Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

24 mai - Cupa Romaniei - Bistrița

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de filo
    Pai atunci si eu pot participa la amatori, deci daca nu se face exceptie pentru mine nu vad de ce s-ar face exceptie pentru Ursuleanu. Daca de exemplu la Cupa Romaniei participa doar Grupa Open ia ghici cine se va invita automat la turneu ca fiind din grupa respectiva?!?!?
    Voi introduce o prevedere conform careia un jucator care a ales de bunavoie grupa amatori sa nu mai aibe drept de participare la turneele pentru Open (Cupa Romaniei, Turneul Final) chiar daca este in grupa Open ceziceti?
    da , ar fi bine sa ne intalnim la amatori , daca suntem puri amatori , apoi sa vedem daca avansam s-au ramanem ,
    si la turneu A+ acum oricum participarea e libera ,
    si daca se avanseaza la open , nu vad de ce sa nu participe la turnee cu drept de open .
    Blade: SCHLAGER CARBON OF+
    FH: Tenergy 05 FX
    BH: Tenergy 05 FX

    Comentariu


    • #27
      Voi vreti sa faceti smecherii dar cu mine nu o sa va mearga, atat va zic aveti grija ce faceti ca eu nu sunt omul pe care credeti voi ca-l jucati pe degete (si apropo de turneele A+ - participarea este libera deocamdata doar la campionatul national). Grupele le-am facut in ideea ca sa mai castige ceva locuri fruntase si amatori pur sange dar de aici pana a zice ca nu e bine ca primii 4 de la amatori sa intre in open mi se pare cam deplasat totusi. Dupa cum vad eu voi vreti prea multe avantaje si asta mie nu mi se pare corect. Un lucru este foarte clar: in momentul in care cuiva i se face un favor in detrimentul altora din aceeasi categorie trebuie sa i se faca si un defavor, deci jucatorii amatori care au drept de participare la grupa Open si aleg grupa Amatori nu au voie sa participe la turneele A+ la care calificarea se face pe baza de categorie (Cupa Romaniei si Turneul Final turnee la care nu Ursuleanu face lista de participanti ci Iacob)

      Comentariu


      • #28
        nu vreau nici-o smecherie !
        eu , de exemplu , daca joc la amatori si se intampla sa nu avansez la open , atunci , da , raman la amatori , dar daca avansez la open atunci e normal sa am drept la open , nu-i asa ?
        Blade: SCHLAGER CARBON OF+
        FH: Tenergy 05 FX
        BH: Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de filo
          Voi vreti sa faceti smecherii dar cu mine nu o sa va mearga, atat va zic aveti grija ce faceti ca eu nu sunt omul pe care credeti voi ca-l jucati pe degete (si apropo de turneele A+ - participarea este libera deocamdata doar la campionatul national). Grupele le-am facut in ideea ca sa mai castige ceva locuri fruntase si amatori pur sange dar de aici pana a zice ca nu e bine ca primii 4 de la amatori sa intre in open mi se pare cam deplasat totusi. Dupa cum vad eu voi vreti prea multe avantaje si asta mie nu mi se pare corect. Un lucru este foarte clar: in momentul in care cuiva i se face un favor in detrimentul altora din aceeasi categorie trebuie sa i se faca si un defavor, deci jucatorii amatori care au drept de participare la grupa Open si aleg grupa Amatori nu au voie sa participe la turneele A+ la care calificarea se face pe baza de categorie (Cupa Romaniei si Turneul Final turnee la care nu Ursuleanu face lista de participanti ci Iacob)
          la Cupa Romaniei-Bistrița , trebuie sa faceti lista cu drept de participare ???
          Ursulean-fara-u-multumesc !!!
          Blade: SCHLAGER CARBON OF+
          FH: Tenergy 05 FX
          BH: Tenergy 05 FX

          Comentariu


          • #30
            Cred ca ar trebui ca sistemul de promovare/retrogradare sa nu aibe nimic arbitrar in el si sa fie strict stipulat in regulament pt a fi respectat ca atare.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              Se pare ca 24 mai va fi zi lucratoare, asa ca va trebui sa reprogramam Cupa pentru luna iunie, cindva.
              TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de VISCO
                Cred ca ar trebui ca sistemul de promovare/retrogradare sa nu aibe nimic arbitrar in el si sa fie strict stipulat in regulament pt a fi respectat ca atare.
                Nu are nimic arbitrar.

