Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sondaj jucatori divizia A

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • asa,si ?...esti la spovedit ?

    Comentariu


    • O parere...
      Inca de la inceput, Amaturul s-a vrut a fi o miscare a jucatorilor de tenis amatori, printre care si unii care aveau ambitii de "mai bine", si nu doar joc "de placere".
      Unii dintre noi au ajuns, mai devreme sau mai tarziu, jucatori divizionari, si astfel, poate, si-au indelpinit visul.(nu este cazul meu, nu am astfel de vise)
      Deasemenea, in circuit au inceput sa vina si fosti jucatori legitimati, mai tineri sau mai in varsta, "lasati la vatra" din tenisul profesionist.
      In ultima perioada Amaturul a crescut foarte mult in valoare, atat prin prisma "importului" de fosti jucatori legitimati, cat si prin prisma cresterii in valoare a celor tineri, prin vointa si antrenament asiduu...
      In acest moment, eu consider ca in circuit, valorile s-au cam "stratificat" pe 3 nivele:
      - nivelul 1 este cel al jucatorilor legitimati (indiferent de divizie) si fosti legitimati, care, orice ar face acesti "fosti", au tenisul de masa in sange si niciodata nu se vor compara la masa cu "amatorii" pur-sange.
      - nivelul 2 este cel al jucatorilor "avansati", si care, datorita timpului mai indelungat petrecut la masa de joc, al talentului, preocuparii si/sau ambitiei, au ajuns la un nivel mai bun de joc si care pot chiar sa joace onorabil in fata celor din prima categorie
      - nivelul 3 este cel al amatorilor pur-sange, care, in afara serviciului, platind ora de joc pe la diverse sali, isi petrec timpul liber facand miscare si relationand in mod placut. Contrar anumitor pareri de pe aici, niciodata un astfel de amator nu va avea ce sa invete dintr-o simpla partida cu un "profesionist"...cred ca o astfel de partida nu ar aduce nimic pentru niciunul dintre competitori. Eu sunt de parere ca, daca vrei sa inveti, platesti un antrenor cu care sa faci teme, "cutie", robot, etc...deasemenea, nu stiu pentru ce un amaturist trecut de prima tinerete ar face acest lucru, avand in vedere ca performanta se face pana la anumite varste, decat poate pentru a-i demonstra vechiului partener de joc ca va ajunge sa-l "bata" la un moment dat...
      Marea majoritate a celor din clasament sunt jucatorii de nivel 3, dar nu este mai putin adevarat ca acestia vin si cel mai rar la turnee, unul dintre motive fiind si acela ca "se sperie" de nivelul jocului din circuitul de "amatori"...si prefera sa joace in continuare prin carciumi sau sali de tenis cu prietenii....
      Parerea mea este ca, daca se va ajunge sa acceptam participarea in circuit a fostilor amaturisti legitimati in Div. A, de ce nu i-am lasa pe toti din divizie sa participe, ba chiar si cei din Superliga, mai ales ca in Div. A sunt si fosti jucatori de SL...dar asta intr-un concurs rezervat lor, pentru legitimati/fosti legitimati, indiferent de divizie, plus cine mai vrea sa-si masoare fortele cu ei. Atunci vom avea intr-adevar meciuri de un foarte bun nivel, pe care le putem vedea "in direct", nu doar la TV, iar AMATUR-ul va fi 'poligonul de testare" si "antrenament pe puncte" al divizionarilor, ceea ce nu ar fi rau.

      Pe final, ca o sinteza, daca vrem si legitimati din diviziile superioare, atunci sa fie:
      - Open, cu jucatori legitimati/fosti legitimati, indiferent de Divizie (plus cine mai vrea cu media pct peste "X" )
      - Avansati, cu jucatori nelegitimati cu media punctelor peste " X" , copii pana in 14 ani legitimati (plus cine mai vrea de la "incepatori")
      - Incepatori, cu restul lumii, cu media pct sub "X"

      Problemele ce tin de organizare...e-heee, asta e o alta problema...
      Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
      Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
      Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

      Comentariu


      • Sa-mi f-t una daca nu ai scris cel mai frumos si la subiect pana acum,chiar imi place

