Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de cataporosnicu Vezi post
    Buna ziua,
    Joc tenis de 3-4 ani, in medie cam 5-6 ore pe saptamana.
    30% din timp e antrenament cu partenerii de joc(incercam sa perfectionam lovituri).Restul....meciuri intre noi.
    Usor, usor se vad si ceva progrese. La inceput jucam de langa masa, acum joc si de la semi-distanta si am inceput sa ma "misc" fata de cum eram la inceput.
    Forehandul il am mai bun decat reverul. 75% din punctele castigatoare sunt cu forehand, atat din topspin cat si smash-uri cand exista posibilitatea.La rever inca mai am de lucru, incep sa-mi iasa topspinuri , dar nu foarte agresive. Restul...push si block, mai rar flip.
    Detin 2 palete:
    1. Yasaka Sweeden Classic cu Acuda S2 (2mm) pe FH si Acuda S3 max pe BH
    2. Gambler Arylate Carbon - cu Xiom Vega Pro 2.0 la FH si Evolution FX-P 2.0 pe BH
    Cel mai bine ma descurc cu a doua paleta. Lemnul e putin mai greu, are vibratii mai mici, viteza mai mare si controlul e mai bun pt mine. Lemnul Yasaka e prea lent , nu reusesc sa termin punctele, adversarul imi returneaza aproape mereu. Daca ma departez de masa, nu pot da decisiv, nu are vlaga si parca vibreaza prea tare(am pus pe YSC si fata Xiom Vega Pro, dar nu mi-a placut combinatia).
    Acum incerc sa-mi gasesc un lemn si niste fete.
    Ma gandeam la Joola Rossi Emotion. Am citit lucruri f bune despre acest lemn.
    As pune pe el o fata Joola Maxxx 400 pe forehand(am citit ca printre alte aspecte pozitive e si o fata f durabila) dar ...nu stiu pt BH ce sa aleg. Ma gandeam la un Rhyzm 375...dar nu sunt sigur daca ar fi ok.
    Bine, aceasta e doar o idee...
    Apelez la dv. pt niste sfaturi in configurarea unei palete.
    Va multumesc.
    Salut!

    Eu as tine paleta cu lemnul Gambler si as face niste antrenamente cu un antrenor.
    Daca ti se pare ca nu ai forta cu paleta (la FH) incearca o fata Tibhar MX-P de 2.0, mai ales ca ai tot Tibhar la BH.
    Lasa lemnul Yasaka pentru altcineva.
    Daca tii neaparat sa iei Rossi Emotion, Maxxx 400 va fi prea moale, incearca 450 sau Tibhar Evo MX-S. Pastreaza FX-P la BH.


    Postat în original de Ovidiubutterfly Vezi post
    Va salut !


    Cer si eu o parere in legatura cu ,construirea unui setup !


    Vreau sa-mi recomanzi niste lemne pentre fetele : Butterfly Sriver G3(forhand) G3 fx (BH) in principiu lemn cu control bun dar si viteza cat de cat (dau topspin aproape de masa ,semi distanta ) -as vrea sa-mi recomanzi niste lemne de calitate (vad ca apar tot mai des cele made in China ,Ungaria ) Multumesc
    Din pacate, nu stiu sa te sfatuiesc prea bine - fetele Sriver sunt cam depasite in era miniglor de plastic.
    Probabil ca vor merge bine pe un lemn cu compozit, gen Arylate-Carbon (Timo Boll Spirit, Maze, Viscaria) sau ZLC (Timo Boll ZLC sau Mizutani ZLC), dar astea sunt destul de scumpe.
    Cred ar fi bine sa mai intrebi si alti jucatori care folosesc Sriver G3/FX care est eun lemn potrivit.

