Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Trecerea la lipicioase

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Trecerea la lipicioase

    Va salut,

    Cautam azi niste huricane 3 pe mai multe variante de duritati ale buretilor cat si culori diferite. Am ajuns la un tabel super interesant
    Am migrat catre fete lipicioase dupa mai multe incercari de-a lungul timpului. Joc FH si BH cu lipicioase, respectiv 9C-urile de la Butterfly. Mi se par extrem de complexe dar totusi 750 lei pentru o pereche este deja mult peste o lume normala mai ales ca schimb 2-3 seturi pe an.

    Asa ca va rog pe toti care folositi FH si BH fete lipicioase sa ne ajutati cu cateva pareri:
    Lemnele pe care le jucati
    Greutatile fetelor pe grosimi
    Tipul de booster folosit
    .........
    FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

  • #2
    Am jucat de-a lungul anilor cu diverse. H2, H3 , G888, Tg2, LKT XP/XT , 729 , 999, Globe, Sword, Sanwei, Haifu. De regula lipite cu VOC , dar nu proaspat ci minim cu o zi inainte ca sa se piarda efectul de inmuiere. Cu o exceptie : Tuttle Beijing - aia lipita proaspat mergea mai bine probabil din cauza ca buretele era mai subtire decat Max cum scria in specificatie.
    Ca regula generala am jucat doar pe forehand cu chinezesti , pe rever ceva european/japonez.
    Am incercat doar uleiul de parafina pe post de booster , dar nu a mers prea ok. A inmuiat buretele si am pierdut la spin.
    Intr-adevar ca sa pleznesti cu "China" pare dificil asa, dar in timp te obisnuiesti, doar sa ai rabdare.
    O fata lipicioasa la care buretele este cu catapult si mai soft e foarte greu de controlat , cel putin din punctul meu de vedere, devine foarte senzitiva la spin . Am avut o experienta nefericita in sensul asta cu Yasaka Rakza Z - cauciuc lipicios si burete repulsiv - cosmar.
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #3
      Lemne - in general mai tarisoare - limita minima ar fi un Waldner Senso Carbon , iar de aici incolo DHS PG2, Avalox P700, Stiga Clipper , DHS PG12 (clona de King3) , DHS Fang Bo Carbon, Xiom Strato, Dhs Wind-E. In general lemne care nu sunt dominate de fetele tari , chinezesti, sa iti permita sa bagi mingea in burete.
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de vali Vezi post
        Lemne - in general mai tarisoare - limita minima ar fi un Waldner Senso Carbon , iar de aici incolo DHS PG2, Avalox P700, Stiga Clipper , DHS PG12 (clona de King3) , DHS Fang Bo Carbon, Xiom Strato, Dhs Wind-E. In general lemne care nu sunt dominate de fetele tari , chinezesti, sa iti permita sa bagi mingea in burete.
        Am acces la niste preturi promotionale pentru:
        Yasaka Ma Lin Carbon
        Yasaka / Goiabao 5
        Yasaka Ma Lin Extra Offensive


        DHS / Neo Hurricane 3
        DHS / Neo Hurricane 3 37°
        DHS / Neo Hurricane 3 Provincial Edition
        DHS / Hurricane 8

        Oare ar fi chimie intre aceste lemne si fetele de mai sus?
        FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

