Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Clone vs. originale

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    asta e
    intre timp au scumpit-o

    https://revspin.net/blade/huieson-arylate-carbon.html
    un singur lemn DEF
    zeci de fețe diverse

    Comentariu


    • #52
      Postat în original de Lupu Gabriel Vezi post

      Unde vedeți dumneavoastră "atâta înverșunare"?
      Dreptatea nu este un lucru relativ, că azi poate sa fie si maine nu.
      Sau dacă "mă inversunez" eu, stric dreptatea dumnealui.
      Dacă este fals ce se susține pe aici, veniti cu alte argumente, eu cel puțin mă voi simți îndatorat dacă mă convingeți de contrariul a ceea ce spun.
      Mulțumesc.
      Se pare ca nu ati inteles nimic…
      Dvs incercati sa convingeti pe cineva care este multumit de ce are, ca nu are dreptate.
      P.S. Intrebare indiscreta: Sa presupunem ca aveti in fata mai multe lemne si fete. Unele clone, altele nu. Ati reusi - probandu-le doar - sa validati autenticitatea lor?
      Sau doar vorbim?


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de dolly Vezi post

        am trei lemne stiga def nct luate din magazin [nu dun tara] si joc in ultima vreme numai cu ele
        vedeti dar ca nu am bagat banii in buzunareele unor escroci, ci in cele ale actionarilor de la stiga

        e ok asa?
        E super OK.
        Strict economic vorbind, încerc să cumpăr din țară, mai întâi, mai ales dacă e cam la același preț cu produsul de la extern. Fac asta dintr-un calcul tot spre folosul meu pentru că cumpărând din țară ajut comerciantul român care plătește taxe și impozite la mine în țară și asta îmi folosește și mie...

        Dacă acel comerciant va falimenta, cândva voi ajunge să cumpar din UE mult mai scump.Că dacă nu există concurența pieței, produsul crește cât poate "suporta" piața. Și după cum știm cu toții, în UE veniturile sunt substanțial mai mari pentru aceeași ocupatiune decât la noi.

        Dar am cumpărat mult echipament montan de la extern, fie ca era mult mai ieftin, cu tot cu transport, decât în țară, fie că la magazinele din România nu se găsea ceea ce mă interesa pe mine.
        lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de dani 0205 Vezi post

          Se pare ca nu ati inteles nimic…
          Dvs incercati sa convingeti pe cineva care este multumit de ce are, ca nu are dreptate.
          P.S. Intrebare indiscreta: Sa presupunem ca aveti in fata mai multe lemne si fete. Unele clone, altele nu. Ati reusi - probandu-le doar - sa validati autenticitatea lor?
          Sau doar vorbim?


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Sunt doua aspecte disticte aici:
          1) Lemnul cu care joci si esti multumit de el. Cata vreme este acceptat oficial, poate sa fie si din plastilina sau rumegus presat. Daca nu participi la competitii, nu ai nicio limitare aici, poti juca cu tocatorul de vinete.
          2) Nu sfatuiesti pe cineva sa cumpere falsuri. Nu este OK. Una la mana este calitatea - cel cu care ati jucat acum o luna nu are nicio legatura cu cel cumparat azi. A doua la mana, si cel mai important: toate aceste “furturi” cresc preturile. Daca producatorul X vinde 100.000 bucati le poate tine la un pret bun. Daca vinde doar 100, iese in pierdere. Pierdere care se distribuie pe companie, ca R&D nu vine cu bani de acasa.

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de dani 0205 Vezi post

            Se pare ca nu ati inteles nimic…
            Dvs incercati sa convingeti pe cineva care este multumit de ce are, ca nu are dreptate.
            P.S. Intrebare indiscreta: Sa presupunem ca aveti in fata mai multe lemne si fete. Unele clone, altele nu. Ati reusi - probandu-le doar - sa validati autenticitatea lor?
            Sau doar vorbim?


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            Se pare că dumneavoastră nu ați înțeles prea bine ce se vorbește pe aici.
            Nu se discută mulțumirea domnului despre clona lui, că dacă e îndreptățită sau nu.Mulțumirea.

            Se vorbește dacă este eficient/corect/moral a se cumpăra falsuri/fake-uri de pe aliexpres sau de aiurea. Domnul cu clona a adus acest aspect in discuție doar ca argument al lui în discuția ca atare.
            Se pare ca dumneavoastră v-a atras argumentul dumnealui și nu discuția în sine.