    Postat în original de siscanicu Vezi post
    Un pic de ajutor

    Vreau sa-mi cumpar pe BH o fata sandwich. Am incercat Donic Baxster F1-A si mi-a placut. Eu vreau sa-mi cumpar BUTTERFLY RAYSTORM si sunt in dilema ce grosime sa-mi iau: 1,9 sau 2,1.
    Vreau sa pot scoate servele si sa am si control.
    Va multumesc pentru ajutor!

    Scuze, daca nu ma exprim in termeni profesionisti, dar am inceput sa fac miscare acum 2 ani si nu vreau sa ma las asa usor. Vreau sa incerc si asa ceva.
    Pentru Raystorm eu as lua 1,9 pentru control si joc din apropierea mesei. Cred ca cel cu grosime max este mai bun de la distanta si permite un joc cu spin mai bun, dar are control mai mic.
    Totul depinde de stilul de joc si de experienta.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • Postat în original de grasomega Vezi post
      Salut!

      Eu as tine paleta cu lemnul Gambler si as face niste antrenamente cu un antrenor.
      Daca ti se pare ca nu ai forta cu paleta (la FH) incearca o fata Tibhar MX-P de 2.0, mai ales ca ai tot Tibhar la BH.
      Lasa lemnul Yasaka pentru altcineva.
      Daca tii neaparat sa iei Rossi Emotion, Maxxx 400 va fi prea moale, incearca 450 sau Tibhar Evo MX-S. Pastreaza FX-P la BH.




      Din pacate, nu stiu sa te sfatuiesc prea bine - fetele Sriver sunt cam depasite in era miniglor de plastic.
      Probabil ca vor merge bine pe un lemn cu compozit, gen Arylate-Carbon (Timo Boll Spirit, Maze, Viscaria) sau ZLC (Timo Boll ZLC sau Mizutani ZLC), dar astea sunt destul de scumpe.
      Cred ar fi bine sa mai intrebi si alti jucatori care folosesc Sriver G3/FX care est eun lemn potrivit.



      Pentru Raystorm eu as lua 1,9 pentru control si joc din apropierea mesei. Cred ca cel cu grosime max este mai bun de la distanta si permite un joc cu spin mai bun, dar are control mai mic.
      Totul depinde de stilul de joc si de experienta.
      Mersi!

      Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
      Nicu Sisca

      Comentariu


      • Salut!

        Joc acest sport din vremurile cand nu era atata tehnologie , (Smart-uri,Console & Jocuri) o perioada destul de indelungata am uitat de aceasta pasiune.
        De cativa ani m-am reapucat de aceasta pasiune, binenteles echipamentele au evoluat mult si in acest sport. As dori un sfat in alegerea unei palete (lemn ,fete)cat mai apropiate stilului meu de joc.
        In prezent am un lemn Yasaka X1 cu fete (BH) yasaka antipower iar (FH) joola rhyzm-tech.Am mai folosit diverse combinatii pentru forehand cum ar fi:-joola maxx,-tsp rise speed , -yasaka pryde , -yasaka original extra.Dintre toate combinatiile cea actuala este ok ,dar simt ca forehand-ul mai poate fi imbunatatit, dar este prea costisitor sa le incerc pe toate .
        Stilul meu de joc este ofensiv,(chiar daca am o fata defensiva) folosesc mai mult forehand-ul , iar ca distanta fata de masa, este undeva spre mediu.


        Va multumesc anticipat!
        Silviu

        Comentariu


        • Salut,as vrea sa va cer o părere despre un setup. Jocul meu este unul destul de ofensiv, dau topspin de pe masa cu reverul și am un topspin de drive destul de bun. Lovesc destul de bine și de la distanta de masa dar parcă as vrea puțin mai multa viteza și mai mult spin. Momentan joc cu lemn ma lin extra ofensive și joola rhyzm pe ambele fete. As vrea sa încerc pe fh o fata tenergy 05 iar pe bh o rakza 9. Ce lemn îmi recomandați sau îl pot păstra pe cel actual?