        Comentariu


        • #5
          Salut, am jucat de-a lungul timpului cu hurricane 3 ( domestic, provincial burete portocaliu 40' si national burete albastru 41' ) , tg2 neo, globe etc. Este o diferenta foarte mare de calitate intre versiunile de hurricane , domesticul din punctul meu de vedere este cea mai putin reactiva la speedglue/booster , iar spinul generat este mai mic decat la versiunile mai scumpe si trow angle mai mic, provinciala se aseamana foarte mult cu dignics 09 C, iar nationala este de departe cea mai interesanta fata. Este foarte controlabila atat la jocul pasiv cat si la retopspin sau capace active, iar cu toate ca duritatea buretelui este mai mare se simte mai moale decat provinciala. De asemenea reactioneaza extrem la speedglue/booster ,se curbeaza foarte tare si efectul dureaza mai mult decat la celelalte. Iti recomand Viscaria sau ceva asemanator, de preferat cu koto sau un alt material tare la suprafata pentru a scoate maximul din aceste fete.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Vass Alexander Vezi post
            Salut, am jucat de-a lungul timpului cu hurricane 3 ( domestic, provincial burete portocaliu 40' si national burete albastru 41' ) , tg2 neo, globe etc. Este o diferenta foarte mare de calitate intre versiunile de hurricane , domesticul din punctul meu de vedere este cea mai putin reactiva la speedglue/booster , iar spinul generat este mai mic decat la versiunile mai scumpe si trow angle mai mic, provinciala se aseamana foarte mult cu dignics 09 C, iar nationala este de departe cea mai interesanta fata. Este foarte controlabila atat la jocul pasiv cat si la retopspin sau capace active, iar cu toate ca duritatea buretelui este mai mare se simte mai moale decat provinciala. De asemenea reactioneaza extrem la speedglue/booster ,se curbeaza foarte tare si efectul dureaza mai mult decat la celelalte. Iti recomand Viscaria sau ceva asemanator, de preferat cu koto sau un alt material tare la suprafata pentru a scoate maximul din aceste fete.
            Din ce am mai citit, lumea recomanda lemne flexibile la fetele chinezesti. Detin unlemn LEVI koto-aramid carbon-Limba-Kiri-Limba-aramid carbon-koto. L-am comandat unpic rigid pentru ca am pus pe el 9c-urile. Aceste fete nu le-am putut juca cu lemne flexibile. Reteta de mai sus e identica ca si materiale cu viscaria, timo bol... cu diferentele de rigoare bineîntreles. Pana la dignics 9c jucam cu limba la exterior si lemne semielastice. Aceasta reteta koto-aramid carbon-Limba-Kiri-Limba-aramid carbon-koto merge perfect pe Butterfly 9c. Nu stiu daca ar merge si pe H3.

            Am posibilitatea sa achizitionez la un pret decent DHS / Neo Hurricane 3 Provincial Edition.
            La ce duritate imi recomanzi sa le iau, 37 sau 40 de grade.

            Daca ai idee cam ce masa au taiate 150/157 te rog sa imi scrii, ms Vass Alexander
            FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de eres01 Vezi post

              Din ce am mai citit, lumea recomanda lemne flexibile la fetele chinezesti. Detin unlemn LEVI koto-aramid carbon-Limba-Kiri-Limba-aramid carbon-koto. L-am comandat unpic rigid pentru ca am pus pe el 9c-urile. Aceste fete nu le-am putut juca cu lemne flexibile. Reteta de mai sus e identica ca si materiale cu viscaria, timo bol... cu diferentele de rigoare bineîntreles. Pana la dignics 9c jucam cu limba la exterior si lemne semielastice. Aceasta reteta koto-aramid carbon-Limba-Kiri-Limba-aramid carbon-koto merge perfect pe Butterfly 9c. Nu stiu daca ar merge si pe H3.

              Am posibilitatea sa achizitionez la un pret decent DHS / Neo Hurricane 3 Provincial Edition.
              La ce duritate imi recomanzi sa le iau, 37 sau 40 de grade.

              Daca ai idee cam ce masa au taiate 150/157 te rog sa imi scrii, ms Vass Alexander
              Chestia cu lemnele flexibile + fete chinezesti e relativa. Probabil sunt considerate flexibile Stiga Clipper, Viscaria etc si nu Primo Carbon sau Gergely
              E bun lemnul tau. Duritatea , io zic sa fie de 40 grade.
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #8
                Momentan eu joc cu DHS Fang Bo 2, cu un Hurricane 2 comercial in jur de 40/41 si Vega Pro max pe rever
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  Diferenta intre variantele comerciale , provinciale si nationale e data doar de controlul calitatii. De exemplu, la varianta nationala duritatea buretelui sau grosimea lui e exact ce scrie pe ambalaj. Cu cat fata e mai ieftina pot aparea variatii. In rest, nu e nimic magic, doar esti sigur ca produsul e consistent. Eu, personal prefer cele mai ieftine, am avut si varianta provinciala si nu mi s-a parut la joc cu nimic diferit fata de aia comerciala.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Tare multumesc Vali de sprijin.
                    Inebunesc daca mai dau anul acesta inca 750lei pe 9c-uri. Nu ca nu ar fi bune dar din punctul meu de vedere, pretul lor este exagerat si nu doar la butterfly si la restul firmelor mai nou. La urma urmei dai atatia bani pe doua bucati de cauciuc lipite de un burete 20/20 cm, fereasca domnul, dar de 750 lei cumperi o anvelopa pe 21.
                    O sa merg pe o pereche de h3.
                    Sper sa gasesc cu toata nebunia aceasta si ingredientele pentru booster(boostate fata verso finut se poate juca frumos cu lipicioasa la rever. buretele devina mai saltaret si cauciucul mai elastic)
                    FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                    Comentariu


