Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Muzica-Amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sa schimbam un pic registrul instrumentelor. Imi place la nebunie chitara dar si mai mult acest instrument cu care se poate canta si altceva decat muzica lautareasca. Sunt cativa virtuosi ai acestui instrument, unul dintre ei cel pe care o sa il postez. O sa revin si cu alti maestrii ai acordeonului
    Ultima editare de viorel.andrei; 18.apr.2013, 12:13.
    "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
    Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
    BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

    Comentariu


    • Muzica-Amatur

      Postat în original de viorel.andrei Vezi post
      Sa schimbam un pic registrul instrumentelor. Imi place la nebunie chitara dar si mai mult acest instrument cu care se poate canta si altceva decat muzica lautareasca. Sunt cativa virtuosi ai acestui instrument, unul dintre ei cel pe care o sa il postez. O sa revin si cu alti maestrii ai acordeonului.
      Super!
      Dar pentru comparatie alaturam si-o chitara clasica.

      P.S.:
      Doamne ce chef de munca am azi!
      O fi din cauza ca se simte miros de week-end?
      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

      Comentariu


      • "P.S.:
        Doamne ce chef de munca am azi!
        O fi din cauza ca se simte miros de week-end? "

        Sa inteleg ca lucrezi in/la privat ?
        Ca vorbim de maiestrie, nu ?

        Comentariu



        • Canadienii de la Rush, la inceputurile lor (cu John Rutsey la tobe):
          Rush, in actuala componenta (cu Neil Peart la tobe):
          Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
          FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
          BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

          Comentariu


          • Muzica-Amatur

            Louisiana Blues - Hugh Laurie.

            http://www.youtube.com/watch?v=0rHKd...QMEsaBOlZ_U2qQ


            Lousiana Blues - Foghat.

            http://www.youtube.com/watch?v=DtUUj...QMEsaBOlZ_U2qQ
            BLADE: Stiga Allround Classic
            FH: Stiga Almana Sound
            BH: Stiga Neos Sound Synergy Tech

            Comentariu


            • STRATOVARIUS "Deep Unknown"



              (Official Video HD) from the album POLARIS

              Ceva mai...hard.
              - - - Actualizat - - -
              Postat în original de TRADU Vezi post
              Apropo de "lumea chitarelor" , ascultati va rog , pe unul declarat "anormal" avand in vedere ca este un "one show man" si scoate mai multe sunete in acelasi timp. O tehnica deosebita si totodata foarte personala care nu uita de latura compozitionala/feeling( urmariti atent degetele si va veti extazia si mai mult). Auditie placuta!

              Incantator! Fascinant! Mersi, Radule! Se vede ca ai jazzul in vine...
              Sunt innebunit dupa astfel de reprezentatii, dovada de talent, rafinament, inspiratie, feeling -cum zici tu. Eu zic ca are si ceva conservator in CV.
              Recunosc, mi-ati cam dat de lucru. Inca nu am reusit sa recuperez saptamana pierduta si fac eforturi sa ascult piesele postate in acest timp.
              Hai,noroc !

              Comentariu


              • Joe Satriani - Chords Of Life

                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                Comentariu


                • Si acum ceva cu totul si cu totul special.... Spectacol vizual de muzica si compozitie. Cine are rabdarea sa urmareasca in totalitate "Home of the Brave" va avea o revelatie.. Nu de alta dar este o opera unitara care poate fi inteleasa mai bine doar daca e urmarita complet. Mai adaug faptul ca inregistrarea este live!!!!! Vizionare placuta!
                  YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                  Comentariu


                  • Muzica-Amatur

                    Foarte interesanta ideea si spectacolul in sine. Recunosc, nu am mai vazut asa ceva. Nu stiu cum s-o calific ... Originala, sigur.
                    - - - Actualizat - - -

                    Comentariu


                    • O piesa extraordinara, uitata, care pe mine ma face sa-mi aduc aminte de normalitatea acelor ani ...

                      La chitara cred ca-i Dan al nostru în tinerețe - pe care-l salut cu respect - pentru care chiar dedic aceasta piesa!
                      Ultima editare de Flam; 20.apr.2013, 19:58.
                      Viscaria
                      Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

                      Comentariu


                      • Muzica-Amatur



                        Imi simt sufletul mugur de fluier ...
                        - - - Actualizat - - -


                        Phoenix. Vechi si nou. Un reper in muzica rock romaneasca

                        Comentariu


                        • of all the things i lost i miss my mind the most

                          Comentariu


                          • Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                            Comentariu


                            • Judas Priest – Painkiller

                              Comentariu


                              • In timp ce cautam piese prafuite prin arhivele youtube, am descoperit un lucru ciudat. Lipsesc aproape cu desavarsire inregistrari video cu SUPERTRAMP?!! Doar liderul Roger Hodgson e prezent... Asa ca am fost fortat sa postez un colaj cu "The Logical Song"...... O trupa care era speciala si prin fapttul ca suna in concerte ca in studio( vezi concertul "Paris"). Ca sa nu mai vorbim de faptul ca jumatate din trupa era absolventa de conservator!
                                http://www.youtube.com/watch?v=5k3JV...F6D10FFDF82D49
                                Auditie placuta!
                                YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                                Comentariu