          Comentariu


          • Postat în original de silvinio Vezi post
            Salut!

            Joc acest sport din vremurile cand nu era atata tehnologie , (Smart-uri,Console & Jocuri) o perioada destul de indelungata am uitat de aceasta pasiune.
            De cativa ani m-am reapucat de aceasta pasiune, binenteles echipamentele au evoluat mult si in acest sport. As dori un sfat in alegerea unei palete (lemn ,fete)cat mai apropiate stilului meu de joc.
            In prezent am un lemn Yasaka X1 cu fete (BH) yasaka antipower iar (FH) joola rhyzm-tech.Am mai folosit diverse combinatii pentru forehand cum ar fi:-joola maxx,-tsp rise speed , -yasaka pryde , -yasaka original extra.Dintre toate combinatiile cea actuala este ok ,dar simt ca forehand-ul mai poate fi imbunatatit, dar este prea costisitor sa le incerc pe toate .
            Stilul meu de joc este ofensiv,(chiar daca am o fata defensiva) folosesc mai mult forehand-ul , iar ca distanta fata de masa, este undeva spre mediu.


            Va multumesc anticipat!

            Silviu

            Salut!
            Inteleg ca esti nemultumit de felul in care te serveste fata de FH, dar nu am inteles ce-ti lipseste.
            Daca iti lipseste control, poate ca, din cauza ca erai obisnuit cu o fata model vechi, mult mai lenta fara speedglue, s-ar putea sa gasesti Rhyzm-Tech prea rapida si lipsita de control (desi eu cred ca e suficient de rapida).
            Daca iti lipseste viteza, poate ca iti trebuie o fata putin mai tare.
            Daca iti lipseste spin, atunci trebuie sa cauti o fata care produce mai mult spin si arunca mingea mai sus.
            Daca iti lipsesc oricare doua din cele trei de mai sus, atunci trebuie sa cauti sa faci mai mult antrenament si sa te obisnuiesti cu fata pe care o ai deja

            Postat în original de IuliuDragomir Vezi post
            Salut,as vrea sa va cer o părere despre un setup. Jocul meu este unul destul de ofensiv, dau topspin de pe masa cu reverul și am un topspin de drive destul de bun. Lovesc destul de bine și de la distanta de masa dar parcă as vrea puțin mai multa viteza și mai mult spin. Momentan joc cu lemn ma lin extra ofensive și joola rhyzm pe ambele fete. As vrea sa încerc pe fh o fata tenergy 05 iar pe bh o rakza 9. Ce lemn îmi recomandați sau îl pot păstra pe cel actual?
            Salut!

            Ma Lin Extra Offensive este un lemn suficient de rapid la oricare distanta, cu fete tari (Joola Rhyzm sunt destul de tari).
            T05 si R9 merg bine pe Ma Lin, am folosit o vreme aceasta combinatie si e foarte buna. Nu schimba lemnul.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • Va salut, de unde a-ș putea să cumpar un avalox p500?
              FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

              Comentariu


              • Salut! Detin un setup cu lemn Xiom Strato iar pe FH si BH, Xiom Omega V Asia. Am un stil de joc ofensiv, aproape de masa si la distanta medie, dau topspin si smash-uri mai des cu forehand-ul iar cu backhand-ul: block, push si ceva mai rar topspin. As dori sa imi schimb fetele, in special cea de forehand deoarece, cu aceasta configuratie, traiectoria mingiei este foarte joasa si imi este retativ greu sa dau topspin din taiat. Eu ma gandesc la niste fete moi cum ar fi Xiom Vega Europe. Mi-ar prinde bine cateva sugestii. Multumesc!
                Ultima editare de Retegan Cosmin; 04.mar.2016, 21:29.

