Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Buna,

    As fi interesat de o fata generatie noua (pt.40+) cu burete tare 47,5 dar top sheet moale. Rakza X face parte din aceasta categorie, corect? Din gama Tibhar Evolution, este vreuna cu aceste caracteristici?

    Multumesc mult!
    Lemn:Xiom Zeta
    Fete:MX-P

    Comentariu


    • Postat în original de gelcu Vezi post
      Buna,

      As fi interesat de o fata generatie noua (pt.40+) cu burete tare 47,5 dar top sheet moale. Rakza X face parte din aceasta categorie, corect? Din gama Tibhar Evolution, este vreuna cu aceste caracteristici?

      Multumesc mult!
      Salut!
      Din gama Tibhar Evolution au burete tare MX-P si MX-S (insa aceasta are buretele mai tare si topsheetul mai moale).
      Acuda Blue P1 are burete tare si topsheetul moale.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • Postat în original de and Vezi post
        Salut,
        As dori sa schimb fata de pe BH - Rakza X 2.0(uzata) cu un Tenergy05 FX 1.9(sau cu alta fata. sunt deschis la eventuale sugestii).
        Stilul de joc este unul predominant ofensiv de la semi-distanta(aproximativ 60% din lovituri sunt cu fh-ul). In cazul in care joc cu un adversar care este un atacant mai bun decat mine, prefer jocul de langa masa bazat pe capace/contre.
        Setup-ul pe care il folosesc in momentul de fata este : Korbel SK7, Tenergy05 2.1 - FH, Rakza X 2.0 BH.
        Ideea din spatele acestei tentative de schimbare este de a capata mai mult control in special la topspin/retopspin si capacele de langa masa. Mie mi se pare ca Rakza X arunca putin mai tare decat este antrenata mana mea.
        Credeti ca prin aceasta schimbare as capata mai mult control?

        Multumesc,
        Andrei
        Salut!
        Daca vei lua o fata mai moale, sigur va creste controlul si va scadea viteza.
        Incearca Rakza X Soft.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Am tehnica top-spinului destul de buna, desi roblema tehnicii sigur ca persista, dar faza e ca am probat paletele de la mai multi colegi cu stil defensiv, si practic la toti imi intra topsul, cu spin si viteza, si capacele, pe cind a mea e varza. Astazi mi-a trecut prin cap ca problema ar fi in combinatia dintre lemn relativ moale si fata fx care e mai mult soft + la asta 2.0, deci lemnul nu are sufiecienta forta sa puna in functie buretele si respectiv pierde din proprietati fata.
          Cred ca ar trebuie ceva rigid, 1.9 . Ce sugestii imi dati ?

          Comentariu


          • Va salut!
            Mi-am configurat si eu de curand o paleta cu care am jucat ieri pentru prima data 2 ore. Este vorba de lemn Xiom Allround S si fete Xiom Vega Japan de 2.0. Am ajuns la acest setup in urma review-urilor pozitive . Sunt incepator , pentru ca nu am mai pus mina pe paleta de 20 de ani si vreau sa revin la ce am jucat odata , nu ca as fi fost cine stie ce tenismen dar aveam ceva indeminare. Am luat legatura si cu un domn binevoitor care ma antreneaza si sper ca totul sa decurga bine. Problema mea este ca mi se pare putin cam greluta paleta si nu stiu daca chiar mi se potriveste in acest moment. Nu vreau sa renunt la ea dar ma gindeam sa mai construiesc un setup mai usurel. Nu-mi place jocul defensiv si nici tacaneala. Poate aveti cate o parere va rog.
            Multumesc!

