Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Varsta in ping pong

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Varsta in ping pong

    Doresc si eu sa ma apuc de tenis de masa si vreau sa stiu daca este prea tarziu la 18 ani sa fac asta la un nivel profesionist? Vreau sa mentionez ca joc destul de bine chiar daca nu am facut la un club.

  • #2
    Postat în original de Marius Andronache Vezi post
    Doresc si eu sa ma apuc de tenis de masa si vreau sa stiu daca este prea tarziu la 18 ani sa fac asta la un nivel profesionist. Vreau sa mentionez ca joc destul de bine chiar daca nu am facut la un club.
    blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de gpopescu Vezi post

      Sa inteleg ca nu este prea tarziu? 😅

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Marius Andronache Vezi post
        Doresc si eu sa ma apuc de tenis de masa si vreau sa stiu daca este prea tarziu la 18 ani sa fac asta la un nivel profesionist? Vreau sa mentionez ca joc destul de bine chiar daca nu am facut la un club.
        Poti evolua foarte bine la 18 ani, dar ca sa joci la “nivel profesionist” cam greu…. Succes!

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Marius Andronache Vezi post
          Doresc si eu sa ma apuc de tenis de masa si vreau sa stiu daca este prea tarziu la 18 ani sa fac asta la un nivel profesionist? Vreau sa mentionez ca joc destul de bine chiar daca nu am facut la un club.
          Buna dimineata.In Brasov,exista un nucleu bun al acestui sport.Te sfatuiesc sa il cauti pe Alexandru Bondoc care iti poate face o evaluare si te poate sfatuii pentru viitor.Succes!

          Comentariu


          • #6
            La nivel profesionist, slabe sanse. Dupa intrebare mie mi-e clar ca nu stii ce e in spatele unui jucator.
            Va fi nevoie de ani de zile pentru corectarea miscarilor gresite, antrenamente zilnice, parteneri.

            Comentariu


            • #7
              Inainte de a da verdicte, cred ca cel mai bine este sa iti evalueze cineva specializat jocul. "joc destul de bine" nu inseamna nimic, depinde cu cine te compari. Cu cine ai jucat pana acum in Brasov?

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Tofenfor Vezi post
                Inainte de a da verdicte, cred ca cel mai bine este sa iti evalueze cineva specializat jocul. "joc destul de bine" nu inseamna nimic, depinde cu cine te compari. Cu cine ai jucat pana acum in Brasov?
                Sincer cu nimeni care sa fie cunoscut

                Comentariu


                • #9
                  Chiar daca nu vei reusi sa devii jucator profesionist, si simplul fapt ca ai invatat / ti-ai dezvoltat anumite abilitati - cu alte cuvinte, ai devenit un jucator mai bun - este un mare castig.
                  Succes, deci!


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comentariu


                  • #10
                    Acum se mai pune si intrebarea ce intelegi tu prin jucator profesionist? Vrei sa traiesti din asta? Sau vrei sa joci in turnee organizate de FRTT?

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Tofenfor Vezi post
                      Acum se mai pune si intrebarea ce intelegi tu prin jucator profesionist? Vrei sa traiesti din asta? Sau vrei sa joci in turnee organizate de FRTT?
                      Frtt?Cam ciudat,oare Frtm?Sau Amatur.....

                      Comentariu


                      • #12
                        frtm am vrut sa scriu

                        Comentariu


                        • #13
                          FR Table Tennis a vrut sa zica
                          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Aia aveam in cap, da )

                            Comentariu


                            • #15
                              He Zhi Wen are aproape 62 si a fost 15 ani in Top 100 la nivel mondial...
                              https://tabletennis.guide/alldata.ph...iwen-he-103518
                              nu putem stii ce joaca baiatul!!!
                              blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de gpopescu Vezi post
                                He Zhi Wen are aproape 62 si a fost 15 ani in Top 100 la nivel mondial...
                                https://tabletennis.guide/alldata.ph...iwen-he-103518
                                nu putem stii ce joaca baiatul!!!
                                Cata vreme inca nu stie cum joaca un jucator cu “scoala”, e departe.
                                Pentru mine e clar ca nu are termen de comparatie.