        Comentariu


        • Astazi am avut ocazia sa dau cateva mingi cu un jucator de Divizia A(Marchis Maximilian), spre norocul nostru Politehnica Cluj a venit in cantonament la Vatra Dornei.
          A fost o incantare doar sa privesc , iar la joc....la joc simti ca te poti autodepasi cand vezi ca dai 20 de topspinuri si mingea iti vine inapoi pe masa in acelasi loc , cu aceasi intensitate. In schimb ... daca nu te antrenezi cu jucatori de acest calibru zi de zi, am ajuns la concluzia ca nu ai nici cea mai mica sansa sa respiri la masa, nici nu cred ca m-as intalni foarte des cu mingea, cu toate ca eu nu sunt cel mai bun exemplu sau cel mai bun etalon de jucator in AMATUR.
          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
          BH : Tenergy 05Fx
          FH : Tenergy 05Fx

          Comentariu


          • Postat în original de grasomega Vezi post
            E clar ca nu poti merge pe incredere si nici pe verificarea listelor de jucatori activi la un moment dat (mai ales prin Internet, intrucat site-ul FRTM este actualizat, dar nu peste tot).
            Poate gasim o alta solutie pentru a verifica mereu jucatorii activi ai FRTM si a-i include in categoria corecta.

            Parerea mea este ca nu trebuie sa-i verificam. Daca aflam ca ne mint le batem obrazul si atat. In fond nu jucam pe bani si daca unul sau doi se infiltreaza in concursurile noastre sa le fie rusine.


            In alta ordine de idei, mie mi-ar placea ca Ama Tur sa ramana un turneu al amatorilor. Sportivii legitimati sa fie primiti cu drag inapoi imediat ce renunta la sportul de performanta. In felul acesta turneele Amatur ar fi mai echilibrate.
            Pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic.

            Comentariu


            • Postat în original de iahim Vezi post
              Sunt sigur ca exista si oameni normali in Cluj, dar fara suparare cred ca acesti doi "domni" de pe forum au niste probleme grave de interactiune cu societatea. Va educa cumva in scoli sa urati bucurestenii? Cat de ingamfati puteti fi? Ce faceti voi pe forumu asta mi se pare comparabil cu rasismul fata de evrei sau negri din alte secole. Norocul nostru ca nu au nici o putere ca altfel ne-ar casapi pe toti. Imi pare rau de clujenii cumsecade ca le strica imaginea doua "personalitati" de genul asta.
              Oameni buni, valoarea voastra la tenis si faptul ca ati fost campioni amatur si mai stiu eu ce e un mare 0 cu asemenea caractere.

              ca tot vorbim de campioni la amatori, uitati un exemplu domnul Welker Ivan din Sf. Gheorghe(atentie sf gheorghe nu bucuresti, sper ca puteti pricepe asta) a luat locul 1 la Valenii de Munte parca, el jucand in divizia A acum cativa ani. Cum digerati treaba asta prieteni din Cluj? eh? Ce explicatie aveti? Cum o intoarceti impotriva noastra? Marius Dondera din Tg Jiu, fost jucator de divizia A, campion la amatori de mai multe ori din cate imi aduc aminte. Eh? pe ei cum reusiti sa ii asociati cu București? ca vad ca doar asta cautati
              Merci! Trebuie sa recunosc ca nu aveam aceste informatii, pt care poate sa va multumeasca dl Grasomega. In postul anterior m-am referit la jucatorii din div A, care au castigat titluri la Open-Amatur cand n-aveau drept de joc. INTAMPLATOR sant din București (Marinescu, Craioveanu, Durdun, C. Rusu). Puteti nega?

              Eu nu urasc pe nimeni! N-am aversiuni fata de grupari etnice! Insa, nu pot lua drept bune si corecte orice idei sau initiative, numai pt simplul motiv ca sunt emise si luate de locuitorii Bucureștiului. Si daca n-ati inteles asta pana acum, e pentru ca nu sunteti obisnuiti ca Provincia sa ridice pretentii, ori sa le sustina atat de clar ca in prezent. SR

              P.S. De ce nu mai castiga Steaua si Dinamo BUCURESTI campionate pe banda rulanta? Fiindca nu mai au puterea de racolare si constrangere de alta data. Asta se intampla si-n alte sectoare de activitate, daca nu stiati.