                    • #11
                      Pe rever sa fie ceva mai soft , cam asta e regula.
                      Eu prefer acum pe rever europeana non-tacky, desi pe vremuri am jucat cu Globe 999 National pe ambele parti si cu Hurricane 2+ 729 Focus2
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        Recomand si Yinhe Big Dipper. Sare mai tare ca H3. Pare un H3 pe steroizi. Daca vrei o sa duc la Arad in 28 la cupa BIRRA o paleta cu Big Dipper pe ea
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de vali Vezi post
                          Recomand si Yinhe Big Dipper. Sare mai tare ca H3. Pare un H3 pe steroizi. Daca vrei o sa duc la Arad in 28 la cupa BIRRA o paleta cu Big Dipper pe ea
                          Am jucat cu big dipper dar nu am avut lemnul potrivit la momentul respectiv, o sa o reincerc. Din pacate nu voi fi prezent la cupa BIRRA.
                          Am doua probleme mari si grase de rezolvat vizavi de jocul cu fete lipicioase:
                          1 Setupul complet nu poate depasii 185 de grame, peste aceasta masa nu pot juca cu o paleta(nu pot da cu reverul flick de pe masa, nu pot juca per total, aproape de masa, acesta fiind preponderent jocul meu)
                          2 Sa gasesc o lipicioasa care merge la rever pentru ca la fh sigur joc cu ceva de genul

                          Butterfly Dignics 9C au cam tot ce caut la niste fete minus greutatea. Le joc de 1.9 pentru ca max ar fi prea grele.
                          FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de eres01 Vezi post

                            Am jucat cu big dipper dar nu am avut lemnul potrivit la momentul respectiv, o sa o reincerc. Din pacate nu voi fi prezent la cupa BIRRA.
                            Am doua probleme mari si grase de rezolvat vizavi de jocul cu fete lipicioase:
                            1 Setupul complet nu poate depasii 185 de grame, peste aceasta masa nu pot juca cu o paleta(nu pot da cu reverul flick de pe masa, nu pot juca per total, aproape de masa, acesta fiind preponderent jocul meu)
                            2 Sa gasesc o lipicioasa care merge la rever pentru ca la fh sigur joc cu ceva de genul

                            Butterfly Dignics 9C au cam tot ce caut la niste fete minus greutatea. Le joc de 1.9 pentru ca max ar fi prea grele.
                            Va salut!
                            Ati incercat sa jucati cu niste lipicioase cu burete mediu-soft?
                            In caz ca nu at incercat sau nu stiati despre acestea, ma refer la fetele Donic Bluegrip S2 care sunt fete hibrid, avand topsheet lipicios si burete european. Ca sa va faceti o idee, buretele folosit pentru aceasta fata este cel pe care Donic il foloseste si in productia fetelor Acuda S2.
                            O zi minunata!
                            Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
                            http://www.VivaSportShop.ro

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de VivaSportClub Vezi post

                              Va salut!
                              Ati incercat sa jucati cu niste lipicioase cu burete mediu-soft?
                              In caz ca nu at incercat sau nu stiati despre acestea, ma refer la fetele Donic Bluegrip S2 care sunt fete hibrid, avand topsheet lipicios si burete european. Ca sa va faceti o idee, buretele folosit pentru aceasta fata este cel pe care Donic il foloseste si in productia fetelor Acuda S2.
                              O zi minunata!
                              Sunt diferente mari intre C1 si S2
                              Aprox taiata la 150/157 cate grame are la grosimea max
                              FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de eres01 Vezi post