                Comentariu


                • Postat în original de Retegan Cosmin Vezi post
                  Salut! Detin un setup cu lemn Xiom Strato iar pe FH si BH, Xiom Omega V Asia. Am un stil de joc ofensiv, aproape de masa si la distanta medie, dau topspin si smash-uri mai des cu forehand-ul iar cu backhand-ul: block, push si ceva mai rar topspin. As dori sa imi schimb fetele, in special cea de forehand deoarece, cu aceasta configuratie, traiectoria mingiei este foarte joasa si imi este retativ greu sa dau topspin din taiat. Eu ma gandesc la niste fete moi cum ar fi Xiom Vega Europe. Mi-ar prinde bine cateva sugestii. Multumesc!


                  Salut!

                  Strato este rapid si destul de rigid.

                  Ti-as recomanda mai degrabă Vega Elite, dar s-ar putea sa ti se para prea moi. Daca nu vrei fete chiar moi, atunci poate Vega Japan sa fie alegerea buna.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • Postat în original de eres01 Vezi post
                    Va salut, de unde a-ș putea să cumpar un avalox p500?

                    In tara nu stiu, dar vezi aici: http://ttnpp.com/store/avalox/523-avalox-p500-7.html
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • Multumesc, am găsit la un coleg de pe forum.
                      FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                      Comentariu


                      • Domnule Cristi, am citit review-ul dvs despre lemnul avalox p500, motiv pentru care l-am cumparat. Aseara l-am incercat cu donic blufire m3 si m2. Eram curios cat de sus poate sa arunce un asemenea setup si am primit raspunsul, pana la neoane, ma gandeam la racza 7 soft si vreau sa i-mi spuneti parerea dvs despre acest setup.
                        avalox p500/racza 7 soft. Va multumesc anticipat!!!
                        FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                        Comentariu


                        • Postat în original de eres01 Vezi post
                          Domnule Cristi, am citit review-ul dvs despre lemnul avalox p500, motiv pentru care l-am cumparat. Aseara l-am incercat cu donic blufire m3 si m2. Eram curios cat de sus poate sa arunce un asemenea setup si am primit raspunsul, pana la neoane, ma gandeam la racza 7 soft si vreau sa i-mi spuneti parerea dvs despre acest setup.
                          avalox p500/racza 7 soft. Va multumesc anticipat!!!
                          Rakza 7 Soft arunca destul de jos., probabil ca face pereche buna cu P500. Viteza setup-ului va fi Off-.
                          Alte fete care arunca ceva mai jos sunt Joola Rhyzm.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • Va salut !
                            Macri Florin ma numesc , am 44 de ani si sunt din Sacele Brașov (adoptat ). Am jucat in tinerete foarte mult si ajunsesem la o performanta de loc III la cupa UTC cum era pe vremea lui `impuscatu`. Din pacate timpul si alte multe motive m-au tinut departe de acest sport care imi place enorm de mult. De curand s-a deschis un balon in apropiere si are in dotare 8 mese de tenis Joola si Donic. Mi-am gasit si un partener , coleg de servici , cu care am jucat in 2 randuri pina acum. Adica m-am reapucat de jucat acum 2 saptamini . Am jucat la prima intalnire cu o paleta Artengo de cativa lei(le-am luat la set de 2 )...cumparate initial pentru copii sa vad daca le place ...insa s-au plictisit repede. Am luat eu o paleta la primul meu joc dupa multa vreme si m-am facut de ras. Am luat colegului doar un singur set , dupa ce cred ca se plictisise de mine. Am mai luat o bataie asa crunta doar de la 2 oameni care unul din ei era antrenor iar altul este un unchi care joaca extraordinar de bine. Ieri am dat o fuga in Dechatlon si am luat un Tibhar care pe eticheta scria 99 de lei iar la casa am platit 59 de lei. Colegul meu joaca cu un Butterfly care o are de cativa ani si am facut si eu un set cu ea. Am observat ceva diferenta insa cred ca am nevoie de mai multe antrenamente si mai apoi si de o paleta buna. Sau poate gresesc , sunt gata sa-mi achizitionez o paleta buna iar ca si buget ar fi undeva la 4-500 de lei.
                            Voi atasa un filmulet de la jocul de azi , unde iar am luat bataie rau !
                            Cateva sfaturi de la voi mi-ar prinde bine !
                            Am uitat sa specific ca eu sunt cel in tricou alb.