              - - - Actualizat - - -

              Postat în original de dado_daniel Vezi post
              Ma asteptam pentru multi sa conteze mai mult punctele dar sincer nu ma asteptam sa o luati chiar asa personal si sa ma catalogati drept maestru in aberatii!
              Domnule Rusu Stefan este doar o propunere, o parere, nu o injuratura!
              Sa auzim de bine!
              Imi cer scuze pt ironie! Aberant mi se pare ca altii (amtori..) sa ne hotarasca noua (jucatorilor din Open) soarta. Despre acceptarea sportivilor din div A la Open-Amatur ar trebui sa discute si sa voteze doar cei direct implicati: Openisti! SR

              - - - Actualizat - - -

              Postat în original de dantim Vezi post
              Sa-mi f-t una daca nu ai scris cel mai frumos si la subiect pana acum,chiar imi place
              Ma alatur 100% aprecierilor si consider ca dl GabiKr a sintetizat f elegant si concret cum ar trebui sa fie reglementat pe viitor Circuitul Amatur, pt o desfasurare corecta si echitabila a turneelor. BRAVO!!! SR
              Ultima editare de stefan_rusu23; 21.feb.2014, 22:58.

              Comentariu


              • Nu cred ca ne cunoastem dar,trebuie sa-ti raspund la acest mesaj....ca sa stii cine sunt(nu din punct de vedere al tenisului de masa) iti spun ca sunt nascut in Iara jud.Cluj si sunt infiat in Buc. la 6 ani,deci singele imi este ardelenesc si nu ma mindresc cu unii ca tine care blameaza in permanenta "miticii" sau "regatzanii"(zic bine?).Nu vreau sa intru in polemica cu tine dar,te-ai luat de 2 baieti cu care am lucrat si-i cunosc f.bine...Durdun si Marinescu si nu cred ca ar merita asaceva pt. ca sunt niste baieti de mare caracter,chestie care lipseste la f.multi de pe acest forum.In primul rind ,Marinescu a jucat inainte sa apara in tara intr-o liga mult inferioara Open-ului de Amatur in Spania unde muncea si juca simbetele.....deci,adevarat amatur-ist(zic eu)iar,in ceea ce-l priveste pe Durdun,asta a fost amator de pe la 20 de ani si cind a intrat cu ecgipa in A,parca-i parea rau ca nu mai poate participa la acest circuit si n-a mai participat "fratzica"...Nu stiu si nu ma intereseaza situatia lui Craioveanu,deci n-o comentez dar,inainte sa te legi de vreo persoana ar fi mai bine sa te documentezi ca,daca n-o faci o sa te creada lumea prost sau bagator in seama si mi-ar pare rau,mai ales pt. un ardelean de-al meu...
                Referitor la P.S-ul tau,sa stii ca eu sunt Rapidist si mai tin cu "U" Cluj (nu asta-i interesant) dar,ai putea sa ne spui cite campionate au cistigat cei de la CFR. Cluj pe bune?!? acum dupa "89 ,nu ce ne dai tu de inteles cu Steaua si Dinamo?!?!?)))))))As avea mult mai multe sa-ti spun pt ca ai atacat multa lume de aici cu coloana vertebrala destul de "oabla" fata de altii dar,trebe sa ma culc ca maine vreau sa vad un concurs frumos la topoloveni.Noapte buna si sa auzim numai de bine!

                Comentariu


                • - - - Actualizat - - -

                  D-le Fodoran, gresesti! Nu m-am luat de nimeni! Am afirmat in repetate randuri ca sportivii trebuie sa joace, fiecare, la nivelul potrivit si apreciez ca d-nii R Marinescu si G Durdun sunt cel putin de 'masters'. In sprijinul acestei afirmatii aduc si argumente f clare:
                  - G Durdun i-a invins recent, in ultima etapa de div A, pe sportivii Marchis (vezi post 204) si Gabudean de la Politehnica, tenismeni de certa valoare si cu peste 10 ani de prezenta in superliga Romaniei. (Felicitari!!!) Ce sa joace la Open-Amatur?
                  - R Marinescu a jucat ani de zile in Spania, fiind coleg in acel campionat cu Simon Csaba (Tg Mureș), care recunostea valoarea concitadinului dvs, in timp ce ma spulbera cu for 4. Ce sa faca in Open-Amatur? Sa joace cu mana stanga?
                  Nu contest, ci apreciez valoarea umana si sportiva a celor 2 tenismeni, dar sunt prea 'tari' pt Circuitul Amatur. Si cred ca nimeni nu ajunge peste noapte intr-o 'forma' deosebita, ci prin eforturi, daruire si antrenament indelungat. Le doresc succes in continuare, iar dvs sanatate! O zi placuta! SR
                  Ultima editare de stefan_rusu23; 22.feb.2014, 10:27.

