Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru imbunatatirea/modificarea Regulamentului 2023-2024

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Ok și cum va dați seama ca a fost non-combat?

    Comentariu


    • #52
      Postat în original de Eltibi Vezi post
      Ok și cum va dați seama ca a fost non-combat?
      Prin prisma rezultatului (nu poate un jucator cu medie de avansat 11,.. 12,..., sa invinga un openist cu mp32. Niciodata in conditii "normale").
      Prin prisma refuzului de a puncta mingi ce in mod normal le-ar fi putut termina favorabil. De multe ori am vazut un soi de "dansul lebedelor" la masa, chiar mie mi s-a intamplat la un urneu in Bucuresti in care doi concetateni si-au "reglat" jocul in defavoarea mea. Sunt foarte multe exemple din acestea.
      Prin prisma refuzului de a mai juca partida pentru ca... (nu mai trebuie), etc...

      Blade: lemn off...ce lemn !
      Bh: cu tepi
      Fh: fara tepi

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de dani 0205 Vezi post

        Salutare,
        Care ar fi efectele modificarii pragurilor ( vezi propunerile de la punctul 1)?


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        Efectele ar fi doar negative. La master (45+) nu s-ar strange de un turneu decât poate la A+. Iar la celelalte categorii mulți plafonati (adică mai toti, ca e normal, eu inclus) ar ezita sa se lupte cu cei cu mp cu 12-13 mai mare.

        De-aia eu zic ca trebuie restransa plaja la open si elite la 10 mp. Adica open 20-30 , iar elite 30-40. Astfel jucatorii nu mai simt ca sunt umiliti de jucatori mult mai buni ci dimpotriva s-ar motiva sa se lupte cu jucatori un pic mai buni. Diferenta de mp 10 pare sa fie cam acelafi lucru cu diferenta mp 12-13 dar nu e asa deloc. Intr-un turneu open sunt 4-8 jucatori aproape de 33 care te elimina daca ai 21 mp fara drept de apel. La fel un jucător elite plafonat pe la 33-36 n-are nici o sansa cu cei de mp 50+. De-aia unii jucători de open nu vor sa treacă la elite, se simt umiliți ei care la open erau vârf de lance. Eu zic Master peste 40 mp ca sa se stranga cam acelasi nr de jucatori ca la open 20-30 si elite 30-40. Iar peste 40 mp ambitiile sunt mari si exista clar dorinta de a bate jucatori mai buni sau mult mai buni.

        Eu anterior am zis totul pe scurt dar se pare ca lumea nu rezoneaza la ceva extrem de evident: ideea e sa fie lupta cat mai egala. Unul foarte slab nu vrea sa joace cu unu foarte bun decât dacă suferă de sindromul Stockholm. Iar unu foarte bun nu simte plăcere să bata unu foarte slab decât dacă e bombardier, torționar. Când jucam între prieteni diferenta de valoare nu mai contează absolut deloc. Dar când e vorba de cheltuiala, wend pierdut, consum mare de energie , eu zic ca se schimba socoteala. Deasta zic ,ideal fiecare categorie cât mai restrânsă. În practica insa, open 20-30 elite 30-40 și master 40+ este părerea mea cea mai buna varianta. Cine nu e de acord sa zică, eu nu găsesc contra-argumen dpdv al jucătorului. Pentru organizator clar e un pic mai greu: 4 cupe in plus, un tabel in plus. Pe de alta parte la 5 categorii sunt mai puține meciuri decât la 4. Și asta ar rezolva cumva și problema unora ca sunt prea multe meciuri și ne accidentam (eu inclus)

        Comentariu


        • #54
          Unii le mai și înregistrează sa vadă cât sunt de penibili.
          lemn: butterfly harimoto innerforce zlc

          Comentariu


          • #55
            La non combat.
            lemn: butterfly harimoto innerforce zlc

            Comentariu


            • #56

              Eu anterior am zis totul pe scurt dar se pare ca lumea nu rezoneaza la ceva extrem de evident: ideea e sa fie lupta cat mai egala. Unul foarte slab nu vrea sa joace cu unu foarte bun decât dacă suferă de sindromul Stockholm. Iar unu foarte bun nu simte plăcere să bata unu foarte slab decât dacă e bombardier, torționar.​

              Nu se poate....chiar citesc asa ceva?
              De nenumarate ori am atras atentia asupra acestui lucru, la diverse turnee si (mai ales) pe forum....raspunsurile au fost, invariabil: Cum, nu vrei sa joci cu unii mai buni? doar asa progresezi SAU Cui nu ii convine sa nu vina la concurs.
              Asa ca ideea e moarta din fasha! DAr macar imi pare bine ca nu sunt singurul cu gandirea asta!

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de Vije Vezi post

                Efectele ar fi doar negative. La master (45+) nu s-ar strange de un turneu decât poate la A+. Iar la celelalte categorii mulți plafonati (adică mai toti, ca e normal, eu inclus) ar ezita sa se lupte cu cei cu mp cu 12-13 mai mare.

                De-aia eu zic ca trebuie restransa plaja la open si elite la 10 mp. Adica open 20-30 , iar elite 30-40. Astfel jucatorii nu mai simt ca sunt umiliti de jucatori mult mai buni ci dimpotriva s-ar motiva sa se lupte cu jucatori un pic mai buni. Diferenta de mp 10 pare sa fie cam acelafi lucru cu diferenta mp 12-13 dar nu e asa deloc. Intr-un turneu open sunt 4-8 jucatori aproape de 33 care te elimina daca ai 21 mp fara drept de apel. La fel un jucător elite plafonat pe la 33-36 n-are nici o sansa cu cei de mp 50+. De-aia unii jucători de open nu vor sa treacă la elite, se simt umiliți ei care la open erau vârf de lance. Eu zic Master peste 40 mp ca sa se stranga cam acelasi nr de jucatori ca la open 20-30 si elite 30-40. Iar peste 40 mp ambitiile sunt mari si exista clar dorinta de a bate jucatori mai buni sau mult mai buni.

