v-ati simtit la masa cu fiecare, in atmosfera de meci. Eu le-as pune pe un Timo Boll ALC sau Viscaria, dar se pot pune pe aproape orice fel de lemn, inclusiv pe lemne allwood defensive si sa jucati extrem de ofensiv si precis, in ciuda lamei defensive.

        Eu cred ca recomandarea de lemn pentru Tenergy 05 e cam la fel de relativa si ambigua precum raspunsul la intrebarea "care e cea mai buna paleta?".
        Salut.Cea mai buna paleta este precum cea mai buna muzica.Toate cele bune

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de mariandan Vezi post
          Asi fi tentat catre: Butterfly Viscaria,Stiga Infinity VPS V, Stiga Intensity NCT

          Dar astept propuneri diverse
          Am jucat cu Viscaria + T 05.
          O combinatie reușită, fara niciun dubiu.
          Cu siguranta insa, T 05 se “ pupă” foarte bine si cu alte lemne , indiferent de brand.
          Spor!


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comentariu


          • #6
            Multumesc pentru toate raspunsurile

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de dani 0205 Vezi post

              Am jucat cu Viscaria + T 05.
              O combinatie reușită, fara niciun dubiu.
              Cu siguranta insa, T 05 se “ pupă” foarte bine si cu alte lemne , indiferent de brand.
              Spor!


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Salut.Daca ati jucat cu viscaria : cat este de controlabil?Nu mi-asi dori ceva exprem de rapid.Sunt eu suficient de aprig,nu am prea multa rabdare.Atac de multe ori doar de placearea de a da un topspin chiar daca am o pozitie foarte grea.Oricum e clar ca trebuie mult antrenament sa ma inteleg cu noua paleta.O zi buna

              Comentariu


              • #8
                Este o paleta rapida, asta e clar! Te ajuta sa dai topspin—uri puternice si sa inchei repede punctul.
                Pe de alta parte, fara o tehnica buna, te “ pedepseste” imediat, atat la loviturile in forta cat si la preluarile scurte.
                T 05 fx sau Rakza 7 pot sa-ti ofere un spin relativ similar, cu un plus de control.
                Succes!!!


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de dani 0205 Vezi post
                  Este o paleta rapida, asta e clar! Te ajuta sa dai topspin—uri puternice si sa inchei repede punctul.
                  Pe de alta parte, fara o tehnica buna, te “ pedepseste” imediat, atat la loviturile in forta cat si la preluarile scurte.
                  T 05 fx sau Rakza 7 pot sa-ti ofere un spin relativ similar, cu un plus de control.
                  Succes!!!


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Multumesc.Cam 99% o sa incerc combinatia

                  Comentariu


                  • #10
                    Spor la antrenamente!


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de dani 0205 Vezi post
                      Este o paleta rapida, asta e clar! Te ajuta sa dai topspin—uri puternice si sa inchei repede punctul.
                      Pe de alta parte, fara o tehnica buna, te “ pedepseste” imediat, atat la loviturile in forta cat si la preluarile scurte.
                      T 05 fx sau Rakza 7 pot sa-ti ofere un spin relativ similar, cu un plus de control.
                      Succes!!!


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Salut.Am citit doar pozitiv de Yasaka Rakza 7(banuiesc ca de asta este vorba).Sfatuiti-ma si cu un lemn pentru acest cauciuc.Stiu ca exagerez dar vreau sa fie cat se poate controlabil si bun de topspin.O seara buna


                      Comentariu


                      • #12
                        Orice lemn.

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de mariandan Vezi post

                          Salut.Am citit doar pozitiv de Yasaka Rakza 7(banuiesc ca de asta este vorba).Sfatuiti-ma si cu un lemn pentru acest cauciuc.Stiu ca exagerez dar vreau sa fie cat se poate controlabil si bun de topspin.O seara buna

                          Salut,
                          Un lemn fara carbon care mi-a placut foarte mult, este Nittaku Acoustic. Un lemn “ frumos” din toate punctele de vedere, ceva mai lent - cel putin asa mi s-a parut mie- decat Viscaria.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de dani 0205 Vezi post

                            Salut,
                            Un lemn fara carbon care mi-a placut foarte mult, este Nittaku Acoustic. Un lemn “ frumos” din toate punctele de vedere, ceva mai lent - cel putin asa mi s-a parut mie- decat Viscaria.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            Multumesc foarte mult

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de mariandan Vezi post

                              Multumesc foarte mult
                              Cu placere!


