Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum procedăm la 10-0?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum procedăm la 10-0?

    Se spune că o cutumă sau regulă nescrisă de fair-play în tenisul de masă presupune ca la scorul de 10-0 să îi oferi adversarului un punct de onoare.

    Desigur că astfel de situații sunt mai probabile în AmaTur decât în tenisul de masă profesionist, dar am văzut un caz într-un meci disputat săptămâna aceasta la turneul de la Doha, Mohhamed El-Beiali vs. Khalid Assar.

    În setul cinci, Assar conduce cu 10-0. Servește El-Beiali și Assar greșește intenționat. Scor 10-1. Servește din nou El-Beiali care trimite intenționat direct în fileu și închide meciul.

    De la minutul 08:55:

    https://www.youtube.com/watch?v=0R3Hac2o3E0&t=534s

  • #2
    La 10-0 pentru mine eu dau net-out de obicei

    La 10-0 pentru adversar, trec dincolo ... nu mai astept sa dea el afara.
    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Am patit.. La 10-0 pt mine sa..dau intenționat mingea afara.. La care adversarul s.a "mobilizat".. sub deviza."hai ca se poate!".

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Sovea Vezi post
        Am patit.. La 10-0 pt mine sa..dau intenționat mingea afara.. La care adversarul s.a "mobilizat".. sub deviza."hai ca se poate!".
        O știut el că ai avut noroc până în acel moment.
        Nittaku Septear
        Butterfly Tenergy 05 FX
        Butterfly Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Sovea Vezi post
          Am patit.. La 10-0 pt mine sa..dau intenționat mingea afara.. La care adversarul s.a "mobilizat".. sub deviza."hai ca se poate!".
          Și a putut? 🤣🤣

          Comentariu


          • #6
            Da (11-1)
            ideea este ca sunt persoane care nu sesizează "fair-play-ul"..care "cred în șansa lor")
            . in mod normal nu ar trebui sa fie diferente atat de mari...

            Comentariu


            • #7

              La un B desfasrurat in zona am intors un bun prieten Sucevean de la 2-10 in decisiv 😁
              of all the things i lost i miss my mind the most

              Comentariu


              • #8
                Greseala mare, trebuia doar o data sa dea afara intentionat
                TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Azi am pățit eu la 10-0 o servit afară 😏🤨
                  Nittaku Septear
                  Butterfly Tenergy 05 FX
                  Butterfly Tenergy 05 FX

                  Comentariu


                  • #10
                    11-0 pt. mine, n-am reușit să o greșesc.
                    Nittaku Septear
                    Butterfly Tenergy 05 FX
                    Butterfly Tenergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Consider ca ar trebui jucat fiecare punct daca nu e in meci un copil incepator cu un adult etc. seturile se pot intoarce chiar si de la 10-0.

                      Comentariu


                      • #12
                        Sunt oameni si oameni, mie mi-a atras atentia un prieten, cum ca nu are nevoie de cadouri, altul dupa ce i-am facut cadou punctul a inceput sa traga mai tare, corect mi se pare in momentul in care ai 10-0 sa faci cadou un punct, ce face adversarul mai departe e decizia lui…

                        Comentariu


                        • #13
                          Unii pur si simplu NU merita acel punct... daca nu sunt in stare sa priceapa... bateti-i cu 3-0 si 11-0

                          Un jucator adevarat NU ajunge in aceasta situatie, dacat daca este accidentat sau are alta problema.
                          Iulian Toma

                          Comentariu


                          • #14
                            https://youtu.be/B5atuRBK3Q8?t=31
                            Minunatului prieten dr Toma,dar mai ales acelor care nu inteleg!

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Dumitrescu Cornel Vezi post
                              https://youtu.be/B5atuRBK3Q8?t=31
                              Minunatului prieten dr Toma,dar mai ales acelor care nu inteleg!
                              Bine punctat dl. Dumitrescu. 👍 Este ceea ce numesc chinezii Yin Pai. Ma Lin "a avut" atat de mult Yin Pai incat nu i-a dat nici o sansa lui Timo Boll pana la 10-0, a vrut sa de-a punctul de onoare, dar nu a fost sa fie...
                              blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                              Comentariu


                              • #16
                                La scorul de 10-0 se oferă un punct cadou adversarului,apoi se joacă în continuare!!! Dacă prin absurd se ajunge la 10-10 adversarul îți acordă punctul primit cadou înapoi

                                Comentariu


                                • #17
                                  Tehnic vorbind, la 10 - 0 pentru adversar, joc mingea doar pentru antrenament, să mai prind câte ceva din stilul adversarului, de dragul jocului, al ţăcănitului mingii pe masă... Nu văd rostul de a mi se da un punct moca şi de fapt mă şi enervează. În fond, ăsta sunt, atâta pot! Nu există condescendenţă în sport, în acest sens, de a "milui" adversarul cu un punct care nu foloseşte la nimic. Decât poate că să arate cel ce este mai bun că poate fi şi milos.

                                  Dacă onoarea merge-ntr-atât, să văd pe samuraiul care se lasă învins din respect pentru că ştie că adversarul este mai bun ca el! Cam aşa este şi cu punctul dat la 10 - 0.
                                  Prefer un adversar onorabil la scorul de 10 -10, adică un adversar care să respecte jocul şi să piardă (sau să câştige) onorabil, fără nimic înjositor. La scorul de 10 - 0, mai mersi, toţi suntem cu mila lăsată de la Dumnezeu. Dacă nu sunt ipocrit, joc mingea, la scorul de 10 - 0 pentru mine, ca şi cum ar fi prima minge jucată din joc.
                                  Părerea mea! Ţin la ea!
                                  lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X