                Eu anterior am zis totul pe scurt dar se pare ca lumea nu rezoneaza la ceva extrem de evident: ideea e sa fie lupta cat mai egala. Unul foarte slab nu vrea sa joace cu unu foarte bun decât dacă suferă de sindromul Stockholm. Iar unu foarte bun nu simte plăcere să bata unu foarte slab decât dacă e bombardier, torționar. Când jucam între prieteni diferenta de valoare nu mai contează absolut deloc. Dar când e vorba de cheltuiala, wend pierdut, consum mare de energie , eu zic ca se schimba socoteala. Deasta zic ,ideal fiecare categorie cât mai restrânsă. În practica insa, open 20-30 elite 30-40 și master 40+ este părerea mea cea mai buna varianta. Cine nu e de acord sa zică, eu nu găsesc contra-argumen dpdv al jucătorului. Pentru organizator clar e un pic mai greu: 4 cupe in plus, un tabel in plus. Pe de alta parte la 5 categorii sunt mai puține meciuri decât la 4. Și asta ar rezolva cumva și problema unora ca sunt prea multe meciuri și ne accidentam (eu inclus)
                Da, s-ar putea organiza și turnee Master dar numai prin zonele centrale ale țării, unde sunt foarte mulți jucători. În nici un caz în zone precum Giurgiu. Deci ar trebui să rămână la latitudinea organizatorului. Însă și aici apar probleme întrucât trebuie sa acoperi din taxa a maxim 10-12 jucatori costurile a încă unui set de cupe, diplome si medalii. Adică cam 350 lei. Taxa a 7 jucători din cei 10, maxim 12 jucători cu MP peste 40. Practic organizatorul da 350 de lei din buzunarul propriu pentru niște mofturi. Daca mai plateste si sala, si in majoritatea cazurilor o face, mai da cate 10 lei de jucator, adica 100-120 lei.
                Nimanui nu-i place să piardă dar asta este sportul. Nu am auzit să se fi făcut categorie speciala pentru Ma Long și colegii lui ca nu cumva sa se simtă vexati alți jucători mai slabi.
                Ultima editare de Cornel 67; 12.sep.2023, 05:33.

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de Cornel 67 Vezi post

                  Da, s-ar putea organiza și turnee Master dar numai prin zonele centrale ale țării, unde sunt foarte mulți jucători. În nici un caz în zone precum Giurgiu. Deci ar trebui să rămână la latitudinea organizatorului. Însă și aici apar probleme întrucât trebuie sa acoperi din taxa a maxim 10-12 jucatori costurile a încă unui set de cupe, diplome si medalii. Adică cam 350 lei. Taxa a 7 jucători din cei 10, maxim 12 jucători cu MP peste 40. Practic organizatorul da 350 de lei din buzunarul propriu pentru niște mofturi. Daca mai plateste si sala, si in majoritatea cazurilor o face, mai da cate 10 lei de jucator, adica 100-120 lei.
                  Nimanui nu-i place să piardă dar asta este sportul. Nu am auzit să se fi făcut categorie speciala pentru Ma Long și colegii lui ca nu cumva sa se simtă vexati alți jucători mai slabi.
                  Ca sa vin cu o completare, banuiesc ca la Master nu vor fi 7-8 jucatori la general vorbind. Asta inseamna sa pui la dispozitie 2 mese pentru 8 (hai sa zicem). Din start pierzi 4 locuri (bune de taxat pt organizator pentru ca tot ai inchiriat mesele).
                  In alta ordine de idei, acolo unde Master nu va acoperi numarul de jucatori conform regulamentului, nu vor putea participa. Daca sunt doar 3-4 nu se mai tine concursul Masters. "Viciati" de participare sunt si ei si organizatorul care a cumparat materialele de premiere..., etc.
                  Nu stiu, poate fi ca o alternativa (categorie separata) acolo unde numarul lor este mai mare dar cu siguranta ca nu toate zonele tarii vor putea include si acest Masters. In plus, pentru ca nu vor avea concursuri in regiunea lor le va fi foarte greu sa completeze tabloul clasamentului, nu mai vorbesc de deplasarile in tara. Practic ii indepartam. Asa vad eu lucrurile.
                  Blade: lemn off...ce lemn !
                  Bh: cu tepi
                  Fh: fara tepi

                  Comentariu


                  • #59
                    Mulțumesc pentru răspunsuri.

                    Ultimele 3 turnee:
                    -Tg Jiu : 7 juc master
                    - Fieni: 10
                    - Urlati: 14

                    Pana în 10 jucători poți face o singura grupa/sistem liga/ fiecare cu fiecare.

                    Daca sunt 7-8 sa zic poti:
                    - sa-i pui la o masa. Și când se eliberează de la open/ elite sa joace și la alte mese
                    - sa înceapă dupa-amiaza la 2-3 mese când se eliberează de la open/elite

                    Alte completari:
                    - la elite 30-40 sunt cam același număr comparativ cu acum 33+
                    - Acum la open sunt foarte foarte multi jucatori comparativ cu celelalte categorii. Deci restrangerea open la 20-30 ar fi chiar necesara
                    -cred ca premiere la master nu este necesara decat la A+. Motivele sunt evidente.

                    Comentariu


                    • #60
                      Revin cu propunerea de reanalizare a pragurilor de separare intre categorii(pct.1) si a grilei de punctare a locurilor 1-8(pct.2)
                      Pct 1.
                      Am utilizat clasamentul lunii septembrie 2023 din care am eliminat jucătorii fără participare în 2023 sau cu o singura participare, considerându-i nerelevanți în aceasta analiza. Din 4500 de jucători au rămas doar 2832 activi.
                      Repartizarea pe categorii, după grila actuala, ar fi următoarea
                      categorie JUCĂTORI ACTIVI INACTIVI % ACTIVI OBSERVAȚII
                      HOBBY 1660 702 958 42,49 Cei mai mulți jucători inactivi (0 sau 1 participare)
                      AVANSAȚI 1264 869 395 68,75
                      OPEN 872 704 168 80,73 Cei mai puțin jucători inactivi
                      ELITE 704 557 147 79,12 Cei mai puțin jucători inactivi
                      T O T A L 4500 2832 1668 62,93
                      # se observa mai mulți jucători activi la categoriile HOBBY și AVANSAȚI, aprox. 55.5%, dar și, pe departe, cei mai mulți inactivi 81.12% !!!
                      # doar 315 inactivi la categoriile OPEN și ELITE
                      # de la categoria elite nu se mai poate „promova”, deci la un moment dat categoria va fi suprasaturata cu jucători, din care mulți fără a ajunge la media valorica a categoriei
                      • Zona 1 – 11 participări la elite 0 victorii la jucători de elite
                      • Zona 4 - 11 participări la elite 1 victorie la jucători de elite
                      • Zona 5 – jucător elite care din ian 2022 pana astăzi nu a învins nici un jucător de elite
                      • Zona 8 - 16 participări la elite o victorii la jucători de elite
                      Menționez ca am exemplificat cu jucători care au jucat nu au făcut blaturi
                      Repartizarea medaliilor la jucătorii cei mai slab cotați la categorie
                      # jucătorii cu MP intre 33 și 37(cei care ar trece la open în noua varianta) au câștigat 20 medalii la turnee E+O sau ALL, din care doar 2 la un turneu E, din cca 800 de medalii – 2.5%
                      # jucătorii cu MP intre 20 și 24(cei care ar trece la avansați în noua varianta) au câștigat 18 medalii la turnee O, E+O sau ALL, din cca 800 de medalii – 2.2%
                      # jucătorii cu MP intre 10 și 14(cei care ar trece la hobby în noua varianta) au câștigat 19 medalii la turnee A sau H+A, din cca 820 de medalii – 2.3%
                      Propunerea de a echilibra numărul și valoarea jucătorilor dintr-o categorie este :
                      • Creșterea pragului de promovare cu câte 4 punct la fiecare categorie
                      categorie PRAGURI NOI DE PUNCTARE JUCĂTORI
                      GRILA NOUA
                      JUCĂTORI
                      GRILA VECHE
                      DIFERENȚE + / -
                      GRILA NEW - OLD
                      OBSERVAȚII
                      HOBBY 0,00-13,99 1091 702 + 389
                      AVANSAȚI 14,00-23,99 774 869 - 95 cei de la avansați pot participa în continuare la categoria open
                      OPEN 24,00-36,99 597 704 - 107 cei de la open pot participa în continuare la categoria elite
                      ELITE 37,00 370 557 - 187 Dacă considerați ca sunt prea puțin jucători de elite puteți deschide ușa participării și celor din divizie (B + A)
                      T O T A L 2832 2832 + / - 0

