Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reducere dimensiune lemn

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Reducere dimensiune lemn

    Am un lemn bty viscaria 90 de gr si ma gandeam sa ii reduc dimensiunile,altfel fetele ar fi mai mici si setupul ar fi mult mai usor!Ma gandeam undeva la 150-150!m-ar interesa de la cunoscatori daca se schimba cu ceva centru de greutate al lemnului,caracteristicile!ms!astept pareri!
    tb alc t05/t05 fx

  • #2
    Se schimba centrul de greutate, forma paletei,precum si simtul lemnului. Nu vei castiga foarte multe grame in plus. Eu am avut un Mazunov, de 104, 162/154 parca dimensiuni standard, l-am redus la 156/150 la maestrul Alehandro, insa nu am castigat decat vre-o 3 4grame. Daca il micsorezi la 150/150, il strici, si mai multe de 2-3 grame nu castigi. Se va face mai rigid, si mai iute. Nu te sfatuiesc sa faci asta. Daca vrei sa fie setup-ul mai usor, umbla la greutatea fetelor (ia burete mai subtire, schimba fetele cu care joci, etc), numarul de straturi de lipici pe care le aplici. Poti pune fata cu 5mm deasupra manerului, astfel paleta devenind mai usoara. Si crede-ma, o paleta mai grea este una mai stabila, mai buna la topspin, contre si capace. Ai numai avantaje.
    Daca tot ti se pare grea, poate ar trebui sa incerci sa faci si un pic de sala...

    Comentariu


    • #3
      [QUOTE=Claudiu84;190267]Se schimba centrul de greutate, forma paletei,precum si simtul lemnului. Nu vei castiga foarte multe grame in plus. Eu am avut un Mazunov, de 104, 162/154 parca dimensiuni standard, l-am redus la 156/150 la maestrul Alehandro, insa nu am castigat decat vre-o 3 4grame. Daca il micsorezi la 150/150, il strici, si mai multe de 2-3 grame nu castigi. Se va face mai rigid, si mai iute. Nu te sfatuiesc sa faci asta. Daca vrei sa fie setup-ul mai usor, umbla la greutatea fetelor (ia burete mai subtire, schimba fetele cu care joci, etc), numarul de straturi de lipici pe care le aplici. Poti pune fata cu 5mm deasupra manerului, astfel paleta devenind mai usoara. Si crede-ma, o paleta mai grea este una mai stabila, mai buna la topspin, contre si capace. Ai numai avantaje.
      Daca tot ti se pare grea, poate ar trebui sa incerci sa faci si un pic de sala... [/Q
      am observat ca un setup mai greu e mai bun la topspin dar ma gandeam la viteza de reactie crescuta fiind un setup mai usor!si ma asteptam sa castig mai mult de 2-3 gr la greutatea lemnului!lemnul este mai greu de controlat?ms!
      tb alc t05/t05 fx

      Comentariu


      • #4
        Mai mult de 2-3 g nu castigi, cu siguranta. Eu am redus mazunovul, care e 7ply allwood, si lemn tare, si am castigat 3-4g. tu vei obtine cu siguranta mai putin(eu am redus mai mult decat vrei sa reduci tu, si ca marime si ca grosime si ca densitate). Viteza de reactie crescuta o obti prin antrenament la masa si exercitii fizice (vezi exercitiile fizice ale lotului chinei, care "trag de fiare" la modul cel mai serios). Am dat chiar aseara, cu un viscaria de 90g, cu un tibhar aurus sound si un tibhar genius optimum + sound. Paleta....fulg. Nu mi-a placut deloc. Prea usoara, instabila...naspa, fata de ALC-ul meu de 90g +05 si 64fx. Lemnul clar, va fi mai iute si mai rigid... mai greu de controlat, depinde de tine...Insa eu Mazunovul l-am adus la dimensiuni standar BTY, avand in vedere ca el era oversize. Tu vrei sa il faci mai mic decat standard. Imi mentin opinia ca il vei strica, si ca poti sa obti acele grame in minus (daca tot vrei sa le obti) prin alte metode decat micsorarea lemnului.