                            NUMAI BINE !

                            Comentariu


                            • Sfaturi intr-o ordine aleatorie : schimba tricoul ( nu mai folosi alb in echipamentul de joc ), nu-ti cumpara nici o paleta ( nici din magazin, nici de oriunde ) pana cand nu stai de vorba cu cineva care se pricepe ( ideal antrenor ), citeste regulamentele, toate topicurile de pe acest forum si de pe alte forumuri, citeste si invata tot ce a aparut nou in acest sport de cand ai renuntat la a mai juca..http://www.amatur.ro/tenisdemasa/cls...&jud=BV&page=1 . Ai aici linkul cu clasamentul la ora actuala pe judetul Brașov...cauta pe oricare dintre acesti jucatori si vei intelege mai repede de ce ai nevoie ! Succes !
                              TRUST NO ONE !

                              Comentariu


                              • Postat în original de flobv Vezi post
                                Va salut !
                                Macri Florin ma numesc , am 44 de ani si sunt din Sacele Brașov (adoptat ). Am jucat in tinerete foarte mult si ajunsesem la o performanta de loc III la cupa UTC cum era pe vremea lui `impuscatu`. Din pacate timpul si alte multe motive m-au tinut departe de acest sport care imi place enorm de mult. De curand s-a deschis un balon in apropiere si are in dotare 8 mese de tenis Joola si Donic. Mi-am gasit si un partener , coleg de servici , cu care am jucat in 2 randuri pina acum. Adica m-am reapucat de jucat acum 2 saptamini . Am jucat la prima intalnire cu o paleta Artengo de cativa lei(le-am luat la set de 2 )...cumparate initial pentru copii sa vad daca le place ...insa s-au plictisit repede. Am luat eu o paleta la primul meu joc dupa multa vreme si m-am facut de ras. Am luat colegului doar un singur set , dupa ce cred ca se plictisise de mine. Am mai luat o bataie asa crunta doar de la 2 oameni care unul din ei era antrenor iar altul este un unchi care joaca extraordinar de bine. Ieri am dat o fuga in Dechatlon si am luat un Tibhar care pe eticheta scria 99 de lei iar la casa am platit 59 de lei. Colegul meu joaca cu un Butterfly care o are de cativa ani si am facut si eu un set cu ea. Am observat ceva diferenta insa cred ca am nevoie de mai multe antrenamente si mai apoi si de o paleta buna. Sau poate gresesc , sunt gata sa-mi achizitionez o paleta buna iar ca si buget ar fi undeva la 4-500 de lei.
                                Voi atasa un filmulet de la jocul de azi , unde iar am luat bataie rau !
                                Cateva sfaturi de la voi mi-ar prinde bine !
                                Am uitat sa specific ca eu sunt cel in tricou alb.

                                NUMAI BINE !
                                Salut!

                                Stilul tau te pune in dezavantaj fata de adversar: lovesti mingea prea mult cu reverul si prea putin cu drive-ul. Tii picioarele intr-o pozitie care iti faciliteaza jocul actual (de rever). Jocul tau este pasiv, te bazezi pe greseala adversarului, dar tu nu ai siguranta si controlul de a tine mingea pe masa mai mult ca el. Nu variezi jocul: nici spinul, nici directia, nici viteza - totul este cam la fel in fiecare schimb. Probabil ca nici paleta nu te ajuta.

