Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

fete care se potrivesc atacului din serva taiata

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • fete care se potrivesc atacului din serva taiata

    salut tuturor,
    asa cum am scris si-n titlu doresc sa aflu recomandarile voastre pentru fete si lemne care permit cu usurinta atacarea servei cu topspin

  • #2
    Postat în original de sobi Vezi post
    salut tuturor,
    asa cum am scris si-n titlu doresc sa aflu recomandarile voastre pentru fete si lemne care permit cu usurinta atacarea servei cu topspin
    Vezi ca serva taiata (cu backspin) este opusul servei cu topspin ! Prima serva, cea taiata, daca are foarte mult backspin si este scurta este aproape imposibil de atacat.
    In alta ordine de idei, mi-a atras atentia cineva ca textul intrebarii (presupun ca e intrebare) poate fi interpretat diferit. In sensul ca nu serva este cu topspin, ci returul este cu topspin. Oricum cele scrise de mine, mai sus, raman valabile.
    Ultima editare de BGD; 13.nov.2013, 11:45.
    Rudius

    Comentariu


    • #3
      m-am gandit la servele care ies de pe masa,nu ma refeream la procedeul de retur sau preluare ci la materialele cu care poti s-o faci cat mai bine,multumesc oricum !

      Comentariu


      • #4
        E nevoie de material(bani) si de multa munca la sala de antrenament, pentru ca orice fata poate face asta. Dar ca sa va raspund mai la obiect, parerea mea e ca fetele mai moi ajuta mai mult un atac dintr o minge taiata, dar cel mai importanta este miscarea (a bratului pentru lovitura si a picioarelor pentru asezare si impins in ele pe lovitura)

        Comentariu


        • #5
          Daca vreti sa atacati decisiv mingile taiate (cu topspin drive), cel mai bine ar merge fetele chinezesti cu burete mai tare. Fetele euro-jap sunt mai bune pt. a da un topspin cu mult efect din taiata, cu care va puteti pregati atacul urmator.
          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

          Comentariu


          • #6
            multumesc, alte pareri?

            Comentariu


            • #7
              Consider ca sevraj a raspuns cel mai bine intrebarii. Pentru a ataca cu topspin o serva cu destul backspin iti trebuie mult exercitiu in primul rand. Incearca cateva sedinte cu un antrenor care sa te sfatuiasca si sa iti arate lovitura. In realizarea cu succes a unei lovituri conteaza 80 -90% mana (adica tehnica celui care executa lovitura) si 10-20% echipamentul din punctul meu de vedere. Foloseste fetele cu care te intelegi cel mai bine(care iti ofera control) si continua sa incerci o lovitura pana iti iese. Daca vei schimba fetele nu-ti va fi mai usor, ci mai greu pentru ca iti va lua ceva timp si efort sa te adaptezi noului echipament. Si bineinteles, nu renunta. Bafta si spor la invatat.

              Comentariu


              • #8
                Sunt constient de cele ce mi-ai scris UnKN, cred insa ca cele 10-20 % procente pe care le atribui tu echipamentului sunt mici , mai ales pentru mine care nu mai sunt la varsta si la conditia fizica optima si care sper ca echipamentul sa ma duca la un 30-40 % din randamentul meu .Am observat in sala cum datorita setup-ului adecvat multi au progresat. Banuiesc ca daca atingi un anumit nivel ridicat de joc atunci probabil ca si influienta echipamentului scade.

                Comentariu


                • #9
                  Din experienta personala va pot spune ca m a ajutat foarte mult sa avansez o paleta cu control mult. Am 3 ani decand practic sportul asta si ca orice incepator la inceput mi am luat palete rapide si incet incet am trecut la combinatii cu tot mai mult control si cel mai bine am inceput sa joc cu o paleta cu control si simt f bun. Cred ca pana se invata loviturile bine e recomandat sa jucati cu astfel de setup si apoi usor usor sa creasca si viteza setupului. Mai ales ca la nivel de incepatori nu este nevoie de foarte multa viteza si forta a mingii ptr a castiga si ganditi va ca marea majoritate a noastra, amatorii, jucam de langa masa, si de langa masa orice setup are destula viteza.
                  P.S. poate ne spuneti si cu ce jucati acum ca sa va putem ajuta cu un sfat mai exact

                  Comentariu


                  • #10
                    eu joc cu donic persson carbotec si fete tenergy 05 fx si 64 pe rever cam uzate ce-i drept si sincer nu prea reusesc sa simt mingea,ce sa schimb,fetele sau lemnul ? Multumesc anticipat pentru sfaturi

