Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce Paleta sa cumpar?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce Paleta sa cumpar?

    Salut, imi place foarte mult sa joc tenis si a vrea sa imi iau si eu o paleta ca de astea pe care le primesc pe unde joc eu (adica prin tot felul de baruri ) m-am cam saturat. M-am gandit ca as putea sa investesc 150 de lei, dar mai intai am doua intrebari:
    1 cat de important e lemnul pentru ca am vazut niste configuratii de paleta in care lemnul era mai scump decat fetele ,eu ma gandeam ca lemnul e o chestie secundara si ca ar trebui investit mai mult in fete, si nu cred ca pentru mine e asa de importanta gerutatea lemnului pentru ca nu am timp sa joc perioade f lungi de timp si nu sunt nici dintre cei cu mana subtire (am 120kg comasate in 1.75m)
    2 cum variaza controlul unei palete in functie de grosimea buertelui
    Acuma cum joc sau cum as vrea sa joc ( ca nu iese cum vreau eu de obicei) ca sa imi puteti recomanda ce trebuie sa cumpar , in primul rand joc rau pentru ca sunt incepator ( asta banuiesc ca v-ati dat seama si din intrebarile pe care le-am pus), cand servesc inerc sa pun efect cat mai mare pe bila si dupa aia sa le trag ( sper ca inelegeti ce vreau sa zic nu cunosc limbajul de specialitate) cat mai repede dar nu neaparat puterea loviturii ma intereseaza cat sa imprim un efect cat mai mare bilei ca aceasta sa mearga inspre masa( banuiesc ca e topspin).

  • #2
    1) nu exista un raspuns 100% real la intrebarea " care este mai important: lemnul sau fata "...
    probabil ca in general sunt cam la fel de importante.....
    eu cred totusi ( opinie personala ) ca lemnul este ceva mai important.... lemnul iti da greutatea/vibratile/simtul unei paleta mai mult decat fetele...
    2) cu cat buretele este mai gros , viteza si spinul imprimat mingii vor creste , si deci , controlul va scadea.


    Greutatea paletei cred ca este un parametru care influenteaza mult jocul..
    cu cat paleta este mai grea cu atat poti lovi mai tare ... si deci poti da lovituri mai periculoase...

    topspinul este cam miscarea de baza pentru un joc ofensiv.. topspin inseamna a imprima efect mingii inspre sensul de mers( in fata ).

    in bugetul de 150 lei eu cred ca cel mai bine te-ai uita la un setup second hand. in asa fel poti gasi materiale bune la preturi mici. poti posta un astfel de anunt in rubrica de vanzare-cumparare.
    paleta de care ai avea nevoie ar trebuii sa fie all+ sau maxim off-.

    mult succes !
    Blade : Stiga Allround wood NCT
    FH : Tenergy 05
    BH : Tenergy 05fx

    Comentariu


    • #3
      Merci de raspunsuri ma mai poti lamuri si ce inseamna all+ si off-
      Adica eu de ce paleta am nevoie de ce fel de fete ce fel de lemn (stiu ca nu exista o formula fixa pentru ce fel de paleta iti trebie si ca trebuie sa le inerci inainte dar eu nu am posibiltatea asta )in ideea in care imi place sa le dau cat mai invartite din serva si cu mult top spin dupa aia

      Comentariu


      • #4
        Paletele se clasifica de la def- la off+.
        Unde def- reprezinta cea mai defensiva paleta ... Apoi merge def,def+,all-,all,all+ etc ...

        Deci, all+ sau off- reprezinta palete cu care pot fi executate toate tipurile de lovituri, cu accent spre jocul ofensiv(topspin) . Consider ca ai nevoie de o astfel de paleta.
        In bugetul de 150 lei nu stiu exact ce materiale ai putea include.... O paleta buna noua ar costa in jur de 400lei...
        Daca poti gasi o paleta second hand in 150 lri care sa fie si in conditii decente cred ca asta ar fi cel mai bine...
        Blade : Stiga Allround wood NCT
        FH : Tenergy 05
        BH : Tenergy 05fx

        Comentariu


        • #5
          Merci mult mi-ai fost de mare ajutor o sa caut o palet off- nu ma deranjeaza daca e second

