Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Combinatie lemn si fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Combinatie lemn si fete

    Sal fata DHS NEO HURRICANE 3 pe forehand si fata LKT RED DIAMONT pe rever la lemnul LKT INSTINCT+ sunt bune???

  • #2
    Daca jocul tau este preponderent ofensiv, cu topspin pe ambele parti, cu lovituri puternice, cred ca sunt bune!

    Comentariu


    • #3
      Sunt bune insa fata DHS daca e varianta comerciala e si foarte lipicioasa si trebuie tare boosterizat altfel nu sare mingea din ea mai ales pe lemnul acela destul de lent! Userul Claudiu84 a explicat cum trebuie lovita miingea! Daca esti incepator in tenisul de masa nu recomand aceasta combinatie!
      Lemne: DHS Hurricane Long W997
      FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
      BH: DHS GoldArc 8

      Comentariu


      • #4
        deci eu vreau o paleta cu stil off+ ma puteti ajuta si pretul pana in 200 lei si cu site daca se poate

        - - - Actualizat - - -

        din cauza ca eu am paleta cornileau x70 si am invatat sa joc off si vreau o paleta off

        Comentariu


        • #5
          Salutare tuturor!
          Mi-am facut cont recent aici in speranta ca veti putea sa ma ajuntati sa ma hotarasc in ceea ce priveste prima mea paleta personalizata. Pana acum am jucat doar cu palete prefabricate, Butterfly cu fete Wakaba...intre timp mi-am mai imbunatatit jocul si vreau sa trec la urmatorul nivel.
          Am un joc preponderent ofensiv si dupa o lunga perioada de cercetari am decis sa cumpar un lemn Nittaku Septear in combinatie cu Nittaku Hammond Pro Beta pe ambele parti. Am observat ca ambele componente sunt bine cotate, lemnul are un feeling bun care ar fi important pentru mine si nu este nici prea ofensiv sa-mi compromita tehnica.
          Este cineva care foloseste sau a folosit aceasta combinatie? Care este parerea voastra? Si daca credeti ca este compatibil un un jucator amator de nivel...as zice intermediar?
          Va multumesc!
          Lemn: Nittaku Septear ST
          FH: TSP Ventus Spin 2.0
          BH: TSP Ventus Spin 2.0

          Comentariu


          • #6
            Pentru un incepator, este prea iute. Cauta bine pe forum, si ai sa gasesti NENUMARATE posturi identice cu al tau, iar raspunsurile toate spun cam acelasi lucru. Lemn all/all+, fete off-/off.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Claudiu84 Vezi post
              Pentru un incepator, este prea iute. Cauta bine pe forum, si ai sa gasesti NENUMARATE posturi identice cu al tau, iar raspunsurile toate spun cam acelasi lucru. Lemn all/all+, fete off-/off.

              Din parerile generale am tras concluzia ca Septear este un lemn ce poate fi folosit ca all-/all+/off-. O fi atat de rapid? Nu-s tocmai incepator, joc de vreo 6 ani ocazional, atat ca am jucat doar cu o paleta preasamblata Butterfly Zoran Primorac 7000 (lemn de 5 straturi, fete wakaba si bureti de 1.8mm), iar fetele Hammond Pro Beta am citit ca nu-s foarte rapide, avand o viteza relativ medie, mai ales daca as pune bureti de 1,9 si nu de grosime mai mare.
              Totusi e un setup destul de scump si nu as vrea sa dau banii pe ceva ce nu mi se potriveste.
              In orice caz va respect parerea si cu siguranta o iau in considerare
              Lemn: Nittaku Septear ST
              FH: TSP Ventus Spin 2.0
              BH: TSP Ventus Spin 2.0

              Comentariu


              • #8
                Cu lemnul e ok, nu este foarte ofensiv, in schimb mai scade viteza la fete.

