Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

TSP Curl Combi 1.5 mm

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • TSP Curl Combi 1.5 mm

    Pe parcursul timpului mi-au trecut prin mana o groaza de ierburi, mai ales OX-uri, pentru ca fata de cele cu burete am avut intotdeauna o oarecare retinere, considerandu-le mai putin deranjante si avand un spin reversal mai scazut si in plus mai putin controlabile, intr-un cuvant mai putin eficiente in jocul de langa masa. Si din acest punct de vedere am avut dreptate, OX-ul face punctul mai usor si mai repede daca...joci doar pe aparare in conditiile unui adversar „alergic” la iarba. Timpul a trecut, adversarii au inceput sa aiba tot mai putine ”mancarimi”, perceptiile mele asupra jocului de aparare au inceput sa se schimbe, in sensul ca o aparare dinamica, bazata pe un joc allround, mai rapid, devine mult mai deranjanta decat un joc static, previzibil bazat doar pe blocul de rever. Dar un joc allround e mai greu practicat cu un OX. Asa ca pentru prima oara am probat un TSP Curl Combi rosu 1,5 mm friction less. Rezultatul a fost unul neasteptat de bun.
    Viteza - foarte liniara, permitand un joc foarte exact, mai ales la pushul mingilor venite cu mult efect deasupra mesei dar si la chopuri de la semidistanta.
    Spin - total insensibila la spinul de intrare, datorita buretelui si faptului ca pe lateral spini nu sunt total fara frecare, este capabila sa produca ceva spin, nu mult, dar exact atat cat trebuie pentru a agata mingea atunci cand liftezi mingile cu backspin.
    Blocul pasiv de rever - se executa ajustand putin unghiul paletei fata de masa, miscarea mainii trebuind sa fie strict de sus in jos, ba chiar cu o retragere inperceptibila a mainii in momentul contactului mingii cu fata. In caz contrar, datorita buretelui, care da fetei un plus de viteza, blocul poate iesi de pe masa!
    Chopblocul - este usor de executat datorita vitezei relativ mici a fetei, spin reversalul este devastator! La acest procedeu, ca si la chopul clasic, miscarea paletei nu trebuie sa fie apropiata de orizontala, mingea ia o traiectorie ascendenta, fiind usor de atacat, ci trebuie sa aiba o traiectorie oblica, de su in jos undeva la 45-60 de grade fata de orizontala, imprimand mingii la o viteza mai mare, o traiectorie joasa razanta cu fileul.
    Chop - traiectoria mingii ramane cea cunoscuta de la fetele OX, asa numita traiectorie de chiuveta, cu falfaielile de rigoare, cand din punctul maxim, mingea coboara brusc spre masa.
    Liftul - este lovitura care reprezinta plusul esential fata de OX. Acest procedeu permite atacarea usoara si eficienta a mingilor cu mult backspin sau spin combinat, ruperi de ritm si directie neasteptate precum si plasarea precisa a mingilor.
    Controlul - ceva mai mic decat varianta OX, dar totusi foarte bun
    Ca la toate ierburile, nu va asteptati la minuni, la fel ca si softurile, niciodata nu vor juca singure. Antrenamentul, perseverenta si inteligenta in implementarea in joc a caracteristicilor distructive ale ierbii, sunt singurele metode de a scoate maximum dintr-o astfel de fata.
    Ultima editare de laky; 30.ian.2014, 12:08.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
Who has read this thread:
Procesare...
X