            Comentariu


            • Postat în original de flobv Vezi post
              Va salut!
              Mi-am configurat si eu de curand o paleta cu care am jucat ieri pentru prima data 2 ore. Este vorba de lemn Xiom Allround S si fete Xiom Vega Japan de 2.0. Am ajuns la acest setup in urma review-urilor pozitive . Sunt incepator , pentru ca nu am mai pus mina pe paleta de 20 de ani si vreau sa revin la ce am jucat odata , nu ca as fi fost cine stie ce tenismen dar aveam ceva indeminare. Am luat legatura si cu un domn binevoitor care ma antreneaza si sper ca totul sa decurga bine. Problema mea este ca mi se pare putin cam greluta paleta si nu stiu daca chiar mi se potriveste in acest moment. Nu vreau sa renunt la ea dar ma gindeam sa mai construiesc un setup mai usurel. Nu-mi place jocul defensiv si nici tacaneala. Poate aveti cate o parere va rog.
              Multumesc!
              Salut!
              Eu cred ca paleta e foarte buna.
              Daca ti se pare grea, poate ca e din cauza orientarii greutatii catre varf.
              Poate ca ar trebui sa-ti mai oferi niste timp cu ea (si poate niste antrenamnet dedicat la incheietura mainii cu o coarda elastica) pentru a concluziona definitiv ca e prea grea. Ma rog, daca nu depaseste 185g.
              Rasplata va veni ulterior, cand vei fi invatat sa generezi multa putere cu corpul si vei putea folosi paleta mai grea in avantajul tau.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • Va salut !
                De curiozitate am cantarit-o si are 192 g , pe un cantar de bucatarie electronic. Tigaia din Dechatlon are 172 g si intradevar mingea nu sare aproape deloc din ea cand jonglez . Azi am fost iar la un meci cu colegii mei si iar am furat-o rau de tot. Asta este , cu 2 sedinte de antrenament nu pot spune ca am evoluat foarte mult , insa dupa fiecare greseala sunt constient ce am gresit ceea ce eu zic ca este un pas mare facut. Ca sa fiu putin offtopic , stie cineva vreun tratament contra febrei musculare, asta asa ca sa sune ca si scuze insa totusi la modul cel mai serios , am unele miscari care nu le pot face corect pentru ca ma dor toti muschii de pe mine ! Stiam pe vremuri un leac de la bunici , ceva de genul , dupa fiecare efort mai mare sa iau o lingurita de bicarbonat de Na alimentar si nu mai ai nimic ! Poate stie cineva si altul ! Poate cu ciocolata ?
                Numai bine !

                Comentariu


                • Postat în original de flobv Vezi post
                  Va salut !
                  De curiozitate am cantarit-o si are 192 g , pe un cantar de bucatarie electronic. Tigaia din Dechatlon are 172 g si intradevar mingea nu sare aproape deloc din ea cand jonglez . Azi am fost iar la un meci cu colegii mei si iar am furat-o rau de tot. Asta este , cu 2 sedinte de antrenament nu pot spune ca am evoluat foarte mult , insa dupa fiecare greseala sunt constient ce am gresit ceea ce eu zic ca este un pas mare facut. Ca sa fiu putin offtopic , stie cineva vreun tratament contra febrei musculare, asta asa ca sa sune ca si scuze insa totusi la modul cel mai serios , am unele miscari care nu le pot face corect pentru ca ma dor toti muschii de pe mine ! Stiam pe vremuri un leac de la bunici , ceva de genul , dupa fiecare efort mai mare sa iau o lingurita de bicarbonat de Na alimentar si nu mai ai nimic ! Poate stie cineva si altul ! Poate cu ciocolata ?
                  Numai bine !
                  Poate ai pus adeziv prea mult)))
                  Martea poti sa mai treci pe la mine si sa dai cu paleta mea, care are cauciuc xiom omega, dar lemnul este foarte fain, Andro Core Sistem off+ 75 grame, maner anatomic. Am 3 palete identice, de frica sa nu dispara de pe piață)), nu-s de vanzare , dar pot sa te ajut sa-ti cumperi si lipim fețele pe care le ai. Atentie, este usoara, dar cam rapida pentru tine.
                  Hobby: Motoare si ski !
                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                  Comentariu


                  • [QUOTE=GeluBv..... Am 3 palete identice.........)))[/QUOTE]

                    Ahaaaaa!!!!acum inteleg de ce nu te plangi niciodata de condens.....la cat de "repede" joci tu nu se prinde nimeni ca joci cu trei odata caci "suna" la fel (...dar eu m-am prins,Sultane,caci te-am vazut la Mediaș cum jucai ca Bruce Lee.........la un moment dat,cu Cristina,chiar pe la spate(ha,ha...)!!!!!
                    I love table tennis !