                Comentariu


                • #33
                  nu stiu cati mai lucreaza in acea zi

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de george, c-ta
                    Filo, nu cred ca toti amatorii mai rasariti sunt si buni de open, cum nici toti sunt atrasi de mirajul cupelor de la amatori, ci mai degraba de farmecul unor meciuri frumoase, disputate, intre amatorii care au cunostinte mai temeinice din acest sport iubit!
                    Cred ca daca la un turneu de amatori un jucator castiga locul 4, acel jucator nu inseamna ca e prea bun pentru tagma amatoriceasca... el poate f. bine ca la urmatorul turneu de amatori sa nu intre nici in primii 8, depinde de forma lui si a celorlalti... cred ca trebuie sa gasim o forma sa nu ii aruncam automat in "groapa cu lei" (open) pe cei care prind un turneu/loc bun la amatori la un singur concurs!... sau pur si simplu sa ii lasam sa opteze... noi grosul amatorilor, care nu ajungem pe locurile fruntase, nu o sa protestam daca un amator pur nu face pasul spre open, daca el nu doreste...
                    poate ar fi bine ca sa avanseze/retrogradeze primii/ultimii 2 , nu 4.
                    Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                    FH: Tenergy 05 FX
                    BH: Tenergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #35
                      poate nu.

                      Comentariu


                      • #36
                        domnule Filo ! ce ma paste in preajma Pastelui ?
                        ce ma paste daca , la turneul de la Galați , joc la amatori ?
                        Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                        FH: Tenergy 05 FX
                        BH: Tenergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #37
                          Esti liber sa joci unde vrei cu conditiile pe care le-am anuntat anterior.

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de filo
                            Esti liber sa joci unde vrei cu conditiile pe care le-am anuntat anterior.
                            OK !
                            Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                            FH: Tenergy 05 FX
                            BH: Tenergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de filo
                              Postat în original de VISCO
                              Cred ca ar trebui ca sistemul de promovare/retrogradare sa nu aibe nimic arbitrar in el si sa fie strict stipulat in regulament pt a fi respectat ca atare.
                              Nu are nimic arbitrar.
                              Poate ca "arbitrar" nu este cea mai fericita exprimare, voiam sa spun ca regulamentul ar trebui sa contina prevederi care sa faca automat incadrarea pe cele doua categorii, dupa clasamentul actual si deci dupa rezultatele avute pana acum. Stiu totusi ca este greu sa convingi un "amator pur" sa renunte la primele locuri din grupa "amatori", pt locuri mai slabe in grupa "open" si de aceia nici nu am vre-o solutie viabila in acest moment.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de ursuleanvasile
                                Postat în original de george, c-ta
                                Filo, nu cred ca toti amatorii mai rasariti sunt si buni de open, cum nici toti sunt atrasi de mirajul cupelor de la amatori, ci mai degraba de farmecul unor meciuri frumoase, disputate, intre amatorii care au cunostinte mai temeinice din acest sport iubit!
                                Cred ca daca la un turneu de amatori un jucator castiga locul 4, acel jucator nu inseamna ca e prea bun pentru tagma amatoriceasca... el poate f. bine ca la urmatorul turneu de amatori sa nu intre nici in primii 8, depinde de forma lui si a celorlalti... cred ca trebuie sa gasim o forma sa nu ii aruncam automat in "groapa cu lei" (open) pe cei care prind un turneu/loc bun la amatori la un singur concurs!... sau pur si simplu sa ii lasam sa opteze... noi grosul amatorilor, care nu ajungem pe locurile fruntase, nu o sa protestam daca un amator pur nu face pasul spre open, daca el nu doreste...
                                poate ar fi bine ca sa avanseze/retrogradeze primii/ultimii 2 , nu 4.
                                Vedeti? Nimeni nu are in acest moment raspunsul la aceasta intrebare. Cum facem sa avem un regulament clar, de respectat, dar nici sa nu nedreptatim pe cineva. E drept, faza cu promovarea fortata a unui amator pur in grupa "open", nu suna prea bine.
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #41
                                  Problema voastra dupa cum vad eu nu e daca sistemul de promovare-retrogradare este sau nu echitabil ci faptul ca voi nu vreti sa promovati. Oricine are dreptul sa nu se inscrie la Open daca promoveaza dar atunci acel jucator nu are drept de participare la turneele A+ cu restrictii si evident ca acest jucator nu poate primii premiile amatorilor decat la un singur turneu.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    s

                                    filo,te iei cam mult de premii....nu intelegi ca unii dintre noi care vin de la distanta, vor sa joace tenis ,pe scurt sunt amatori de tenis,ca sa pricepi sensul.....cat despre cupe si medalii,premii si toate cele,la pariu ca baietii t-i le fac cadou......
                                    unii isi recunosc valoarea ,nu vor sa fie in top pt.ca locul lor nu e acolo,clar.
                                    Parerea mea e ca trebuie sa fii mai intelegator si nu o lua ca pe ceva personal....moderatorul nu dicteaza regulile,cauta o cale de mijloc....
                                    De altfel.....toate bune
                                    TB SPIRIT
                                    TGY 05
                                    TGY 05 FX

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Ei ... asta asteptam ... sa-i gasesc pe amatorii care nu vor ierarhii, punctaje si premii ...