                                • Muzica-Amatur

                                  Cu riscul de a fi considerat, poate, hiper-nostalgic dupa anii '70, va supun vizionarii si auditiei un film-document lansat pe 11.12.1996,
                                  ce prezinta super-show-ul din 10-11.12.1968, intins pe durata a 18 ore, avandu-i ca protagonisti pe cei de la The Rolling Stones(Mick Jagger,
                                  Brian Jones, Keith Richards, Bill Wyman, Charlie Watts, impreuna cu Nicky Hopkins si Rocky Dijon) si invitatii lor:
                                  -Jethro Tull, adica Ian Anderson, Glenn Cornick, Clive Bunker si, la chitara solo, Tony Iommi, de la Black Sabbath(!!), interpretand Song For Jeffry;
                                  -The Who: Pete Townshend, Roger Daltry, Keith Moon, John Entwhistle, cu piesa de rezistenta A Quick One(While He's Away);
                                  -Taj Mahal, cu Jesse Ed Davis, Gary Gilmore si Chuck Blackwell, cantand Ain't That A Lot Of Love;
                                  -Marianne Faithfull, interpretand Something Better;
                                  -The Dirty Mac( cu aluzie la Fleetwood Mac!), super-group, alaturandu-i pe John Lennon, Eric Clapton, Keith Richards si Mitch Mitchell(ultimul, tobarul
                                  de la Jimi Hendrix Experience), cu capodopera Beatles-ilor, Yer Blues;
                                  -Yoko Ono, acompaniata, la..."strigaturi"!(Whole Lotta Yoko), de violonistul Ivry Gitlis si The Dirty Mac.
                                  La sfarsitul spectacolului s-au "produs", bine-nteles, si gazdele: Jumping Jack Flash, Parachute Woman, No Expectations, You Can't Always Get
                                  What You Want, Symphaty For The Devil si Salt Of The Earth.
                                  P.S. Aceasta reprezinta ultima aparitie "on stage" a regretatului Brian Jones.


                                  Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
                                  FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
                                  BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

                                  Comentariu


                                  • Si sa ascultam printre sumedenia mare de trupe straine si una din valorile noastre, autohtone ..... Suna foarte interesant in anii '80. Auditie placuta!
                                    YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                                    Comentariu


                                    • Muzica-Amatur

                                      Am auzit ca se canta des pe malurile Begai!

                                      P.S.:
                                      ...ar fi de ras, daca n-ar fi de plans: 6 membri ai trupei au murit in `77 pentru ca soferul a facut "pana prostului"!
                                      Soferul insa nu era sofer, ci pilot, si probabil ca n-a alimentat singur, dar oricum trebuia sa vada ca n-are facut plinul.
                                      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                      Comentariu


                                      • Ma bucur ca s-a deschis acest post. Am reascultat cu mare placere CD-uri mai vechi, pe care nu le-am mai ascultat de ceva vreme si am rememorat in paralel amintiri din acele vremuri.....ehehee. Si evident va doresc auditie placuta la o alta trupa prafuita!
                                        YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                                        Comentariu


                                        • Muzica-Amatur

                                          O voce de acasa, din Bucovina - concetateana mea care a plecat la ingeri.

                                          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                          Comentariu


                                          • Muzica-Amatur

                                            Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                                            Am auzit ca se canta des pe malurile Begai!

                                            P.S.:
                                            ...ar fi de ras, daca n-ar fi de plans: 6 membri ai trupei au murit in `77 pentru ca soferul a facut "pana prostului"!
                                            Soferul insa nu era sofer, ci pilot, si probabil ca n-a alimentat singur, dar oricum trebuia sa vada ca n-are facut plinul.
                                            Ai auzit tu ceva Marcele, era una dintre preferatele noastre si mergea tare fain in cluburi.
                                            Trebuie sa o invete si Vali pentru primul jam-session din Amatur

                                            BLADE: Stiga Allround Classic
                                            FH: Stiga Almana Sound
                                            BH: Stiga Neos Sound Synergy Tech

                                            Comentariu




                                            • Ca tot vorbeam de amintiri...autohtone. Va propun acum Phoenix -Cantofabule (1975), dupa parerea mea poate cel mai bun album tematic din rockul ramanesc, impreuna cu Mugur de fluier.
                                              (Re)Auditie placuta !

                                              Comentariu


                                              • of all the things i lost i miss my mind the most

                                                Comentariu


                                                • Muzica-Amatur


                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de iuliu zedler Vezi post
                                                    Ca tot vorbeam de amintiri...autohtone. Va propun acum Phoenix -Cantofabule (1975), dupa parerea mea poate cel mai bun album tematic din rockul ramanesc, impreuna cu Mugur de fluier.
                                                    (Re)Auditie placuta !
                                                    A dat o mana/gura de ajutor si Motu` la crearea atmosferei de Bestiar alaturi de Inorog = Mircea Baniciu, Bour = Nicu Covaci si Balaur = Ovidiu Lipan!

                                                    "...A psevdofiarelor cânt viata-neviata
                                                    care nu se trece ca topita gheata,
                                                    nu se risipeste în vazduh ca ceata,
                                                    nice nu se rumpe ca subtire ata,
                                                    au se ovileste ca batr?na fata;
                                                    caci de zboara-mi zboara altfel decât rata,
                                                    se ivesc pe lume nu din ou ca rata,
                                                    nici nu-mi pasc f?neata-n toata dimineata,
                                                    ci-si pastreaza pururi harul si verdeata,
                                                    taina si dulceata,-
                                                    fiindca nici viata nu le e viata!"


                                                    ...am punctat pentru ca dintre-"ai nostri ca brazii" cel mai mult imi lipseste Motu'!
                                                    Pentru ca de la el am invatat la Pittis Show: Led Zeppelin, Beatles, Bob Dylan...
                                                    Ultima editare de marcelgiosan; 22.apr.2013, 21:21.
                                                    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X