            Eu ma hazardez sa cred că nu e supărat nimeni că cineva cumpără ceva pe lumea asta. Eu nici macar o scamă de suparare nu am. Până la urmă, fiecare face ce vrea cu banii lui.
            Multumesc.
            lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

            Comentariu


            • #56
              Cred ca cel mai simplu este sa extindem domeniul… Si totul pentru uz personal, ca sa fie simplu.
              Ati cumpara o bautura care stiti ca este falsificata?
              Ati cumpara piese de siguranta pentru masina (placute de frana, discuri, ulei de motor sau lichid hidraulic, care e folosit si la franare) despre care stiti sigur ca sunt falsificate? O aripa e OK daca nu e de producator, poate o mai aduce din ciocan si chit un meserias.

              Comentariu


              • #57
                Am testat și eu o clona și pot sa îmi exprim și eu un punct de vedere😉
                Am jucat cu un lemn Yinhe V14-Pro, despre care se spune ca este una dintre cele mai reușite clone de Viscaria/ Timo Boll ALC. Lemnul s-a comportat foarte bine, era finisat foarte premium pentru categoria sa de preț( în jur de 200 de lei), ca viteza era peste ALC-urile de la Butterfly și avea si acel simt de lemn flexibil, însă parca ii lipsea ceva, îmi dădea impresia ca nu pot sa ma simt cu el atât de în siguranță precum m-aș simți cu un Viscaria sau TB ALC.
                Pentru categoria sa de preț, este mai mult decât ce trebuie, l-aș recomanda, chiar, deoarece este o buna alternativa la ALC-uri, însă nu are același simt ca cele de la Butterfly.
                ?Sometimes I win, sometimes I learn?

                Comentariu


                • #58
                  Din nou, astea nu sunt clone.
                  Putem spune ca sunt lemne din aceeasi categorie.
                  Yasaka nu face clone, dar poate avea un concurent pentru gama Viscaria, nu?

                  Comentariu


                  • #59
                    Daca firma x din bucuresti imi vinde lemnul y cu 100 lei, iar o firma z de afara mi l da cu 80 lei, nu stau pe ganduri. Nu is rudele mele nici actionarii lui x nici ai lui z. De banii mei vreau maxim, imi e egal cine rezista si cine nu pe piatza. Daca crapa x poate ca e din cauza ca sunt hotomani si nu ii satura seful din ceruri.
                    un singur lemn DEF
                    zeci de fețe diverse

                    Comentariu


                    • #60
                      Treaba e oleaca mai complicata… Daca ai nevoie de garantie, ceva… Risti sa-l platesti inca o data pentru ca te-ai zgarcit la 20 lei.
                      Iar data viitoare poate nu mai ai ocazia sa-l iei decat din afara, la pret dublu. Pentru ca hei, nu au concurenta. 😂
                      Arunca un ochi in tot comertul, lipsa de concurenta aici duce. Nu intervine guvernul ca Mega iti da faina cu 20% mai scump.

                      Comentariu


                      • #61
                        Inca o data: daca de afara imi iese mai ieftin, de acolo iau. Nu sunt interesat de teorii si de whataboutisme, cum ca va fi rau daca da faliment sereleul din bucuresti. Care are alte cinvingeri, nu are decat sa ia aceeasi marfa, mai scumpa, trecuta prin mai multe maini.
                        un singur lemn DEF
                        zeci de fețe diverse

                        Comentariu


                        • #62
                          E ceva mai complicat aici. Nu stiu daca ati auzit de taxele si impozitele statului roman… Vremurile care v-au marcat par cele salbatice de dupa '90.
                          Dar mergeti inainte. Sunt curios cand veti cumpara paine direct din Spania, ca e mai ieftina ca cea de aici. 😂😂😂

                          Comentariu


                          • #63
                            Stati linistit si pitit.

                            Din pacate doar fetze iau pe acest sistem

                            in rest dau banii la buticari, sereleuri si piata plus caputalistii cu tentacule locale
                            un singur lemn DEF
                            zeci de fețe diverse

                            Comentariu


                            • #64
                              Aici e cum doreste fiecare pana la urma.
                              Dar discutia era despre clone.
                              Ati cumpara un medicament care stiti ca este fake…?

                              Comentariu


                              • #65
                                Am cumparat medicamente care nu erau bune de nimic, desi aveau marca in spate.
                                un singur lemn DEF
                                zeci de fețe diverse

                                Comentariu


                                • #66
                                  Nu are absolut nicio relevanta.
                                  Medicamentele nu sunt ca la matematica, fiecare corp reactioneaza altfel. De asta exista doctori, insa nici ei nu fac minuni.

                                  Si o paleta daca o cumparati de aiurea, chiar daca scrie ceva pe ea, insa fara sa o testati poate fi la fel de inutila.