                      Pct 2.
                      Se poate lua în analiza și o punctare diferențiata intre categoria jucătorilor și categoria turneului
                      Propunerea ar fi următoarea

                      Categorie loc B A A+ observații
                      HOBBY 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 4 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                      2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 2 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                      3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 1 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                      5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 0 + y MT5-8 + 1 + y
                      AVANSATI 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 4 + x MT1-4 + 5 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                      2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                      3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                      5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 2 + y MT5-8 + 2 + y
                      OPEN 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 4 + x MT1-4 + 5 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                      OPEN 2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                      3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                      5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 2 + y MT5-8 + 2 + y
                      ELITE 1 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                      2 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + x MT1-4 + 2 + x A / x =2 y = 1
                      3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 1 + y MT1-4 + 1 + y A+ / x =3 y = 2
                      5-8 MT5-8 + 0 MT5-8 + 0 + y MT5-8 + 0 + y
                      ​​
                      O promovare facila la categoria superioara fără o creștere reala a valorii nu este benefica turneelor – apar jucători noi care vor pierde pe linie și nu cred ca pentru mulți acest lucru va fi o mobilizare....
                      Se poate lua în analiza și o punctare diferențiata intre categoria jucătorilor și categoria turneului
                      Propunerea ar fi următoarea : # la turneele B, la categoriile H+A, A+O, O+E, ALL – punctele bonus(4,3,2) se acorda dacă participa minim 4 jucători din categoria superioara.
                      # turneul Butterfly = turneu A+ ( sunt foarte putini jucători care au grila de turnee A+ plina)
                      # x = 2 la turnee A și x = 3 la turnee A+
                      # y = 1 la turnee A și y = 2 la turnee A+

                      trag speranța ca mesajul va fi citit cu atenție / mulțumesc

                      Comentariu


                      • cata_60
                        cata_60 comentat
                        Editarea unui comentariu
                        Multi dintre hobbisti joaca doar loco sau ,ma rog,in proximitate..De aici aceasta statistica care pare surprinzatoare la prima citire

                      • Echipa Amatur
                        Echipa Amatur comentat
                        Editarea unui comentariu
                        Mesajul a fost citit, analizat, si concluzia a fost urmatoarea: limitele intre categorii vor ramine neschimbate, dar se va schimaba modul de calcul pentru MP

                    • #61
                      De acord cu pragurile d-lui Campean. Trebuie umblat si la modul de punctare in asa fel incat sa castigi puncte mai multe decat acum pentru cei de pe podium, eventual si 5-8, dar si puncte mai putine decat acum pentru cei clasati pe ultimele locuri, astfel incat sa poti promova daca ai rezultate bune dar dupa promovare sa poti si cadea inapoi daca nu ai rezultate bune (nu iesi din inferioare, de exemplu, mai multe turnee).
                      Adica promovezi, stai cateva luni la categoria superioara, te saturi de bataie acolo, dupa care vii inapoi. In momentul de fata practic nu mai poti reveni la categoria de unde ai promovat, si iti piere cheful sa mai participi la turnee.

                      Comentariu


                      • #62
                        Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                        De acord cu pragurile d-lui Campean. Trebuie umblat si la modul de punctare in asa fel incat sa castigi puncte mai multe decat acum pentru cei de pe podium, eventual si 5-8, dar si puncte mai putine decat acum pentru cei clasati pe ultimele locuri, astfel incat sa poti promova daca ai rezultate bune dar dupa promovare sa poti si cadea inapoi daca nu ai rezultate bune (nu iesi din inferioare, de exemplu, mai multe turnee).
                        Adica promovezi, stai cateva luni la categoria superioara, te saturi de bataie acolo, dupa care vii inapoi. In momentul de fata practic nu mai poti reveni la categoria de unde ai promovat, si iti piere cheful sa mai participi la turnee.
                        Gandirea a fost ca promovarea sa se faca mai greu, dar la fel si retrogradarea....
                        am dorit sa imbunatatesc punctarea celor de pe 5-8 ca sa se mai reducă acele jocuri.... in care un jucător prefera sa rămână in 5-8 ca sa nu promoveze.....

                        Comentariu


                        • #63
                          Postat în original de Balaban Daniel Vezi post
                          Buna Ziua!