                  Comentariu


                  • Postat în original de stefan_rusu23 Vezi post
                    - - - Actualizat - - -

                    D-le Fodoran, gresesti! Nu m-am luat de nimeni! Am afirmat in repetate randuri ca sportivii trebuie sa joace, fiecare, la nivelul potrivit si apreciez ca d-nii R Marinescu si G Durdun sunt cel putin de 'masters'. In sprijinul acestei afirmatii aduc si argumente f clare:
                    - G Durdun i-a invins recent, in ultima etapa de div A, pe sportivii Marchis (vezi post 204) si Gabudean de la Politehnica, tenismeni de certa valoare si cu peste 10 ani de prezenta in superliga Romaniei. (Felicitari!!!) Ce sa joace la Open-Amatur?
                    - R Marinescu a jucat ani de zile in Spania, fiind coleg in acel campionat cu Simon Csaba (Tg Mureș), care recunostea valoarea concitadinului dvs, in timp ce ma spulbera cu for 4. Ce sa faca in Open-Amatur? Sa joace cu mana stanga?
                    Nu contest, ci apreciez valoarea umana si sportiva a celor 2 tenismeni, dar sunt prea 'tari' pt Circuitul Amatur. Si cred ca nimeni nu ajunge peste noapte intr-o 'forma' deosebita, ci prin eforturi, daruire si antrenament indelungat. Le doresc succes in continuare, iar dvs sanatate! O zi placuta! SR

                    In cei 10 ani petrecuti in Spania eu nu-mi aduc aminte sa fi auzit numele de Simon Csaba in campionat , este posibil sa fi uitat stiti cum e cu varsta mai pierdem unele simturi!Referitor la intrebarea din postul 206 in care intrebati daca putem nega, va pot da un raspuns foarte clar adica DA pot nega cele spuse de dvs. De obicei cand se fac acuzatii se aduc si argumente ceea ce dvs nu ati facut dar va intelegem pentru ca oricat v-ati stradui nu puteti proba niciuna dintre afirmatiile referitoare la mine, una dintre ele fiind (jucatorii din divizia A care nu aveau drept de joc) unde era scris si numele meu! De cand am revenit in tara si am inceput sa joc din nou adica sa fac ceva antrenament ( dimineata la pranz si primavara) am respectat intocmai regulamentul cu care banuiesc ca ati fost si dvs de acord , iar momentan evoluez in div B deci am drept de joc conform regulamentului Amatur in vigoare, deci in consecinta daca va deranjeaza participarea mea in acest circuit imi pare rau , atata timp cat respect regulamentul va trebui sa ma suportati, iar daca aveti ceva dovezi de nerespectare a regulamentului din partea mea va rog sa le postati si daca se`vor dovedi adevarate va promit solemn ca voi renunta la participarea in circuitul Amatur dar nu si la petrecerea unor sambete placute alaturi de cei care iubesc acest sport si nu incearca sa-l denigreze .
                    Lemn GERGELY
                    TIBHAR EVOLUCION MX-P
                    TIBHAR EVOLUCION MX-P

                    Comentariu


                    • Postat în original de stefan_rusu23 Vezi post
                      Merci! Trebuie sa recunosc ca nu aveam aceste informatii, pt care poate sa va multumeasca dl Grasomega. In postul anterior m-am referit la jucatorii din div A, care au castigat titluri la Open-Amatur cand n-aveau drept de joc. INTAMPLATOR sant din București (Marinescu, Craioveanu, Durdun, C. Rusu). Puteti nega?
                      Ciudat este faptul ca eu imi aduc aminte de o intamplare din 2006, intamplare necunoscuta de majoritatea persoanelor de pe forum, dar care poate fi confirmata inclusiv de catre Florin Apian si de Laszlo Toth, cand dumneavoastra(Stefan Rusu) ati castigat un turneu de la Oradea din postura de jucator legitimat (la Dej sau la Alba Iulia ... nu mai tin minte exact)!