                    Comentariu


                    • #11
                      Lemnul....treci de la OFF+ macar la un OFF, sau ceva lemn 7-ply.
                      Ai fete de 530 lei pe lemn de 185 lei. Intreaba-l pe Cristi sau pe George Durdun, aici: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post141193
                      TsE

                      Comentariu


                      • #12
                        lemnul e bun , dar nu pentru acum . poate peste 1-2 ani daca progresati bine .
                        o varianta pentru pastrarea lemnului ar fi achizitionarea de fete mai putin rapide , cu control sporit si mult spin , de genul ... Acuda S3 2.0 , sau Rakza 7 Soft .
                        si in nici-un caz ceva mai rapid .
                        dar , probabil , achizitionarea unui lemn cu un control mai bun ar fi mai indicata . de genul Yasaka Sweden Classic , sau lemne cu proprietati asemanatoare , si fete nu asa de rapide precum cele pe are le aveti in mementul de fata .
                        Boys, be ambitious !

                        Comentariu


                        • #13
                          Oricum , setup-urile foarte ofensive nu sunt recomandate deloc incepatorilor. Lemne ca Iasaka sweden classic ( all) , stiga allround classic (all), stiga allround nct ( all+) cat si multe altele sunt excelente si recomandate pentru invatarea loviturilor si progresarea rapida in joc.
                          Fetele depinde cat sunt de uzate , calitatea tenergy e ireprosabila , dar sunt niste fete nu prea recomandate incepatorilor...
                          Eu mi-am pus tenergy pe all+ si mi-e greu sa controlez paleta..... O am de 2 luni si inca incerc sa ma obisnuiesc cu ea
                          Mult succes
                          Blade : Stiga Allround wood NCT
                          FH : Tenergy 05
                          BH : Tenergy 05fx

                          Comentariu


                          • #14
                            Subscriu parerilor antevorbitorilor. Sweden Classic, Andro Temper Tech All+ sau un lemn facut de Dl. Levi (la maxim 100 de lei) ar fi ideal pentru stadiul actual. Unul care sa permita efectuarea cu succes a tuturor loviturilor la nivel de incepator-intermediar ar avea in compozitie:
                            limba - nuc - pin (miez de 2.8 mm) - nuc - limba
                            Dl. Levi mi-a facut lemne mai bune decat cele de firma (Butterfly, Andro, Xiom), deci merita sa iei legatura cu dansul.
                            Ca si fete ar fi bune unele cu viteza pana in 8.8 din 10, burete de duritate medie, unghi de aruncare mediu sau mediu spre inalt, mult control si cat mai multe viteze (gears).
                            Gasesti informatii si clasamente aici:
                            http://www.tabletennisdb.com/rubber/http://www.tabletennisdb.com/top-rubber/spin-desc.html
                            Pentru Forehand recomand fete dintre urmatoarele:
                            Donic Baracuda cu burete de 1.8
                            Donic Bluefire M2 (tot cu 1.8 - e mai grea decat prima)
                            Andro Rasant (burete de 1.7)
                            Xiom Vega Europe cu burete de 1.8
                            Victas Limber 1.8
                            Pe BH ar merge foarte bine chiar si un Friendship Focus Snipe 3 de 2 mm (nu e excesiv de rapida fata).
                            Sa ai inspiratie in alegere.
                            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                            Comentariu


                            • #15
                              Pe BH poate merge Bluefire M3 sau rakza 7 soft. In general se potriveste o fata putin mai moale pe BH decat pe FH
                              Blade : Stiga Allround wood NCT
                              FH : Tenergy 05
                              BH : Tenergy 05fx

                              Comentariu


                              • #16
                                Multumesc tuturor! Am inceput aceasta discutie cu gandul de a schimba echipamentul cu unul care sa-mi ofere mai multe avantaje ,tinand cont de stilul (aproape de masa )si nivelul meu (mediu) de joc.
                                De ce? Pentru ca am observat ca servele taiate care ies de pe masa trebuiesc atacate cu topspin pentru a nu crea avantaj oponentului la a treia minge. Voi stiti mai bine decat mine ca fetele si lemnele te pot ajuta ,in functie de calitate, in acest procedeu. Nu doresc sa dau neaparat un topspin decisiv ,desi ar fi ideal, ci macar unul care datorita efectului si preciziei sa ma aduca in avantaj la urmatoarea lovitura. Stima !