                          Va rog sa luati in considerare urmatoarele propuneri:

                          1. Avand in vedere ca rezultatele turneelor apar foarte repede pe site-ul amatur, propun sa se actualizeze simultan si mediile participantilor la respectivele turnee, cu urmatoarele avantaje imediate:
                          - o distributie cat mai corecta valoric in grupele urmatoarelor turnee
                          - evitarea situatiilor in care se obtin punctaje mari la categorii superioare la inceputul lunii, care pot fi ajustate (intentionat sau nu) in urmatoarele turnee de pe parcursul lunii

                          2. Implementarea unui sistem aditional , de tip bonus/malus pentru meciurile directe ELIMINATORII - si anume:
                          - daca un jucator cu MP mai mic bate un jucator cu MP mai mare - se acorda un punctaj BONUS pentru primul (de ex. +1/+2 pentru fiecare 2MP diferenta, si MALUS pentru celalalt -1 pt fiecare 2MP diferenta) - se vor reduce astfel situatiile in care se suspecteaza meciuri cedate, iar in caz ca exista, vor fi si penalizari imediate cuantificabile in puncte. Se vor regla astfel si situatiile in care jucatori nou promovati la categorii superioare joaca doar cu alti jucatori mai bine cotati pana le creste media si/sau nivelul
                          - in situatia inversa (si previzibila) in care MP mare bate MP mic - nicio schimbare

                          3. Regula aditionala de promovare la categorie superioara - orice jucator care are MP > LimInf-1 a categoriei superioare in luna curenta , raportat la aceeasi luna a anului anterior - EXEMPLU - jucator Hobby cu MP > 9 in luna Iulie 2023 si Iulie 2022 - va fi promovat la categorie superioara - un interval de 1 an e rezonabil pentru a progresa de la H la A sau de la A la O cand esti deja la limita superioara a categoriei.

                          4. Luarea in calculul MP inclusiv a turneelor A cu 0v Inf, in cazul in care acestea depasesc 50%-60% din ultimele 12 turnee. Simultan, se va permite Retrogadarea (naturala) la categorie inferioara pentru aceste situatii.

                          Multumesc.
                          sunt jucatori "matusalemici" care au 7-8 ani la aceeasi categorie, fara a putea fi suspectati ca fac blaturi - asta este valoarea lor / ce facem ? ii promovam fortat ?

                          Comentariu


                          • #64
                            Postat în original de CAMPEAN ADRIAN Vezi post
                            Revin cu propunerea de reanalizare a pragurilor de separare intre categorii(pct.1) si a grilei de punctare a locurilor 1-8(pct.2)
                            Pct 1.
                            Am utilizat clasamentul lunii septembrie 2023 din care am eliminat jucătorii fără participare în 2023 sau cu o singura participare, considerându-i nerelevanți în aceasta analiza. Din 4500 de jucători au rămas doar 2832 activi.
                            Repartizarea pe categorii, după grila actuala, ar fi următoarea
                            categorie JUCĂTORI ACTIVI INACTIVI % ACTIVI OBSERVAȚII
                            HOBBY 1660 702 958 42,49 Cei mai mulți jucători inactivi (0 sau 1 participare)
                            AVANSAȚI 1264 869 395 68,75
                            OPEN 872 704 168 80,73 Cei mai puțin jucători inactivi
                            ELITE 704 557 147 79,12 Cei mai puțin jucători inactivi
                            T O T A L 4500 2832 1668 62,93
                            # se observa mai mulți jucători activi la categoriile HOBBY și AVANSAȚI, aprox. 55.5%, dar și, pe departe, cei mai mulți inactivi 81.12% !!!
                            # doar 315 inactivi la categoriile OPEN și ELITE
                            # de la categoria elite nu se mai poate „promova”, deci la un moment dat categoria va fi suprasaturata cu jucători, din care mulți fără a ajunge la media valorica a categoriei
                            • Zona 1 – 11 participări la elite 0 victorii la jucători de elite
                            • Zona 4 - 11 participări la elite 1 victorie la jucători de elite
                            • Zona 5 – jucător elite care din ian 2022 pana astăzi nu a învins nici un jucător de elite
                            • Zona 8 - 16 participări la elite o victorii la jucători de elite
                            Menționez ca am exemplificat cu jucători care au jucat nu au făcut blaturi
                            Repartizarea medaliilor la jucătorii cei mai slab cotați la categorie
                            # jucătorii cu MP intre 33 și 37(cei care ar trece la open în noua varianta) au câștigat 20 medalii la turnee E+O sau ALL, din care doar 2 la un turneu E, din cca 800 de medalii – 2.5%
                            # jucătorii cu MP intre 20 și 24(cei care ar trece la avansați în noua varianta) au câștigat 18 medalii la turnee O, E+O sau ALL, din cca 800 de medalii – 2.2%
                            # jucătorii cu MP intre 10 și 14(cei care ar trece la hobby în noua varianta) au câștigat 19 medalii la turnee A sau H+A, din cca 820 de medalii – 2.3%
                            Propunerea de a echilibra numărul și valoarea jucătorilor dintr-o categorie este :
                            • Creșterea pragului de promovare cu câte 4 punct la fiecare categorie
                            categorie PRAGURI NOI DE PUNCTARE JUCĂTORI
                            GRILA NOUA
                            JUCĂTORI
                            GRILA VECHE
                            DIFERENȚE + / -
                            GRILA NEW - OLD
                            OBSERVAȚII
                            HOBBY 0,00-13,99 1091 702 + 389
                            AVANSAȚI 14,00-23,99 774 869 - 95 cei de la avansați pot participa în continuare la categoria open
                            OPEN 24,00-36,99 597 704 - 107 cei de la open pot participa în continuare la categoria elite
                            ELITE 37,00 370 557 - 187 Dacă considerați ca sunt prea puțin jucători de elite puteți deschide ușa participării și celor din divizie (B + A)
                            T O T A L 2832 2832 + / - 0

                            Pct 2.
                            Se poate lua în analiza și o punctare diferențiata intre categoria jucătorilor și categoria turneului
                            Propunerea ar fi următoarea

                            Categorie loc B A A+ observații
                            HOBBY 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 4 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                            2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 2 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                            3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 1 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                            5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 0 + y MT5-8 + 1 + y
                            AVANSATI 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 4 + x MT1-4 + 5 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                            2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                            3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                            5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 2 + y MT5-8 + 2 + y
                            OPEN 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 4 + x MT1-4 + 5 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                            OPEN 2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                            3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                            5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 2 + y MT5-8 + 2 + y
                            ELITE 1 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                            2 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + x MT1-4 + 2 + x A / x =2 y = 1
                            3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 1 + y MT1-4 + 1 + y A+ / x =3 y = 2
                            5-8 MT5-8 + 0 MT5-8 + 0 + y MT5-8 + 0 + y
                            ​​
                            O promovare facila la categoria superioara fără o creștere reala a valorii nu este benefica turneelor – apar jucători noi care vor pierde pe linie și nu cred ca pentru mulți acest lucru va fi o mobilizare....
                            Se poate lua în analiza și o punctare diferențiata intre categoria jucătorilor și categoria turneului
                            Propunerea ar fi următoarea : # la turneele B, la categoriile H+A, A+O, O+E, ALL – punctele bonus(4,3,2) se acorda dacă participa minim 4 jucători din categoria superioara.
                            # turneul Butterfly = turneu A+ ( sunt foarte putini jucători care au grila de turnee A+ plina)
                            # x = 2 la turnee A și x = 3 la turnee A+
                            # y = 1 la turnee A și y = 2 la turnee A+

                            trag speranța ca mesajul va fi citit cu atenție / mulțumesc
                            Văd că la Hobby propuneți punctaj mai mare pentru 5-8 la un turneu B decât punctajul pentru 5-8 la un turneu A. De asemenea, punctaj identic pentru 3-4 la turnee A și B.

