Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce fel de paleta am ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce fel de paleta am ?

    Salut !
    Scz daca nu am postat unde trb , dupa cum spune titlul vr sa stiu ce fel de paleta am , adica anti spin , normal ... si vr sa-mi spuneti ce fel de palete sunt cele mai folosite si cele mai recomandate .
    Am postat niste poze cu paleta mea sa vedeti despre ce este vorba :

    Multumesc mult !

  • #2
    Sincer ...o pocnitoare

    Comentariu


    • #3
      Hai sa nu o luam chiar asa....
      Este o paleta buna pentru un inceput de drum, ca prima paleta profesionala, dupa trecerea peste nivelul paletelor preasamblate din comert...obligatoriu trebuie ca aceasta sa fie doar ca etapa intermediara pana la achizitia uneia care sa-ti ofere mai multa performanta pe masura ce tehnica posesorului evolueaza.
      Eu, personal, daca as fi inceput cu astfel de paleta, dupa cel mult trei luni de antrenamente cu ea as fi trecut la etapa urmatoare...dar, pentru cei ce practica acest sport ocazional, paleta poate fi numita si ca o "regina" printre celelalte palete hobby.
      Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
      Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
      Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

      Comentariu


      • #4
        Nu vreau sa il descurajez pe baiat dar cu fetele chinezesti este foarte greu sa joci mai ales la nivelul lui.

        Comentariu


        • #5
          Nu-l cunosc pe baiat si nu stiu cum joaca...oricum, fata de "pocnitorile" din comert este alta categorie...la fel cum de alta categorie vor fi celelalte palete mai "adevarate"...
          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de dantim Vezi post
            Nu vreau sa il descurajez pe baiat dar cu fetele chinezesti este foarte greu sa joci mai ales la nivelul lui.
            Sa nu descurajam baiatul chiar asa de "brutal" . E o chinezeasca comerciala pe care o poti folosi doar pentru a te initia in tenis. Daca iti dai seama ca intr-adevar iti place acest sport fa un efort si ia ceva profesional de calitate. Oricum e un inceput. Toti am inceput de undeva. Eu am jucat ani de zile cu o stiga de 20 lei din comert. Si cand ma gandesc ca atunci cand am luat-o mi se parea ca sunt cel mai tare din parcare )... Tin minte ca am jucat cu cineva care avea paleta profesionala si nu intelegeam cum da in minge de "se invarte" asa de tare... (acum stiu ca termenul correct este spin ma chinuaim sa dau si eu de curgea apa pe mine dar bineinteles ca degeaba ) ).
            Multa bafta. Sper sa te indragostesti de acest sport extraordinar.
            Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

            Comentariu


            • #7
              Paleta ta , e o paleta preasamblata Friendship. Deobicei aceste tipuri de paleta sunt bune pt. inceput fiindca , inca nu stii la ce stil de joc sa te adaptezi - Ofensiv sau Defensiv , iar calitatea fețelor paletelor preasamblate se deterioreaza foarte repede acestea fiind lipite in fabrica. Aceste palete se mai numesc si Palete Hobby pt. cei care considera Tenisul de masa doar un joc de copii , daca chiar iti place Tenisul de masa si vrei sa progresezi recomand sa-ti cumperi o paleta pe piese ( Lemn , Fetze , etc. ) in functie de felul cum joci , inca nu ne-ai spus ce stil de joc ai ! Daca faci antrenamente de tenis de masă in Tg.Mureș roagati antrenorul sa-ti conceapa o combinatie de paleta in functie de stilul cum joci si sa il rogi sa ti-o asambleze el ca tu sa nu faci vreo greseala si sa strici fețele sau lemnul. Prima ta paleta ( asamblata de tn. sau de altcineva ) nu trebuie sa fie foarte scumpa pretul sa se incadreze in minim 150 de lei , poate esti incepator si nu are rost sa arunci banii pe fereastra. Toate cele bune !
              Blade : DEF Butterfly Power Defence
              FH : Nittaku - Hurricane
              BH : Giant Dragon - Giant Long

              Comentariu


              • #8
                dantim nu-l descuraja pe un viitor campion,pentru ca in fiecare jucator se vede un campion.pentru inceput lemn dr.levi.ALL+,si doua fete focus snipe 3 de la RBLADE duritate 44. succes.

