Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn Butterfly

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn Butterfly

    Exista vreun lemn de la Butterfly de atac (pe undeva pe la un off -) cu un control foarte bun?
    Sa fie mai controlabil decat un Timo Boll, un Apolonia..

  • #2
    Inchis
    Ultima editare de Vizitator; 24.ian.2022, 13:06.

    Comentariu


    • #3
      Butterfly SK carbon
      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

      Comentariu


      • #4
        Spirit - dupa mine ,este un Off-,SK7 e un lemn mai dur care nu are feelingul Spritului . Intimplarea este ca le detin pe ambele si echipate cu fete Xiom omega V.....
        LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

        Comentariu


        • #5
          Poate după rezultate și user ales nu sunt cel mai în măsură să-mi dau cu părerea dar aș începe așa:

          Ce e aia control? După mine controlul e capacitatea de a pune cu ușurință mingea pe masă, fie că ataci (topspin, drive, tras drept), fie că te aperi (block, chop) sau dai lovituri decepționante (chopblock, șerpișori).

          Ce știe toată lumea: cu cât viteza lemnului e mai mare, cu atât controlul e mai dificil. E deci nevoie de ajustare a loviturii, forței și unghiului, cu multă precizie.

          Ei, și ce facem dom'le dacă vrem viteză mare și control bun? Răspunsul este : jucăm cu lemnul ăla rapid cât mai mult, macar un an și ne concentrăm să dezvoltăm tehnica, fiindcă tehnica aduce acel plus de control. Nu mai căutăm alte lemne, nu ne mai plângem că nu avem ceea ce trebuie, căutăm să adaptăm jocul nostru la echipament, daca acel echipament e rapid și fără control sporit din start. Cu cât tehnica este mai evoluată, cu atât vei ajunge sa spui că cutare lemn foarte rapid are și un control excepțional (deși știm bine că pentru un amator, chiar de nivel open-elite nu e deloc așa, te uiți pe filmări de finale de open/elite și vezi o groază de mingi lovite fix ca un jucător de hobby).

          Chinezii joacă de mici cu lemne allround 5 ply de 20 de dolari și fețe de 10 dolari setul, pe care le schimba o dată la doi ani. Un european ar zice că au palete lente și el nu vrea așa ceva. Dar totuși chinezii ăia lovesc năprasnic și precis orice minge si își copleșesc adversarii in contre, de ce oare? Fiindcă își dezvoltă tehnica, in special cea de transfer de greutate, pun picioarele cum trebuie la treabă în orice execuție, iar chinezăriile lor "lente", adică cu buretele pietroi și cauciuc lipicios devin foarte rapide când tehnica de transfer e foarte bună.

          Seară frumoasă!

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de alx_vass Vezi post
            Spirit - dupa mine ,este un Off-,SK7 e un lemn mai dur care nu are feelingul Spritului . Intimplarea este ca le detin pe ambele si echipate cu fete Xiom omega V.....
            Si din punctul meu de vedere, TB Spirit e un lemn cu mult control si, cu toate astea, cu suficient de multa viteza ( sigur, depinde ce inseamna viteza pt fiecare, ce fete folosesti, etc)
            Si cu Aplonia am jucat vreo cateva meciuri. Control si viteza ok, am simtit insa o vibratie destul de puternica…aspect care mi-a displacut!


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comentariu


            • #7
              Succes
              Ultima editare de Vizitator; 24.ian.2022, 13:03.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Sorin Sovea Vezi post
                Sincer , as vrea sa va contrazic.
                am avut tb spirit și cu fluture negru..si modelul nou.
                în același timp am avut și tb alc
                ( Si..alte 10 lemne )
                Comparând strict cele doua lemne. Tb spirit are mai puțin control și mai multa viteza fata de tb alc
                poate difera de la lemn la lemn.. insa pot spune ce am comparat eu.
                în acest moment are un coleg de la sala un spirit și am dat cu el și pot spune ca are mai puțin control și mai multa viteza decât super zlc-ul cu care joc eu.
                Dar cum din 10 viscaria..nu găsești doua sa semene..probabil același lucru se întâmplă și cu tb spirit
                Ok, cum spuneti dv!


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de ada Vezi post
                  Exista vreun lemn de la Butterfly de atac (pe undeva pe la un off -) cu un control foarte bun?
                  Sa fie mai controlabil decat un Timo Boll, un Apolonia..
                  Va atasez o matrice a lemnelor Butterfly ( este din catalogul din 201. Poate va este de ajutor!


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comentariu


                  • #10
                    Lemnul Spirit este soft nu are mare viteza are control cat casa este bun pentru cine nu vrea lemn rapid imi pare rau.................

                    lemnul Alc are 2 viteze peste el........ nu am treaba cu tabelul,,,, am incercat sa joc cu lemnul asta si vechi si nou de multe ori nu este rapid si sunt dezamagit de el.............nu este rapid ...........nu spun ca nu este bun........mie nu-mi place ca nu este rapid

                    Viscaria are o viteza in plus fata de Spirit....... eu scriu ce am simtit la joc

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de ada Vezi post
                      Exista vreun lemn de la Butterfly de atac (pe undeva pe la un off -) cu un control foarte bun?
                      Sa fie mai controlabil decat un Timo Boll, un Apolonia..
                      Incearca un Korbel SK7, doar vezi sa fie mai usurel . Intr-adevar Spiritul sau Alc-ul sunt lemne rapide OFF/OFF+
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        Aici găsiți un tabel actualizat cu lemnele produse de Butterfly în Japonia:
                        https://www.butterfly-global.com/en/...de/matrix.html

                        Sper să vă fie de folos.
                        BUTTERFLY Romania
                        Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                        E-mail: office@prosoftbn.ro
                        BUTTERFLY Store Bucuresti
                        Tel. Mihai: 0736-887467
                        E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                        Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                        Instagram: @butterflyromania
                        YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                        http://www.tt-shop.ro
                        http://www.butterfly.tt
                        http://www.tenisdemasa.ro

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X