                      Dumneavoastra sunteti din Cluj nu din București ....

                      Puteti nega acest lucru?
                      Blade: Butterfly Photino
                      Fh: Butterfly Tenergy 05
                      Bh:Yasaka Rakza 9

                      www.lovetodance.ro

                      Comentariu


                      • Mai lasati oamenii astia in pace fratilor, pacat ca va luati de niste baieti cu mult caracter si bun simt. Eu apreciez faptul ca (Durdun si Marinescu) jucatori f,buni nu-s ingamfati sau cu nasul pe sus, asta e parerea mea. Ii cunosc pe amandoi si eu nu am obiectii in privinta lor.
                        Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                        FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                        BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                        Comentariu


                        • Postat în original de Bebe Vezi post
                          Ciudat este faptul ca eu imi aduc aminte de o intamplare din 2006, intamplare necunoscuta de majoritatea persoanelor de pe forum, dar care poate fi confirmata inclusiv de catre Florin Apian si de Laszlo Toth, cand dumneavoastra(Stefan Rusu) ati castigat un turneu de la Oradea din postura de jucator legitimat (la Dej sau la Alba Iulia ... nu mai tin minte exact)!

                          Dumneavoastra sunteti din Cluj nu din București ....

                          Puteti nega acest lucru?
                          Da. Pot sa neg. N-am jucat niciodata pt Dej sau Alba Iulia. Si incepand din 2oo6 n-am jucat decat in Amat(o)ur!
                          Daca doresti alte informatii, poti sa mi le ceri fara rezerva, desi cred ca le-ai putea gasi pe Net. Dar sa le deformezi cu buna stiinta mi se pare reprobabil. SR

                          P.S. Si daca nu vrei sa iesi sifonat din aceasta disputa, te rog sa pui pe site dovada ca in 2006 Stefan Rusu a jucat macar un meci la vreo competitie FRTM. Daca nu, gaseste-ti alt subiect de barfa!
                          Ultima editare de stefan_rusu23; 23.feb.2014, 15:00.

                          Comentariu


                          • Postat în original de roman bogdan Vezi post
                            Mai lasati oamenii astia in pace fratilor, pacat ca va luati de niste baieti cu mult caracter si bun simt. Eu apreciez faptul ca (Durdun si Marinescu) jucatori f,buni nu-s ingamfati sau cu nasul pe sus, asta e parerea mea. Ii cunosc pe amandoi si eu nu am obiectii in privinta lor.
                            In ultimii 2 ani(2013-2014)de cind ii cunosc personal pe cei doi nu imi aduc aminte sa fi incalcat regulamentul Amatur,chiar discutam cu George la Brașov(17 August)ca odata cu incperea sezonului in sep (Divizea A-Frtm) nu mai are drept de joc,chiar daca logic era sa participe pina la Turneul Final care coincide cu terminarea sezonului Amatur.Din discutile avute si pe forum si direct cu conducerea ,George a inteles situatia si nu a mai participat activ in amatur doar ca invitat.Deci consider ca pentru perioada 2013-2014 cei doi nu sunt subiect de discutie in acest topic,si pt aceasta cred ca au adus si ei destule argumente pt a lamuri situatia(cel putin Razvan).Doar daca deschidem un alt topic cu numele"De la ei avem ce invata" o sa-i regasim cu siguranta pe amindoi acolo.

                            Aceste discuti ar fi constructive daca nu s-ar aduce atitea injurii,si declaratii calomnioase,dar daca stam si sa analizam aceste orgolii,au scos f. multe adevaruri sau neadevaruri la iveala.

                            Cu impartialitate EMI

                            Comentariu


                            • Eu nu inteleg ce tot aveti de impartit ?!... ca e loc sub soare pentru toata lumea. E-adevarat ca sunt cupe cam putine, nu ajung la toata lumea, dar cine tine neaparat, poate sa-si aduca de-acasa
                              Referitor la George si Razvan, ei sunt ultimii oameni de care trebuie sa ne luam. Mie mi s-au parut a fi doi oameni deosebiti ( nu unul fata de celalalt, ci fata de multi altii ).