                                Daca vrei o paleta buna, cauta una formata cu un lemn ALL+ si fete de duritate medie sau moi, pentru un control bun. Aceasta paleta iti va permite sa inveti lovituri corecte si sa progresezi. Pentru asta, poti lua legatura pe forum cu userii Zosim, Gheorghe Durdun, Valigti, Tibi, Rasvan sau Rblade (nu neaparat in aceasta ordine ) sau poti vizita site-urile lor: www.mesetenis.ro, www.vivasportshop.ro, www.ttsport.ro, www.tenismasa.ro, www.tt-shop.ro, www.tt-mall.eu, insa iti recomand sa vorbesti la telefon inainte de a comanda. Ai nevoie de o paleta Allround.

                                Acum, referitor la jocul tau:
                                1. Joci prea pasiv - trebuie sa incerci sa ataci mingea mai mult.
                                2. Joci prea mult cu reverul (zis si backhand- BH) - trebuie sa joci mai mult cu drive-ul (forehand - FH). Trebuei sa tii picioarele aproape paralel cu masa, cu piciorul drept usor mai in spate. Asta iti va permite sa te intrci repede sa joci un FH, cand vne mingea de la mijlocul mesei spre dreapta.
                                3. Cauta un antrenor in Brașov si ia cateva ore cu el - iti va arata pozitia corecta a corpului si loviturile corecte. Chiar daca nu vei face multe ore, tot vei avea un punct de plecare.
                                4. Uita-te la meciuri ale jucatorilor profesionisti si incearca sa imiti unele lovituri (pe care crezi ca le poti executa).
                                5. Gaseste un partener cu care sa nu joci numai meciuri - incercati sa dati mingea unul spre celalalt intr-o diagonala sau in linie, facand cat mai multe schimburi.
                                6. Poarta un tricou de o culoare diferita de cea a mingii
                                7. Joaca cu adversari mai buni decat tine (probabil ca acum nu se aplica )
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • Va multumesc !

                                  Comentariu


                                  • Salut Cristi, te rog dacă ai timp sa postezi o recenzie la fetele Tibhar evolution, se pare ca sunt la moda
                                    Sunt convins ca si alți forumiști sunt interesați si le face plăcere (ca si mie) sa citească 'povestile' tale frumoase!


                                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                                    T05-ALC-T05
                                    Adrian Gorum

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de kdt123 Vezi post
                                      Salut Cristi, te rog dacă ai timp sa postezi o recenzie la fetele Tibhar evolution, se pare ca sunt la moda
                                      Sunt convins ca si alți forumiști sunt interesați si le face plăcere (ca si mie) sa citească 'povestile' tale frumoase!


                                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                                      Promit sa scriu in curând, dar astept sa mai treacă niste timp, sa ma lămuresc mai bine.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • Salut ,


                                        Acum ceva ani , am jucat timp de 2-3 ani la modul intensiv , cam in 5 zile din 7 . De curand m-am reapucat . Cam asa incep majoritatea povestilor pe aici .

                                        Acum vreau o paleta buna pentru nivelul meu , de incepator . M-am documentat cat de cat si am vazut cam de ce au nevoie incepatorii ca mine . Intrebarea este , cu un buget de pana in 200 RON reusesc sa fac un setup acceptabil pentru ce am nevoie ?

                                        Care ar fi acel setup ?

                                        O alta intrebare ar fi , siturile de profil , au si vreun serviciu de asamblare ? Ca sincer sa fiu nu stiu cat de indicat e sa o asamblez eu .

                                        Cu multumirile de rigoare , astept indicatii .

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de shady_home Vezi post
                                          Salut ,


                                          Acum ceva ani , am jucat timp de 2-3 ani la modul intensiv , cam in 5 zile din 7 . De curand m-am reapucat . Cam asa incep majoritatea povestilor pe aici .

                                          Acum vreau o paleta buna pentru nivelul meu , de incepator . M-am documentat cat de cat si am vazut cam de ce au nevoie incepatorii ca mine . Intrebarea este , cu un buget de pana in 200 RON reusesc sa fac un setup acceptabil pentru ce am nevoie ?

