Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

lemn balsa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • lemn balsa

    Salut !
    ?n primul rând sunt jucator ocazional de tenis de masă asa ca nu dati cu pietre .
    Lemnele despre care se tot vorbeste aici sunt toate din balsa ?

    Multumesc !

  • #2
    lemnele is facute din mai multe straturi (3,4,5,7,9) si din mai multe esente (balsa,limba,mahon,nuc...); sunt unele lemne facute doar din balsa, in special alea de la Dr.Neubauer...
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

    Comentariu


    • #3
      Raspunsul intrebarii tale este: Nu, nu sunt facute toate din balsa. Doar cateva. Balsa e unul din materialele folosite pentru confectionarea lemnelor. Fiecare tip de lemn, are anumite proprietati (gen. elasticitate, duritate, ...) care-l fac potrivit pentru un anumit stil de joc. La un lemn conteaza foarte foarte multi factori, lipitul, numarul de straturi, tipul de straturi, marime... Daca vrei un raspuns amplu, avem cel putin 2 persoane pe acest forum foarte specializate in acest domeniu, userii: "Alehandro" si "Levi"
      We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
      Aristotle



      Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

      Comentariu


      • #4
        Eu i am spus ca daca doreste sa ma sune si ai spun mai multe... Uite raspunsul lui...






        Multumesc mult de tot . Sunteti foarte de treaba .
        Acum sa-ti zic de ce am întrebat si sa nu arunci cu pietre .
        Eu sunt pasionat de pescuit si lemnul de balsa se foloseste la confectionat de plute .
        Ma interesau daca sunt din balsa ca poate avea cineva bunavointa sa mi le dea mie pe cele rupte .

        Multumesc înca o data !

        Nu prea am timp de tenis de masă . Sportul este foarte frumos dar , când am timp , prefer pescuitul .

        Comentariu


        • #5
          extraordinar... ce oameni... doamneeeeeeeeee ))) =)))))) rad cu lacrimi )))))
          Lemn: Butterfly Petr Korbel
          BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de leo33 Vezi post
            Eu i am spus ca daca doreste sa ma sune si ai spun mai multe... Uite raspunsul lui...
            Multumesc mult de tot . Sunteti foarte de treaba .
            Acum sa-ti zic de ce am întrebat si sa nu arunci cu pietre .
            Eu sunt pasionat de pescuit si lemnul de balsa se foloseste la confectionat de plute .
            Ma interesau daca sunt din balsa ca poate avea cineva bunavointa sa mi le dea mie pe cele rupte .
            Multumesc înca o data !
            Nu prea am timp de tenis de masă . Sportul este foarte frumos dar , când am timp , prefer pescuitul .
            =))=))=))ce tare
            Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
            BH : Tenergy 05Fx
            FH : Tenergy 05Fx

            Comentariu


            • #7
              Daca doresti balsa cauta pe google nu pe acest forum !!
              DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

              Comentariu


              • #8
                Dl. Nu era nici un rau daca ne spuneai chiar de la inceput pt. ce ati trebuia Lemnul de Balsa, fiecare om are hobby-urile lui si este liber, ati ofeream raspunsul dorit din prima.
                Cred ca Dl. Leo din cauza asta a scris aici mesajul tau, sa nu-ti mai scriem degeaba ca tot nu te interesa acest lucru... nu sa radem de tine...
                desi este comic raspunsul tau... nu poti sa te abti sa nu razi.
                Inceput bun pentru Noul An!
                Ultima editare de leo33; 08.ian.2013, 07:27.

                Comentariu


                • #9
                  Am vazut balsa de toate dimensiunile la OBI . ( ei nu chiar toate dimensiunile )
                  Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

                  Comentariu


                  • #10
                    ) Si Joo se agita sa explice omului . . . )

                    Comentariu


                    • #11
                      Cred ca daca-si face pluta din Balsa de la DrNeubauer, pleaca de la balta fara peste. Se stie ca sunt mai greu de nimerit traiectoriile generate de Drneubauer.....
                      TsE

                      Comentariu


                      • #12
                        Pai poate sa faca plute pentru pescuit si din dopurile de la sticlele de vin, ca sunt bune si alea...si muuuult mai ieftine decat un lemn de tenis, chiar si rupt...
                        Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                        Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                        Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Mai pescuieste cineva la pluta ???? Are un anumit farmec dar totusi.....
                          Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

                          Comentariu


                          • #14
                            super tare frate

                            Comentariu


                            • #15
                              Probabil ca cel care a deschis topicul...nu stiu, ca eu nu am mai dat cam demult la peste...
                              Se vede in raspunsul #6 pentru ce vroia omul balsa...pentru plute!!!
                              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: lemn balsa

                                Sincer, cand ma duc la peste, pe langa lansete, mai bag si o undita doua in apa, sa mai treaca timpul...daca pestele mare nu isi face simtita prezenta....
                                Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2

                                Comentariu


                                • #17
                                  socant,,,inca o dovada a maretiei acestei tari....ma duc si eu pe un site de pescari sa ii intreb daca nu au undite din carbon,sau arilate,aramid si alte compozite sa imi fac si eu niste insertii compozite intr-o paleta de careffour...pam pam....belea ce poate tine pamantul asta pe el...
                                  fh-xiom vega-pro 2mm
                                  blade--galaxy-v16
                                  bh-xiom omega tour--max

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de zalter Vezi post
                                    socant,,,inca o dovada a maretiei acestei tari....ma duc si eu pe un site de pescari sa ii intreb daca nu au undite din carbon,sau arilate,aramid si alte compozite sa imi fac si eu niste insertii compozite intr-o paleta de careffour...pam pam....belea ce poate tine pamantul asta pe el...
                                    Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                    Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Nu înteleg ce e asa fenomenal faptul ca eu vroiam sa cumpar niste lemne d-astea rupte (asta în cazul în care erau numai din balsa) ?
                                      Daca un lemn este rupt , ce faceti cu el ? îl lipiti si jucati cu el în continuare ?
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Postat în original de zalter Vezi post
                                      socant,,,inca o dovada a maretiei acestei tari....ma duc si eu pe un site de pescari sa ii intreb daca nu au undite din carbon,sau arilate,aramid si alte compozite sa imi fac si eu niste insertii compozite intr-o paleta de careffour...pam pam....belea ce poate tine pamantul asta pe el...
                                      Vaaaaaaaaaaiiiiiiii ! ?ocant !!!
                                      Vezi sa nu ram?i asa ...
                                      - - - Actualizat - - -
                                      ?mi pare bine ca v-am facut sa r?deti .
                                      Am gasit si balsa între timp .
                                      Multumesc !
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Postat în original de cerbu.nicu Vezi post
                                      Mai pescuieste cineva la pluta ???? Are un anumit farmec dar totusi.....
                                      Nici nu-ti închipui câti .

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X