                NITTAKU NARUCROSS GS SOFT daca vrei nittaku. Sau Donic Bluefire JP03.
                Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de manyaku88 Vezi post
                  Cu lemnul e ok, nu este foarte ofensiv, in schimb mai scade viteza la fete.

                  NITTAKU NARUCROSS GS SOFT daca vrei nittaku. Sau Donic Bluefire JP03.

                  mersi de feedback! ce zici de Yasaka Mark V?
                  Lemn: Nittaku Septear ST
                  FH: TSP Ventus Spin 2.0
                  BH: TSP Ventus Spin 2.0

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu sunt bune pentru lipit cu solutie pe baza de apa. Mai bine rakza 7 soft.
                    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de manyaku88 Vezi post
                      Nu sunt bune pentru lipit cu solutie pe baza de apa. Mai bine rakza 7 soft.
                      nu stiam asta...invat si eu lucruri noi. Mersi inca o data!
                      Lemn: Nittaku Septear ST
                      FH: TSP Ventus Spin 2.0
                      BH: TSP Ventus Spin 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        Eu am paleta exact in aceasta combinatie (lemn Nittaku septear si fete hammond pro beta ) si am achizitionat-o de noua acum vre-o 4 luni (m-a costat cam 450 lei). Mi-a luat cam 2 luni sa ma obisnuiesc cu paleta dar acum sunt foarte multumit de ea . Este buna pentru un jucator de nivel mediu , nu chiar incepator , are destul de multa viteza si spin dar este controlabila in lovituri .
                        Blade: XIOM Feel ZX3
                        Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                        Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de manyaku88 Vezi post
                          Cu lemnul e ok, nu este foarte ofensiv, in schimb mai scade viteza la fete.

                          NITTAKU NARUCROSS GS SOFT daca vrei nittaku. Sau Donic Bluefire JP03.

                          Dar oare e ok combinatie de lemn soft cum e Nittaku Septear cu fete de asemenea soft cum ai exemplificat mai sus?
                          Lemn: Nittaku Septear ST
                          FH: TSP Ventus Spin 2.0
                          BH: TSP Ventus Spin 2.0

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Ciprian Pascutiu Vezi post
                            Dar oare e ok combinatie de lemn soft cum e Nittaku Septear cu fete de asemenea soft cum ai exemplificat mai sus?
                            Nu merge Septear cu fețe moi. Trebuie puse fețe cu burete cel putin mediu, sau mai bine mediu tare, gen Xiom Sigma Pro sau Europe, Tibhar Genius, Yasaka Rakza 7 sau 9, Tenergy 05 sau 64. Cu fețe moi pe Sepetear e aiurea feelingul pentru ca lemnul deja are un feeling soft. Bafta
                            Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                            Comentariu


                            • #15
                              Da merge foarte bine lemn moale cu fete moi. Incarca ambele spin. Cu lemn moale si fete tari, fetele arunca mingea inainte ca lemnul sa isi faca dwellul.
                              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de CornelTT Vezi post
                                Nu merge Septear cu fețe moi. Trebuie puse fețe cu burete cel putin mediu, sau mai bine mediu tare, gen Xiom Sigma Pro sau Europe, Tibhar Genius, Yasaka Rakza 7 sau 9, Tenergy 05 sau 64. Cu fețe moi pe Sepetear e aiurea feelingul pentru ca lemnul deja are un feeling soft. Bafta
                                mi so parut interesant si DHS H3 NEO...control destul de bun in timp ce vitza nu e exagerata

                                - - - Actualizat - - -

                                Postat în original de manyaku88 Vezi post
                                Da merge foarte bine lemn moale cu fete moi. Incarca ambele spin. Cu lemn moale si fete tari, fetele arunca mingea inainte ca lemnul sa isi faca dwellul.
                                interesanta teorie...in orice caz sunt multe pareri contradictorii din cate am observat
                                Lemn: Nittaku Septear ST
                                FH: TSP Ventus Spin 2.0
                                BH: TSP Ventus Spin 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Ciprian Pascutiu Vezi post
                                  mi so parut interesant si DHS H3 NEO...control destul de bun in timp ce vitza nu e exagerata

                                  Este parerea dumneavoastra sau doar din cifrele gasite pe internet?