                            La Elite la fel, punctaj identic pentru 3-4 la A și B.

                            Dacă nu sunt erori de redactare, ne puteți prezenta și de ce propuneți aceste formule de calcul la categoriile și locurile menționate?

                            Comentariu


                            • #65
                              Modificarea termenului pentru retrageri:

                              4.3.2. Retragerea jucătorilor
                              Retragerea jucătorilor de la turneele la care s-au înscris poate fi:
                              a. retragere înainte de termen;
                              b. retragere după termen (R);
                              c. absență nemotivată (N);
                              Termenul limită de retragere de la un turneu este Miercuri ora 21:00 pentru secțiunile care joacă sâmbătă, Joi ora 21:00 pentru secțiunile care joacă duminică, 48 de ore pentru turneele care se desfășoară în altă zi a săptămânii. Retragerea trebuie să apară explicit pe forum până la ora limită, responsabilitatea de a verifica acest lucru revine strict persoanei care se retrage

                              Propun si monitorizarea retragerilor inainte de termen, sunt jucatori care se inscriu simultan la "n" turnee si se retrag in ultimul moment. La 3 retrageri de acest gen, 2p penalizare.

                              Comentariu


                            • #66
                              Postat în original de CAMPEAN ADRIAN Vezi post
                              Revin cu propunerea de reanalizare a pragurilor de separare intre categorii(pct.1) si a grilei de punctare a locurilor 1-8(pct.2)
                              Pct 1.
                              Am utilizat clasamentul lunii septembrie 2023 din care am eliminat jucătorii fără participare în 2023 sau cu o singura participare, considerându-i nerelevanți în aceasta analiza. Din 4500 de jucători au rămas doar 2832 activi.
                              Repartizarea pe categorii, după grila actuala, ar fi următoarea
                              categorie JUCĂTORI ACTIVI INACTIVI % ACTIVI OBSERVAȚII
                              HOBBY 1660 702 958 42,49 Cei mai mulți jucători inactivi (0 sau 1 participare)
                              AVANSAȚI 1264 869 395 68,75
                              OPEN 872 704 168 80,73 Cei mai puțin jucători inactivi
                              ELITE 704 557 147 79,12 Cei mai puțin jucători inactivi
                              T O T A L 4500 2832 1668 62,93
                              # se observa mai mulți jucători activi la categoriile HOBBY și AVANSAȚI, aprox. 55.5%, dar și, pe departe, cei mai mulți inactivi 81.12% !!!
                              # doar 315 inactivi la categoriile OPEN și ELITE
                              # de la categoria elite nu se mai poate „promova”, deci la un moment dat categoria va fi suprasaturata cu jucători, din care mulți fără a ajunge la media valorica a categoriei
                              • Zona 1 – 11 participări la elite 0 victorii la jucători de elite
                              • Zona 4 - 11 participări la elite 1 victorie la jucători de elite
                              • Zona 5 – jucător elite care din ian 2022 pana astăzi nu a învins nici un jucător de elite
                              • Zona 8 - 16 participări la elite o victorii la jucători de elite
                              Menționez ca am exemplificat cu jucători care au jucat nu au făcut blaturi
                              Repartizarea medaliilor la jucătorii cei mai slab cotați la categorie
                              # jucătorii cu MP intre 33 și 37(cei care ar trece la open în noua varianta) au câștigat 20 medalii la turnee E+O sau ALL, din care doar 2 la un turneu E, din cca 800 de medalii – 2.5%
                              # jucătorii cu MP intre 20 și 24(cei care ar trece la avansați în noua varianta) au câștigat 18 medalii la turnee O, E+O sau ALL, din cca 800 de medalii – 2.2%
                              # jucătorii cu MP intre 10 și 14(cei care ar trece la hobby în noua varianta) au câștigat 19 medalii la turnee A sau H+A, din cca 820 de medalii – 2.3%
                              Propunerea de a echilibra numărul și valoarea jucătorilor dintr-o categorie este :
                              • Creșterea pragului de promovare cu câte 4 punct la fiecare categorie
                              categorie PRAGURI NOI DE PUNCTARE JUCĂTORI
                              GRILA NOUA
                              JUCĂTORI
                              GRILA VECHE
                              DIFERENȚE + / -
                              GRILA NEW - OLD
                              OBSERVAȚII
                              HOBBY 0,00-13,99 1091 702 + 389
                              AVANSAȚI 14,00-23,99 774 869 - 95 cei de la avansați pot participa în continuare la categoria open
                              OPEN 24,00-36,99 597 704 - 107 cei de la open pot participa în continuare la categoria elite
                              ELITE 37,00 370 557 - 187 Dacă considerați ca sunt prea puțin jucători de elite puteți deschide ușa participării și celor din divizie (B + A)
                              T O T A L 2832 2832 + / - 0

                              Pct 2.
                              Se poate lua în analiza și o punctare diferențiata intre categoria jucătorilor și categoria turneului
                              Propunerea ar fi următoarea

                              Categorie loc B A A+ observații
                              HOBBY 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 4 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                              2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 2 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                              3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 1 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                              5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 0 + y MT5-8 + 1 + y
                              AVANSATI 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 4 + x MT1-4 + 5 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                              2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                              3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                              5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 2 + y MT5-8 + 2 + y
                              OPEN 1 MT1-4 + 4 MT1-4 + 4 + x MT1-4 + 5 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                              OPEN 2 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x A / x =2 y = 1
                              3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + y MT1-4 + 2 + y A+ / x =3 y = 2
                              5-8 MT5-8 + 2 MT5-8 + 2 + y MT5-8 + 2 + y
                              ELITE 1 MT1-4 + 3 MT1-4 + 3 + x MT1-4 + 3 + x B- Se punctează +2 numai dacă sunt 16 sau mai mult de 16 participanți
                              2 MT1-4 + 2 MT1-4 + 2 + x MT1-4 + 2 + x A / x =2 y = 1
                              3-4 MT1-4 + 2 MT1-4 + 1 + y MT1-4 + 1 + y A+ / x =3 y = 2
                              5-8 MT5-8 + 0 MT5-8 + 0 + y MT5-8 + 0 + y
                              ​​
                              O promovare facila la categoria superioara fără o creștere reala a valorii nu este benefica turneelor – apar jucători noi care vor pierde pe linie și nu cred ca pentru mulți acest lucru va fi o mobilizare....
                              Se poate lua în analiza și o punctare diferențiata intre categoria jucătorilor și categoria turneului
                              Propunerea ar fi următoarea : # la turneele B, la categoriile H+A, A+O, O+E, ALL – punctele bonus(4,3,2) se acorda dacă participa minim 4 jucători din categoria superioara.
                              # turneul Butterfly = turneu A+ ( sunt foarte putini jucători care au grila de turnee A+ plina)
                              # x = 2 la turnee A și x = 3 la turnee A+
                              # y = 1 la turnee A și y = 2 la turnee A+

