Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fețe neconforme

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fețe neconforme

    Bună ziua!
    ​​​​​​Cine si ce masuri se pot lua împotriva jucatorilor care au fețe neconforme pe lemnul de joc? Ex : sunt jucători care vin cu fețe care conform datelor furnizate de producator au frictiune,ex : tenergy o5,andro48 .. etc . Realitatea este alta,acele fețe au ajuns ,, sticla,, lipsa totala de frictiune.Stiu ca exista si fețe,,anti spin,, dar acele fețe asa vin din fabrica! Nu vorbesc despre ele , ma refer la metoda ,, Nicu Pietris,, .Nu cred ca este corect sa spui ,, e tenergy o5,, apare in lista de omologate dar nu mai corespunde cu ce spunea producatorul
    multumesc anticipat pt ceva lamuriri pertinente

  • #2
    Nu ia nimeni nicio măsură. De ce să se complice.
    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
    FH: Butterfly - Dignics 80
    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

    Comentariu


    • #3
      La un turneu A+ i s-a "verificat" iarba (abia in finala) jucatorului Cristi Ciortescu, ochiul vigilent al organizatorului de-atunci a spus ca nu-i conforma, ca nu are deloc frictiune (desi tot concursul a avut). Nu i s-a permis sa joace cu ea.
      Nu avem aparate de masura a frictiunii dar cred ca e usor de verificat in cazul uzurii excesive. In asemenea situatii organizatorul poate decide daca jucatorul in cauza poate juca cu acea fata. De fapt este stipulat si in regulament acest lucru, dvs trebuie doar sa reclamati acesta situatie, repet, inainte de inceperea partidei.
      Blade: lemn off...ce lemn !
      Bh: cu tepi
      Fh: fara tepi

      Comentariu


      • #4
        Și spune aici cazul concret, cu numele persoanei, la ce turneu, ce fețe a utilizat. Dacă nu spui persoana înseamnă că vrei să scoți castanele din foc cu mâna organizatorului.

        Comentariu


        • sorin_client
          sorin_client comentat
          Editarea unui comentariu
          Sunt cativa ani Cornele, s-a cam prescris. ) Vroiam doar sa scot in evidenta ca daca se doreste, se poate. Practic in spatele jucatorului care a reclamat acea fata a era o intreaga echipa manageriala, a fost extrem de sustinut (si e foarte bine). Mai era cineva care comercializa materiale (nu-i mai retin numele), a luat paleta si a incercat-o zicand ca da, fata are uzura. Dar noi ierbarii suntem obisnuiti cu astfel de "preocupari" si chiar cu cuvinte jignitoare la adresa noastra, de genul: cum poti juca cu mizeria aia, fete de "rahat", paleta de..., etc".

      • #5
        Nu ma refeream la tine Sorin ci la cel care a initiat discutia.

        Comentariu


        • #6
          Postat în original de sorin_client Vezi post
          La un turneu A+ i s-a "verificat" iarba (abia in finala) jucatorului Cristi Ciortescu, ochiul vigilent al organizatorului de-atunci a spus ca nu-i conforma, ca nu are deloc frictiune (desi tot concursul a avut). Nu i s-a permis sa joace cu ea.
          Nu avem aparate de masura a frictiunii dar cred ca e usor de verificat in cazul uzurii excesive. In asemenea situatii organizatorul poate decide daca jucatorul in cauza poate juca cu acea fata. De fapt este stipulat si in regulament acest lucru, dvs trebuie doar sa reclamati acesta situatie, repet, inainte de inceperea partidei.
          Este interesant faptul că fețele antispin sunt acceptate, deși nu au fricțiune, dar softurile uzate, care nu mai au fricțiune, nu sunt acceptate. Îmi poate explica și mie cineva, care este logica ?

          Comentariu


          • #7
            Mie mi-i cam dor de superblock ... venea mai fain decat din sandwichurile ce au aparut mai nou ...
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #8
              Nu-mi dau seama cât de "nelegală" ar fi o faţă uzată. (Părerea mea): Strict legal, dacă o faţă este pe lista celor legale, nu există un temei suficient de caracterizat ( a se citi omologat - conform legii) pentru a fi interzisă la joc, oricât de "sticlă" ar fi. E la fel ca atunci când formulaţi plângere contravenţională pentru depăşirea vitezei şi solicitaţi ca organul constatator să depună la dosar copia certificatului de omologare al aparatului de măsurare a vitezei de deplasare a vehicolului (aparat radar) şi ordinul de serviciu pentru care organul constatator este în misiune.