                                Iar He Zhiwen era la 23 ani la campionatul modial pe echipe… 😂

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de MihaiLupu Vezi post

                                  Cata vreme inca nu stie cum joaca un jucator cu “scoala”, e departe.
                                  Pentru mine e clar ca nu are termen de comparatie.

                                  Iar He Zhiwen era la 23 ani la campionatul modial pe echipe… 😂
                                  Va multumesc ca ma sustineti, ce sa mai si zic... ( ironic vorbind )
                                  Ultima editare de Marius Andronache; 06.mar.2024, 01:14.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Nu e neaparat de sustinere. Am trecut si eu prin asta, stiu despre ce vorbesc.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Marius Andronache Vezi post

                                      Va multumesc ca ma sustineti, ce sa mai si zic... ( ironic vorbind )
                                      nu-l baga in seama... e troll

                                      a descoperit recent forumul si de atunci ne bombardeaza constant cu intelepciunea lui

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Tofenfor Vezi post

                                        nu-l baga in seama... e troll

                                        a descoperit recent forumul si de atunci ne bombardeaza constant cu intelepciunea lui
                                        Zau?Mihai,joaca tenis de multa vreme...nu este troll,este un om integru si stie ce vorbeste.NU suntem prieteni dar il cunosc de multi ani.Hai sa nu dam cu bata in balta si cu noroi in oamenii care sunt corecti.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Multumesc, Cornel.
                                          Asa e cu copiii astia, au impresia ca le stiu pe toate. 😂

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de MihaiLupu Vezi post
                                            Multumesc, Cornel.
                                            Asa e cu copiii astia, au impresia ca le stiu pe toate. 😂
                                            Nu stiu ce v-am spus eu rautacios pentru a-mi spune ,,copil'', am creat acest topic prin care intrebam daca la 18 ani ma pot apuca sa joc tenis de masa. Modul in care v-ati exprimat si lucrurile pe care le-ati spus denota faptul ca nu incurajati copiii mai mari sa se apuce de acest sport doar pentru ca nu au ,,scoala'' asa cum ati spus dumneavoastra. Prin cele 3 raspunsuri trimise de dumneavostra ati reusit doar sa descurajati persoanele care se apuca mai tarziu de acest sport

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              .....

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Nu e vorba de descurajat. Vreti sa va mangai pe crestet si sa va zic ca puteti castiga “Paleta de aur”…? U18…?
                                                Sunt realist. Este prea tarziu daca vreti la nivel de top. In cati ani credeti ca puteti ajunge din urma un pusti care face de la 7-8 ani, adica de 10 ani? Si corect, pentru ca la varsta asta aveti si un handicap fata de ei, nu aveti miscarile corecte. Si pana nu le corectati, nu va puteti apropia de un nivel decent.

                                                Eu am inceput dupa 20-25 ani cu nea Vivi Dumitrescu, eu invatam sa lovesc corect si jucam cu junioarele lui ca partener. Era un win-win, el nu avea bani de parteneri. O vreme aveam 7 antrenamente pe saptamana, cu meciuri sambata si duminica. Rupeam o pereche de tenisi la 6 luni. Cresti daca te tii de treaba, nimic de zis, dar n-ai nicio sansa cu jucatori de top. A trecut acel tren, a plecat din gara de ani buni.

                                                Mi-a placut tenisul de masa de mic, imi place si acum, tot de placere joc.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Si ca o concluzie, pe scurt: nu e tarziu sa te apuci de nimic, niciodata. Asta nu inseamna ca poti ajunge la nivel profesionist.

                                                  Intrebarea ta completa asta a fost, iar raspunsul meu a fost la aceasta intrebare.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X