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comentariu


                              • #16
                                Timo Boll ALC.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Pe orice lemn ,Tenergy 05 e genial!
                                  ?Sometimes I win, sometimes I learn?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Calin stie. Incearca cate un lemn la doua saptamani )).

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de mariandan Vezi post
                                      Salut.Ma bate gandu sa incerc sa fac un pas in fata.Am lemn si fete Xiom dar vreau sa trec pe butterfly.Fete ma gandesc la tenergy 05,prea le lauda toata lumea.Vreau sa le incerc.Multe guri spun ca e ideal sa ai lemn si fete de la aceeași firma.In mare sunt interesat de un lemn care sa imi ofere in limite posibile un control si un spin bun.Iubesc topspinul.Un topspin arcuit ma unge la inima.Nivelul meu,hm,joc de 6 ani ,antrenamente destul de multe(nu meciuri).Cred ca sunt poate aproape de mediu.De foarte multe ori ma la sala si singur exersez serve sau topspin si revere cu un robot.Sigur urmatoarea paleta,lemn si cauciuc, va fi peste nivelul meu.Voi face alte antrenamente sa reduc diferenta dintre mine si paleta.Ok,intrebare: ce lemn imi recomandat ca fiind bun pentru topspin,control,efect...pentru tenergy 05?? O zi buna tuturor
                                      Salut marian,

                                      Doar ptr ca lumea spune ca bty e combinatia ideala vrei sa schimbi setupul xiom? Ce iti lipseste la actuala combinatie?

                                      O idee ar fi sa incerci un t05 sh, care agata, si ulterior daca te intelegi cu ea sa cumperi noua.

                                      Daca n-ai mai jucat cu T05 - este o fata f f reactiva la spin, are un arc mare si marja mica de eroare cand invarti mingea. Pe scurt, nu te iarta...

                                      Dar daca banii nu sunt o probl si nu te intelegi cu ea exista si reversul medaliei - o vei vinde f repede

                                      Ps: sunt multe lemne care se potrivesc cu t05, dar intrebarea e daca tu poti juca cu ele...

                                      vrei sa faci prea multe schimbari deodata si nimeni nu ti-ar putea spune cat timp iti va lua ca sa joci cu setupul x sau y. De ce? Simplu: ce e potrivit ptr mine, s-ar putea sa te incurce pe tine ...etc
                                      Viscaria
                                      FH - tenergy 05
                                      BH - tenergy 05 fx

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Marian,
                                        E o vorba: daca functioneaza ceva, nu umbla/schimba!
                                        Mai simplu: daca pui multe mingi pe masa cu actuala paleta, n-o schimba! Bucura-te de ce poti sa joci!
                                        alt lemn/alte fete inseamna f multe variabile/multe batai de cap.

                                        Ps: multi au impresia ca daca isi cumpara acelasi setup ca x vor juca ca x. GRESIT!
                                        e mult mai complicat de atat.

                                        Viscaria
                                        FH - tenergy 05
                                        BH - tenergy 05 fx

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Red1978 Vezi post

                                          Salut marian,

                                          Doar ptr ca lumea spune ca bty e combinatia ideala vrei sa schimbi setupul xiom? Ce iti lipseste la actuala combinatie?

                                          O idee ar fi sa incerci un t05 sh, care agata, si ulterior daca te intelegi cu ea sa cumperi noua.

                                          Daca n-ai mai jucat cu T05 - este o fata f f reactiva la spin, are un arc mare si marja mica de eroare cand invarti mingea. Pe scurt, nu te iarta...