                                Sunt diferente mari intre C1 si S2
                                Aprox taiata la 150/157 cate grame are la grosimea max
                                Este adevarat ca este o diferenta mare intre C1 si S2, in primul rand fiind duritatea buretelui. C1 are 59-60 grade duritate, pe cand S2 are 42-43 grade.
                                Bluegrip C1, la dimensiunile de 154x148mm, are o greutate de 57g. Bluegrip S2, la dimensiunile 152x148mm, are o greutate de 42g. Deci, probabil la dimensiunile spuse de dvs., nu cred ca ar trebui sa depaseasca 45g.
                                Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
                                http://www.VivaSportShop.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Pe 7 februarie anul acesta am achizitionat de la Butterfly o pereche de dignics 9c. Pe 21.06.2022 s-a modificat dramatic comportamentul fetelor. Cu aproximativ 5 zile înainte jucasem cu ele si totul parea ok. Lipiciozitatea a disparut la propriu. Am incercat la sala toate solutiile de curatare pe care le aveam eu si colegii, am montat foliile pe fete în pauza si le-am lasata sa stea acoperite 30 de minute poate poate.... și nimic. Paleta mea era inutilizabilă. Se comporta ciudat, arunca mingea precum as juca cu tenergy nu cu dignics 9c dar partea nasoala era ca nu mai producea spin, acel spin mecanic pe care il produce fetele europene daca tot lipicioase nu mai erau. Mi-am adus aminte de o întamplare citita pe un forum strain în care un nene relata ca a încercat sa iși faca o soluție de curațat fetele din ulei de eucalipt si sapun lichid, diluate in apa. Zicea ca a adaugat prea mult ulei de eucalipt și fețele au devenit prea lipicioase. tragic Eucalyptus Oil accident ... please help asa suna apelul la ajutor.

                                  asa ca am cumparat o sticluta de ulei de eucalipt, am pus direct pe topsheet 6-7 picaturi cat sa le pot întinde repede deoarece EO este foarte volatil si daca nu intinzi repede si uniform pateaza fata.

                                  Stupoare!!! dupa cateva zile am mers la sala, fetele sunt lipicioase din nou, apreciez ca au undeva la 80% din ce erau cand le-am monta de noi. Dupa parerea mea este o treaba extraordinara și o voi monitoriza pana fetele vor muri oficial. Am sa fac si eu solutia de curatare miraculoasa si o voi folosi pe fete lipicioase.

                                  Daca aveti cunostintă de metode de pastrare cat mai îndelungată a lipiciozității vă rog sa le împărtășiți!!!


                                  FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                  Comentariu


                                  • #18

                                    FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Ai jucat aproape 4 luni cu ele... Eu deja dupa aceasta perioada le schimb... Se uzează topsheet ul foarte tare... De faptul ca nu mai e tacky, nici nu mai vorbesc, ale mele nu mai ridica mingia după prima lună, in schimb spinul nu am simțit ca s-a modificat...

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Da cu ulei de eucalipt și o să ridice mingea.
                                        FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Am pus H3 neo la FH. O placere sa dai topspin cu aceasta fata. Putin mai lenta decat 9C dar produce mai mult spin. O bag la joc pe puncte azi.
                                          FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Mie-mi place ptr. plusul de viteza, vis a vis de H3 neo, asta: https://tenismasa.ro/nittaku-hurrica...-blue/1200.htm

                                            Topsheet de la DHS 3 neo imperecheata cu buretele japonez. Are cel mai sticlos sunet pe care l-am auzit de la o fata. Prima data am ras, apoi, apoi am revenit la sentimente mai bune, mult mai bune.
                                            ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Huricane 8 mid hard forehand si huricane 8 soft rever, sau dhs pf4 -50 si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu booster. Merg pe lemne all wood chiar carbon, dar cu hinoki la exterior cypress sau limba. Toate lemnele zlf de la butterfly si alc inner, dar cea mai buna varianta dhs 301.


