Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta noua (lemn + fete) pentru un incepator-intermediar

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta noua (lemn + fete) pentru un incepator-intermediar

    Salutari!

    Sunt un incepator-intermediar la tenis de masă (joc de multi ani, cu pauze, fara antrenament, mai multe de fun, dar as vrea sa joc mai des si mai corect) si am o paleta desul de veche, are 6 ani de acum si as vrea sa cumpar una noua (lemn + fete).
    Eu momentan am un Yasaka Sweden Classic si Joola Rhyzm-P pe ambele fete, si mi se pare racheta cam grea si foarte inceata, dintotdeauna am simtit asta. Am jucat la un moment dat cu Tenergy 64 (nu mai stiu ce lemn) si mi s-a parut super faina, excelenta la jucat. Stiu ca in principiu ar trebui o combiantie mai inceata, pentru control, dar nu cred ca imi doresc asta.
    Tot m-am informat in ultimele zile din zeci de surse si multi spun ca Tenergy e pentru avansati, ca ar trebui sa imi iau ceva de control, mai incet, etc. Problema e ca nici n-am cum sa testez sa ma prind ce mi se potriveste cu adevarat. Vreau ceva rapid, as zice, si eventual un lemn mai usor, dar tot rapid. Am dat peste Yasaka Ma Lin Extra Offensive pentru lemn sau Stiga Infinity VPS, ceva mai scump. Bugetul ar fi cam 600-700 de lei maxim, dar as prefera sa ma incadrez in 500. Ma tenteaza ceva in stilul Tenergy 05 cu 2.0-2.1mm si un lemn mai usor, sub 80 de grame.
    Ce parere aveti, ma puteti ajuta?

  • #2
    Salutare!
    Nu am sa ma hazardez in a va recomanda o configuratie anume, pot insa sa va dau cateva repere de care (poate) merita sa tineti cont in alegerea dv.
    Un lemn rigid este de obicei mai rapid si mai putin “spinos” decat unul flexibil. Din cate stiu, cele 2 lemne de care aminteati sunt destul de rapide. S-ar putea ca YSC sa fie (inca) potrivit pt dv.
    Rakza 7 (sau 7 soft )este o alternativa mai mult decat decenta pt Tenergy 05 . Exista si alte variante, cu siguranta! S-ar putea sa va placa si Tibhar Evolution MX S….
    Ideal ar fi sa ajungeti la un club, unde sa fiti indrumat de un profesionist in acest sens.
    Daca nu, asteptati si sfaturile altor colegi . Cu siguranta, sunt destui cu mai multa expertiza decat mine in acest domeniu.

    Spor la joc va doresc!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ultima editare de dani 0205; 17.oct.2021, 12:36.

    Comentariu


    • #3
      Cred ca YSC e putin cam inceata din ce vad, as vrea sa fac trecerea la ceva mai rapid. Am mai gasit ceva optiuni: Yasaka Ma Lin Carbon, DHS Power G7, Tibhar Samsonov Force Pro si Butterfly Primorac, care sunt mai populare si recomandate.
      Pe partea de fete, intr-adevar vad ca Rakza sunt bune, dar nu imi dau seama ce as putea alege dintre 7, 9 sau X. De asemenea, sa aleg ceva diferit pentru BH fata de FH?
      Inteleg ca unii recomanda soft rubber, altii cat mai hard (minim 45 de grade ESN). Sunt destul de confuz as spune.

      Comentariu


      • #4
        Incerc sa mai aduc eu putina lumina.
        Fetele soft “ pastreaza” mai mult mingea la momentul impactului , oferind astfel mai mult control si un efect de catapulta mai pronuntat.
        Din experienta mea, fetele soft se potrivesc mai bine cu lemnele mai hard, in vreme ce lemnele mai soft se impaca mai bine cu fetele mai tari.
        Eu am atat pe fh cat si pe bh acelasi tip de fata, desi sunt foarte multi jucatori care joaca cu fete diferite ( cred ca majoritatea aleg varianta soft pt bh). Depinde de stilul de joc, de tehnica loviturilor…
        Cu Rakza 7 am jucat si mi-a placut (mi se parea insa foarte sensibila la condens). Cu 9 nu am jucat si nici cu X (am inteles ca aceasta din urma este special conceputa pt mingea de plastic.)


