Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Greutate paleta!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Greutate paleta!

    Care ar fi greutatea optima a unei palete cu fete soft? Am citit pe forum in mai multe locuri ca nu e indicat sa fie nici foarte usor dar nici foarte greu! Ce inseamna acest lucru?
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

  • #2
    Asta cu greutatea mi se pare o problema de forma fizica. Cu cat esti in forma mai buna, cu atat iti permiti o paleta mai grea. Eu unul prefer paletele usoare. Pe Fh am Xiom Vega Europe Max - 42g, pe bh Xiom Vega Europe 2.0 - 40g si lemnul e OFF de la domnul Levi de 78g. In total 160g. Paleta se simte usoara dar cu destula viteza pentru nivelul meu si imi permite sa joc mai mult timp fara sa imi rupa mana sau incheietura. Cel mai bine iti faci un set-up si in functie de cum il simti mai schimbi cauti fete sau lemne mai usoare daca e nevoie.

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de UnKN Vezi post
      Asta cu greutatea mi se pare o problema de forma fizica. Cu cat esti in forma mai buna, cu atat iti permiti o paleta mai grea. Eu unul prefer paletele usoare. Pe Fh am Xiom Vega Europe Max - 42g, pe bh Xiom Vega Europe 2.0 - 40g si lemnul e OFF de la domnul Levi de 78g. In total 160g. Paleta se simte usoara dar cu destula viteza pentru nivelul meu si imi permite sa joc mai mult timp fara sa imi rupa mana sau incheietura. Cel mai bine iti faci un set-up si in functie de cum il simti mai schimbi cauti fete sau lemne mai usoare daca e nevoie.
      Multumesc pt parere! Paleta mea are 180 de grame, nu stiu daca asta e mult sau putin?!
      Lemne: DHS Hurricane Long W997
      FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
      BH: DHS GoldArc 8

      Comentariu


      • #4
        180-185 gr este f bine. Pentru stabilitate (saritura sa fie cat mai asemanatoare in margine, cu cea din centru), paleta trebuie sa aibe greutatea maxima pe care mana jucatorului o poate suporta in conditii optime, fara sa oboseasca.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Din cate stiu eu paleta ar fi optim sa fie cat mai grea posibila in asa fel in cat jucatorul so o miste fara probleme cu orele fara sa oboseasca prea mult cu cat e mai grea saritura e mai uniforma si potentialul de viteza e mai mare.
          Cam 180g e greutatea cea mai intalnita.....
          Blade : Stiga Allround wood NCT
          FH : Tenergy 05
          BH : Tenergy 05fx

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X