Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reparare lemn lovit

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Reparare lemn lovit

    Am primit de la colegul nostru DUMITRU FLORIN tocătorul de carne.
    Am reușit să îl transform într-un lemn de tenis de masa
    logo png site
    FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

  • #2
    Ati avut ceva de munca... 🙈

    Comentariu


    • #3
      Acum daca mai da cu el, face gaura în masa 😂

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Alin Popa Vezi post
        Acum daca mai da cu el, face gaura în masa 😂
        Clar buba va fi de cealaltă parte
        FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

        Comentariu


        • #5
          Il rezolvam mai bine, in sensul ca nu bagam atata rasina si completam cu miez de kiri si furnir de koto sau limba ce e acolo Asa ai ingreunat lemnul cu multe grame inutil. l-ai cantarit dupa aceata operatie?

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de catalincrt Vezi post
            Il rezolvam mai bine, in sensul ca nu bagam atata rasina si completam cu miez de kiri si furnir de koto sau limba ce e acolo Asa ai ingreunat lemnul cu multe grame inutil. l-ai cantarit dupa aceata operatie?
            Nu mă îndoiesc că se putea face ceva mai woody dar sigur nu cred că te încadrai in 20-30 lei domnule Carata. Vizavi de greutate nu am cântărit lemnul înainte și după dar un tub de poxi are 8 grame, ca sa faci maglavaisul trebuie amestecate ambele (roșu și albastru). Am folosit cam 50% din ambele tuburi deci cam 8 grame(4 dintr-un tub 4 din alt tub) din care am pierdut la finisaj sigur câteva grame, sa zicem 2. Am rămas cu 6 grame din care daca scădem cat a pierdut lemnul din așchiere și curățare, sa zicem un 3 grame, avem o "îngreunare" de 3 grame care bine merci poate fi considerată o variație de producție.

            Colac peste pupăză menționez că am mai făcut reparații la multiple lemne. Am și jucat cu lemne reparate de mine la care am intervenit serios cu poxi. Am jucat și cu lemne reparate cu furnir, execuții destul de profi pot zice. Ce pot spune e că o reparație executată cu furnir nu va rezista la fel de mult în timp ca și una cu poxi, daca se folosește la lipit apa. Cred că înțelegeți nu e cazul sa intru in detalii.

            Acum clar exemplarul din imagine e un fel de cocosatul de la notre dames nu arata prea bine nici de la distanță nici de aproape datorita intervenției majore dar lemnul e perfect functional și clar va zic nu as da o reparație efectuată cu poxi pe una cu furnir chiar daca estetic nu te cucerește, tocmai din cauza motivului expus mai sus.

            Cam la ce suma ați repara un exemplar ca și acesta domnule Carata?

            Am mai trimis prin tara la un domn și o intervenție serioasa sa ridicat parca la 100 sau 100 și ceva de lei plus transporturile aferente. Deci cam 150 lei.
            FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

            Comentariu


            • #7
              Am uitat să menționez săritura mingii. Pe lemnele cu poxi mingea nu are o săritură mai lentă în zona de reparație serioasa pe când la cele reparate cu furnir mingea pe o reparație serioasa sare mai încet.
              FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

              Comentariu


              • #8
                Reparația cu poxi o poate face orice om acasă, este ieftina și implică o lama de cutter poxi șmirghel și în lipici rapid.
                FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                Comentariu


                • #9
                  Nu intrut nici eu in detalii de rezistenta sau preț. Eu pun accent pe estetic, feeling , greutate. Și dacă este un lemn ieftin și nu se încadrează la 80 lei cât necesita o reparație profi eu zic că nu merită

                  Comentariu


                  • #10
                    Asta ziceam și eu în primul rând, că nu poți să repari un lemn care costa 150 de lei nou, cu 100 de lei, e de noaptea minții cat despre feeling chiar sunt dispus sa pariez că 99.9 % din toți de pe acest forum nu își vor da seama, legați la ochi, care e lemnul reparat cu poxi sau care e lemnul reparat cu furnir, puși să joace la masa. Estetic clar, aici e avantajul reparației cu furnir, in rest ......
                    FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de eres01 Vezi post
                      Am uitat să menționez săritura mingii. Pe lemnele cu poxi mingea nu are o săritură mai lentă în zona de reparație serioasa pe când la cele reparate cu furnir mingea pe o reparație serioasa sare mai încet.
                      Zona de reparatie serioasa, oricum este aproape de cantul paletei si este de dorit ca sa nu dai cu acea zona, decat accidental, in extremis. Reparatiile sunt binevenite a fi facute, mai mult pentru ca o astfel de zona, cu defectiuni are toate sansele sa se extinda. Si eu inclin mai mult spre estetica subliniata de catalincrt, dar, avand in vedere ca paleta de obicei sta imbracata cu fete, banda de cant si nu se mai vede aproape nimic, este absolut ok si reparatia mai practica, facuta de eres01
                      Mi-am propus sa traiesc vesnic. Deocamdata sunt in grafic..

                      Comentariu


                      • #12

                        Mi-am propus sa traiesc vesnic. Deocamdata sunt in grafic..

                        Comentariu


                        • #13
                          Ce sa folosit aici? Chit sau poxi?
                          FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                          Comentariu


                          • #14
                            Am folosit un bicomponent de la Schuco, care este si usor si cu o rezistenta care nu o egaleaza pe cea a vopselei epoxidice, dar este putin mai dura decat furnirul, la care am adaugat pigment ocru, cu varful unui ac, pana am obtinut culoarea furnirului. Chiar am lasat-o putin mai inchisa, ptr ca dupa uscare si slefuire culoarea se mai deschidea un pic. La lemnele cu carbon, daca reparatia nu se face cu un material la culoarea lemnului, care sa acopere din negreala carbonului, care iese la iveala, rezultatul este unul inestetic. La acest lemn ZJ SZLC koto de la suprafata este foarte subtire si stratul pe care l-am dat cu bicomponent, nu a reusit sa acopere in totalitate negreala SZLC-ului. Pe alocuri mai razbate negrul. Cred ca si la vopseaua epoxidica se poate adauga cu succes un pigment, care sa o coloreze dupa furnir. Trebuie insa de gasit unul, care sa nu intre in reactie nedorita cu vopseaua epoxidica si sa-i scada din proprietati.
                            Mi-am propus sa traiesc vesnic. Deocamdata sunt in grafic..

                            Comentariu


                            • #15
                              Erata: Cred ca si la poxilina se poate adauga cu succes un pigment, care sa o coloreze dupa furnir. Trebuie insa de gasit unul, care sa nu intre in reactie nedorita cu poxilina folosita si sa-i scada din proprietati.
                              Mi-am propus sa traiesc vesnic. Deocamdata sunt in grafic..

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Liuian Vezi post
                                Erata: Cred ca si la poxilina se poate adauga cu succes un pigment, care sa o coloreze dupa furnir. Trebuie insa de gasit unul, care sa nu intre in reactie nedorita cu poxilina folosita si sa-i scada din proprietati.
                                E o idee
                                FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                Comentariu


                                • #17
                                  Dar totuși cat costa bicomponentul asta de la Schuco? Că din ce vad e la preț de cocaină sau poate nu am găsit eu pret corespunzător?
                                  FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    E scump. Eu il primesc gratis!
                                    Mi-am propus sa traiesc vesnic. Deocamdata sunt in grafic..

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X