                              Comentariu


                              • Cu riscul de a ma repeta voi face un copy-paste la o postare directionata putin alaturea...
                                Din pacate cei ce au inceput aceasta discutie, au uitat un amanunt esential. Circuitul AMATUR este destinat amatorilor, celor ce NU sunt implicati in sportul de PERFORMANTA. Cei carora acest circuit nu le-a oferit destul, au schimbat macazul si din spirit de aventura, ambitie sau cine stie din ce alte porniri, au migrat spre sportul de performanta. Indiferent de unde au pornit, indiferent ce nivel valoric au, pentru toata perioada in care sunt jucatori de performanta, statutul lor de amatori INCETEAZA, si implicit au dreptul de a participa la AMATUR doar in afara concursului. De ce trebuie sa ne balacarim in caracteristicul, ambiguul si lesinatul spirit dambovitean, cand la un regulament existent se incepe a se cauta diverse portite pentru a legaliza incalcarea acestuia??? Nu se poate ca cel putin AMATURUL sa poata fi scutit de astfel de masinatiuni bazate pe sentimentalisme si smiorcaieli? De abia avem un regulament si deja unii se screm din rasputeri cum sa-l modifice mai repede! Cuvantul DEROGARE ar trebui exclus din circuitul limbii romane, existenta lui aminteste permanent ca obligatia de a respecte legile si regulamentele apartine doar celor ?multi si prosti?, iar dreptul de modificare a acestora dupa bunul plac, tine doar de apanajul... Lăpușnenilor!
                                Cu tot respectul pentru prietenii mei care au migrat spre divizia A sau B, sustin in continuare, ca pentru perioada cat activeaza sub egida FRTM, si-au semnat singuri suspendarea din AMATUR. In momentul cand vor renunta la statutul de jucator de performanta, pentru ei portile AMATURULUI vor fi din nou deschise. Suna putin nemtesc...dar e singura cale spre normalitate.
                                Apropo de acest simulacru de vot pseudo democratic, unde s-a mai vazut ca regulamentele sau legile(cu exceptia constitutiei!) sa fie adoptat cu ?larga participare democratica? a multimii? Este practic imposibil, de aceea exista un parlament (sau in cazul nostru o adunare a reprezentantilor zonali) care detin atributiile legate de legiferare. Noi, ?prostimea?, trebuie sa fim doar cu ochii pe ei, pentru a nu ajunge asemenea celor 588 de ?alesi ai poporului?!
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • Postat în original de laky Vezi post
                                  Cu riscul de a ma repeta voi face un copy-paste la o postare directionata putin alaturea...
                                  Din pacate cei ce au inceput aceasta discutie, au uitat un amanunt esential. Circuitul AMATUR este destinat amatorilor, celor ce NU sunt implicati in sportul de PERFORMANTA. Cei carora acest circuit nu le-a oferit destul, au schimbat macazul si din spirit de aventura, ambitie sau cine stie din ce alte porniri, au migrat spre sportul de performanta. Indiferent de unde au pornit, indiferent ce nivel valoric au, pentru toata perioada in care sunt jucatori de performanta, statutul lor de amatori INCETEAZA, si implicit au dreptul de a participa la AMATUR doar in afara concursului. De ce trebuie sa ne balacarim in caracteristicul, ambiguul si lesinatul spirit dambovitean, cand la un regulament existent se incepe a se cauta diverse portite pentru a legaliza incalcarea acestuia??? Nu se poate ca cel putin AMATURUL sa poata fi scutit de astfel de masinatiuni bazate pe sentimentalisme si smiorcaieli? De abia avem un regulament si deja unii se screm din rasputeri cum sa-l modifice mai repede! Cuvantul DEROGARE ar trebui exclus din circuitul limbii romane, existenta lui aminteste permanent ca obligatia de a respecte legile si regulamentele apartine doar celor „multi si prosti”, iar dreptul de modificare a acestora dupa bunul plac, tine doar de apanajul... Lăpușnenilor!
                                  Cu tot respectul pentru prietenii mei care au migrat spre divizia A sau B, sustin in continuare, ca pentru perioada cat activeaza sub egida FRTM, si-au semnat singuri suspendarea din AMATUR. In momentul cand vor renunta la statutul de jucator de performanta, pentru ei portile AMATURULUI vor fi din nou deschise. Suna putin nemtesc...dar e singura cale spre normalitate.
                                  Apropo de acest simulacru de vot pseudo democratic, unde s-a mai vazut ca regulamentele sau legile(cu exceptia constitutiei!) sa fie adoptat cu „larga participare democratica” a multimii? Este practic imposibil, de aceea exista un parlament (sau in cazul nostru o adunare a reprezentantilor zonali) care detin atributiile legate de legiferare. Noi, „prostimea”, trebuie sa fim doar cu ochii pe ei, pentru a nu ajunge asemenea celor 588 de „alesi ai poporului”!
                                  Cu stima, dar acest parlament al Amaturului, format in principal din organizatorii de turnee, vede mai importanta complicareala cu organizarea pe 3 categorii decat faptul ca este bine sa ne tinem prietenii aproape, chiar daca evolueaza in divizie. Eu contest statutul de parlament atribuit de actualul regulament, preferam ca inainte, cu Amatur "prezidential", pentru ca raspunderea deciziilor (si bune si rele) era directionata corect. Cu tot respectul, dar reprezentantii nostri si-au dovedit limitele in acest caz, cu Noro.
                                  Parerea mea, subiectiva, care nu conteaza totusi prea mult.