                                          Care ar fi acel setup ?

                                          O alta intrebare ar fi , siturile de profil , au si vreun serviciu de asamblare ? Ca sincer sa fiu nu stiu cat de indicat e sa o asamblez eu .

                                          Cu multumirile de rigoare , astept indicatii .

                                          Salut!
                                          200 de lei e cam putin pentru o paleta in stare buna. Nu poți cumpăra una nouă cu banii ăștia. încearcă sa mai strângi măcar încă o suta de lei. Dai pe lemn 100-150 si gasesti, poate, niste fete pentru restul de bani. Sau poti hai o paleta gata facuta - vezi la secțiunea de anunțuri.
                                          Daca joci ofensiv (nu ne-ai spus nimic despre stilul tău de joc), atunci cauta un lemn Off-, gen Primorac Off-, sau Yasaka Extra. Fetele cu duritate medie sunt bune - Donic Bluefire JP02, Jooola Maxxx 450, Xiom Vega Japan sau Yasaka Rakza X soft, grosime de 2.0. Nici Xiom Vega Pro nu-s de lasat, insa sunt cam sensibile la condens. Chestia e ca fetele astea sunt destul de scumpe, probabil peste bugetul tău.
                                          Daca chiar nu poti suplimenta bugetul, atunci poate ca e bine sa iei legătura cu Vlad de la ttmall.eu pentru o paleta cu lemn si fete chinezești, care sunt mai accesibile, dar sunt mai tari si te doresc sa consumi multa energie la joc.
                                          Practic, oricâte dintre magazinele din Romania(si nu numai) oferă asamblarea paletei, gratuit, daca vei cumpăra componentele de la ei.
                                          Daca ai ocazia sa probezi o paleta, nu ezita, vei si mai bine ce-ti place si ce nu.
                                          Succes!
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • Multumesc mult pentru raspuns .

                                            Intradevar , am realizat ca bugetul trebuie suplimentat si chiar asa voi face . Am vazut ca sunt destul de scumpe fetele recomandate .

                                            Ca joc , pot sa zic ca tinde spre unul ofensiv , sau cel putin eu imi doresc sa fie ceva mai ofensiv insa pentru asta vreau o paleta care sa ma ajute .

                                            Ca lemn ma gandeam sa iau Donic Appelgren care nu e scump deloc . Iar fetele ma tot uitam dupa cele Donic Big Slam cu ceva mai mult efect . Ar fi minunat daca as gasi pe aici in stare buna .
                                            Ultima editare de shady_home; 19.mar.2016, 21:33.

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de shady_home Vezi post
                                              Multumesc mult pentru raspuns .

                                              Intradevar , am realizat ca bugetul trebuie suplimentat si chiar asa voi face . Am vazut ca sunt destul de scumpe fetele recomandate .

                                              Ca joc , pot sa zic ca tinde spre unul ofensiv , sau cel putin eu imi doresc sa fie ceva mai ofensiv insa pentru asta vreau o paleta care sa ma ajute .

                                              Ca lemn ma gandeam sa iau Donic Appelgren care nu e scump deloc . Iar fetele ma tot uitam dupa cele Donic Big Slam cu ceva mai mult efect . Ar fi minunat daca as gasi pe aici in stare buna .