                              trag speranța ca mesajul va fi citit cu atenție / mulțumesc
                              In sfârșit o analiza concretă și ceva propuneri de schimbare f bune. Felicitări dl Campean pt inițiativa , deveniseră plictisitoare propunerile de genul “mai putine meciuri ca nu am timp sa sap in grădină”.

                              Comentariu


                              • #67
                                Propunere pentru cei care se înscriu la doua turnee simultan( fiind și noi în cauza,)turneele nu se postează în aceasi zi și la aceasi ora . Suntem nevoiți sa ne înscriem la doua turnee simultan și sa alegem ulterior la care vom merge, sau vom putea sa legam sâmbăta cu dumineca pe un traseu corespunzător. Luni la ora 21 (in saptamina dinaintea turneului) sa fie retragerea de la unul dintre ele pentru a da posibilitatea celorlalți colegi sa isi facă programul.
                                lemn: butterfly harimoto innerforce zlc

                                Comentariu


                                • Echipa Amatur
                                  Echipa Amatur comentat
                                  Editarea unui comentariu
                                  NU,,retragerile ramin ca si pina acum..cu 48 de ore inainte

                              • #68
                                Sa ne înscriem simultan.
                                lemn: butterfly harimoto innerforce zlc

                                Comentariu


                                • #69
                                  Inscriem
                                  lemn: butterfly harimoto innerforce zlc

                                  Comentariu


                                  • FlorinBN
                                    FlorinBN comentat
                                    Editarea unui comentariu
                                    Era corect cu î ...

                                • #70
                                  Postat în original de Bogdan V Vezi post
                                  Modificarea termenului pentru retrageri:

                                  4.3.2. Retragerea jucătorilor
                                  Retragerea jucătorilor de la turneele la care s-au înscris poate fi:
                                  a. retragere înainte de termen;
                                  b. retragere după termen (R);
                                  c. absență nemotivată (N);
                                  Termenul limită de retragere de la un turneu este Miercuri ora 21:00 pentru secțiunile care joacă sâmbătă, Joi ora 21:00 pentru secțiunile care joacă duminică, 48 de ore pentru turneele care se desfășoară în altă zi a săptămânii. Retragerea trebuie să apară explicit pe forum până la ora limită, responsabilitatea de a verifica acest lucru revine strict persoanei care se retrage

                                  Propun si monitorizarea retragerilor inainte de termen, sunt jucatori care se inscriu simultan la "n" turnee si se retrag in ultimul moment. La 3 retrageri de acest gen, 2p penalizare.

                                  Trebuie ținut cont că oamenii mai au și alte treburi, și în orice moment pot apare evenimente neprevăzute, care devin prioritare unui turneu, dar care nu pot fi motivate medical. Nu putem fi atât de radicali, doar pentru faptul că unii au transformat Amaturul într-o activitate comercială. Amintiți-vă că nu suntem profesioniști și că ne întâlnim de plăcere.

                                  Comentariu


                                  • #71
                                    Sa mărești limita superioara la hobby la 14 mp este o eroare grava după părerea mea. Hobby ar trebui sa fie pentru cei cu adevărat incepatori: jucători în parc cu palete ieftine gen. Sau pentru cei mici care deabia au luat câteva lecții de tenis. Noi vedem insa topspine, flickuri, leaderi naționali la hobby timp de 5-6 ani cum sunt cei din Cluj.

                                    Ideea nivelului hobby este sa lasi portile deschise potentialilor iubitori de tenis nu sa-i sperii și sa-i faci de ras în fata celor de la hobby cu 40-50 de turnee.

                                    Eu am prieteni care se credeau buni dar când au văzut care e nivelul la hobby s-au calmat și acum joaca doar între ei. E păcat , se vede clar ca vin din ce în ce mai putini la hobby.

                                    As face o promoție gen noii inscrisi în amatur la hobby sa joace primele 2 turnee la 50% din pret.

                                    Apoi..sa bagi la hobby un jucător ambitios, in crestere, de 13.99 e ca si cum l-ai face prost. Iar cei fortati sa sara la avansati acum i-am forta sa între la hobby.

                                    La tenis de camp erau nivelele 6,7,8,9...după câțiva ani au introdus și nivelul 5 pentru cei cu adevărat incepatori

                                    la nivelul 9 erau cam cum e la noi +53 mp asa, iar concursurile erau rare.




                                    Comentariu


                                    • #72
                                      Postat în original de Vije Vezi post
                                      Sa mărești limita superioara la hobby la 14 mp este o eroare grava după părerea mea. Hobby ar trebui sa fie pentru cei cu adevărat incepatori: jucători în parc cu palete ieftine gen. Sau pentru cei mici care deabia au luat câteva lecții de tenis. Noi vedem insa topspine, flickuri, leaderi naționali la hobby timp de 5-6 ani cum sunt cei din Cluj.

                                      Ideea nivelului hobby este sa lasi portile deschise potentialilor iubitori de tenis nu sa-i sperii și sa-i faci de ras în fata celor de la hobby cu 40-50 de turnee.

                                      Eu am prieteni care se credeau buni dar când au văzut care e nivelul la hobby s-au calmat și acum joaca doar între ei. E păcat , se vede clar ca vin din ce în ce mai putini la hobby.

                                      As face o promoție gen noii inscrisi în amatur la hobby sa joace primele 2 turnee la 50% din pret.

                                      Apoi..sa bagi la hobby un jucător ambitios, in crestere, de 13.99 e ca si cum l-ai face prost. Iar cei fortati sa sara la avansati acum i-am forta sa între la hobby.

                                      La tenis de camp erau nivelele 6,7,8,9...după câțiva ani au introdus și nivelul 5 pentru cei cu adevărat incepatori

                                      la nivelul 9 erau cam cum e la noi +53 mp asa, iar concursurile erau rare.



