Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Donic Enduro?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Donic Enduro?

    IL folosesc de f putin timp, dar nu sunt multumit de calitatile lui in ce priveste lipirea mecanica.In instructiunile de pe eticheta scrie ca fețele se lipesc pe lemn la 20 min dupa ungere.
    In plus daca nu le bagi la presa, n-ai nici o sansa sa se lipeasca, desi le-am lasat la "uscat" si 40 de minute.La lipirea pe lemn se rasucesc in exterior ca o "pisica de mare".Fetzele sunt Sriver G2.Sa le fie oare scarba de mirosul foarte intzepator al speed-gluului?
    E cazul sa-l schimb cu Fair Chack?

  • #2
    rasp

    Eu folosesc tot donic enduro, daca fetele sunt noi si inca nu s-a format un strat subtire de solutie pe ele, tre sa mai dai cu solutie si sa o lasi cateva ore...si apoi aceasi metoda pana se formeaza acel strat , eu tomai am facut la fel cu o fata noua tibhar rapid si mi-a luat vro 3 zile pana am reuusit sa o lipesc si sa stea...cred ca e foarte subtire solutia...dar acum merge bine e mai greu pana isi formeaza cojita aia stratul ala sa poata sa se lipeasca. Eu folosesc de peste juma de an enduro si mi se pare buna tine efectul si sunetul vro 5 zile...
    Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
    Fh: Xiom Omega II euro black
    Bh: Xiom Omega I euro max red
    Glue: Xiom i-bond
    http://www.okclub.lx.ro

    Comentariu


    • #3
      Procesul se numeste "primare" de la engl. <to prime>.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Merci Marian, am sa tin cont de ce mi-ai spus.Intr-adevar efectul de speed-glue, e de 5-6 zile, in care fețele se comporta la superlativ, sound, viteza si spin.Ce-i drept e cam subtire, dar probabil ca altfel nu si-ar pastra proprietatile atata timp.Sincer m-am simtit putin frustrat dupa ce am dat 100 de roni si am incercat o lipire fara succes+mirosul ala.Pe scurt credeam ca am cam luat tzeapa.In orice caz, dupa ce m-am chinuit sa le tin sub presa...3-4 kg ca sa nu-si piarda f mult din elasticitate, fețele pe lemn parca erau cu totul altele, in sensul Off+.
        Si inca ceva, nu ai folosit la inceput un basic sau normal glue? Ca stiintza acestui sport asa zice!

        Comentariu


        • #5
          Deci Enduro este pe baza de apa dar functioneaza ca un speed glue?
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            rasp

            Postat în original de FUN
            Merci Marian, am sa tin cont de ce mi-ai spus.Intr-adevar efectul de speed-glue, e de 5-6 zile, in care fețele se comporta la superlativ, sound, viteza si spin.Ce-i drept e cam subtire, dar probabil ca altfel nu si-ar pastra proprietatile atata timp.Sincer m-am simtit putin frustrat dupa ce am dat 100 de roni si am incercat o lipire fara succes+mirosul ala.Pe scurt credeam ca am cam luat tzeapa.In orice caz, dupa ce m-am chinuit sa le tin sub presa...3-4 kg ca sa nu-si piarda f mult din elasticitate, fețele pe lemn parca erau cu totul altele, in sensul Off+.
            Si inca ceva, nu ai folosit la inceput un basic sau normal glue? Ca stiintza acestui sport asa zice!
            Cu placere, eu am 'comandat' o solutie de la donic si m-am trezit cu asta care era si mai scumpa fata de restul si am vrut n-am vrut am cumparat-o, am obs ca scrie ca tine aprox 6 zile..si mi s-a parut diferita fata de restul..imi place cutia ca are perie mare si lunga, solutia prima oara am crezut ca poate a facut cineva vro manevra sa o combine cu apa cu ceva ca ere prea apoasa asa dar daca era nu tine efectul atat...da mirosul e puternic, as fi preferat pe cel de portocale dar si efectul e de durata ca sa zic asa..eu am cumparat-o prin primavara-vara anul trecut si nici acum nu am terminat-o dar mai am f putin ca am dat o gramada de straturi pe fata noua...noroc ca mai are antrenorul vro 200 de ml, daca nu as fi trecut la cea ungureasca ieftina si buna dar nu cu acealasi efect lung... pe fetele celelalte de anul trecut am dat prima oara cu daia ungureasca(de care zicea si visco ca foloseste) care e destul de groasa si s-a lipit dupa 2-3 straturi... iar acum pe fata noua am vrut sa dau doar cu enduro pt ca, cand am vrut sa le curat se curatau greu pt ca am mai relipit si cu daia ungureasca si am zis de data asta sa nu le combin solutiile poate o sa mearga mai bine cand va trebuii sa o curat.
            M-a tinut atata timp pt ca: chiar daca dura efectul eu nu o relipeam mereu dupa alea 5-6 zile mai jucam si asa chiar daca se simtea ca numai e la fel, obisnut sa joc si cu paleta nelipita cu toate ca munceam mai mult la top , mai si uitam sa o lipesc dinainte cu 6 ore si am crezut ca nu merge daca lipesc pe loc dar intr-o zi am incercat si a mers bine lipita si apoi la joc imediat, eu dau cand lipesc vro 2 straturi ca intra repede in burete solutia si imi da impresia ca nu am dat destula...
            Inainte am folosit ce solutie imi cadea prin mana cu toate ca nu eram adeptul relipirii des... ultima oara cea ungureasca care e buna dar se consuma repede ca nu e la fel de subtire...pana la urma nu am avut nici un regret ca am luat enduro ba din contra.
            Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
            Fh: Xiom Omega II euro black
            Bh: Xiom Omega I euro max red
            Glue: Xiom i-bond
            http://www.okclub.lx.ro

