Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dilema alegerea unei palete!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dilema alegerea unei palete!

    Salutare tuturor,

    Sunt nou pe acest site,si nou in lumea acestui sport as putea spune. Pentru inceput as vrea sa va spun cateva despre primul contact cu o paleta de tenis,pentru a ma putea ajuta cu niste sfaturi in ceea ce doresc sa realizez.
    Primul contact cu paleta,l-am avut prin 2003-04 (10-11 ani),datorita bunavointei si rabdarii profesorului de sport,care mi-a facut cunostinta cu masa de tenis,paleta si cateva notiuni ale acestui sport. Nu am practicat acest sport niciodata,doar ca hobby,cca 1-2 ani,pana am fost mutat la alta scoala.
    In urma cu cateva luni,am redescoperit farmecul acestui sport minunat,culmea,in aceasi scoala si la aceasi masa (scoala scoasa din functiune de cativa ani),a fost ciudat totul. Am inceput sa jucam cu inca un prieten,apoi mai multi,am ajuns sa jucam de 4-5 ori pe saptamana,nu aveam paleta,jucam cu ce primeam,palete ieftine chinezesti. In urma cu doua luni mi-am achizitionat o paleta din comert,mai exact Joola Python,ce are pe ea doua fete Peking. Costul a fost undeva pe la 50 ron,multumit fiind in prima faza de aceasta paleta,jucam defensiv,dar cu timpul am simtit ca nu imi ofera destula putere/rapiditate pe faza de atac,mi se pare prea lenta.
    Am inceput sa schimb adversarii cu unii de la care pot sa invat,mult mai avansati decat mine. Am incercat paletele a doi prieteni,ambele asamblate de ei. Prima paleta era compusa dintr-un lemn Stiga,iar fetele erau Joola Energy X-tra (rosu) si Butterfly (negru,nu mai retin numele complet). A doua paleta,era compusa dintr-un lemn "home made" as putea spune,era decupata o placa de parchet laminat (aprox 6-7 mm grosime),frumos finisata pe care a adaugat doua fete Donic Vario (rosu) si Donic Quattro Aconda (negru).
    Am jucat cateva mingi cu aceste palete,sunt mult mai rapide decat ceea ce detin eu. Simt ca atacul este altfel,rapid,reusesc sa surprid daca se poate spune asa,ceea ce imi place.
    Daca ar fi sa fac o analiza intre cele doua,cea "home made",este foarte rapida,in timp ce paleta asamblata imi ofera mai mult spin,iar viteza este apropiata. As vrea sa am ceva asemanator.
    As dori daca se poate un sfat pentru urmatoarea paleta,recomandati una din comert,sau "la comanda"?
    Referitor la cele din comert m-am gandit la Joola Roskopff Autograph sau Joola Roskopff GX75,nu am idee ce sa aleg,iar din categoria celor pe bucati nici pe atata. In perioada ce urmeaza as dori sa imi schimb paleta,as dispune de un buget undeva la 100-150 lei.
    Sper ca m-am facut inteles prin ce am descris mai sus,daca v-am plictisit cu subiectul meu,imi cer scuze.
    Va multumesc pentru rabdarea acordata.
    Va salut cu respect,
    Ionut

  • #2
    Spune-ne bugetul pe care il detii ca sa te putem ajuta. exista variante infinit mai bune decat o paleta preasamblata.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de laky Vezi post
      Spune-ne bugetul pe care il detii ca sa te putem ajuta. exista variante infinit mai bune decat o paleta preasamblata.
      Citat din penultimul aliniat,,,as dispune de un buget undeva la 100-150 lei.,,,

      Comentariu


      • #4
        Salut!
        Sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta.
        Pana vin baietii sa te lamureasca, avand in vedere bugetul, poti arunca un ochi aici: http://ttmall.ro/home/index.php/produse/palete .