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Gata, inchei aici cu o singura remarca: daca esti jucator, te adaptezi cu orice paleta si compensezi din creier si din mana. Daca esti ultimul din sala, cu paleta de 3000 lei vei ramane tot ultimul.

                                    over and out.
                                    un singur lemn DEF
                                    zeci de fețe diverse

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Ca de obicei, raspunsuri pline de ambiguitati si deturnate de la directia initiala.
                                      Sa inteleg ca jucatorii de top se descurca cu orice fake, nici nu au nevoie de fapt de vreo paleta… 😂😂😂
                                      Astea sunt basme. Normal este sa compari aceeasi mana cu diverse materiale, jucatorul e baza. Daca e sa conparam jucatori diferiti cu aceeasi paleta e aiurea.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de dolly Vezi post
                                        Gata, inchei aici cu o singura remarca: daca esti jucator, te adaptezi cu orice paleta si compensezi din creier si din mana. Daca esti ultimul din sala, cu paleta de 3000 lei vei ramane tot ultimul.

                                        over and out.
                                        Postat în original de dolly Vezi post

                                        Totul e marketing si vomitat pe piata 1000 de modele diferite ca sa aleaga jucatorul ceva, functie de buzunar. Maxim trei arome de lemne ar fi super de ajuns. Cea mai tare gaselnita e asocierea jucatorilor de top cu lemnul xyz. Cine nu vrea sa dea ca Timo? Sau ca Fan? Toti vrem, si atunci strangem din buci si dam 300 euro pe un lemn...
                                        Va felicit pentru unele idei prezentate in mesajele de mai sus. Mentionez ca nu am​ testat un lemn clona, deci nu voi trata acest subiect (poate voi reusi, la un moment dat, sa testez un
                                        astfel de lemn). Voi incerca sa semnalez anumite aspecte pe marginea altui subiect:

                                        1) Cui se adreseaza lemnele promovate de jucatorii cunoscuti? Nu as zice ca amatorilor. Un jucator cu MP intre 4-22 nu are deloc nevoie de astfel de lemne (sau de fete de paleta foarte scumpe). In calitate de organizator tehnic, am ramas surprins sa vad jucatori, cu putine participari in AmaTur, care foloseau un echipament foarte scump, desi tehnica de joc nu le permitea (si nici nu le va permite in astfel de conditii) sa controleze paleta de joc. Fara a avea elementele de baza (sa pui un block, sa imprimi efect mingii la serva, sa executi o lovitura de drive decenta), lemnele si fetele de joc foarte scumpe nu te vor ajuta. Mai bine iti dezvolti jocul cu o paleta de control si, la momentul potrivit, treci la un alt setup.

                                        2)​ Rasfoind o carte de psihologie, care trata, printre altele, si elemente de teoria alegerii, autorul sustinea ca, atunci cand sunt prea multe variante de a face o alegere, iti va fi foarte dificil sa alegi, iar in cazul in care ai doar 2-3 variante la dispozitie, alegerea va fi mai buna! Chiar este necesar ca o firma sa produca 5-6 variante pentru un anumit tip de fata? Consider ca se exagereaza, iar scopul, din pacate, este de a creste vanzarile, fara a avea o corelatie semnificativa cu diversitatea si calitatea produselor. De mult timp, cumpar ce ma intereseaza de pe topicul dedicat vanzarilor de produse, de pe forumul tenisdemasa.ro; chiar daca multe produse sunt utilizate, acestea sunt, in unele cazuri, mai mult decat suficiente pentru nevoile mele.

                                        Nu am intentionat sa ofensez pe cineva, orice jucator avand posibilitatea sa dispuna de propriile resurse (financiare, informationale) cum crede de cuviinta. ​
                                        "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
                                        https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Postat în original de GabrielD Vezi post

                                          1) Cui se adreseaza lemnele promovate de jucatorii cunoscuti? Nu as zice ca amatorilor. Un jucator cu MP intre 4-22 nu are deloc nevoie de astfel de lemne (sau de fete de paleta foarte scumpe). In calitate de organizator tehnic, am ramas surprins sa vad jucatori, cu putine participari in AmaTur, care foloseau un echipament foarte scump, desi tehnica de joc nu le permitea (si nici nu le va permite in astfel de conditii) sa controleze paleta de joc. Fara a avea elementele de baza (sa pui un block, sa imprimi efect mingii la serva, sa executi o lovitura de drive decenta), lemnele si fetele de joc foarte scumpe nu te vor ajuta. Mai bine iti dezvolti jocul cu o paleta de control si, la momentul potrivit, treci la un alt setup.
                                          Asta e ca la masini... Nu toata lumea care isi ia o masina puternica stie sa o si conduca. Ba unii chiar nu ar trebui sa conduca deloc vreo masina...