                Comentariu


                • #9
                  zHao imi place de tine, parca imi amintesti de cineva care ma critica spunandu-mi ca stie "aproape orice din tenisul de masa" fiindca l-am subestimat. Dar tot el intreba cum este sa joci cu iarba, cum se comporta o iarba, s.a.m.d. Dar mi-esti drag, oricum! In plus, l-ai sfatuit cu caldura pe Mihai. In fine, Mihai, am sa incerc si eu pe langa toti colegii sa-ti sar in ajutor:
                  Fata neagra: Friendship R.I.T.C. 729(este compusa din cauciucul clasic 729 (lipicios) si buretele cu duritate medie. Se consiera o fata ofensiva-rapida cu un unghi de aruncare al mingii mic, fiind asadar potrivita pentru atacurile topspin de langa masa sau de la mica distanta.)
                  Fata rosie: Friendship 729 SUPER FX: tot ofensiva(FX), ca cea de sus, dar parca cu un control mai bun, desi viteza este putin mai mare decat RITC. Parerea mea, e ca este mai buna decat cea de sus(neagra). Sunt si eu printre cei care au incercat si asa ceva cand au inceput.
                  Asta spune fabricantul, dar parerea mea este ca RITC se incadreaza in categoria all- iar SUPER all+. Si crede-ma, cu speed glue merg mult mai bine decat date cu lipiciul pe baza de apa. ASTA, IN CAZUL ACESTOR FETE! Sa tinem cont si de faptul ca Joola are fete din categoria all, iar acestea din urma sunt cu mult superioare celor 729. Ca exemplu, dupa ce te saturi de acestea, ia-ti Joola Smart. Bine este doar un exemplu, ai o gama variata din ce alege. Tu ai intrebat la inceput din ce categoria fac parte, eu am incercat sa-ti fiu cat mai explicit. Insa, tu trebuie intai sa inveti sa controlezi mingea, abia apoi sa observi ce stil de joc preferi, si in cele din urma sa iti formezi paleta dupa stilul tau de joc. Nu-ti fa inca griji pentru paleta, Gabikr ti-a scris ca este o "regina" printre celelalte palete hobby. Concentreaza-ti atentia asupra controlului mingii, iar pentru asta ai nevoie de mult "joc de scoala" sau "teme", nu stiu cum se spune in zona ta. Uite, eu, cand am realizat ca sunt deficitar pe backhand(rever), mi-am pus o fata def- , iar eu ma consider un atacant, si m-am chinuit cu ea pana cand am simtit ca detin controlul si am invatat corect miscarea. Abia apoi, succesiv, am inceput sa schimb fete, pana am ajuns la ce am acum. Si inca nu sunt multumit de randamentul meu. Nu stiu ce parere au colegii de pe site, dar eu,cred ca intai trebuie sa punem accent pe control. Abia apoi, pe "materialul folosit". Spor la munca Mihai150! Chef pentru joc sunt sigur ca ai!
                  Fh: Yasaka Rakza 9 off+
                  Bh: Yasaka Rakza 9 off+
                  Bl: Lkt Instinct + off-

                  Comentariu


                  • #10
                    Multumesc Dan Manciu , si tu imi esti drag ^_^ , l-am sfatuit pe Mihai fiindca si eu am fost in situatia lui , acest caracter al meu si a celor care il au se ia si se transmite de la si anumitor oameni care sunt ambitiosi si vor sa se informeze despre ceva si sa investeasca in ceva , de exemplu ca mine cu sportul , am investit in tenisul de masa pt. echipament si pt. ca mi-a placut foarte mult ( m-am ambitionat si am ajuns la nivelul la care sunt acum chiar daca am 14 ani , am inceput sa fac antrenamente si tot feluri de pregatiri , eu joc tenis cam 70% de performantza si sa excelez iar restul de 30% joc de placere ) , oricum multumesc Dan pt. vorbele frumoase si sper sa ajungem sa jucam intr-o zi tenis 1vs1 sau chiar impreuna , iar lui Mihai toate cele bune , continua sa joci tenis fiindca e minunat .
                    Blade : DEF Butterfly Power Defence
                    FH : Nittaku - Hurricane
                    BH : Giant Dragon - Giant Long

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de zHa0 Vezi post
                      eu joc tenis cam 70% de performantza si sa excelez iar restul de 30% joc de placere )
                      Poate ne pui si un video cu antrenamentele tale, sau cu un meci...ce zici?

                      Comentariu


                      • #12
                        Claudiu84 , sa stii ca e o idee buna ,am sa incerc , Multumesc !
                        Blade : DEF Butterfly Power Defence
                        FH : Nittaku - Hurricane
                        BH : Giant Dragon - Giant Long

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X