        Comentariu


        • #5
          am avut ocazia sa probez un lemn de balsa cu fete joola energy extra foarte usoara paleta si am inceput sa dau topspin ,1,2 pe masa dupa dadeam pe langa minge nu mai simteam paleta in mana un fulg!cred ca ai dreptate o sa pierd la capitolul forta in lovitura!
          tb alc t05/t05 fx

          Comentariu


          • #6
            Pe langa forta, vei pierde precizie. 0.7mm. Nu pare mult. dar este. Din ceea ce spui, te deranjeaza doar greutatea paletei, din perspectiva vitezei de reactie. Poti elimina acest inconveniant, stand o jumatate de pas mai in spatele mesei fata de pozitia actuala, pentru a avea un timp de reactie mai mare. Si poti face exercitii fizice pentru cresterea masei musuclare, care implicit iti va crea un timp de reactie mai mare!

            Comentariu


            • #7
              Mai simplu poti cauta niste fete cu caracteristici asemanatoare dar sa fie mai usoare ... Sau le poti lipi umpic mai inspre varful lamei - asta daca nu te deranjeaza sa nu poti da (in mod normal nu dai) cu partea exact de langa maner in minge... Vorbesc de 5mm sau ceva de genul.....
              Blade : Stiga Allround wood NCT
              FH : Tenergy 05
              BH : Tenergy 05fx

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de tudor500 Vezi post
                Mai simplu poti cauta niste fete cu caracteristici asemanatoare dar sa fie mai usoare ... Sau le poti lipi umpic mai inspre varful lamei - asta daca nu te deranjeaza sa nu poti da (in mod normal nu dai) cu partea exact de langa maner in minge... Vorbesc de 5mm sau ceva de genul.....
                Asta i-am spus si eu Tudor...
                Trimis de pe al meu GT-I9100G folosind Tapatalk

                Comentariu


                • #9
                  E pacat sa strici Viscaria, caci odata te vei plictisi de acest lemn, si vei constata cu uimire ca la vanzare, pretul oferit va fi invers proportional cu „deviatia nazala” a ofertantului la auzul ca lemnul este modificat!
                  Un lemn ofensiv care se respecta, trebuie sa aiba 87-90 de grame. Un setup ceva mai greu da jocului mai multa siguranta, forta si echilibru. Candva eram mort dupa lemne super usoare, dar m-am lecuit!
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu merita sa strici lemnul. Daca il micsorezi devine un cu totul alt lemn. Am jucat cu un Dr Neubauer Baricade (lemn defensiv, lent, cu vibratii si control maxim) micsorat la dimensiune standard 150/157. Era un alt lemn: prea usor, rigid, foarte rapid, vibratii minime, control mediu/slab. Deci daca din ala a iesit un lemn rapid cu control mediu da-ti seama ce iese dintr-o Viscaria de 150/150: o racheta, rigida si cu control redus. Daca ti se pare prea grea Viscaria vinde-o asa cum e (sunt amatori de Viscaria de 90g) si ia una noua de 83/84g. Eu am una si sincer e foarte buna, comparabila ca feeling cu Viscaria de 90g cu future negru a unui prieten (de fapt si mie si lui ne place mai mult Viscaria mea de 84g). Viscariile noi sunt mai usoare si chiar daca ai face cateva incercari cred ca ai gasi pana la urma o Viscarie usoara, idela pentru mana ta. Parerea mea, nu strica frumusete de lemn....
                    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                    Comentariu


                    • #11
                      va multumesc pentru sfaturi!O sa pastrez lemnul asa cum e si o sa umblu la greutatea fetelor!de ex daca pun fete mai mici pe lemn paleta mi s-a parut mult mai grea centrul de greutate ducandu-se spre varf!
                      tb alc t05/t05 fx

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X