                                  PS: fetele chinezesti nu merg bine pe lemne soft.
                                  Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                  FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                  BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de manyaku88 Vezi post
                                    Este parerea dumneavoastra sau doar din cifrele gasite pe internet?

                                    PS: fetele chinezesti nu merg bine pe lemne soft.

                                    Din informatiile de pe internet...in orice caz, pana la urma am ales combinatia Septear+TSP Ventus Spin pe ambele parti la grosime de 2.0
                                    Lemn: Nittaku Septear ST
                                    FH: TSP Ventus Spin 2.0
                                    BH: TSP Ventus Spin 2.0

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Am o intrebare: O paleta profesionala in general este mai rapid decat paleta cornileau x70 este o paleta hobby???

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de emanuel69 Vezi post
                                        Am o intrebare: O paleta profesionala in general este mai rapid decat paleta cornileau x70 este o paleta hobby???
                                        mult mai rapida si mult mai buna din toate aspectele
                                        Lemne: DHS Hurricane Long W997
                                        FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                                        BH: DHS GoldArc 8

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Pentru emanuel69:
                                          Din punctul meu de vedere nu se merita fete traditional chinezesti. Sunt foarte dificile. Nu te baga la DHS, ori LKT Red Diamond. Sunt grele, tari, lipicioase si cu control mic. Iti trebuie o tehnica aparte ca sa le poti folosi la adevarata lor valoare. Am mai scris dar repet, daca vrei ceva ieftin mergi pe copii chinezesti. Gasesti de toate la vlad pe ttmall.http://ttmall.ro/home/index.php/produse/fete
                                          De exemplu iti recomand un Galaxy W-6 daca vrei un lemn off-. Merge si un Galaxy N-9 daca vrei mai ieftin. Pe acest lemn pune 2 fete chinezesti copii europene. Asta inseamna ca sunt niste fete controlabile, cu un burete stil european. Pret mai mic tipic chinezesc. Recomand Friendship 729 Cream Transcend sau LKT Rapid Speed. Cauta-l pe vlad si cere-i o parere. Nu uita sa ii mentionezi ca nu vrei clasic chinezesti.

                                          Daca iti permiti mai mult cauta-l pe DDMIT si cerei o parere http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ighlight=DDMIT
                                          Iti recomand TIBHAR SINUS SOUND, DONIC ACUDA S3, STIGA CALIBRA LT SPIN. Alegerea iti apartine.
                                          Si da o paleta "profesionala" (cu fete detasabile) nu se poate compara cu una hobby.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Buna,

                                            Pentru o incepatoare care foloseste doar smash / offensive (fara spin) cum credeti ca este blade Galaxy T11+ cu FH Friendship 729 802-40 (zimti scurti) + rubber BH Friendship 729 OEM ?
                                            Mentionez ca daca joc cu ce am acum: lemn Andro Super Core CL Carbon Light OFF cu fete Andro 380 Plasma si Andro 430 sufar pe partea de control Nu am ce comenta la smash dar face bounce foarte mare pentru controlul pe care il am eu.

                                            Merci!

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Ana, Galaxy T11+ va avea un bounce mult mai mare decat Andro. Mai bine un donic cayman. Fetzele sunt ok.

                                              Ciprian. Ai ales bine. Ce a zis UnKN despre fetele chinezesti este foarte corect. Eu unul nu le pot controla pe cele clasice de tip dhs si joc de 8 ani. Sa ne spui ce parere ai de setup.
                                              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Salutare.
                                                Ce lemn recomandati cu o combinatie de doua fete: Butterfly Tenergy 05 FX si Butterfly Tackiness Chop II ?

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  merci manyaku88. Galaxy T-2 crezi ca este mai ok?

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X