Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat alegere fața neteda

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfat alegere fața neteda

    Dragi forumisti,
    Caut de multa vreme si fara succes o fața cu urmatoarele caracteristici:
    • viteza in zona All spre All+ (in jurul lui 7.5 din 10)
    • burete de duritate medie (moi nu-mi plac pentru ca arunca prea tare la scurte si cam inaltza zmeul)
    • unghiul la care arunca: mediu. Ar merge si medium-high, dar eu ma axez mai degraba pe blocuri decat pe topspin.
    • nelipicioasa dar aderenta (grippy)
    • durabilitate mare (nu-s dispus sa dau 100 de lei pt o fața care tine 2 luni.

    Cele bune ca viteza sunt fie foarte tari fie foarte lipicioase fie tari si lipicioase (ex: Globe 999 National, care este poate cea mai buna fața de FH pentru mana mea testata pana acum).
    Tocmai am incercat Yasaka Mark V Soft second hand, care inalta mult mingea si mi s-a parut mai rapida si mai greu de controlat decat Donic Baracuda. Ma-ntreb daca n-a fost lipita cu speed glue. Inteleg ca Soft apare scris pe toate fețele Mark V care nu sunt de 30 de grade, deci e posibil sa fi nimerit varianta normala (burete mediu).
    Ma tenteaza Spinlord Adler II, despre care nu gasesc nicaieri pareri.
    Tin minte ca Galaxy Sun parea sa fie in zona mea de confort cand am jucat cu ea (acum vreo 3 ani). Intre timp am mai probat o gramada de materiale si e foarte posibil sa mi se fi schimbat sistemul de referinta.
    Daca ati jucat cu fețe care corespund descrierii mele va rog sa-mi dati cateva detalii.
    Va multumesc anticipat.
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

  • #2
    Salut Tudor!
    Pune orice fata , joaca cu ea si concentreaza-te nu asupra materialului (ratingurile sunt marketing) ci asupra miscarii, prizei, pozitiei la masa. Cand incep sa functioneze chestiile astea nu mai are asa mare importanta cu ce fata joci. Cel putin nu la nivelul nostru.
    Vali
    Hurricane III (by Nittaku)
    Jun Mizutani ZLC
    Nittaku Hammond Z2

    Comentariu


    • #3
      Donic Bluefire M2 sau Rakza 9 ar putea fi cheia la solutia dumneavoastra !

      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

      Comentariu


      • #4
        729 Focus (una dintre cele 4 variante, eu as inclina spre snipe 3)

        Comentariu


        • #5
          Va multumesc pentru sugestii.
          Am jucat cu Snipe 3 si o privesc ca pe o alternativa viabila. Poate ca e totusi o idee prea rapida si aceasta.
          M2 si Rakza 9 sunt in mod cert prea rapide pt. viteaza mea de melc turbat.
          Am testat putin atat M2 cat si M3 cu paleta unui amic si M3 mi s-a parut mai buna pt stilul meu, dar poate tot o idee cam rapida. Are buretele in zona medium-soft, fapt ce nu ma foarte incanta. Medium ar fi mai ok.
          Ultima editare de tudorprecup; 14.nov.2012, 14:30.
          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

          Comentariu


          • #6
            E greu sa gasesti o fata cu burete medium, care sa fie si lenta. Poate un donic liga, sau ceva de la joola. sau poate un sriver/sriver FX (dar cred ca sunt mai rapide decat 729 focus snipe 3). Poti incerca si un Tibhar superdefence de 1.5 sau variata max (nu stiu care e maxul), are buretele medium ->medium soft, are viteza all->all+, arunca medium, e foarte grippy...
            - - - Actualizat - - -
            Sau un kokutaku blutenchirshe 868 Tokyo varianta non tacky, am vazut un review foarte bun la adresa sa din partea d-l Laky sau Leorda Rares, nu mai retin...