                                  PS Acum sa vina cineva sa ceara rege... scuze, nu vreau sa nasc dispute politice, e doar o analogie pentru a-mi explica opinia personala.
                                  TsE

                                  Comentariu


                                  • Buna ziua.
                                    Cu tot respectul pe care vi-l port d-le din Miercurea Ciuc, trebuie sa va reamintesc cateva lucruri:
                                    1. Acest sondaj NU impune nici o schimbare. Este doar un simplu sondaj.
                                    2. Fiecare are dreptul sa-si spuna parerea. Cei care sunt prea vehementi vor doar sa si-o IMPUNA.
                                    3. Dupa cum s-a mai spus, excluderea din start a celor legitimati la FRTM duce AUTOMAT la excluderea celor din Divizia B.
                                    4. Acceptarea divizionarilor B acum cativa ani a dus la SCHIMBAREA CONDITIILOR INITIALE pentru a face parte din Amatur.
                                    5. Odata cu trecerea timpului, Amaturul a devenit un circuit al TUTUROR iubitorilor de tenis de masă. Acest fapt este intarit de acordarea unor premii simbolice si NU DE PREMII IN BANI. Un profesionist nu joaca decat pentru bani.

                                    Imi pare rau pentru d-voastra ca, desi scrieti in limba romana, nu va simtiti ROMAN si incercati sa manipulati din punct de vedere teritorial ( sau geografic ) opinia amaturistilor.

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                      Odata cu trecerea timpului, Amaturul a devenit un circuit al TUTUROR iubitorilor de tenis de masă.

                                      Postat în original de laky Vezi post
                                      si implicit au dreptul de a participa la AMATUR doar in afara concursului.
                                      Oricine doreste poate sa se prezinte la concursurile Amaturului. Doar ca, legitimat fiind, poti participa in afara concursului.

                                      Cu siguranta sunt multi dintre dvs care va aduceti aminte de celebra Daciada de pe vremuri, concurs destinat exclusiv sportivilor nelegitimati. Sunt sigur ca si Emi isi aminteste deoarece stiu ca si el a participat la aceste concursuri. Erau concursuri destinate exclusiv nelegitimatilor. La drept vorbind si pe vremea aceea un nelegitimat nu avea nici o sansa in fata unui legitimat. Cel putin asa era aici la Bistrița.
                                      BUTTERFLY Romania
                                      Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                      E-mail: office@prosoftbn.ro
                                      BUTTERFLY Store Bucuresti
                                      Tel. Mihai: 0736-887467
                                      E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                      Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                      Instagram: @butterflyromania
                                      YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                      http://www.tt-shop.ro
                                      http://www.butterfly.tt
                                      http://www.tenisdemasa.ro

                                      Comentariu


                                      • Informatie utila Amaturistilor interesati doar in obtinerea de cupe si medalii: am scanat putin teritoriul si am descoperit un pret remarcabil de bun pentru aceste "trofee" in Mall Baneasa. Pentru achizitionare en gros se practica discounturi considerabile. NU EZITATI!