              Întrucât, la fel ca şi atunci, la fel şi acum, ce nu este prevăzut de legi este fix în afara legii. Şi oricâtă experienţă ar avea cineva, în afară de faptul că s-ar putea înşela, nu poate fi şi izvor de drept şi organ constatator şi organ de executare.
              OK. Personal, în caz de opoziţie, ca să nu-mi stric ZEN-ul aş alege să-mi schimb paleta. Dar nici eu, nici altcineva nu poate impune o conduită fără ca ea să fie prevăzută în text de lege.

              E o părere strict personală şi socotesc că va fi luată ca atare. Am zis-o cu titlu de inventar şi cu socoteala că poate ajută la elucidarea problemei.
              Cred că cel care joacă cu feţe uzate îşi asumă asta. Nu cred cum că o faţă uzată ar fi mai bună ca una nouă. Dacă aş avea suficienţi bani şi răbdare mi-aş schimba feţele după fiecare competiţie la care particip în Amatur.
              Stimă!

              PS - însă am şi eu o problemă. La o faţă la paletă, din cea mai pură prostie, am tras de un "firicel" de lipici care se vedea sub faţă (deşi puteam să-l tai dacă chiar era enervant că se vedea), rezultatul fiind că a ieşit mai mult. Apoi am adăugat un pic de lipici sub acea faţă şi am pus paleta la presă. Nu ştiu din ce motive chimice acea faţă apare ca fiind pătată, ca şi cum aş fi scăpat pe ea borş şi am şters mai târziu. Acea faţă poate fi socotită ca ilegală?
              Mulţumesc.
              lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

              Comentariu


              • #9
                Postat în original de mateidumitru Vezi post

                Este interesant faptul că fețele antispin sunt acceptate, deși nu au fricțiune, dar softurile uzate, care nu mai au fricțiune, nu sunt acceptate. Îmi poate explica și mie cineva, care este logica ?
                Logica este urmatoarea: anumite persoane care au astfel de fete, și mi s-a întâmplat și mie, îți arată fața sau fețele ca și cum ar fi normale, nu îți spune ca le are de 10 ani. Așa că îți vine mingea altfel de cum te-ai aștepta. Acuma, ăștia mai vechi din Amatur, ne prindem imediat încă de la încălzire cum sta treaba, nu trebuie sa mai întreb. Dar sunt și persoane care nu se prind.

                Comentariu


                • #10
                  Postat în original de Cornel 67 Vezi post

                  Logica este urmatoarea: anumite persoane care au astfel de fete, și mi s-a întâmplat și mie, îți arată fața sau fețele ca și cum ar fi normale, nu îți spune ca le are de 10 ani. Așa că îți vine mingea altfel de cum te-ai aștepta. Acuma, ăștia mai vechi din Amatur, ne prindem imediat încă de la încălzire cum sta treaba, nu trebuie sa mai întreb. Dar sunt și persoane care nu se prind.
                  Logic ar fi ca, dacă sunt admise antispinurile, atunci trebuie admise și softurile care nu mai au fricțiune, fiindcă au aceleași caracteristici.

                  Comentariu


                  • #11
                    Postat în original de FlorinBN Vezi post
                    Mie mi-i cam dor de superblock ... venea mai fain decat din sandwichurile ce au aparut mai nou ...
                    Ar trebui controlate la buster pe zimți...de aici fenomenu)))))

                    Comentariu


                    • #12
                      Postat în original de mateidumitru Vezi post

                      Logic ar fi ca, dacă sunt admise antispinurile, atunci trebuie admise și softurile care nu mai au fricțiune, fiindcă au aceleași caracteristici.
                      nu au același caracteristici - cu softul uzat poți sa faci contrele normal, e insensibil la orice efect, ai senzația ca mingea vine tăiata la chopuri și o ridici.....
                      capacul din antispin vine cu o viteza mult mai mica decât cel dintr-un soft uzat.....
                      dacă tot iți place sa joci cu o fata fără fricțiune pune-ti un antispin sau o iarba - asa ar fi fair-play