        Comentariu


        • #5
          Scuze, mi-a scapat bugetul! O fata inceata pentru rever, foarte controlabila si cu spin foarte bun, la un pret foarte bun este Andro Backside si pentru FH Tibhar Sinus Sound, pe care le gasesti aici. Pentru lemn, ia legatura cu pe www.ttmall.ro, sigur vei gasi un lemn chinezesc All-All+ undeva la 50-60 de lei.
          Ultima editare de laky; 09.ian.2014, 08:39.
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • #6
            Daca tot vrei sa iti faci o paleta profesionala noua mai pune vreo 30 de lei langa cei 150 si cumpara un lemn LKT Ayous Hinoki si doua fete Friendship focus snipe III si o sa iti placa tenisul de masa si mai mult! Toate produsele le gasesti la siteul pe care l-au mentionat mai sus colegii si acolo si iti aseambleaza paleta!

            Si incearca sa iti gasesti parteneri de joc care tot cu palete profesionale joaca nu hobyy si putin mai bine decat tine! In felul acesta vei progresa daca ai vointa !
            Lemne: DHS Hurricane Long W997
            FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
            BH: DHS GoldArc 8

            Comentariu


            • #7
              Am tot studiat si restudiat acest forum. Am ajuns la concluzia ca fetele Victas Limber sunt foarte bune si de ultima generatie. Avand in vedere ca pot renunta la comanda mea data pe net, in concluzie, inclin sa-mi iau Victas Limber 01 ca fete in loc de Butterfly Sriver G3 fx si Butterfly Sriver Fx ? Merg Victas Limber pe lemn Primorac off-? Daca da, ce grosime sa aiba fetele pt. Fh si Bh, avand in vedere ca nu sunt foarte avansat si ca vreau mai mult control? Astept raspuns. Multumesc mult.Imi cer scuze ca am postat atatea intrebari, sunt in cautari si nu prea ma pricep.
              Nittaku Acoustic
              FH - Xiom Omega V Tour
              BH - Xiom Omega V Tour

              Comentariu


              • #8
                )))))))))))))))
                Ce poate sa insemne reclama...
                Si eu aveam fixul asta cu Victas Limber si nu voiam sa-l schimb nicicum (desi n-am jucat niciodata cu o paleta profi). )
                Ma ofticam cand vedeam ca fata asta e pe un singur site si, deci (!), trebuie sa iau toata paleta de pe siteul ala ca sa mi-o si asambleze.
                Aveam capsa pusa rau de tot sa-mi iau Victas, dar pana la urma mi-am dat seama ca-s irational.
                (Da' daca aveam Sniper 3 ala pe siteul respectiv, tot la Victas Limber ramaneam ))

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de magnatul Vezi post
                  Am tot studiat si restudiat acest forum. Am ajuns la concluzia ca fetele Victas Limber sunt foarte bune si de ultima generatie. Avand in vedere ca pot renunta la comanda mea data pe net, in concluzie, inclin sa-mi iau Victas Limber 01 ca fete in loc de Butterfly Sriver G3 fx si Butterfly Sriver Fx ? Merg Victas Limber pe lemn Primorac off-? Daca da, ce grosime sa aiba fetele pt. Fh si Bh, avand in vedere ca nu sunt foarte avansat si ca vreau mai mult control? Astept raspuns. Multumesc mult.Imi cer scuze ca am postat atatea intrebari, sunt in cautari si nu prea ma pricep.
                  Da e bine Victas Limber pe primorac , eu as zice sa-ti iei de 2.0 , dar daca vrei mai mult control iati de 1.8 .
                  Bafta !

                  Comentariu


                  • #10
                    Victas Limber sunt bune doar pentru un avasant aidca pt. cei care stiu sa dea topspin sunt fete foarte elastice si sar prea tare din paleta din cauza spinului, si este posibil sa fie bune si pt. persoanele care doresc sa invete de dea tosping ptr. ca sa da foarte usor cu acest fete... ceva soft este mult mai bun ca persoana care este la inceput sa cotroleze mai bine paleta... Pana la urma el poate sa faca ce vrea poate sa incerce si Victas Limber asa se convinge sigur si vede cum sunt... Bafta!
                    Ultima editare de leo33; 10.ian.2014, 09:05.