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comentariu


        • #5
          Salutare. Am o paleta de ~30 lei cumparata din Decathlon acum vreo 4 ani (model FR 530 3*). As vrea sa ii dau fetele actuale jos (fete clasice de Artengo) si sa ii pun altele noi.
          Vreau sa pastrez lemnul iar pe fete sa dau in jur de 90-130 lei. M-am gandit la https://www.decathlon.ro/p/fata-paleta-tenis-de-masa-ttrb900-spin/_/R-p-306259?mc=8543009 , ce parere aveti ?
          Depinde si ce mai gasesc in magazin deoarece unele produse nu au suficiente poze.

          Mi-as dori mai mult spin,dar si control. Stiu ca nu le pot avea pe toate in banii aia,dar viteza as lasa-o la final. O seara buna si multumesc de sfaturi !

          Comentariu


          • #6
            Salutare!
            E bine ca te gandesti sa renunti la viteza in favoarea controlului.
            Cat despre paleta ta, nu stiu ce sa spun….
            E posibil ca lemnul sa aiba de suferit dupa indepartarea fetelor actuale. Te poti astepta la aschieri, sau/ si la necesitatea lacuirii acestuia .
            Din sumara descrierea a celor de la Decathlon, fata respectiva pare a fi ok pt ce iti doresti tu. Eu nu am jucat cu asa ceva si nici vreun cunoscut de-ai mei, deci nu am nici argumente pro nici contra.
            Cred insa ca mai potrivit ar fi sa iei legatura cu Roman Bogdan , Leo 33 .( pe ei ii cunosc personal, dar mai sunt si alti colegi care te pot ajuta in acest sens)
            Ambii au multa experienta si materiale cu care sa poata forma o paleta potrivita tie.
            Spor!


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comentariu


            • #7
              Iti recomand pe George Durdun, un adevarat profesionist, te poate indruma spre ce iti doresti. Are si o rubrica "întreabă-l pe Durdun".
              Succes in ceea ce iti doresti sa obții!

              Comentariu


              • #8
                Salutare! Voi incerca sa te ajut cu cateva informatii.

