Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sugestie setup - Lemn + Fete :)

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sugestie setup - Lemn + Fete :)

    Va salut,

    As avea si eu nevoie de cateva pareri referitoare la formarea unui nou setup de joc (in special lemn). Las mai jos cateva detalii:
    • nivel: am 12 sedinte de antrenament incepute din noiembrie, timp in care m-am concentrat pe indreptarea miscarilor “invatate” gresit in trecut. Stadiu actual: lucrez la deprinderea corecta a miscarii de top-spin - mai exact, din 20 de topspin-uri, 70% intra pe masa dintre care poate doar 40-50% sunt executate corect
    • stil de joc: cumva All Round, nu ma grabesc sa inchid punctul ci incerc sa joc destul de calculat. Daca mi se ofera ocazia, atac, dar sunt rabdator cat sa si stau la greseala adversarului sau sa construiesc atent punctul
    • setup actual: Gionis Carbon Off (5 straturi lemn + 2 carbon) si Tenergy 05-FX (BH si FH). Paleta am luat-o SH, fetele sunt jucate si se apropie de momentul schimbarii
    • detin o fata Yasaka Rakza 7 Soft (rosie, 2.0mm), noua, nejucata

    Principala problema pe care o am este ca nu simt mingea in paleta. Feelingul nu este cel asteptat, lemnul (poate si fetele) nu imi ofera un feedback decent astfel incat sa ma poata ajuta atat sa intorc mingea pe masa mai controlat cat sa si inteleg din ce in ce mai bine miscarea.

    Nevoia mea principala este de control si nu de viteza neaparat. Vreau sa invat cat mai bine mecanica miscarilor si sa folosesc aceste principii fizice ca sa pot transfera forta din picioare si din trunchi in lovitura. De asemenea, aceleasi lucruri se aplica si pentru tehnica.

    Din research-ul pe care l-am facut pana acum, avand in vedere ca detin Rakza 7 Soft nejucata (care aparent s-ar plia mai bine un lemn All-Wood), m-as indrepta catre un lemn All-Wood, care are un control bun, elasticitate si feedback pe masura astfel incat sa-l pot folosi cel putin 1 an de acum incolo, timp in care as putea definitva tehnica si lucrurile enumerate mai sus. Rakza 7 Soft ar putea veni pe BH, iar pe FH ramane de vazut.

    Optiuni curente:
    • OSP Virtuoso Off-
    • Nittaku Acoustic
    • Butterfly Korbel (am inteles totusi ca n-ar fi atat de diferit fata de Gionis Carbon Off)
    Va multumesc anticipat pentru sfaturi!

  • #2
    Postat în original de cpreda Vezi post
    Va salut,

    As avea si eu nevoie de cateva pareri referitoare la formarea unui nou setup de joc (in special lemn). Las mai jos cateva detalii:
    • nivel: am 12 sedinte de antrenament incepute din noiembrie, timp in care m-am concentrat pe indreptarea miscarilor “invatate” gresit in trecut. Stadiu actual: lucrez la deprinderea corecta a miscarii de top-spin - mai exact, din 20 de topspin-uri, 70% intra pe masa dintre care poate doar 40-50% sunt executate corect
    • stil de joc: cumva All Round, nu ma grabesc sa inchid punctul ci incerc sa joc destul de calculat. Daca mi se ofera ocazia, atac, dar sunt rabdator cat sa si stau la greseala adversarului sau sa construiesc atent punctul
    • setup actual: Gionis Carbon Off (5 straturi lemn + 2 carbon) si Tenergy 05-FX (BH si FH). Paleta am luat-o SH, fetele sunt jucate si se apropie de momentul schimbarii
    • detin o fata Yasaka Rakza 7 Soft (rosie, 2.0mm), noua, nejucata

    Principala problema pe care o am este ca nu simt mingea in paleta. Feelingul nu este cel asteptat, lemnul (poate si fetele) nu imi ofera un feedback decent astfel incat sa ma poata ajuta atat sa intorc mingea pe masa mai controlat cat sa si inteleg din ce in ce mai bine miscarea.

    Nevoia mea principala este de control si nu de viteza neaparat. Vreau sa invat cat mai bine mecanica miscarilor si sa folosesc aceste principii fizice ca sa pot transfera forta din picioare si din trunchi in lovitura. De asemenea, aceleasi lucruri se aplica si pentru tehnica.

    Din research-ul pe care l-am facut pana acum, avand in vedere ca detin Rakza 7 Soft nejucata (care aparent s-ar plia mai bine un lemn All-Wood), m-as indrepta catre un lemn All-Wood, care are un control bun, elasticitate si feedback pe masura astfel incat sa-l pot folosi cel putin 1 an de acum incolo, timp in care as putea definitva tehnica si lucrurile enumerate mai sus. Rakza 7 Soft ar putea veni pe BH, iar pe FH ramane de vazut.

    Optiuni curente:
    • OSP Virtuoso Off-
    • Nittaku Acoustic
    • Butterfly Korbel (am inteles totusi ca n-ar fi atat de diferit fata de Gionis Carbon Off)
    Va multumesc anticipat pentru sfaturi!
    Te salut!
    Setup-ul pe care il detii in momentul de fata, preponderent lemnul este cel "vinovat" pentru lipsa de simt si feedback din partea paletei. Fibrele de carbon din compozitia lemnului ii ofera posibilitatea unei puteri mai mari, dar in detrimentul controlului si simtului, din cauza faptului ca "blocheaza" vibratiile. Exista, insa, si lemne cu carbon care au foarte mult simt, in special lemnele cu fibrele de carbon lipite de miezul lemnului ("Innerforce" - cum le cunosc majoritatea).
    Faptul ca ai reusit sa constati faptul ca, in momentul de fata, te va ajuta mult mai mult un lemn allwood este de apreciat si te felicit.
    Trebuie sa tii cont si de faptul ca ai depasit perioada de inceput. Daca in acest moment simti ca ai nevoie de control, nu va trece mult timp si vei constata ca, usor usor, iti va trebui din ce in ce mai multa viteza. Insa, nu este neaparat cazul.
    Ai oferit 3 exemple de lemne, asa ca iti voi oferi si eu 3 exemple din ce cred eu ca te-ar ajuta:
    1. Yasaka Max Wood - lemn ofensiv, allwood, din 7 straturi, destul de rapid dar cu o doza mare de control
    2. Stiga Clipper Wood - lemn ofensiv, allwood, din 7 straturi, foarte controlabil si precis, ofera viteza cand ai nevoie (in prezent fiind preferatul meu, eu jucand cu el)
    3. Stiga Infinity VPS V - lemn ofensiv, allwood, din 5 straturi, ofera o balanta perfecta intre viteza, simt, control
    Toate cele 3 lemne pe care ti le-am scris mai sus au un feedback si un feeling destul de ridicate.

    Observ ca esti din Bucuresti. Noi avem lemnele Clipper Wood si Infinity VPS, pe langa multe alte lemne, la bancul de probe, unde le poti testa si vedea care este mai mult pe placul tau si unde poti decide care este mai bun pentru tine.
    Adresa noastra este: Sos. Oltenitei nr. 103, sector 4, Bucuresti.
    Nr. tel: 0722678078

    Ne poti apela daca mai doresti informatii sau daca ai dificultati in a ajunge la locatia noastra!
    Mult succes!
    Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
    http://www.VivaSportShop.ro

    Comentariu

    Who has read this thread:
    Procesare...
    X