Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Stiga Cybershape Carbon

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Stiga Cybershape Carbon

    Salutare, dragi tovarăşi şî pretini!

    Sunt curios dacă a încercat cineva lemnul din titlu, de la Stiga, cel cu o formă hexagonală. Ce impresie v-a făcut acest nou model?
    Am văzut că au fost vreo 2-3 la vânzare dar review-uri nu am găsit decât pe Revspin şi/sau Megaspin.
    Nu că încă aş fi în căutarea paletei supreme...dar orice ipoteză merită verificată!
    Mulţumesc anticipat.

    Stimă!

    lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

  • #2
    Aceste palete, din ce am citit peste tot, sunt acceptate în competiții întrucât au fost validate de ITTF. Se știe altceva pe aici?
    lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

    Comentariu


    • #3
      Da! Sunt acceptate. Este un lemn mai moale, cu un control decent. Pentru jocuri mai directe. Stima.
      Kiss

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Kiss Vezi post
        Da! Sunt acceptate. Este un lemn mai moale, cu un control decent. Pentru jocuri mai directe. Stima.
        Mulțumesc pentru răspuns. Și acele piese de 3,6 și 9 g care se bagă in mâner nu încurcă la simțul jocului? Sau ajută într-adevăr la ceva?

        Stimă!
        lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Lupu Gabriel Vezi post

          Mulțumesc pentru răspuns. Și acele piese de 3,6 și 9 g care se bagă in mâner nu încurcă la simțul jocului? Sau ajută într-adevăr la ceva?

          Stimă!
          geometria lemnului duce centrul de greutate al setup-ului spre varf (dupa lipirea fetelor). Eu cred ca aceste greutati de 3,6 si 9 gr. au doar rolul de a echilibra paleta si se pun in functie de cat de grele sunt fetele.
          blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de gpopescu Vezi post

            geometria lemnului duce centrul de greutate al setup-ului spre varf (dupa lipirea fetelor). Eu cred ca aceste greutati de 3,6 si 9 gr. au doar rolul de a echilibra paleta si se pun in functie de cat de grele sunt fetele.
            OK. Am înţeles acum ce vor să facă aceste greutăţi. Credeam că să fie folosite în timpul jocului, în funcţie de stilul de joc al adversarului, ceea ce parcă e interzis de regulament, putând fi asimilat cu schimbarea paletei în timpul jocului.
            Mulţumesc pentru răspuns!

            Toate cele bune!
            lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

            Comentariu


            • #7
              Ideea este ca forma hexagonala “imbraca” forma clasica, mutand centrul de greutate al paletei spre varf. De aici si necesitatea echilibrarii.

              Comentariu


              • #8
                Modificarea greutatii paletei nu afecteaza jocul. E vorba de lemn si de fete doar.

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de MihaiLupu Vezi post
                  Modificarea greutatii paletei nu afecteaza jocul. E vorba de lemn si de fete doar.
                  Mulţumesc fain!
                  Aş fi fost interesat şi de părerile celor care au jucat cu ea...
                  Mă întreb dacă s-ar merita cumpărată, raportat la calitate/preţ, când atâtea lemne sunt cel puţin la fel de bune... în aceeaşi raportare, a preţului...
                  lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
                    Modificarea greutatii paletei nu afecteaza jocul. E vorba de lemn si de fete doar.
                    Sunteti sigur?


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comentariu


                    • #11
                      https://documents.ittf.sport/sites/d...an_version.pdf

                      Adica zona asta:

                      Comentariu


                      • #12
                        Eu ma refeream la afirmatia dvs conform careia, greutatea paletei nu influenteaza jocul.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comentariu


                        • #13
                          Eu am afirmat altceva… Era raspunsul la intrebarea potrivit careia modificarea greutatii manerului echivaleaza cu schimbarea paletei.

                          Comentariu


                          • #14
                            Ati afirmat exact urmatoarele:”modificarea greutatii paletei nu afecteaza jocul”!


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comentariu


                            • #15
                              Vedeti postul nr 8!


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comentariu


                              • #16
                                Dar daca cititi postarea #6 ce ziceti? 😜

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postul 6 era o presupunere. Postul 8, in schimb, era o afirmatie! Nu e nimic rau in asta. Va intreb doar, pe ce va bazați, cand afirmati cu atata strasnicie ca greutatea paletei nu influenteaza jocul!
                                  In rest, spor la antrenamente!


                                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Nu influenteaza jocul personal impotriva adversarului.

                                    Credeti ca daca adversarul adauga sau scoate greutati in manerul propriei palete va deranjeaza?
                                    Pierdeti, castigati sau e la fel?
                                    Ati cantarit vreodata paleta adversarului?

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de dani 0205 Vezi post
                                      Postul 6 era o presupunere. Postul 8, in schimb, era o afirmatie!
                                      Presupuneti ca veti fi amendat de politie daca treceti pe rosu si eu va confirm ca asa zice in lege… 😂

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Sunteti foarte talentat in a raspunde la orice altceva in afara de adevarata intrebare!
                                        Va felicit , si va doresc succes la alegeri - sigur ati castigat electoratul cu coerenta dvs!
                                        Numai bine va doresc!


                                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          In schimb constat cu durere in suflet ca nu mi-ati raspuns la nicio intrebare… 😂

                                          Ati verificat vreodata altceva in afara de fetele adversarului si eventual lemnul…? Ati cantarit paleta, i-ati determinat centrul de greutate?
                                          Despre asta e vorba.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Vaiiiiii!!!, nu pot sa cred... In loc sa ii raspundeti omului la ceea ce vrea el de fapt, si anume: pareri despre lemnul Cybershape Carbon de la Stiga, voi va contrati aiurea pe aici fara macar sa aveti o concluzie. Cu Lupu Mihai e greu sa poti obtine un raspuns ferm la o intrebare simpla, e un troll din asta de generatie noua, cu AI, uns cu toate alifiile..🤣
                                            blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Nu mai puneti greutati ce se baga in maner. Puteti sa puneti de exemplu si banda pe maner daca simtiti ca trage prea mult pe varf, sau invers, si pe varf exista greutati, sub forma de banda de cant. Stima.
                                              Kiss

                                              Comentariu

                                              Procesare...
                                              X