Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Prima paleta din bucati pentru incepator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Prima paleta din bucati pentru incepator

    Salut,
    In liceu am jucat destul de mult tenis de masa, dar nu la un nivel inalt. Doresc sa reiau aceasta activitate cu un prieten asa ca sunt in cautarea unei palete pentru incepatori. Reusesc sa tin destul de mult mingea pe masa, imi place sa joc cu spin, atat cat imi permite paleta actuala. Pe FH joc cu topspin si mingile mai inalte le atac. BH e plat, dar nu ezit sa atac atunci cand mi se iveste ocazia.
    Joc si tenis de camp de 8 ani, daca are vreo importanta.

    Initial am plecat de la un buget de 200lei, dar dupa ce am citit pe aici am ajuns la concluzia ca nu merita sa dau 200lei pe o paleta gata asamblata si am crescut bugetul la 350-400lei

    1. Caut:
    • un lemn din 5 straturi ALL sau ALL- (minus inseamna ca e ofensiv?);
    • pentru FH o fata chinezeasca(lipicioasa) cu burete soft si cauciuc neintins (in engleza ii zice tensor rubber);
    • pentru BH o fata cu burete soft si cauciuc preintins (tensor rubber).
    2. Am vazut ca o fata foarte populara e Yasaka Rakza 7 soft dar nu cred ca ma incadrez in buget. Ce parere aveti despre fetele ieftine ~100lei cum sunt YASAKA CRESTAR, STIGA EVO 1 JAPANESE, Donic Liga, etc?
    3. Cam ce durata de viata are o fata?


    Orice sfat e binevenit. Multumesc tuturor!​

  • #2
    Sunt destule sali de tenis de masa in Cluj. Cel mai bine ar fi sa mergeti acolo, sa rugati jucatorii sa va lase sa dati cateva mingi cu paletele lor si alegeti ce va place. E cel mai sigur asa, decat sa studiati pe net tot felul de cifre date de producatori. Dvs. cautati un lemn all minus, dar poate vi se pare ca n-are destula forta cand ajungeti sa dati cu el.
    Maine si poimaine e un turneu mare la Apahida. Puteti merge si acolo sa mai studiati palete: https://www.tenisdemasa.ro/forum/node/1093799

    Comentariu


    • #3
      Din pacate nu dispun de atata timp pentru a merge la sala constant. Probabil o saptamana o sa joc de doua ori, in alta deloc, asa ca e greu sa-mi fac relatii la sala ca sa cer paleta altora.

      Am configurat Lemn Yasaka Sweden Extra - Fata Yasaka Rakza Z (FH) - Fata Yasaka Rakza 7 Soft (BH). si am ajuns la 600lei fara lipici si banda protectie. Din pacate aceasta configuratie imi depaseste bugetul.

      Astept raspuns aici https://www.tenisdemasa.ro/forum/node/1090746 . Se incadreaza in buget si e all round.
      Am mai gasit lemn Tibhar COS-3 (maner drept) cu fete noi Donic Liga la 250lei in CJ. In ce categorie sunt fetele Donic Liga?

      Comentariu


      • #4
        Puteti sa cumparat o paleta second-hand daca vreti sa va incadrati in bani mai putini

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de AdiTT Vezi post
          Salut,
          In liceu am jucat destul de mult tenis de masa, dar nu la un nivel inalt. Doresc sa reiau aceasta activitate cu un prieten asa ca sunt in cautarea unei palete pentru incepatori. Reusesc sa tin destul de mult mingea pe masa, imi place sa joc cu spin, atat cat imi permite paleta actuala. Pe FH joc cu topspin si mingile mai inalte le atac. BH e plat, dar nu ezit sa atac atunci cand mi se iveste ocazia.
          Joc si tenis de camp de 8 ani, daca are vreo importanta.