            Comentariu


            • #7
              rasp

              Postat în original de VISCO
              Deci Enduro este pe baza de apa dar functioneaza ca un speed glue?
              Nu stiu din ce e facuta, dar pe cutie scrie speed glue si mentioneaza printre altele la detalii: * absolutely environment-friedly and non-toxic (absolut prietenoasa cu mediul si nu e toxica)...cu toate ca te rupe la nas ) daca tragi in piept mirosul ...

              pacat ca in curand trecem la apa
              Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
              Fh: Xiom Omega II euro black
              Bh: Xiom Omega I euro max red
              Glue: Xiom i-bond
              http://www.okclub.lx.ro

              Comentariu


              • #8
                ai dat si pe lemn cu donic enduro?
                Daca da nu trebuia pe lemn numai pe fete...pe lemn trebuia lipici normal nu speed glue
                Primorac Carbon
                FH Dignics 09C
                BH JOOLA MAXX

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de tycutz
                  ai dat si pe lemn cu donic enduro?
                  Daca da nu trebuia pe lemn numai pe fete...pe lemn trebuia lipici normal nu speed glue
                  Am dat pe toate si pe lemn si pe fete si pe maini ar fi trebuit si fi dat si pe picoare poate eram mai rapid...si mai 'enduro'

                  are vro treaba ca am dat pe lemn ? vad ca e intreg
                  Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                  Fh: Xiom Omega II euro black
                  Bh: Xiom Omega I euro max red
                  Glue: Xiom i-bond
                  http://www.okclub.lx.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu are ce sa aiba doar ca lipicul de genu milenium, tibhar rapid clean sau donic enduro este pentru fete. Pentru lemn se foloseste un lipici normal de genu butterfly basic chack.
                    Oricum toate is cam la timpul trecut amu cu noua revolutie din tenisul de masa!!
                    Primorac Carbon
                    FH Dignics 09C
                    BH JOOLA MAXX

                    Comentariu


                    • #11
                      Adezivul normal contine si el solventi dar mai putini, asa ca, daca vrea sa fie la "noul regulament", trebuie sa foloseasca numai adezivul nou.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        eu lipesc de vis doar cu Rapid Clean si stau fetele ca batute in cuie. E normal ca daca le pui cand is expandate sa se rasuceasca . Pune 2 kile de carti pe ele imediat dupa lipire
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #13
                          Nu cred ca este un adeziv pe baza de H20, cel putin nu scrie asta pe el.Pe cei noi care sunt ecologici se mentioneaza asta.Chiar as fi interesat cum "put" aia ptr ca, asa cum spuneai Marian, astia miros tare.La inceput cand tot imi bagam nasul sa vad daca s-a uscat primul strat ma zapacea de tot mirosul ala.Trebuia sa aerisesc bine camera, hainele.Cand am fost la București la turneu am bagat in geanta husa cu paleta in 2 pungi.Cu toate astea, cand mi-am pus tricoul pe mine, aveam senzatia ca am o blana de sconcs pe mine. Asta ar fi poate singurul inconvenient, ptr ca lipiciurile de la Butterfly sunt de-a dreptul Armani iti vine sa te dai cu ele, dupa ce ai facut o lipire cu Enduro.

                          Comentariu


                          • #14
                            Cel pe baza de apa e ca laptele , cel putin cel de la Donic si nu miroase a nimic...
                            Am inteles de la cei carora le-am dat ca sint f. multumiti de el .Lipeste mai bine ca adezivul clasic iar efectul lui dureaza 2 saptamini , dar cred ca o saptamina e suficient pina la urmatoarea lipire .
                            Am avut si Yasaka pro life si tot asa da , 2 saptamini, dar efectul nu tine 2 sap ci mai putin.
                            Ca incovenient exista unul , ca timpul de lipire dureaza mai mult ca cel clasic deci nu poti lipi "la sala" ci decuseara . tinind cont ca dureaza mult lipitul este mai economic decit cel clasic asta ptr. cei care joaca de citeva ori pe saptamina ,ca nu mai e nevoie de relipire de cite ori ajungi la masa , si nici nu mai pierzi timpul .
                            Chiar si adezivul in sine este mult mai apos ca cel "regular"

                            In consecinta incercati adezivul nou pe baza de apa .
                            Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                            Fete de palete tenis de masa
                            TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                            Comentariu


                            • #15
                              Da mai, am fost si m-am documentat. Enduro este un adeziv clasic "Speed Glue" cu efect prelungit. Chestia cu non-toxic si environment friendly e o gogorita. Omul, de bun simt, a vazut pe pielea lui cat de non-toxica este!
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Corect!

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X