            Comentariu


            • #7
              Incercand sa gasesc o fata cu caracteristicile similare celor enumerate de dvs. am optat pentru Donic Coppa X2 de 2.0mm.
              Eu urmaream sa fie usoara, si acceptam sa nu fie prea rezistenta.
              Treceti si aceasta optiune pe lista.
              Comparand cu altele- este o fata de nota 8 pe linie (viteza, spin, control).
              Sa stiti ca nu face un spin care sa surprinda adversarul, dar merge foarte bine la capace.
              Buretele este OK, merge si curatat. Se ciupeste un pic, mai ales pe margine.
              Pretul este unul mediu-130-140 lei.
              TsE

              Comentariu


              • #8
                Va multumesc tuturor pentru sugestii. Am sa mai caut pareri despre cateva din fetele recomandate de voi si poate voi testa 1 sau 2.
                Donic Liga sau Tibhar Superdefense par prea lente chiar si pt mine. Azi am trecut la Globe 999 de la Baracuda si mi s-a parut cam Gloaba
                Despre Donic Coppa X2 nu gasesc informatii (doar X2 Platin Soft, care-i rapida). N-o gasesc nici de cumparat.
                Pastrez pe lista Snipe3, Kokutaku, Galaxy Sun si Bluefire M3.
                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                Comentariu


                • #9
                  kokutaku, 729 astea sunt fete de 7-10 usd, bluefire m3 e fata de 50 usd
                  unele sunt ceaina calitate si stil de joc, bluefire e euro si cu totul altceva
                  nu au cum sa fie pe aceeasi lista ca nu sar la fel niciodata
                  fa-ti un bine si ia-ti ceva ca lumea macar, cartoanele astea ceaina la kilogram nu sar doua la fel si nu dai trei mingii la fel cu ele
                  lasa kokutaku futulenkirche pentru altii...

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de danr Vezi post
                    kokutaku, 729 astea sunt fete de 7-10 usd, bluefire m3 e fata de 50 usd
                    nu au cum sa fie pe aceeasi lista ca nu sar la fel niciodata
                    Si pe alte forumuri sunt o droaie de membri care spun ca nu gasesti 2 fețe chinezesti de un anumit tip sa-ti sara la fel. N-am avut inca surprize din astea dar nici n-am cumparat mai multe de-acelasi fel sa le verific spusele.
                    Snipe3 mi-a placut, iar cu Galaxy Sun se pare c-am avut noroc. Despre Galaxy am citit horror stories aseara. La fel si despre Bluetenkirche. Dupa ce-am jucat vreo 2 luni cu Baracuda se pare ca nu mai pot reveni la Globe 999, asa ca pastrez pe lista Snipe3 si Bluefire. Bluefire-urile sunt greutze, iar mie mi-ar trebui o fata relativ usoara.
                    Cat despre pretz, nu e neaparat cel mai bun indiciu. In Canada, de exemplu, kilogramul de mere e 21 lei si crede-ma ca nu-s mai grozave decat cele cu 3.5 de la noi. Problemele la multe marci chinezesti sunt controlul calitatii si duritatea buretilor. Snipe3 pare exceptia de la regula. Probabil ca de aceea e atat de populara...
                    E posibil sa fi gasit combinatia potrivita cu Mark V-ul meu, dar voi sti sigur abia in weekend.
                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                    Comentariu


                    • #11
                      Eu mi-am cumparat un Donic M3, si, pe un lemn ofensiv (Tibhar Chilla Off) pare ca sare destul de mult. Nu am simtit mare diferenta intre M3 si S2.
                      Parerea mea este sa joci 2-3 meciuri inainte cu fata aceasta, si dupa aia sa o cumperi.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de lucis29 Vezi post
                        Eu mi-am cumparat un Donic M3, si, pe un lemn ofensiv (Tibhar Chilla Off) pare ca sare destul de mult. Nu am simtit mare diferenta intre M3 si S2.
                        In cazul asta nu e pentru mine M3-ul. S2 mi s-a parut foarte saltareata. Comportamentul fetei depinde in mare masura si de lemnul pe care o lipesti... Pe al amicului meu mi s-a parut usor de controlat M3-ul, dar e clar c-ar trebui sa joc cateva meciuri pt a ma putea pronunta. Cum am iarba pe BH, pot proba materiale doar daca gasesc pe cineva dispus sa le dea jos pt miine. Putin probabil sa se-ntample asta, deci sunt obligat sa ma rezum la cateva schimburi pe FH
                        - - - Actualizat - - -
                        Dawei Inspirit a incercat cineva?
                        http://www.tabletennisdb.com/rubber/dawei-inspirit.html
                        Din descriere si parerile de pe forumuri pare sa se-apropie de ce-mi doresc eu.
                        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X