                                              Appelgren cu fete Big Slam va fi foarte lent.
                                              Daca vrei fete moi, cauta un lemn putin mai rapid, poate vreun Waldner sau Persson.
                                              Daca vrei Yasaka, încearcă Max Wood sau Overdrive. Nu-s foarte scumpe si poti sa le gasesti si pe forum.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • Buna, am nevoie si eu de un sfat de la cineva mai experimentat. Joc stilul modern defender, si de mai mult timp nu-mi pot gasi o fata pe forhand care sa mi se potriveasca.
                                                Am incercat Tackiness Chop II (1.7), era foarte buna la taietura si chop dar urita in atack. Dupa aia am incercat Bluefire JP02, si am concluzionat ca e o fata ce nu-si merita banii, e incontrolabila si foarte imprevizibila. Acuma m-am oprit la Tennergy 05 FX(2.0). E mai buna ca precedentele, dar oricum am probleme in attack. Intra cit de cit bine tops-ul in mingi taiate (daca fortezi), dar nu intra deloc smash-urile si loviturile decisive pe care le pregatesc cu iarba.
                                                Deci caut ceva care sa fie mai buna ca Tennergy-ul 05 fx la acest capitol, si la fel de buna la capace si taiaturi la masa (forhand chop nu prea practic).

                                                apropo, lemnul este Donic Persson PowerFibre Senso, un lemn simplu, viteza ar fi cam OFF-. mersi anticipat
                                                Ultima editare de metallkyo; 21.mar.2016, 02:28.

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de metallkyo Vezi post
                                                  Buna, am nevoie si eu de un sfat de la cineva mai experimentat. Joc stilul modern defender, si de mai mult timp nu-mi pot gasi o fata pe forhand care sa mi se potriveasca.
                                                  Am incercat Tackiness Chop II (1.7), era foarte buna la taietura si chop dar urita in atack. Dupa aia am incercat Bluefire JP02, si am concluzionat ca e o fata ce nu-si merita banii, e incontrolabila si foarte imprevizibila. Acuma m-am oprit la Tennergy 05 FX(2.0). E mai buna ca precedentele, dar oricum am probleme in attack. Intra cit de cit bine tops-ul in mingi taiate (daca fortezi), dar nu intra deloc smash-urile si loviturile decisive pe care le pregatesc cu iarba.
                                                  Deci caut ceva care sa fie mai buna ca Tennergy-ul 05 fx la acest capitol, si la fel de buna la capace si taiaturi la masa (forhand chop nu prea practic).

                                                  apropo, lemnul este Donic Persson PowerFibre Senso, un lemn simplu, viteza ar fi cam OFF-. mersi anticipat
                                                  Salut,

                                                  Nu da vina pe paleta, sunt mai mult ca sigur ca problema este in miscari.
                                                  Incearca o fata soft mai moale, gen JP03, Rakza7 soft, Samba+, Acuda Blue P2, Airoc Astros S, in grosimi de 1.8 (1.9), te va ajuta atat la taiat cat si la atac, iar sfatul meu ar fi sa investesti un pic in antrenamente.
                                                  Nu exista fete rele sau fete bune, exista fete care sunt cei ai nevoie si fete care nu sunt ce ai nevoie !

                                                  www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                                  www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                                  Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                                  Comentariu


                                                  • Salut,
                                                    As dori sa schimb fata de pe BH - Rakza X 2.0(uzata) cu un Tenergy05 FX 1.9(sau cu alta fata. sunt deschis la eventuale sugestii).
                                                    Stilul de joc este unul predominant ofensiv de la semi-distanta(aproximativ 60% din lovituri sunt cu fh-ul). In cazul in care joc cu un adversar care este un atacant mai bun decat mine, prefer jocul de langa masa bazat pe capace/contre.
                                                    Setup-ul pe care il folosesc in momentul de fata este : Korbel SK7, Tenergy05 2.1 - FH, Rakza X 2.0 BH.
                                                    Ideea din spatele acestei tentative de schimbare este de a capata mai mult control in special la topspin/retopspin si capacele de langa masa. Mie mi se pare ca Rakza X arunca putin mai tare decat este antrenata mana mea.
                                                    Credeti ca prin aceasta schimbare as capata mai mult control?

                                                    Multumesc,
                                                    Andrei
                                                    BLADE : Viscaria
                                                    FH: Tenergy 05
                                                    BH: Tenergy05 FX

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X