          Initial am plecat de la un buget de 200lei, dar dupa ce am citit pe aici am ajuns la concluzia ca nu merita sa dau 200lei pe o paleta gata asamblata si am crescut bugetul la 350-400lei

          1. Caut:
          • un lemn din 5 straturi ALL sau ALL- (minus inseamna ca e ofensiv?);
          • pentru FH o fata chinezeasca(lipicioasa) cu burete soft si cauciuc neintins (in engleza ii zice tensor rubber);
          • pentru BH o fata cu burete soft si cauciuc preintins (tensor rubber).
          2. Am vazut ca o fata foarte populara e Yasaka Rakza 7 soft dar nu cred ca ma incadrez in buget. Ce parere aveti despre fetele ieftine ~100lei cum sunt YASAKA CRESTAR, STIGA EVO 1 JAPANESE, Donic Liga, etc?
          3. Cam ce durata de viata are o fata?


          Orice sfat e binevenit. Multumesc tuturor!​
          Minus inseamna defensiv, nu ofensiv.
          Va recomand, pe langa propunerea de a da o fuga la Apahida azi si maine, sa frecventati sala LOT TT de pe strada Bucuresti nr. 77. Veti gasi multi jucatori, de valori foarte variate, de la incepatori pana la profesionisti. Cu siguranta veti putea testa multe palete acolo. Comunitatea asta e foarte frumoasa si deschisa.
          Multi jucatori folosesc o fatza 3-4-6 luni, in timp ce altii o folosesc 12 luni sau mai mult (depinde de foarte multi factori!)...veti avea ocazia sa testati si sa cumparati fetze folosite in stare foarte buna cu care sa puteti juca lejer cateva luni.
          Nu stiu daca tenisul de camp ajuta sau, dimpotriva, incurca
          Succes!


          Sent from my SM-G975F using Tapatalk

          Comentariu


          • #6
            Multumesc tuturor pentru sfaturi! Cel mai probabil o sa merg pe varianta sh prezentata mai sus.

            Pacat ca au fost sterse comentariile de la magazinul Viva, Cuprindea o gama variata de lemne cu explicatii si diferite fete. Informatii foarte utile pentru un incepator.

            Comentariu


            • #7
              Va recomand sa va luati un lemn bun, spre exemplu ALC, sunt printre cele mai versatile, ca si greutate (undeva pe la 85 de grame, din punctul meu de vedere o paleta nu trebuie sa fie grea, ca si greutate, intre 80-90 este ok, fețe de inceput ceva soft, dar pe parcurs daca vreti sa evoluati va recomad fețe de atac, aparatorii sunt eficienti pana la un anumit nivel, acum depinde si de cat va ajuta mana.

              Comentariu


              • #8
                Testati si de la prieteni, vedeti ce vi se potriveste mai bine…

                Comentariu


                • #9
                  Alin Popa ce e ALC?
                  Din pacate n-am mai jucat de cand am deschis topicul si nici nu am luat o paleta anume.
                  Am comandat de la chinezi doua fete Yinhe mercury 2 pe care vreau sa le pun pe paleta Donic(dintr-un set ieftin gata asamblat) si sa vad cum se comporta. Din pacate joc rar, de acolo si retinerea de a investi mai mult intr-o paleta.

                  Cat de mult conteaza lemnul? Merita sa iau Yasaka Sweeden extra si sa pun fetele de mai sus pe ea sau imi bat joc de lemn?

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de AdiTT Vezi post
                    Alin Popa ce e ALC?
                    Din pacate n-am mai jucat de cand am deschis topicul si nici nu am luat o paleta anume.
                    Am comandat de la chinezi doua fete Yinhe mercury 2 pe care vreau sa le pun pe paleta Donic(dintr-un set ieftin gata asamblat) si sa vad cum se comporta. Din pacate joc rar, de acolo si retinerea de a investi mai mult intr-o paleta.

                    Cat de mult conteaza lemnul? Merita sa iau Yasaka Sweeden extra si sa pun fetele de mai sus pe ea sau imi bat joc de lemn?
                    ALC este prescurtarea de la Arylate Carbon- un material compozit ( o tesatura din fibra de carbon)menit sa dea viteza, stabilitate -si nu numai- lemnului.
                    Lemnul este cel mai important !( parerea mea)
                    Pe de alta parte, ma tem ca fetele amintite de tine, nu sunt tocmai ce trebuie.
                    Spor la cautari😀


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X