          Comentariu


          • #6
            Eu va sfatuiesc sa mergeti la o sala de tenis de masă,acolo veti gasi un antrenor care o sa va dea sa incercati mai multe palete si o sa va indice el un anumit tip de lemn si fete in functie de stilul dumneavoastra (si de buget). Nu are rost sa investiti fara a consulta un antrenor,si a testa mai multe palete,sau dupa ureche,fiecare dintre noi are un stil de joc,fiecare are un simt al lui. Spre exemplu eu am un lemn OFF iar un prieten are unul ALL,fetele sunt asemanatoare in caracteristici/proprietati,el nu se poate acomoda cu paleta mea,in timp ce eu nu am probleme in a juca cu a lui. Prima data testati,iar apoi faceti investitia. Numai bine!

            - - - Actualizat - - -

            Am gasit o clasificare a lemnelor,sper sa va ajute,

            DEF: Aparare bilaterala de la o distanta mare; joc controlat, aproape de masa.
            DEF jam: Aparare bilaterala sigura cu obisnuite atacuri de ambuscada, lansate de preferat din partea cat mai din fata.
            ALL-: Lovitura sigura si joc de baraj al mingii cu rare lovituri de ofensiva.
            ALL: Folosire controlata a tuturor stilurilor de joc.
            ALL+: Lovituri clare de baraj al mingii si contra-atac cu topspin-uri controlate din pozitia cea mai inaintata.
            OFF-:Joc ofensiv purtat de la o distanta medie, variabil si bazat pe spin
            OFF: Joc ofensiv bilateral din apropierea mesei cu variatii de spin cu tempo direct.
            OFF+: Tempo direct ofensiv, preferabil cu joc din apropierea mesei, spin bilateral dur, lovituri dure si de baraj.

            Comentariu


            • #7
              Si oare poti sa pui orice fața pe orice tip de lemn sa trebuie sa fie de acelasi fel sau pe aproape. Stie careva in Cluj unde as putea gasi un club unde sa pot testa cateva palete.

              Comentariu


              • #8
                Fetele sunt si ele clasate tot pe stiluri de joc,Deff,All,Off. Dupa cum zicea si tudor500,cu un lemn all+ executi cam orice fel de lovitura. Spre exemplu poti pune pe Fh o fata cu caracteristici mai ofensive,iar pe Bh una mai lenta. Nu te grabi,o sa mai primesti raspunsuri mult mai complexe de la userii mai experimentati,si eu sunt nou in aceasta comunitate si nu am experienta in domeniu. (Pe ttmall.ro gasesti fete,lemne si materiale,si tot aici gasesti informatii despre ele pe categorii,def,all,off)
                Din cate am vazut sunt cativa usseri din cluj,ai putea lua legatura cu ei,iti vor spune ei unde gasesti o sala sau chiar te pot ajuta cu paleta.
                PS-Sper sa nu primesc bann pentru reclama!

                Comentariu


                • #9
                  Poti pune orice fete pe orice lemn...
                  Uneori se mai poate ca o anumita fata sa nu se simta pentru tine bine pe un anumit lemn dar nu exista o regula clara...
                  Cel mai bine e de incercat...

                  Sa stii ca va fi diferenta foarte mare intre o paleta hobby si una profesionala .... Iti va trebuii joc cat mai mult pentru a te obismui cu ea...

                  Succes !
                  Blade : Stiga Allround wood NCT
                  FH : Tenergy 05
                  BH : Tenergy 05fx

                  Comentariu


                  • #10
                    La pretul de 150, fete noi poti sa iti iei chinezesti. Sunt bune pentru prima paleta profesionala, fetele agata bine si iti permit sa inveti cam orice lovitura. Vlad de pe ttmall vinde asa ceva: http://ttmall.ro/
                    Recomand 2 Friendship Cream Transcend cu un lemn Galaxy 896. Bineinteles poti sa vorbesti si cu Vlad si iti va oferi si el sfaturi. Din cate stiu eu ti le si taie si asambleaza.

                    Comentariu


                    • #11
                      Daca vrei pot sa fac eu rost de ce paleta dorestri la orice pret,sunt multi in Cluj care vand palete.Daca esti interesat suna la 0747925120

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X