                    Comentariu


                    • #11
                      Deci e mai bine totusi sa merg pe Butterfly Sriver G3 Fx si sa-mi iau grosime de 1.9 atat pe FH cat si pe Bh sau ce-mi mai recomandati sa pun pe Primorac off-?
                      Nittaku Acoustic
                      FH - Xiom Omega V Tour
                      BH - Xiom Omega V Tour

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de magnatul Vezi post
                        Deci e mai bine totusi sa merg pe Butterfly Sriver G3 Fx si sa-mi iau grosime de 1.9 atat pe FH cat si pe Bh sau ce-mi mai recomandati sa pun pe Primorac off-?
                        Va salut,cu respect.Am eu de vinzare o fata Victas Limber rosie de 1,8-150/155,jucata 4 antrenamente este ca noua.
                        Ultima editare de remy; 10.ian.2014, 13:29.

                        Comentariu


                        • #13
                          Nu, multumesc, din toate recomandarile ce mi s-au facut aici pe forum si din ce am studiat, Victas Limber nu e potrivita pentru nivelul meu, adica sa fie prima mea paleta profesionala. De asemenea, am renuntat la Butterfly Sriver G3 Fx si Sriver Fx, anuland comanda data pe site, iar acum m-am orientat catre aceste fete:
                          Rakza 7 FH si 7 soft BH
                          Tsp ventus speed FH si spin BH
                          Donic acuda s2 FH si s3 BH
                          Donic bluefire M2 FH si m3 BH
                          Lemn - Butterfly Primorac off-.
                          Nu e neaparat sa fie chiar asa combinatiile pe FH si Bh, dar cred ca dintre acestea o sa aleg.
                          Mai am timp de gandire pana saptamana viitoare, pe luni-marti, cand vreau sa dau comanda finala a paletei.
                          Daca doreste cineva sa ma mai sfatuiasca ce sa aleg din ce am mentionat eu aici i-as fi recunoscator. Multumesc.
                          Nittaku Acoustic
                          FH - Xiom Omega V Tour
                          BH - Xiom Omega V Tour

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de magnatul Vezi post
                            Nu, multumesc, din toate recomandarile ce mi s-au facut aici pe forum si din ce am studiat, Victas Limber nu e potrivita pentru nivelul meu, adica sa fie prima mea paleta profesionala. De asemenea, am renuntat la Butterfly Sriver G3 Fx si Sriver Fx, anuland comanda data pe site, iar acum m-am orientat catre aceste fete:
                            Rakza 7 FH si 7 soft BH
                            Tsp ventus speed FH si spin BH
                            Donic acuda s2 FH si s3 BH
                            Donic bluefire M2 FH si m3 BH
                            Lemn - Butterfly Primorac off-.
                            Nu e neaparat sa fie chiar asa combinatiile pe FH si Bh, dar cred ca dintre acestea o sa aleg.
                            Mai am timp de gandire pana saptamana viitoare, pe luni-marti, cand vreau sa dau comanda finala a paletei.
                            Daca doreste cineva sa ma mai sfatuiasca ce sa aleg din ce am mentionat eu aici i-as fi recunoscator. Multumesc.
                            Lemnul e foarte bun insa combinatia de fete nu prea pt cineva care se afla la inceput de drum in tenis. Mult mai indicat ar fi:
                            Rakza 7 soft pe ambele parti, Acuda s3 sau Blufire M3 pe ambele parti. De asemenea as putea recomanda pe langa cele mentionate Baracuda big slam, poate chiar si Baracuda! Cu aceste fete foarte bune de altfel si cu viteza suficienta se poate invata a executa corect diferitele lovituri
                            Lemne: DHS Hurricane Long W997
                            FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                            BH: DHS GoldArc 8

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de magnatul Vezi post
                              Nu, multumesc, din toate recomandarile ce mi s-au facut aici pe forum si din ce am studiat, Victas Limber nu e potrivita pentru nivelul meu, adica sa fie prima mea paleta profesionala. De asemenea, am renuntat la Butterfly Sriver G3 Fx si Sriver Fx, anuland comanda data pe site, iar acum m-am orientat catre aceste fete:
                              Rakza 7 FH si 7 soft BH
                              Tsp ventus speed FH si spin BH
                              Donic acuda s2 FH si s3 BH
                              Donic bluefire M2 FH si m3 BH
                              Lemn - Butterfly Primorac off-.
                              Nu e neaparat sa fie chiar asa combinatiile pe FH si Bh, dar cred ca dintre acestea o sa aleg.
                              Mai am timp de gandire pana saptamana viitoare, pe luni-marti, cand vreau sa dau comanda finala a paletei.
                              Daca doreste cineva sa ma mai sfatuiasca ce sa aleg din ce am mentionat eu aici i-as fi recunoscator. Multumesc.
                              Eu am jucat cu Donic acuda s2 de 2.0 si pot sa spun ca e foarte buna pentru inceput de drum, mie mi-a placut. Controlabila, spin bun, simteai bine mingia.