                    Comentariu


                    • Eu cred ca voi doi ar trebui sa va faceti un subiect separat, vorbiti prea cifrat. (:
                      blade :TB ALC
                      fh : joola rhyzm-P, 2.0
                      bh : andro rasant grip, 2.0

                      Comentariu


                      • Buna dimineata,
                        Jocul meu este unul mixt, jucand mai mult cu backhand-ul (aici reusesc si sa execut cele mai multe / bune top-spinuri). Setup-ul meu actual este : Lemn Joola fever, Donic Bluefire JP03 atat pe FH cat si pe BH. Ma gandeam sa schimb fata de pe BH cu una mai "spinoasa" dar si controlabila in acelasi timp (si nici racheta). Cochetez cu ideea de Donic Acuda Blue P2? Ce spuneti?
                        Multumesc,
                        Daniel

                        Comentariu


                        • Salut !
                          Si eu am Korbel SK 7,practic un joc de la semidistanta, bazat pe top spin atat pe fh cat si pe bh, contre/capace de langa masa, taiate si retopspin mai rar. Fetele pe care le folosesc sunt rakza 7 soft pe BH si victas limber pe FH, ambele de 2,0. Iti recomand aceasta combinatie, deoarece ambele fete arunca mai jos, iar controlul este excelent,viteza acceptabila.
                          blade:butterfly korbel SK 7
                          FH:victas limber
                          BH:rakza 7 soft

                          Comentariu


                          • Postat în original de dani 0205 Vezi post
                            Buna dimineata,

                            Jocul meu este unul mixt, jucand mai mult cu backhand-ul (aici reusesc si sa execut cele mai multe / bune top-spinuri). Setup-ul meu actual este : Lemn Joola fever, Donic Bluefire JP03 atat pe FH cat si pe BH. Ma gandeam sa schimb fata de pe BH cu una mai "spinoasa" dar si controlabila in acelasi timp (si nici racheta). Cochetez cu ideea de Donic Acuda Blue P2? Ce spuneti?

                            Multumesc,

                            Daniel

                            Salut!
                            Cred ca e o idee buna. P2 o sa fie mai rapida si mai spinoasa la FH.
                            JP03 e cam moale, oricum, pentru FH.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • multumesc mult!

                              Comentariu


                              • Buna seara,
                                Practic un joc ofensiv de langa masa si semidistanta,folosesc un lemn Donic Waldner Dotec Hinochi si joc pe ambele fete cu Tenergy 05 . Sunt mai abil pe jocul de forehand, inca nu am aceasi indemanare pe rever sa simt control indiferent de intensitatea la care vreau sa execut top-spinul. Te rog sa-mi faci o recomandare de fata pentru rever, ma intereseaza sa agate mult la top-spinuri si flip-uri, bloc eficient in caz ca nu reusesc sa intru in retop-spin, daca se poate si viteza, control, serve cu efect, la nevoie si mingi taiate eficiente.
                                Multumesc frumos!

                                Comentariu


                                • Postat în original de Lucian Mihalea Vezi post
                                  Buna seara,
                                  Practic un joc ofensiv de langa masa si semidistanta,folosesc un lemn Donic Waldner Dotec Hinochi si joc pe ambele fete cu Tenergy 05 . Sunt mai abil pe jocul de forehand, inca nu am aceasi indemanare pe rever sa simt control indiferent de intensitatea la care vreau sa execut top-spinul. Te rog sa-mi faci o recomandare de fata pentru rever, ma intereseaza sa agate mult la top-spinuri si flip-uri, bloc eficient in caz ca nu reusesc sa intru in retop-spin, daca se poate si viteza, control, serve cu efect, la nevoie si mingi taiate eficiente.
                                  Multumesc frumos!
                                  Salut

                                  E aproape imposibil sa gasesti o fata care sa le aiba pe toate Iti dai seama cum ar fi ca toata lumea ar juca cu ea
                                  Lemnul este unul bun, ceva cam rapid in combinatie cu T05, dar este un lemn cu un simt placut, mai ciudat cu priza, cel putin pentru cei care schimba un pic in mana, eu unul schimb de la FH la BH si nu pot juca decat cu maner ST (drept)
                                  Problema sta in practica, controlul si intensitatea nu prea ai cum sa le reglezi doar din paleta, ele se dobandesc prin antrenament; repetarea unui exercitiu duce la automatism si implicit la siguranta.
                                  Totusi eu unul va recomand o fata mai moale pe BH ceva gen Rakza 7 soft, Donic Acuda Blue P2, P3, STIGA Calibra LT Sound (grosime 2.0mm) o sa fie o treapa in plus fata de T05 la capitolul control, dar se va simtii la viteza.

                                  Toate bune !