                                Comentariu


                                • #17
                                  Cred ca pentru asta cea mai importanta este miscarea corecta. Mi-a explicat un antrenor cum se face... Ideea este sa pleci cu mana de jos de la genunchi , si cu o miscare aproape verticala sa ajungi langa cap cu paleta... Poti merge la vreo sala sa rogi pe cineva experimentat sa-ti arate sau iti poti contacta un antrenor.
                                  Multa bafta !
                                  Blade : Stiga Allround wood NCT
                                  FH : Tenergy 05
                                  BH : Tenergy 05fx

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Poti invata miscarea si din aceste filme:
                                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      in afara de exercitiu, discutia era despre fete
                                      sunt fete care arunca jos si fete care arunca sus
                                      fetele care arunca sus te vor ajuta
                                      incearca pe forehand tenergy 05 si pe backhand victas limber
                                      ambele arunca sus, daca vrei mai multe detalii iti detaliez pe privat cum am ajuns eu la ele
                                      ignora sfaturile de genul: " nu conteaza fata conteaza tehnica "
                                      e pe jumatate adevarat si se aplica de la un nivel prea sus......
                                      altfel, sunt pline salile de jucatori cu materiale pe rever sau cu fete soft dar care nu ataca pe rever din taiat decat cand e solunara maxima si sufla vantul usor de la sud vest
                                      pentru un incepator fata conteaza
                                      toti cei pe care ii vezi cu materiale pe rever au ajuns acolo pentru ca nu au reusit sa isi dezvolte reverul si sa atace, din taiat sau din netaiat......
                                      trebuie exercitiu, dar si fete potrivite....
                                      Ultima editare de danr; 29.nov.2013, 18:36.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Prietene ! tu recomanzi t05 unui jucator care nu sta prea bine cu tehnica?
                                        Ca sa pui in valuare o fata trebuie sa ai tehnica si el nu o are.
                                        Nu cumva tu vrei sa vinzi ceva fete si nu i-ti pasa prea mult daca nu o sa aiba ce sa faca cu ele?
                                        <pentru un incepator fata conteaza>....pai si atunci de ce i-i recomanzi fetele acelea?
                                        TIBHAR MX-P/home made off+/TIBHAR EL-P

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          prietene, nu vand nimic stai linistit
                                          omul a spus despre el ca este un jucator mediu, ca foloseste deja 05 fx si 64, si a cerut pareri despre fete cu care sa dea mai usor in taiat
                                          da, eu cred ca 05 este mai potrivit pe fh decat 05fx, este o fata care arunca sus si care permite atacare cu usurinta a unei mingii taiate
                                          la fel si pe bh, 64 arunca mai liniar si mai tare, i-am recomandat Limber pentru ca este o fata mai moale si mai de control, care arunca chiar foarte sus, si care eu cred ca este buna pentru ce am discutat
                                          daca setup-ul este totusi prea rapid, il poate regla din lemn, desi ce i-am recomandat eu va sari mai incet decat ce avea inainte, daca pune un lemn ceva mai lent decat are acum se schimba si mai mult.....

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            T.i.sorin iti respect parerea insa aici nu ai dreptate.danr a inteles ce am dorit sa aflu si mi-a dat niste sfaturi bune, dezinteresat de altfel te asigur de asta. Si eu cred ca reglajul trebuie facut din lemn in cazul meu. Stima !

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Nu va aruncati in raspunsuri categorice.... Nu exista doar lemn sau doar fata....
                                              In anumite lovituri caracteristicile fetei sunt mai prezente decat in altele...
                                              De exemplu fata este cea care te ajuta prima data la imprimarea efectului pe minge... Tenergy 05 prinde un efect foarte bun, si arunca mingea sus, astfel e o fata buna pentru a da topspin din taiata. Totusi nu va fi la fel de usor ca si cum ai folosi o fata mai lipicoasa soft...
                                              Fata mai intervine de exemplu in jocul de deasupra mesei.... Unde paleta intra sub minge si mingea nu comprima fata pentru a ajunge la lemn....
                                              Se pot povesti multe... Dar totul e relativ... Nu e nimic 100%....
                                              Blade : Stiga Allround wood NCT
                                              FH : Tenergy 05
                                              BH : Tenergy 05fx

                                              Comentariu

                                              Who has read this thread:
                                              Procesare...
                                              X