Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lacuirea lemnelor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lacuirea lemnelor

    Exista substante cu care am putea sa lacuim noi lemnele ?Eventual neprofesionale?substantele,nu lemnele
    Blade:tb Spark fl
    FH: Butterfly Tenergy 05
    BH: Grip-s Europe

  • #2
    fixativ de par
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #3
      Exista pe la Stiga si pe la Donic lac special pt lemne.

      Comentariu


      • #4
        Eu dau cu fixativ de par si functioneaza foarte bine
        Blade: Butterfly Korbel
        FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

        Blade: Stiga Clipper Wood
        FH / BH : Butterfly Sriver

        Comentariu


        • #5
          oare e bine ca lemnul sa fie lacuit nu isi pierde propietatile,foarte multi dintre jucatori renunta la lacuire pentru ca nu se mai lipesc gumele pe lemn.
          Amultart of+//Tenergy 64//Tenergy 64

          Comentariu


          • #6
            daca e lacuita bine sare un pic mai tare,dar de exemplu un Schlager carbon nu are nevoie de asa ceva pt ca are fibra tare si nu se desprinde la dezlipirea fetelor.eu vreau sa fac operatia asta pt un Petr Korbel.Ce fel de fixativ e bun,si cum se face operatia?
            Blade:tb Spark fl
            FH: Butterfly Tenergy 05
            BH: Grip-s Europe

            Comentariu


            • #7
              korbel

              dar ce are de vrei sa-l lacuiestiîși eu am korbel, de asta intreb....
              Gionis Def
              Palio CK531A
              Rakza 7 soft

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de cezarhtn
                daca e lacuita bine sare un pic mai tare,dar de exemplu un Schlager carbon nu are nevoie de asa ceva pt ca are fibra tare si nu se desprinde la dezlipirea fetelor.eu vreau sa fac operatia asta pt un Petr Korbel.Ce fel de fixativ e bun,si cum se face operatia?
                Orice fel de fixativ , teoretic de ala "Strong" e mai bun. ai un strat uniform pe deasupra si stergi excesul de fixativ. Trebuie dat un strat fin , nu exagerat. La mine a mers pe o gramada de lemne (cele cu hinoki deasupra nu necesita) , Donic Waldner si Stiga Clipper fiind mai "ashkioase" . Dupa ce le-am dat cu fixativ nu mai au nici o treaba. Nu are rost sa dai banii pe lacuri si vopsele.Sterpeleste fixativul nevestii sau prietenei si te-ai scos
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  "Wellaflex ultra strong hold" este foarte bun. Nu trebuie sa exagerati. De la o distanta de 35-40 de cm cu miscari stanga dreapta care ies in afara lamei si nu pana se uda. Doar putin, intra in lemn, nici nu se vede. Lemnul arata putin mai satinat decat era, numai privit din lateral. Se lipesc fetele foarte bine, nu atat de tare sa tragi "cu patentul" de ele ca atunci cand este lemnul simplu. Chiar daca particulele fine nu au facut corp comun (pelicula), tocmai asta-i frumusestea ca se si lipeste dar nu mai ies aschii din lemn. Inainte de lacuire eu dau cu un smirghel fin de 800 care lustrieste dar nu ia din lemn. Chiar si numai aceasta simpla operatie reduce foarte mult riscul de exfoliere a unor aschii pt ca le netezeste capetele de care ar putea trage adezivul.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Parerea mea e ca daca lacuiesti lemnul ii schimbi deja proprietatile
                    Apar inca 2 straturi dure (sau mai putin dure, in funtie de tipul lacului folosit) care in mod sigur o sa-i modifice specificatiile producatorului.
                    Daca dau niste bani pe un lemn, ma gandesc ca cei care-l produc stiu destul de bine ce trebuie sa iasa, si parca n-as vrea sa modific eu din greseala proprietatile
                    Cu fixativul e mai simplu, se da strat finutz, se poate si curata daca e prea mult cu un servetel si a tinut in toate cazurile incercate de mine.
                    Sunt unele lemne, cum ar fi Galaxy T2, care au un fel de lac pe deasupra, strat subtire, din fabricatie, la care nu trebuie sa actionezi in niciun fel. Pe de alta parte, la Galaxy 896 am lipit prima data fara fixativ si la dezlipire mi-au ramas in burete o multime de aschii. In consecinta, de atunci dau cu fixativ ori de cate ori suprafata paletei nu e super neteda.
                    Blade: Butterfly Korbel
                    FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                    Blade: Stiga Clipper Wood
                    FH / BH : Butterfly Sriver

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: korbel

                      Al meu e Petr Korbel simplu si dupa prima dezlipire au iesit aschii fine din lemn.
                      Blade:tb Spark fl
                      FH: Butterfly Tenergy 05
                      BH: Grip-s Europe

                      Comentariu


                      • #12
                        lacuirea lemnelor

                        Fenomenul este foarte vizibil la lemnele colorate(vezi gama ANDRO
                        CELL).Eu am un ANDRO CELL OFF de culoare neagra care dupa citeva lipiri si dezlipiri a produs o groaza de "purici" negrii pe burete !
                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                        Comentariu


                        • #13
                          Acei "purici" negri afecteaza mult proprietatile feței? Intreb ptr ca la fel am patit-o cu o fața neagra, un Sriver G2.Ar fi cazul sa o curatz, desi nu am relipit-o decat de vreo 3 ori!

                          Comentariu


                          • #14
                            stai linistit

                            parerea mea e ca nu afecteaza jucatori ca noi, probabil pe ma lin l-ar afecta cei cativa microni de schimb de traiectorie datorati `puricilor` de pe burete; la inceput, curatam impecabil fata inainte de lipire, cu diversi diluanti speciali, acum lipesc fara sa mai dau impostanta, si mi se pare ca sare chiar mai bine.....exemple mai sunt....un coleg din armada p-neamt juca ( intre timp si-a luat paleta noua) cu o paleta veche de vreo 3 ani, lovita si raslovita de masa, cu fețele scofalcite de uzura, cu denivelari vizibile de la 10 metri, si juca excelent, am dat si eu cu paleta aia si mergea perfect, fara sa ma deranjeze ceva la ea.....; parerea mea.....nu afecteaza!
                            Gionis Def
                            Palio CK531A
                            Rakza 7 soft

                            Comentariu


                            • #15
                              trebuie dat cu fixativ inainte de fiecare lipire,sau are efect definitiv?
                              Blade:tb Spark fl
                              FH: Butterfly Tenergy 05
                              BH: Grip-s Europe

                              Comentariu


                              • #16
                                O singura data cand lemnul este absolut nou!
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #17
                                  Eu dau de fiecare data inainte de lipire, cand simt ca lemnul e poros
                                  Dar poate ca fixativul meu nu e asa de buna calitate ca a lui Visco
                                  Blade: Butterfly Korbel
                                  FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                                  Blade: Stiga Clipper Wood
                                  FH / BH : Butterfly Sriver

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X