                              Comentariu


                              • #16
                                Despre Tsp Ventus speed FH si TSP spin BH are cineva vreo parere, le utilizeaza cineva? Multumesc.
                                Nittaku Acoustic
                                FH - Xiom Omega V Tour
                                BH - Xiom Omega V Tour

                                Comentariu


                                • #17
                                  Vreau sa sti ca nimeni nu stie cum merge o paleta cu anumite fete pe care nu le a incercat, si nu are cum sa ti recomande fata aia sau aia este ca la loto cum se nimereste, si mai este posibil ca lui sa ai placa combinatia si tie nu... eu ati recomand sa mergi la o sala si acolo sa rogi persoanele de acolo sa te lase sa dai cateva mingi cu paletele lor si asa ati faci macar o ideie ce ti place sau ce anume ti se potriveste... nici acest lucru nu este sigur ca ai nevoie de mai mult tip sa ti dai seama cum merge cel mai bine o paleta cu anumite fete... dar este o ideie...

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Am ramas sa aleg intre Yasaka Rakza 7 soft pe ambele parti (Fh si BH) sau Tsp Ventus speed - FH si TSP spin - BH. (lemn Primorac Off-) Ce m-ati sfatui????? Multumesc.
                                    - - - Actualizat - - -
                                    Sau as putea Yasaka Rakza 7 soft pe Bh si Yasaka Rakza 7 pe FH....daca n-o fi prea rapida..
                                    Nittaku Acoustic
                                    FH - Xiom Omega V Tour
                                    BH - Xiom Omega V Tour

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de magnatul Vezi post
                                      Am ramas sa aleg intre Yasaka Rakza 7 soft pe ambele parti (Fh si BH) sau Tsp Ventus speed - FH si TSP spin - BH. (lemn Primorac Off-) Ce m-ati sfatui????? Multumesc.
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Sau as putea Yasaka Rakza 7 soft pe Bh si Yasaka Rakza 7 pe FH....daca n-o fi prea rapida..
                                      Colegul Dani ti-a dat in postarea de mai sus o idee buna sa testezi cate ceva pe la salile unde joci tu, toate fetele de care ai discutat in ultimele zile pe forum sunt fete foarte bune de ultima generatie in cea mai mare parte dar nu poate sa iti spuna nimeni din teorie daca mana ta o sa agreeze o fata care place cuiva. Personal am folosit de-a lungul timpului toate variantele de primorac off-: cel european, cel japonez si de asemenea primoracul EX care e tot japonez. Mie personal mi s-a parut ca merge foarte bine cu donic baracuda big slam dar asta mi-a placut mie. Esti la inceputul unei "calatorii" si o sa testezi mai multe fete pana cand "o sa iti pice draga" una anume e foarte greu de presupus ca o vei gasi din prima. Ca si recomandare eu zic ca la inceput sa nu te bagi la fete foarte rapide si tari acelea sunt facute pentru a le utiliza puterea si viteza lucru pe care tu inca nu il stii face. Din ce ziceai mai sus scoate din calcul orice fata mai dura de 42,5 grade clasificare ESN atentie Butterfly are alta scala de duritati. Spre exemplu rakza 7 are vreo 47 de grade ceea ce s-ar putea sa duca la amenintari pentru neoanele din sala in care vei juca deoarece tu nu vei simti impactul mingii in paleta decat la o fractiune de secunda dupa ce mingia a plecat in treaba ei.
                                      Concluzie: pentru tine pe primorac off- ai nevoie de fete soft sau medium soft grosime medie 1,9-2,0 si nu te astepta sa o gasesti din prima ca sa fii sigur ca o fata e buna trebuie sa joci cu ea cel putin o luna doua atat antrenament cat si meci pe puncte. Ideal ar fi sa gasesti totusi un primorac off- varianta japoneza cu serie pentru ca sunt diferite. http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post149770
                                      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Dupa indelungi studii si cautari, am hotarat: Lemn Primorac Off- si Rakza 7 soft pe Bh. Mai am o singura dilema, ce sa pun pe FH? Inclin sa merg tot pe Rakza 7 soft, dar unii spun ca merge bine la topspin, dar la drepte arunca in fileu.Am inteles faptul ca mai bine ar fi, ca intai, sa probez eu mai multe fete, sa fac antrenamente, sa dau cu mai multe tipuri de palete si apoi sa cumpar, insa nu am aceasta posibilitate pentru moment...De aceea as vrea sa merg pe recomandari. Stiu, de asemenea ca nu exista paleta perfecta si ca ceea ce e bun pt. cineva nu inseamna neaparat ca e si pentru mine, insa, pentru situatia mea, prefer sa aleg dintre multele recomandari. Daca gresesc, ramane de vazut, dar oricum incerc sa adaptez recomandarile la stilul meu, pe cat posibil. Multumesc si astept recomandari pentru forehand.
                                        - - - Actualizat - - -
                                        M-am hotarat Rakza 7 soft Bh, Rakza 7 soft BH, lemn Primorac Off-.
                                        - - - Actualizat - - -
                                        am vrut sa spun ca pun pe ambele parti Rakza 7 soft, alegere finala.
                                        Nittaku Acoustic
                                        FH - Xiom Omega V Tour
                                        BH - Xiom Omega V Tour