                                      Pot spune, la prima mea participare, că am rămas total uimit despre nivelul, în tenis, al celor de la "hobby". Am zis şi eu după acel moment, că de ce m-aş trezi la 5 dimineaţa, aş face un drum de 100 km, ca să particip la un concurs unde ştiu sigur că nimeni, de fapt, nu e de nivel "hobby"...poate doar eu şi încă unul-doi, cu care nu mă văd la masa de tenis pentru că suntem împrăştiaţi prin grupe?! Mi s-a replicat că e de bine să joc cu cineva mult mai bun, că învăţ...N-o să analizez această teză. Am ales să-mi menţin un punctaj prin neparticipare decât la acele turnee unde nu se vor amesteca începători cu avansaţi, unde nu sunt punctat prea mult dacă câştig vreun meci (turnee de categorie B) şi cât mai aproape de casă. Când mai am timp, îmi iau coşul de mingi şi mai extersez la rever (back-hand) sau mai joc cu câte un prieten.

                                      Când/dacă o să progresez, voi accepta cu onestitate să joc în grupa de valoare care-mi este la nivelul meu de joc, la acel moment. Ideea este că vin să joc tenis de plăcere, de bucuria mişcării, a drumului, a călătoriei, pentru emoţia competiţiei, şi aş face-o cu jucători care chiar sunt începătoril, la nivel de "hobby", nu să văd la masă cât de bine ştiu să joace alţii, motivaţie care mi-aş împlini-o mult mai eficient sub aspectul timpului şi a banilor, accesând youtube!
                                      Dacă nu aş fi punctat pentru participare, ci doar pe victorii, probabil aş participa mai des la competiţii organizate de AmaTur, ce e o organizaţie faină, care are toate meritele şi a preluat ceea ce exista odată pe organizarea statului, în structurile care erau atunci.
                                      Mulţumesc!
                                      lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                                      Comentariu


                                      • #73
                                        1)
                                        6.3. Retragerea din turneu 6.3.1. În cazul în care un jucător renunță la participare în grupa inferioară fără a juca toate meciurile, la calculul clasamentului grupei i se anulează toate rezultatele din grupă.
                                        6.3.2. În cazul în care un jucător calificat în grupele superioare nu participă la această fază sau se retrage înainte de a juca toate meciurile, i se anulează toate victoriile din grupa superioară și va fi punctat cu zero victorii în grupa superioară.
                                        6.3.3. Un jucător calificat într-o fază superioară, dar care nu se prezintă din diverse motive, nu este înlocuit de un alt jucator și este punctat la nivelul la care a ajuns.
                                        6.3.4. În situația în care jucătorul respectiv nu anunță organizatorul, sau dacă organizatorul consideră motivul retragerii neîntemeiat, în clasamentul final, jucătorul retras va fi înregistrat cu zero victorii și primește avertisment, iar în caz de recidivă, cazul va fi analizat de către Comitetul Director, care poate suspenda jucătorul pe o perioadă de 6 luni.
                                        ​Propun adaugarea urmatoarelor explicatii:

                                        6.3.1. În cazul în care un jucător renunță la participare în grupa inferioară fără a juca toate meciurile, la calculul clasamentului grupei i se anulează toate rezultatele din grupă, E1adica toate rezultatele respectivului jucator vor fi de 0-3. A anula, in opinia mea, inseamna si a nu trece niciun rezultat, de aceea e nevoie de completarea anterioara! (chiar daca se ofera o explicatie in 6.3.4).
                                        E2In cazul in care organizatorul considera ca motivul retragerii este legitim (retrageri din cauza problemelor medicale sau familiale, retrageri ce tin de serviciu etc.) - si se va mentiona motivul pe forum-, toate rezultatele respectivului jucator vor fi sterse (adica nu se va trece niciun rezultat in programul de lucru) si, implicit, nu va figura in clasamentul final.

                                        * Daca nu este acceptata E2 (explicatia 2), poate este avantajos sa fie adaugata E1​ - un concurent va intelege clar ce inseamna sa se retraga din grupa inferioara!

                                        De exemplu, un jucator, fiind nevoit sa plece dupa 3 meciuri disputate in grupa inferioara (a avut o victorie sau doua), conform paragrafului de mai sus, a primit rezultate de 0-3. A contestat decizia, deci i-am sters rezultatele. Nu e corect ca o persoana care, in urma retragerii dintr-un motiv solid, sa aiba rezultatele de 0-3, acest lucru figurand si pe pagina personala, la rubrica H2H. Pe de alta parte, cei mai multi se retrag din grupele inferioare din cauza frustrarii, deci este normal sa fie penalizati cu 0-3. Atasand explicatia de mai sus, as vrea sa se faca o distincte intre jucatorii care pleaca din motive obiective si jucatorii pusi pe scandal si gata sa se retraga atunci cand nu le functioneaza jocul.

                                        Paragraful referitor la retragerea din grupa superioara nu ar trebui modificat, deoarece, chiar daca un jucator va primi 0-3 in grupa superioara, aceasta masura va compensa cu victoriile din grupa inferioara. ​As fi inclus si paragraful despre retragerea de pe tabelul eliminatoriu, dar acesta a fost mentionat intr-o alta propunere!

                                        2)
                                        6.4. Ținuta de joc și paleta Paleta poate avea orice mărime, formă sau greutate, dar lama trebuie să fie plată și rigidă. Partea paletei folosită pentru a lovi mingea va fi acoperită cu cauciuc simplu, cauciuc cu zimții spre exterior, sau cauciuc sandwich cu zimții spre exterior sau spre interior cu condiția de a fi pe lista fețelor omologate ITTF.​​​
                                        Regulamentul mentioneaza foarte clar ca se pot folosi doar fete omologate ITTF. Eu sunt de parere ca ar trebui sa introducem in Regulamentul AmaTur, pe langa fetele autorizate ITTF, si paletele de nivel recreational, de exemplu: palete de la Carrefour, Decathlon etc. Sunt jucatori de nivel hobby care folosesc astfel de palete si, in cazul in care adversarul le contesta, organizatorii ar trebui sa-i penalizeze, ceea ce, in opinia mea, ar fi o greseala; pe de alta parte, a folosi o paleta recreationala nu implica faptul ca iti cumperi o fata fara sigla ITTF, o lipesti si ai dreptul sa o folosesti in competitiile AmaTur. Mai mult, fetele de pe o paleta recreationala nu ar trebui sa fie de tipul ox sau antispin!