                                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                                              Lemn Balsa Fibre Off 60,
                                              Forehand Tibhar Hybrid MK,
                                              Rever/Backhand Donic Liga

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Buna tuturor,
                                                Cu fete lipicioase China Exterme de la Stiga am jucat in urma cu multi ani, pe Primorac carbon off+ si mi-au placut. De la o vreme nu s-au mai produs si am renuntat, optand pentru fete din familia Butterfly. In prezent joc cu 09c max pereche care imbraca un lemn Harimoto Innerforce ZLC, combinatie care mie imi place foarte mult 188 gr, atat la serviciu cat si in atac, aparare, la masa sau la semidistanta de masa. Exista o mica diferenta intre fata rosie si cea neagra, fata rosie este mai directa nefiind parca la fel de lipicioasa ca si cea neagra. Fetele sunt mai iertatoare decat T05, la receptie spin adversar si genereaza un spin deosebit cu conditia sa executi cat mai energic din "poignet" partea finala la impactul cu bila, sa te "bagi" mai mult in minge, trebuie sa depui ceva mai mult efort si de asemenea sa fi pozitionat corect, presupunand o buna miscare la masa. Fetele 09c la retopsin sunt exceptionale, iar flicurile de rever pot fi executate cu usurinta si o deosebita finete, imprimand migii un efect interesant in sensul ca bila fuge pe masa mai degraba decat sare. Sunt la a doua pereche de fete, cu celelalte am jucat in bune conditii o perioada de cam 6-7 luni(de patru ori pe saptamana), perioada in care am curatat/sters fetele dupa fiecare joc doar cu apa distilata, pastrand foliile de protectie initiale si aplicandu-le pe fete dupa fiecare zi de joc. Si acum sunt bunicele dar sigur nu mai ridica asa de bine. Sigur este parerea mea despre acest setup astazi ! Ritmul in care apar noutati pe piata este unul foarte alert, asa ca maine mai vedem spre ce ne indreptam atentia.
                                                Dupa masa frumoasa si sa auzim numai de bine !

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Am ajuns la o concluzie terifianta pentru toti equipment junkies, dhs huricane 3 neo FH si BH pe un lemn cu ALC e paleta perfecta de la incepatori pana la elite. Clar fetele trebuie Boostate sau jucate pentru "ruperea buretelui" dar dupa acest proces totul devine ok. La 20 de euro bucata plus un lemn Levi de 40 de euro ai paleta completa. Nici o alta fata nu are rezistenta in timp mai mare ca Huricane. Clar si acest setup are minusurile lui dar cred ca pot fi reglate:
                                                  Greutatea - un setup de genul se duce la 180-190 de grame. Nu am gasit Huricane cu bureti de 1.9 sau 1.7 ca si la europene
                                                  Adaptarea - începătorii si chiar avansații(de la noi din amatur ma refer, ca sa avem o scara valorica în discuție) nu vor iubi acest setup pentru ca nu doresc sa invete miscarea de topspin. Majoritatea prefera fete europene care pacalesc ochiul necunoscator si pare ca esti mare tenismen daca ai un alc cu tenergy.

                                                  Ziceam de reglarea acestor doua probleme:

                                                  Greutatea se poate regla in doua moduri, unul prin reducerea dimensiunii lamei paletei de la standardul 150/157 la un 150/153 scade cateva grame setupul complet. A doua varianta vine din lipirea fetelor adica de intinderea lor la lipire. Dupa boostare fata devine mai elastică si daca se incălzește cu uscatorul, se elasticizează si mai tare, cat e calda și acest lucru permite întindere și tensionare. Aceasta variantă permite și ea redurerea de cateva grame bune din setup.

                                                  Adaptarea se face prin muncă și iar muncă antrenament.. ceea ce nu prea e pe placul nostru dar eu consider ca practic acest sport din pasiune si pentru miscare. Acest setup arde mai multe calorii decat unul european ca să zic asa. Te obligă să muncești ca să te poziționezi corect pentru a executa top-spinul.

                                                  Având în vedere cele prezentate, long live the king HURICANE
                                                  FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X