                                          Postat în original de GabrielD Vezi post
                                          2)​ Rasfoind o carte de psihologie, care trata, printre altele, si elemente de teoria alegerii, autorul sustinea ca, atunci cand sunt prea multe variante de a face o alegere, iti va fi foarte dificil sa alegi, iar in cazul in care ai doar 2-3 variante la dispozitie, alegerea va fi mai buna! Chiar este necesar ca o firma sa produca 5-6 variante pentru un anumit tip de fata? Consider ca se exagereaza, iar scopul, din pacate, este de a creste vanzarile, fara a avea o corelatie semnificativa cu diversitatea si calitatea produselor. De mult timp, cumpar ce ma intereseaza de pe topicul dedicat vanzarilor de produse, de pe forumul tenisdemasa.ro; chiar daca multe produse sunt utilizate, acestea sunt, in unele cazuri, mai mult decat suficiente pentru nevoile mele.
                                          Aici este discutabil. Doar la o fata soft daca ai 2-3 variante de grosimi deja vorbim de alte materiale. Comportarea este semnificativ diferita si in general vorbim si de alte lemne.

                                          Producatorii vin cu produse care sa se vanda, iar aici fac variante pentru cati mai multi clienti.

                                          Cum vi s-ar parea sa mergeti la restaurant si toate restaurantele sa aiba standard ciorba de pui si de legume, iar la felul doi un gratar de porc si mamaliguta cu smantana...? Alegerea v-ar fi extrem de simpla.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Postat în original de GabrielD Vezi post



                                            Va felicit pentru unele idei prezentate in mesajele de mai sus. Mentionez ca nu am​ testat un lemn clona, deci nu voi trata acest subiect (poate voi reusi, la un moment dat, sa testez un
                                            astfel de lemn). Voi incerca sa semnalez anumite aspecte pe marginea altui subiect:

                                            1) Cui se adreseaza lemnele promovate de jucatorii cunoscuti? Nu as zice ca amatorilor. Un jucator cu MP intre 4-22 nu are deloc nevoie de astfel de lemne (sau de fete de paleta foarte scumpe). In calitate de organizator tehnic, am ramas surprins sa vad jucatori, cu putine participari in AmaTur, care foloseau un echipament foarte scump, desi tehnica de joc nu le permitea (si nici nu le va permite in astfel de conditii) sa controleze paleta de joc. Fara a avea elementele de baza (sa pui un block, sa imprimi efect mingii la serva, sa executi o lovitura de drive decenta), lemnele si fetele de joc foarte scumpe nu te vor ajuta. Mai bine iti dezvolti jocul cu o paleta de control si, la momentul potrivit, treci la un alt setup.

                                            2)​ Rasfoind o carte de psihologie, care trata, printre altele, si elemente de teoria alegerii, autorul sustinea ca, atunci cand sunt prea multe variante de a face o alegere, iti va fi foarte dificil sa alegi, iar in cazul in care ai doar 2-3 variante la dispozitie, alegerea va fi mai buna! Chiar este necesar ca o firma sa produca 5-6 variante pentru un anumit tip de fata? Consider ca se exagereaza, iar scopul, din pacate, este de a creste vanzarile, fara a avea o corelatie semnificativa cu diversitatea si calitatea produselor. De mult timp, cumpar ce ma intereseaza de pe topicul dedicat vanzarilor de produse, de pe forumul tenisdemasa.ro; chiar daca multe produse sunt utilizate, acestea sunt, in unele cazuri, mai mult decat suficiente pentru nevoile mele.

                                            Nu am intentionat sa ofensez pe cineva, orice jucator avand posibilitatea sa dispuna de propriile resurse (financiare, informationale) cum crede de cuviinta. ​
                                            Adevărat, nu m-am gândit şi la acest aspect.
                                            Am căutat, câtva timp, paleta supremă (calitativ).
                                            După o vreme mi-am dat seama că paleta supremă (pentru că am mai întâlnit şi teoria cum că succesul în tenisul de masă este 60% antrenament şi 40% echipament, acesta din urmă părându-mi-se un procent însemnat) se alege singură în timp, după mai multe încercări.

                                            Eu mi-am făcut patru set-up-uri mari şi late pe care o să le exersez cu diferite ocazii. Într-adevăr, am avut de ales între foarte multe variabile şi a durat vreun an şi ceva să mă dumiresc cu privire la care să fie prima paletă cu care să-mi încerc norocul.