                Postat în original de Dan37 Vezi post
                Cred ca YSC e putin cam inceata din ce vad, as vrea sa fac trecerea la ceva mai rapid. Am mai gasit ceva optiuni: Yasaka Ma Lin Carbon, DHS Power G7, Tibhar Samsonov Force Pro si Butterfly Primorac, care sunt mai populare si recomandate.
                Pe partea de fete, intr-adevar vad ca Rakza sunt bune, dar nu imi dau seama ce as putea alege dintre 7, 9 sau X. De asemenea, sa aleg ceva diferit pentru BH fata de FH?
                Inteleg ca unii recomanda soft rubber, altii cat mai hard (minim 45 de grade ESN). Sunt destul de confuz as spune.
                Trebuie sa tii cont de faptul ca daca doresti viteza, vei pierde din control. Sa mergi pe un lemn rapid este in regula, atata timp cat la inceput alegi niste fete mai moi care sa suplineasca controlul, iar mai apoi sa alegi niste fete mai dure/rapide. Bineinteles, va trebui sa si dedici niste ore tenisului. Iti pot recomanda niste lemne din gama noastra pentru ca pe acestea le cunosc foarte bine. Stiga Infinity VPS V, pe care l-ai mentionat si tu, este un lemn din 5 straturi, ofensiv, cu o putere ridicata, dar care are si un control mare. Este genul de lemn care se potriveste cu orice fata. Yasaka Ma Lin Extra Offensive este tot un lemn ofensiv din 5 straturi, ce are straturi de nuc la exterior, oferindu-i o putere mare in momentul contactului cu mingea. Avand miez din ayous si strat median de spruce, are un control ridicat, un feeling exceptional si un sweet spot larg. Yasaka Ma Lin Carbon este un OFF+ din 7 straturi, dintre care 2 sunt de carbon, cum ii spune si numele. Are un sweet spot larg si o putere foarte mare, insa un control destul de mic. Yasaka Alnade este un lemn cu carbon din 7 straturi, ce are in compozitie doua straturi de PA Carbon, varianta japoneza a ALC-ului. In cazul lui, controlul si viteza au o balanta relativ egala si un feeling ridicat. Yasaka Max Wood, Yasaka Extra Special si Stiga Clipper sunt trei lemne allwood, ofensive, fara carbon, din 7 straturi, ce au un control imens si o precizie greu de egalat. Cu toate ca viteza este relativ ridicata, in unele momente isi pierd din puterea de penetrare.
                Cand vine vorba de fete, Rakza 7 este una din cele mai bine vandute fete de pe piata, alaturi de Tenergy 05, si pe buna dreptate. Este foarte versatila, se pliaza pe orice lemn. Avand o duritate medie, un control ridicat, viteza relativ buna, este preferata de multi jucatori deoarece are o precizie foarte ridicata. Varianta sa moale, Rakza 7 Soft, se diferentiaza prin controlul mai bun si prin "dwell time"-ul mai mare ("dwell time" - timpul petrecut de minge in burete). Rakza X este mai rapida si mai spinoasa decat Rakza 7, avand acelasi control ridicat. Are o catapulta destul de ridicata, aruncand mingea aproape de marginea mesei. Rakza 9 este genul de fata dura ce sacrifica controlul pentru viteza. Are un efect mare si o catapulta joasa. Gama Stiga DNA Pro cuprinde 3 fete cu duritati diferite (Soft, Medium si Hard). Diferenta dintre ele este unghiul de aruncare, viteza si controlul. Asadar, in functie de duritate, viteza creste de la Soft la Hard, pe cand controlul scade, in timp ce unghiul de aruncare este mai ridicat la Soft si coboara treptat, ajungand sa fie relativ razant cu fileul pentru varianta Hard. Gama Stiga DNA Platinum este un upgrade foarte reusit al gamei recent mentionate, doar ca cuprinde 4 variante: Soft (42.5 grade), Medium (47.5 grade), Hard (50 grade), Extra Hard (52.5 grade). Comparativ cu DNA Pro, au un topsheet mai subtire si cu o geometrie diferita a zimtilor (pimples), ofera un spin mult mai pronuntat, o viteza mai mare, dar pastreaza acelasi control. De altfel, poti opta si pentru variantele mai low-budget ale Rakza 7 si DNA Pro M, adica Yasaka Rigan si Stiga DNA Future M, care sunt mai moi, au o viteza mai mica, dar mai control mai mare.

                Recomandarea unor jucatori vizand duritatea fetelor vine strict din preferintele lor. Daca unii jucatori prefera fetele soft sau hard, nu inseamna ca este si cazul tau. Preferabil ar fi sa mergi prima oara pe niste fete de duritate medie, putand mai apoi sa te decizi daca treci la fete hard, bineinteles daca vei simti ca poti sa le controlezi. La fel, tine de preferinte, si in cazul lemnelor. Multi jucatori prefera lemnele cu carbon, altii pe cele fara carbon. In acelasi timp multi aleg lemne dupa pret sau dupa anumiti jucatori pe care ii simpatizeaza. Totul se rezuma la preferinte si la stilul de joc.

                Am incercat sa iti cuprind pe scurt cateva detalii ale produselor specificate. Din lemnele ofensive pe care le avem, ti le-am specificat pe cele ce au un pret relativ scazut, Alnade fiind exceptia. Cand vine vorba de fete, am incercat sa cuprind fetele "vedeta". Yasaka si Stiga, fiind mentionate de catre tine in posturile precedente, am considerat ca este bine sa raman in aceasta zona, insa noi comercializam si materiale Donic, despre care iti pot spune detalii. Daca esti interesat, nu ezita sa ne contactezi.

                O zi minunata tuturor!
                Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
                http://www.VivaSportShop.ro

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X