                                      Am mai propus deja de 2 ori turneu in care sa JUCAM si atat.
                                      In functie de nr. max de meciuri posibile, fiecare are dreptul sa zicem la 8 meciuri si le joaca cu cine vrea ... de placere.
                                      N-am vazut NICI UN FEEDBACK ... nici o parere ... nimic.

                                      Ba din contra, s-au intetit discutiile despre clasament, punctaje si premii.
                                      Nu e de mirare ca Filo e supus la atitea presiuni si modificari luna dupa luna.

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Eu vad lucrurile in felul urmator:

                                        Ai ales o categorie....amator sau open (sau ti-a fost impusa in cazul celor de la open care la debutul acestui sistem au fost pe locuri fruntase).

                                        Joci o perioada in cadrul categoriei (nu neaparat un singur turneu...poate cateva luni, sau minim 3 turnee...ramane de stabilit) dupa care se trage linie....ultimii x de la open merg la amatori si primii x de la amatori merg la open.

                                        Si tot asa.

                                        Daca se merge pe principiul ca amatorii care promoveaza la open nu se mai pot intoarce la amatori din prisma rezultatelor......... intr-un timp oarecare o sa ajunga toata lumea la open. tot promovand (sunt cativa matematicieni pe forum care pot confirma teoria).

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de elefantel_roz
                                          Eu vad lucrurile in felul urmator:
                                          Ai ales o categorie....amator sau open (sau ti-a fost impusa in cazul celor de la open care la debutul acestui sistem au fost pe locuri fruntase).
                                          Joci o perioada in cadrul categoriei (nu neaparat un singur turneu...poate cateva luni, sau minim 3 turnee...ramane de stabilit) dupa care se trage linie....ultimii x de la open merg la amatori si primii x de la amatori merg la open.
                                          Si tot asa.
                                          Daca se merge pe principiul ca amatorii care promoveaza la open nu se mai pot intoarce la amatori din prisma rezultatelor......... intr-un timp oarecare o sa ajunga toata lumea la open. tot promovand (sunt cativa matematicieni pe forum care pot confirma teoria).
                                          Pai tu vorbesti in necunostinta de cauza. Amatorii care promoveaza la Open se pot intoarce la Amatori daca retrogradeaza (este evident) dar nu poate primii premiile decat la un singur turneu. Daca am facut grupa asta de amatori am facut-o in ideea ca si amatorii sa ajunga la locurile fruntase deci si premii, un amator poate ajunge pe locul pe care il castiga in fiecare turneu cu punctele respective,dar nu va asteptati sa accept eu ca acelelasi persoane sa meaga cu premiile de fiecare data acasa, deci daca un jucator a primit premiu la un turneu, el nu mai primeste altul, premiul lui se va acorda jucatorului imediat clasat inferior. Daca suntem amatori sa lasam sa se bucure toata lumea- cam asta e ideea, nu asteptati de la mine dupa ce v-am facut un favor sa va consider ca privilegiati.
                                          In plus de asta punctajul maxim al locului 1 al amatorilor va tine cont de punctajele grupei open deci in turneele in care se puncteaza dublu (ca cel de la București locul 1 va avea 18p iar in cele in care nu se puncteaza dublu locul 1 va avea 15p).

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Daca problema se rezuma la premii atunci nu am nimic de obiectat (pe mine nu ma intereseaza premiile).

                                            In rest, toate bune, multumesc si de favor (desi eu nu vad asa lucrurile).

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Si ar mai fi poate ceva de luat in seama, ocupantii ultimelor cateva sute de locuri de la amatori daca nu au nici o victorie in ultimele 2-3 competitii la care au participat sa retrogradeze la categoria "profani --" sau o alta categorie care poate sa apara ptr ultimii 800-900!?

                                              Comentariu

                                              Who has read this thread:
                                              Procesare...
                                              X