                                          Dar daca banii nu sunt o probl si nu te intelegi cu ea exista si reversul medaliei - o vei vinde f repede

                                          Ps: sunt multe lemne care se potrivesc cu t05, dar intrebarea e daca tu poti juca cu ele...

                                          vrei sa faci prea multe schimbari deodata si nimeni nu ti-ar putea spune cat timp iti va lua ca sa joci cu setupul x sau y. De ce? Simplu: ce e potrivit ptr mine, s-ar putea sa te incurce pe tine ...etc
                                          Salut.Nu schimb de dragul nimanui nimic.Lemnul pe care il am este unul de control potrivit pentru un incepator.Joc cu el din 2014 de cand am inceput.Imi doresc doar un lemn ceva mai rapid si mai performant.Gumele le joc de 3 ani clar sunt uzate si le voi schimba.Am tot citit despre gume si este un fluviu de laude pentru to5.Am primit sfat ca mai iertator decat t05 dar foarte bun ar fi Yasaka Rakza 7. Vreau sa zicem sa trec de la o paleta de incepator la una ceva mai buna sau asa cred eu ca voi reusi sa fac.Momentan am 90% ganduri catre viscaria si Yasaka Rakza 7.Sper ca am ganduri bune.Multumesc pentru toate sfaturile si sunt deschis pentru altele.O zi buna

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de mariandan Vezi post

                                            Salut.Nu schimb de dragul nimanui nimic.Lemnul pe care il am este unul de control potrivit pentru un incepator.Joc cu el din 2014 de cand am inceput.Imi doresc doar un lemn ceva mai rapid si mai performant.Gumele le joc de 3 ani clar sunt uzate si le voi schimba.Am tot citit despre gume si este un fluviu de laude pentru to5.Am primit sfat ca mai iertator decat t05 dar foarte bun ar fi Yasaka Rakza 7. Vreau sa zicem sa trec de la o paleta de incepator la una ceva mai buna sau asa cred eu ca voi reusi sa fac.Momentan am 90% ganduri catre viscaria si Yasaka Rakza 7.Sper ca am ganduri bune.Multumesc pentru toate sfaturile si sunt deschis pentru altele.O zi buna
                                            Marian,
                                            intentiile mele sunt cele mai bune si as vrea sa te scutesc de cheltuieli neinspirate.
                                            Daca ai posibilitatea sa dai cu un asemenea setup sh, de la cineva, ar fi f bine. Nu te grabi sa cumperi.

                                            Daca cumperi, atentie si la gramajul lemnului. Viscaria e un alc care are si control si viteza, dar e imp cum sare lemnul x. Cele pana in 90 gr sunt mai putin rapide, mai echilibrate, iar peste 90 gr sunt destul de rapide. Se stie ca nu toate lemnele sar la fel...
                                            daca te invadez cu detalii care iti par inutile, ma retrag...si iti urez succes la cumparaturi, dar din ce scrii se vede ca iti lipsesc reperele tehnice.
                                            ex concret- de ce viscaria + rakza 7? Ptr ca...?

                                            Numai bine!
                                            Viscaria
                                            FH - tenergy 05
                                            BH - tenergy 05 fx

                                            Comentariu


                                            • #23

                                              Salut.Am ales Yasaka rakza 7.In tara nu am gasit fata rosie si am reusit din Olanda.Lemnul ramane acelasi pentru control bun.Poate in viitor trec la Viscaria.In curand vor ajunge la mine si o sa scriu pereri.Multumesc pentru toate sfaturile

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Salut.Testat fetele la doua antrenamente.La primu a fost destul de grav,efectul adversarului ma pacalea des.Acum realizez ca cele vechi erau prea uzate.E prea devreme sa realizez diferente dar cred ca am reusit cateva topspinuri si mingea a trecut pe sub paleta adversarului

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Salut dragi colegi. Ce fata mi-ați recomanda pentru rever in condițiile in care am un lemn ofensiv și sunt un jucător care joaca la semi-distanță de masa.Bugetul ar fi pana in 400 de lei. Multumesc anticipat!
                                                  Lemn Innerforce Zlf
                                                  Fh Dignis 09C
                                                  Bh Dignis 05

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X