Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Aplicare si uscare lac protectie lemn

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Aplicare si uscare lac protectie lemn

    Va salut.

    Sunt la primul meu setup si as dori cateva informatii legat de aplicarea lacului de protectie.

    Am comandat lac de protectie Revolution no. 3.

    Am pus cateva picaturi pe burete (pe cant) si am aplicat un strat subtire (care a acoperit cam jumatate din lemn) cu miscari verticale incepand dinspre maner. Am repetat operatiunea inca o data si pe jumatatea cealalta de lemn.
    Am observat ca lacul se usuca extrem de repede.
    Am mai aplicat inca un strat (la cateva minute dupa aplicarea primului strat).
    Acum, la atingere, lemnul nu mai este atat de alunecos cum era inainte sa-l lacuiesc.

    Intrebarea este, dupa aplicarea celui de-al doilea strat de lac, este necesar sa astept o perioada mai lunga de timp sau pot sa ma apuc sa lipesc fetele?

    Am aplicat 2 straturi intrucat m-am gandit ca primul strat poate va fi absorbit putin de lemn.

    Pentru lipirea fetelor voi folosi lipici Revolution no. 3 (medium).

    Ma gandesc sa aplic 2 straturi pe lemn si 2 pe fete.
    Pot folosi un ventilator cu aer rece sau sa las sa se usuce natural?

    Multumesc.

  • #2
    eu unul nu recomand lac de protectie, mi se pare ca schimba total saritura si nu mai are nicio legatura cu lemnul initial, am testat palete lacuite si normale cu jucatori profesionisti (superliga / bundesliga )
    Lemn Michael Maze ALC
    Forehand Dignics 09c
    Backhand: Tenergy 19

    Comentariu


    • #3
      Am inteles.

      Am zis sa aplic lac ca sa nu fie afectat lemnul de la adeziv. Este un lemn de 200 ron, nu este scump. Faptul ca acum este mai aspru la atingere, ma gandesc ca ori lacul a intrat deja in primul strat de furnir, ori este din cauza ca este usor vascos.

      Comentariu


      • #4
        Ai șanse mari la dezlipirea fețelor să vină și așchii din lemnele ieftine...
        am pățit cu joola și GEWO.
        Nittaku Septear
        Butterfly Tenergy 05 FX
        Butterfly Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Am observat ca adezivul se usuca si devine transparent in cateva minute. Dupa ce am aplicat un strat pe lemn, am constatat ca dupa cateva minute se poate indeparta foarte usor. L-am curatat si am aplicat altul deoarece pe primul l-am ciupit putin. La al doilea strat de lipici aplicat pe lemn, imediat dupa ce a devenit transparent si am vazut ca la o apasare cu degetul este putin lipicios, dar nu pleaca ca o pojghita, am lipit fata, mi-era teama ca daca i-l las mai mult nu va mai fi aderent. Nu stiu daca pe lemn asa trebuie sa se comporte lipiciul sau e din cauza lacului. Am dat, totusi, si cu un smirghel fin pe lemn inainte.

          Comentariu


          • #6
            Lacul de protecție este recomandat pentru lemnele de calitate slabă la care se absoarbe foarte repede lipiciul și se "branzeste" în timp ce îl întinzi... sau pt lemnele unde se va aplica folie dublu adezivă (de ex pt fețe ox, iarbă).
            Pe lac nu va prinde bine lipiciul și fețele se vor dezlipi mai ușor.
            Lemnele de care vorbește Cătălin sunt lemne profi, lăcuite din fabrică atât cât să nu se așchieze la dezlipire, fiind un indicator al calității.
            Clar ca se schimba feelingul lemnului, devine mai rigid, pierzându-și proprietățile ultimul strat de furnir.

            Trimis de pe al meu PGT-N19 folosind Tapatalk

            Comentariu


            • #7
              Revin cu un update.

              Binenteles ca nu a prins lipiciul dupa ce am dat 2 straturi fine de lac (dupa 5 min. cand am verificat ridicand putin de fata, s-a ridicat cu tot cu stratul de lipici de pe lemn). Eu am dat cu lac in ideea de a preveni o eventuala aschiere la dezlipire sau deterioare a primului strat de la lipiciul pe baza de apa, nu stiu daca lemnul avea sau nu putin lac impregnat din fabrica. Am folosit, ulterior, o solutie gen diluant si am indepartat lacul, cred ca s-a decolorat usor si culoarea initiala a lemnului, dar la atingere a ramas perfect neted si mat. Am aplicat cate 2 straturi pe suprafata lemnului si cate 2 pe fete si s-a lipit perfect. Nu am pus nici o greutate peste fete ca sa nu modific structura buretelui.

              Intrebarea mea este cum dezlipiti fetele? Trageti pur si simplu de ele, folositi suplimentar vreo plita sau vreo solutie ca sa usurati procesul de dezlipire?

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X