                                  www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                  www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                  Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                  Comentariu


                                  • Buna ziua,
                                    Sper sa nu supar pe nimeni, mi-e greu insa sa ma decid. Am citit despre fata Joola Rhyzm P cum ca ar fi o super fata - spin, control, viteza.... Daca ar fi sa o comparati cu Donic Acuda Blue P2, ce-ati alege?
                                    Va multumesc,
                                    Daniel

                                    Comentariu


                                    • Salutare tuturor!
                                      De ceva vreme m-am reapucat de acest minunat sport si pot zice ca joc aproape zilnic de cand ne-au montat mese de tenis de masă la birou. Sunt un jucator casual as zice, si simt nevoia de a-mi schimba paleta.
                                      Momentan joc cu o paleta donic (lemn donic nu mai retin numele si 2 fete donic liga 2.0mm). Am aceasta paleta de vreo 4-5 ani si sincer sa fiu simt ca si-a cam pierdut din calitatile pe care le avea la inceput si ar cam fi nevoie de un upgrade.
                                      Ca si stil as zice ca joc mai mult pe contre si prefer paletele cu control bun al mingii. In urma discutiilor de aici m-am gandit la urmatoarea configuratie:
                                      Lemn Yasaka Sweden Classic Varianta aleasa: Drept
                                      Fata Yasaka Rakza 7 Varianta aleasa: negru, 2.0mm
                                      Fata Donic Bluefire JP03 Varianta aleasa: rosu, 2.0mm
                                      Avand in vedere ca-mi place sa joc foarte taiat, am luat in considerare si fete cu "iarba", dar dupa ce m-am informat putin, am renuntat la idee.
                                      Ce parere aveti despre aceasta paleta?
                                      Va multumesc!

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de flobv Vezi post
                                        Va salut!
                                        Mi-am configurat si eu de curand o paleta cu care am jucat ieri pentru prima data 2 ore. Este vorba de lemn Xiom Allround S si fete Xiom Vega Japan de 2.0. Am ajuns la acest setup in urma review-urilor pozitive . Sunt incepator , pentru ca nu am mai pus mina pe paleta de 20 de ani si vreau sa revin la ce am jucat odata , nu ca as fi fost cine stie ce tenismen dar aveam ceva indeminare. Am luat legatura si cu un domn binevoitor care ma antreneaza si sper ca totul sa decurga bine. Problema mea este ca mi se pare putin cam greluta paleta si nu stiu daca chiar mi se potriveste in acest moment. Nu vreau sa renunt la ea dar ma gindeam sa mai construiesc un setup mai usurel. Nu-mi place jocul defensiv si nici tacaneala. Poate aveti cate o parere va rog.
                                        Multumesc!
                                        Pentru ofensiv este recomandata paleta mai greuta!

                                        Trimis de pe al meu HUAWEI P6-U06 folosind Tapatalk

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de dani 0205 Vezi post
                                          Buna ziua,
                                          Sper sa nu supar pe nimeni, mi-e greu insa sa ma decid. Am citit despre fata Joola Rhyzm P cum ca ar fi o super fata - spin, control, viteza.... Daca ar fi sa o comparati cu Donic Acuda Blue P2, ce-ati alege?
                                          Va multumesc,
                                          Daniel
                                          Amandoua fete sunt special facute pentru mingiile de plastic, inclin sa merg spre Donic Acuda Blue P2 deoarece este ceva mai moale si aveti mai mult control !

                                          Postat în original de shinyori Vezi post
                                          Salutare tuturor!
                                          De ceva vreme m-am reapucat de acest minunat sport si pot zice ca joc aproape zilnic de cand ne-au montat mese de tenis de masă la birou. Sunt un jucator casual as zice, si simt nevoia de a-mi schimba paleta.
                                          Momentan joc cu o paleta donic (lemn donic nu mai retin numele si 2 fete donic liga 2.0mm). Am aceasta paleta de vreo 4-5 ani si sincer sa fiu simt ca si-a cam pierdut din calitatile pe care le avea la inceput si ar cam fi nevoie de un upgrade.
                                          Ca si stil as zice ca joc mai mult pe contre si prefer paletele cu control bun al mingii. In urma discutiilor de aici m-am gandit la urmatoarea configuratie:
                                          Lemn Yasaka Sweden Classic Varianta aleasa: Drept
                                          Fata Yasaka Rakza 7 Varianta aleasa: negru, 2.0mm
                                          Fata Donic Bluefire JP03 Varianta aleasa: rosu, 2.0mm
                                          Avand in vedere ca-mi place sa joc foarte taiat, am luat in considerare si fete cu "iarba", dar dupa ce m-am informat putin, am renuntat la idee.
                                          Ce parere aveti despre aceasta paleta?
                                          Va multumesc!
                                          Buna ziua
                                          Eu personal as merge pe acel lemn Donic pe care deja il detineti si sa incercati Rakza 7 pe FH grosime tot de 2.0mm iar pe BH puteti merge pe Rakza 7 soft 2.0mm sau de ce nu sa incercati o fata de tip sandvis, gen Rakza PO sau multe altele.
                                          Cu sendvisul puteti executa topspin, servii cu efect, a-ti castiga la capitolul control, va ajuta la preluari (anuleaza o idee efectul care vine) si va ajuta la atacuri drepte.
                                          Fetele din gama Bluefire si Acuda Blue sunt fete mai grele, sunt foarte bune, dar daca nu va place o paleta mai grea (v-am dat varianta cu Rakza deoarece la prima paleta fetele Liga sunt fete usoare) nu o sa va placa.
                                          Iar pe viitor umblati la lemn punand ceva mai ofensiv.