                      Comentariu


                      • #13
                        Postat în original de CAMPEAN ADRIAN Vezi post

                        nu au același caracteristici - cu softul uzat poți sa faci contrele normal, e insensibil la orice efect, ai senzația ca mingea vine tăiata la chopuri și o ridici.....
                        capacul din antispin vine cu o viteza mult mai mica decât cel dintr-un soft uzat.....
                        dacă tot iți place sa joci cu o fata fără fricțiune pune-ti un antispin sau o iarba - asa ar fi fair-play
                        Ittf-ul a interzis fețele care nu au suficientă fricțiune, nu pe cele care dezvoltă o viteză prea mare. Oricum nu e cazul meu. Eu joc cu iarbă aprobată ITTF.

                        Comentariu


                        • #14
                          Este vorba de jucatorul Popescu Tiberiu trecut de la hobby la avansati .Ideea era doar sa intreb care e regula corecta.cum au spus si altii, vezi 05 si zici ,,, a , ok, e soft .. si defapt e ,,material,, la cum patineaza

                          Comentariu


                          • #15
                            RECTIFICARE !! Nu Popescu Tiberiu ci STANCIU VIOREL

                            Comentariu


                            • #16
                              Postat în original de mateidumitru Vezi post

                              Ittf-ul a interzis fețele care nu au suficientă fricțiune, nu pe cele care dezvoltă o viteză prea mare. Oricum nu e cazul meu. Eu joc cu iarbă aprobată ITTF.
                              Există posibilitatea punerii unui link către zicerea ITTF care să confirme cele ce susţineţi dumneavoastră? Sunt sincer interesat.
                              Mulţumesc.
                              lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                              Comentariu


                              • #17
                                Postat în original de Zentai Vezi post

                                Există posibilitatea punerii unui link către zicerea ITTF care să confirme cele ce susţineţi dumneavoastră? Sunt sincer interesat.
                                Mulţumesc.
                                Încercați pe site-ul ITTF în secțiunea regulament. Nu știu dacă se confirmă afirmația mea. Eu am spus ce-am aflat din bârfele de la bere, cu prietenii.

                                Comentariu


                                • #18
                                  „The coefficient of kinetic friction between the rubber and a table tennis ball must be at least 0.50. In the test laboratory, a normal force of 50mN is applied.”

                                  https://equipment.ittf.com/#/equipment/manuals

                                  Comentariu


                                  • #19
                                    Postat în original de dinuzara Vezi post
                                    „The coefficient of kinetic friction between the rubber and a table tennis ball must be at least 0.50. In the test laboratory, a normal force of 50mN is applied.”

                                    https://equipment.ittf.com/#/equipment/manuals
                                    Mulţumesc. Desigur, aserţiunea mea, a avut şi are în vedere doar evitarea creării de tensiuni majore între jucători întrucât bănuiesc ( cu îndreptăţire) că foarte puţine săli de tenis de masă au laborator de testare a fricţiunii kinetice..dacă are vreuna, caz în care este extraordinar.
                                    Contrariul este că "cineva", fără vreo atestare decât propriul său subiectivism, să-şi exprime şi să-şi asume poziţia cum că faţa de joc a oponentului sau a unui alt jucător este neconformă datorită vechimii feţei, ceea ce probabil va enerva pe respectivul.

                                    La paritate, am urmărit dinamica unor vânzări şi am ajuns la concluzia că sunt băieţi deştepţi care folosesc doar un pic feţele noi cumpărate, scoţându-le apoi la vânzare, la un preţ bun, feţele fiind, într-adevăr, aproape noi şi preţul de achiziţie excelent. Şi toată lumea este împăcată şi mulţumită. De ce ar folosi cineva o faţă "obosită"veche de 10 ani când oportunitatea de a avea feţe mult mai bune la un preţ decent este foarte bogată?!
                                    În fine...

                                    În legătură cu regulamentul ITTF privind feţele de paletă aş vrea să vă întreb ceva în mesaj privat, dacă-mi permiteţi (nu m-am descurcat în hăţişul informaţiilor site-ului ITTF şi poate dumneavoastră mă puteţi îndruma). Mulţumesc
                                    Cu stimă, Gabriel

                                    lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X