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Acum m-am hotarat dar nu gasesc in acelasi loc, adica pe acelasi site sa aibe si lemn Butterfly Primorac Off- si fete Yasaka Rakza 7 soft. Stie cineva unde pot gasi atat lemnul cat si fetele in acelasi loc, astfel incat sa-mi asambleze reprezentantii magazinului paleta???
                                          Multumesc.Ttsport.ro au doar lemnul, nu au fete Rakza, la fel si tenisshop. Tenismasa.ro si viva sport au fete Rakza dar nu au produse Butterfly, deci chiar nu stiu ce sa fac. Are cineva vreo idee????
                                          Nittaku Acoustic
                                          FH - Xiom Omega V Tour
                                          BH - Xiom Omega V Tour

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Daca la Bacău nu se gaseste nimeni care sa-ti asambleze o paleta, atunci cumpara lemnul, trimite-l la www.tenismasa.ro ei au fetele,iti vor asambla paleta si ti-o vor trimite.
                                            Sau daca treaba e atat de urgenta, cumpara tot de acolo, in loc de Primorac OF- un Donic Burn oFF- si vei avea toate din acelasi loc, domnul Gelu iti va asambla paleta si treaba-i rezolvata!
                                            Ultima editare de laky; 13.ian.2014, 11:11.
                                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Am intrebat telefonic pe toate site-urile si nimeni nu are Yasaka Rakza 7 soft de 2.0 sau mai subtire, absolut nimeni.....Zic ca nu au pe stoc ca au dat comenzi, dar nu stiu ce probleme au aparut ca cei de la Yasaka nu le-au virat nimic pana in prezent...Cand ma hotarasem si eu asupra unui setup, astia ma determina sa-l schimb....ce-mi place!!!!!!!!!!!!
                                              - - - Actualizat - - -
                                              Pentru ca nu au Rakza 7 soft, m-am reorientat si as inclina sa fac o paleta compusa din:
                                              Lemn Primorac Off-
                                              FH si BH - TSP Ventus Spin. Cel putin fete Ventus se gasesc la ttsport.ro si au si lemn Primorac off-. Voi ce spuneti?? Alte idei??
                                              - - - Actualizat - - -
                                              Sau un Victas VS 401 - grosime 1.5 FH si BH, grosime 1.5 , ca de-asta au pe site-ul ttsport.ro, ce ziceti???
                                              Nittaku Acoustic
                                              FH - Xiom Omega V Tour
                                              BH - Xiom Omega V Tour

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Ventus Spin de 2mm pe FH si Ventus Soft de 2 mm pe BH. Si sper ca vei face odata targul!!!!
                                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Multumesc pentru sfaturi,oferte si propuneri. Am discutat cu cativa dintre voi pe privat,iar in perioada ce urmeaza voi hotari ce voi alege. Imi cer scuze pentru intarziere,nu am putut sa adaug comentarii la acest post. Va salut cu respect.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X