                                        3)
                                        5.2. Organizarea turneelor
                                        5.2.1 Organizarea turneelor de tip B
                                        - număr minim de mese: 2.
                                        - număr minim de participanți​ la turneu: 10.​
                                        - numărul minim de participanți/categorie este de 5.
                                        - număr de secțiuni; una, două, trei sau patru, care să permită participarea tuturor, fără restricții de MP.
                                        - pentru derularea unei categorii este nevoie de minim un jucător care se încadrează în categorie.
                                        - nu se acceptă folosirea sistemului cu grupe inferioare amestecat, din care o parte se califică la E/O, altă parte la A/H;​
                                        Inserarea in acest paragraf, dupa informatia despre numar sectiuni, a urmatoarei observatii:
                                        - pentru cel mult o categorie cu un numar relativ mic de participanti, organizatorul poate decide desfasurarea turneului fara acea categorie!

                                        De exemplu, daca sunt 19 jucatori la open, iar la elite sunt 4, organizatorul trebuie sa aiba libertatea fie sa uneasca elitul cu openul, fie sa tina turneul pentru categoria open, insa nu si pentru elite. De cele mai multe ori, cei 4 de la elite, atunci cand joaca impreuna cu openul, se vor clasa pe podium!

                                        4)
                                        5.2. Sistemul de joc pentru turneele A și A+
                                        Sistemul de joc prezentat inițial în anunțul turneului poate suferi modificări până cel târziu cu 60 ore înainte de startul turneului. În cazuri speciale sistemul de desfășurare al turneului poate fi modificat și după termenul limită, doar cu acceptul Comitetului Director. Regulament AmaTur 2022.​ ​

                                        Acest paragraf pare ca a fost inlocuit cu urmatorul:
                                        5.1.2. Numărul de grupe din fiecare secțiune a unui turneu se stabilește de către organizator în anunțul turneului afișat pe forum. El poate fi modificat în funcție de numărul de participanți și structura lor, așa după cum trebuie specificat în anunț.​ Regulament AmaTur 2023.
                                        Propun inlocuirea paragrafului 5.1.2 cu Sistemul de joc (sau, eventual, doar sistemul pentru turneele A si B) prezentat inițial în anunțul turneului poate suferi modificări până in ziua desfasurarii turneului, inclusiv. Orele de incepere pot suferi modificări până cel târziu cu 48 de ore (sau se poate alege o alta ora) înainte de startul turneului. În cazuri speciale orele de incepere pot fi modificate și după termenul limită, doar cu acceptul Comitetului Director.
                                        Astfel, jucatorii pot sti ca se poate schimba ora de incepere si, eventual, data limita pentru retrageri, deci pot consulta pagina turneului tinand cont si de restrictia cu numarul de ore.

                                        5)​ Ar fi benefic sa le oferim jucatorilor posibilitatea de a reclama problemele foarte grave pe care le intampina pe parcursul unui turneu. Problemele se pot referi la: acte de violenta, furturi (dar si incercarea de furt), starea avansata de ebrietate a unor participanti, precum si la comportamentul reprobabil al organizatorilor (amenintari, violente sau limbaj suburban) etc. Poate fi folosita fie adresa de e-mail cd.amatur@yahoo.com​, pe care o utilizam la retrageri, fie adresa propusa de colegul Iulian Gherasim intr-un anumit context. Daca un jucator considera ca trebuie sa semnaleze chestiunile foarte grave, are timp - in cel mult o saptamana de la incheierea turneului - sa ne scrie, mentionand:
                                        1) Numele si prenumele;
                                        2) Denumirea turneului si categoria la care a participat;
                                        3) Problema semnalata.

                                        Cererea va fi analizata de catre echipa AmaTur si, atunci cand se va prezenta, pe forum, masura luata, nu se va dezvalui numele reclamantului. Consider ca este mai bine sa se procedeze in acest mod decat sa se prezinte o anumita problema in sectiunea Dezbateri curente. Pe de alta parte, blaturile pot fi prezentate direct in sectiunea Dezbateri curente, tinand cont ca trebuie expuse raspunsurile ambelor parti implicate, dar pot fi semnalate si pe adresa de e-mail!

                                        6)​ Restrictia cel mult 5 trofee impacteaza, printre altele, si prezenta unor jucatori la turneele B. Daca un jucator participa la 30-40 de turnee intr-un sezon, e de asteptat ca poate castiga mai mult de 5 trofee, insa valoarea lui nu-l recomanda pentru categoria superioara. Fie se gaseste/defineste/construieste o corespondenta optima intre trofee si turnee (de exemplu, 5 trofee - 25 de turnee, 6 trofee - 30 de turnee etc.), fie se stabileste un numar maxim de trofee pentru turneele A+,A si un numar maxim de trofee pentru turneele B, fie, mai convenabil, ar fi sa ridicam limita la 6 sau 7 trofee. In acest fel, jucatorii vor fi impulsionati sa participe si la turnee B.
                                        Ultima editare de GabrielD; 14.sep.2023, 06:46.
                                        "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
                                        https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

                                        Comentariu


                                        • Echipa Amatur
                                          Echipa Amatur comentat
                                          Editarea unui comentariu
                                          1. La latitudinea organizatorului
                                          2. DA..doar la Hobby la primele 2-3 turnee
                                          3. La latitudinea organizatorului
                                          4. DA, pentru anuntul cu 72 ore inainte (o zi inainte de retragerea fara penalizare)
                                          5. DA..sesizarile se pot face la adresa: tenisamatur@gmail.com
                                          6. s-a mai discutat

                                      • #74
                                        Postat în original de CAMPEAN ADRIAN Vezi post

                                        sunt jucatori "matusalemici" care au 7-8 ani la aceeasi categorie, fara a putea fi suspectati ca fac blaturi - asta este valoarea lor / ce facem ? ii promovam fortat ?
                                        Buna Ziua,

                                        Propunerea la care faceti trimitere se refera strict la cei care stau o perioada considerabila la mai putin de 1 punct distanta de limita superioara a categoriei.

                                        Cu siguranta cei a caror valoare reala este in categoria respectiva nu vor fi afectati.
                                        FH - Butterfly Tenergy 05 Hard
                                        BH - SpinLord Gipfelsturm

                                        Comentariu


                                        • #75
                                          Postat în original de Balaban Daniel Vezi post

                                          Buna Ziua,

                                          Propunerea la care faceti trimitere se refera strict la cei care stau o perioada considerabila la mai putin de 1 punct distanta de limita superioara a categoriei.

                                          Cu siguranta cei a caror valoare reala este in categoria respectiva nu vor fi afectati.
                                          corect / nu neapărat la un punct - pot fi la mai multe puncte distanta de limita superioara, lupta, își joaca corect șansa, dar atâta pot

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X