                                            Nu ascund că am o foarte, foarte, puternică aversiune faţă de hoţi, escroci, ţepari, indiferent de cum i-ar chema, aliexpres, ebay, temu, Costică, Mitică etc de aici şi degajarea discuţiilor de pe acest thread.
                                            Însă, în cele din urmă, fiecare califică alegerile sale, caracterizat pe ce valorizează el mai mult.
                                            M-a determinat pura curiozitate, că de ce ar vrea cineva să cumpere clone!
                                            Cu stimă
                                            lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de Lupu Gabriel Vezi post

                                              Adevărat, nu m-am gândit şi la acest aspect.
                                              Am căutat, câtva timp, paleta supremă (calitativ).
                                              După o vreme mi-am dat seama că paleta supremă (pentru că am mai întâlnit şi teoria cum că succesul în tenisul de masă este 60% antrenament şi 40% echipament, acesta din urmă părându-mi-se un procent însemnat) se alege singură în timp, după mai multe încercări.

                                              Eu mi-am făcut patru set-up-uri mari şi late pe care o să le exersez cu diferite ocazii. Într-adevăr, am avut de ales între foarte multe variabile şi a durat vreun an şi ceva să mă dumiresc cu privire la care să fie prima paletă cu care să-mi încerc norocul.

                                              Nu ascund că am o foarte, foarte, puternică aversiune faţă de hoţi, escroci, ţepari, indiferent de cum i-ar chema, aliexpres, ebay, temu, Costică, Mitică etc de aici şi degajarea discuţiilor de pe acest thread.
                                              Însă, în cele din urmă, fiecare califică alegerile sale, caracterizat pe ce valorizează el mai mult.
                                              M-a determinat pura curiozitate, că de ce ar vrea cineva să cumpere clone!
                                              Cu stimă
                                              Nu ascund că am o foarte, foarte, puternică aversiune faţă de hoţi, escroci, ţepari, indiferent de cum i-ar chema, aliexpres, ebay, temu, Costică, Mitică etc de aici şi degajarea discuţiilor de pe acest thread.
                                              Omule, eu cred ca tu ai gresit postul. Ti-au bagat mana in buzunar sa ii faci hoti, escroci, tepari, etc? Sfatul meu este sa te calmezi, ia un Nurofen, fa o baie rece la picioare, si inainte de a scrie aici revizuieste ceea ce vrei sa scrii, dupa care posteaza.
                                              blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Indiferent de ce credeți dumneavoastră despre înșelare, eu asta o consider. Pentru ca dacă întrați pe site-ul din link-ul postat de dumneavoastră și afișați postările de la "Vescalia" și mai este o piesă denumită VIS, la pozele produsului scrie pe manerul paletei "Viscaria", cu pastila verde de identificare, fluturele pe mâner, tot tacâmul. Ori am conchis, cu toții, că aceste piese cu numele de "Vescalia" sau VIS nu au cum sa fie Viscaria vândută de Butterfly. Eu nu am putut să deosebesc una de alta, cu ambele seturi de poze, de pe aliexpres si de pe Butterfly.


                                                Iar faptul că cineva încearcă să înșele (căci poate nu mă pricep si aș fi cumpărat), nu are ce sa fie decât o echipă de escroci, și asta nu-i califică astfel doar dacă bag eu mâna în buzunar și cumpăr de pe acest site, pe care, dacă as avea unde sa-i reclam, nu aș avea nicio ezitare.
                                                Și aversiunea mea față de hoți, escroci, țepari, etc, socotesc că fără si fie nevoie să am permisiunea cuiva,era o zicere la modul general, nu peiorativ la adresa cuiva anume.


                                                Dar indiferent de ce părere am eu care poate fi contrară față de a dumneavoastră, noi nu avem de ce fi dușmani pe chestia asta, sau altele, ci cei mai buni prieteni.

                                                PS - și să știți că citesc înainte de a posta, tot ceea ce scriu și chiar mai las uneori să se "răcească" faza. Că la rece chitim mai obiectiv.
                                                Stimă!
                                                lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Parerea mea este ca replicile le iei ca sa te vada lumea, nu pentru tine. De ce ai vrea o replica de Viscaria cand de banii aia poti lua un lemn mai cinstit? Fara fluture si sigla de marca, e adevarat. 😂

                                                  La fel vezi si la ceasuri, unde replica unui ceas de 30-50.000 euro este 3-400 lei. Dar unii vor sa fie vazuti cu asa ceva la mana, deh…

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    doamne cata zarva pt nimic !! ce aveti oameni buni>>>>???
                                                    eu cumpar si am gasit si vanzatori deci nimeni nu isala pe nimeni !!
                                                    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X