                                          Toate bune,

                                          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                          Comentariu


                                          • Multumesc mult de ajutor. Am sa aleg varianta Acuda Blue P2.

                                            Comentariu


                                            • Pingpongpro.ro Setup Support - voi intrebati, noi va raspundem

                                              Buna ziua,

                                              Detin un lemn Yasaka Sweden Clasic impreuna cu doua fete Galaxy Mercury II. Aceasta configuratie o am de ceva timp iar paleta mi se pare acum foarte foarte lenta. 95% din jocul meu se bazeaza pe topspin, in special de pe FH, sau scurt la fileu atunci cand nu pot executa un topspin.
                                              Mi-au atras atentia cateva fete: Rakza 7 sau 9, DHS H3 Neo si Tenergy 05 (doar ca ultima varianta, datorita pretului).
                                              Momentan as vrea doar o singura fata pe FH (cea veche este destul de uzata).
                                              Ma puteti ajuta cu un sfat?

                                              Multumesc anticipat!

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de jogo Vezi post
                                                Buna ziua,

                                                Detin un lemn Yasaka Sweden Clasic impreuna cu doua fete Galaxy Mercury II. Aceasta configuratie o am de ceva timp iar paleta mi se pare acum foarte foarte lenta. 95% din jocul meu se bazeaza pe topspin, in special de pe FH, sau scurt la fileu atunci cand nu pot executa un topspin.
                                                Mi-au atras atentia cateva fete: Rakza 7 sau 9, DHS H3 Neo si Tenergy 05 (doar ca ultima varianta, datorita pretului).
                                                Momentan as vrea doar o singura fata pe FH (cea veche este destul de uzata).
                                                Ma puteti ajuta cu un sfat?

                                                Multumesc anticipat!
                                                Cel mai probabil paleta este lenta datorita fetelor chinezesti Galaxy Mercury II. Consider ca daca ai ceva timp de cand joci cu ea ti-ai format deja niste miscari cred ca, corecte.
                                                Te astept pe la Viva Sport Club L-V 10-18 sa dam 2 mingii si sa vedem ce fata ti s-ar potrivii.

                                                Toate bune !

                                                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
                                                  Cel mai probabil paleta este lenta datorita fetelor chinezesti Galaxy Mercury II. Consider ca daca ai ceva timp de cand joci cu ea ti-ai format deja niste miscari cred ca, corecte.
                                                  Te astept pe la Viva Sport Club L-V 10-18 sa dam 2 mingii si sa vedem ce fata ti s-ar potrivii.

                                                  Toate bune !
                                                  Multumesc pentru disponibilitatea dumneavoastra. De fapt, asta imi era si intentia, insa ce mari diferente exista intre cele 2 fete Yasaka si cea de la DHS? Este clar ca Rkz9 este mai rapida decat Rkz7, dar restul?
                                                  Tot timpul am crezut ca ceea ce ma limiteaza in privinta vitezei este lemnul, fata, conform specificatiilor, fiind una destul de rapida.

                                                  Comentariu


                                                  • Iti multumesc Gheorghe!
                                                    O sa schimb pana la urma si lemnul, pentru ca o sa dau paleta asta cuiva sa joace cu ea asa cum e.
                                                    Am o intrebare insa pentru tine:
                                                    Daca o sa comand paleta in configuratia data de tine de la vivasport, o s-o primesc gata montata, sau pe bucati?
                                                    O zi frumoasa va doresc!

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X