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                                          Cu stima, dar acest parlament al Amaturului, format in principal din organizatorii de turnee, vede mai importanta complicareala cu organizarea pe 3 categorii decat faptul ca este bine sa ne tinem prietenii aproape, chiar daca evolueaza in divizie. Eu contest statutul de parlament atribuit de actualul regulament, preferam ca inainte, cu Amatur "prezidential", pentru ca raspunderea deciziilor (si bune si rele) era directionata corect. Cu tot respectul, dar reprezentantii nostri si-au dovedit limitele in acest caz, cu Noro.
                                          Parerea mea, subiectiva, care nu conteaza totusi prea mult.

                                          PS Acum sa vina cineva sa ceara rege... scuze, nu vreau sa nasc dispute politice, e doar o analogie pentru a-mi explica opinia personala.
                                          Cu tot respectul, dar tocmai acesti prieteni ne-au parasit migrand spre alte zari! Le respect dorinta si n-am de gand sa-i leg de mine! AMATURul trebuie sa ramana al amatorilor, iar campionatele FRTM pentru jucatorii de performanta. Intr-o stare de normalitate, linia de demarcatie trebuie sa fie trasata drept , astfel se va stii clar unde e locul fiecaruia, unii la stanga, altii la dreapta, despartiti fiind doar de litera regulamentului.
                                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de rasvan Vezi post
                                            Oricine doreste poate sa se prezinte la concursurile Amaturului. Doar ca, legitimat fiind, poti participa in afara concursului.

                                            Cu siguranta sunt multi dintre dvs care va aduceti aminte de celebra Daciada de pe vremuri, concurs destinat exclusiv sportivilor nelegitimati. Sunt sigur ca si Emi isi aminteste deoarece stiu ca si el a participat la aceste concursuri. Erau concursuri destinate exclusiv nelegitimatilor. La drept vorbind si pe vremea aceea un nelegitimat nu avea nici o sansa in fata unui legitimat. Cel putin asa era aici la Bistrița.
                                            Dacă se pune așa problema, adică transformarea circuitului Amatur intr-un circuit închis destinat numai amatorilor PROPUN EXCLUDEREA TUTUROR legitimatilor FRTM.
                                            Cât despre foștii legitimati, propuneti d-voastra

                                            Comentariu


                                            • Dl. Motoroi, de ce vedeti asta ca pe o excludere? Au dreptul sa participe la orice competitie Amatur, dar in afara concursului.
                                              Socializarea si buna dispozitie, la care se tot face referire, nu au de suferit. Cupele, medaliile si eventualele premii am inteles ca nu sunt atractive pentru legitimati, sau...?
                                              BUTTERFLY Romania
                                              Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                              E-mail: office@prosoftbn.ro
                                              BUTTERFLY Store Bucuresti
                                              Tel. Mihai: 0736-887467
                                              E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                              Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                              Instagram: @butterflyromania
                                              YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                              http://www.tt-shop.ro
                                              http://www.butterfly.tt
                                              http://www.tenisdemasa.ro

                                              Comentariu


                                              • Pe scurt:
                                                1. Acest sondaj a fost initiat intr-un mod subtil. Daca iese cum vreti dumneavoastra „Vox populis, vox dei” si regulamentul trebuie schimbat! daca nu, cel putin ati incercat!
                                                2. Nu am de gand sa manipulez nici o opinie. Ceea ce am afirmat, este o parere exprimata deschis si mi se rupe daca o impartaseste sau nu cineva.
                                                3. Primul pas gresit a fost atunci cand au fost acceptati divizionarii B in Amatur, pe motive mai mult decat sentimentale! E ca in poveste cu Lupul si purceii. Intai mana, apoi un picior, si te-ai pomenit cu lupul in casa!
                                                4. Amaturul este si trebuie sa fie circuitul iubitorilor AMATORI ai tenisului de masa.La ce spirit de amator te astepti cand in divizii se joaca pentru diurne, pe salarii, pe adidasi, pe mancare si pe alte diferite foloase, parca asa reiesea din disputa dumneavoastra cu Alex C! E bine cand se mai rastoarna oala cu rahat, mai ajungem sa aflam si noi astia cu sanvisul la pachet, cam ce amatorism se consuma prin divizii.
                                                5. Probabil v-au deranjat atributele atasate spiritului dâmbovitean! Dâmbovița a fost intotdeauna oglinda politicii romanesti. La cate gunoaie au curs incet si sinuos la vale...eu zic ca nu am gresit prea mult. Rezultatele se vad.
                                                Pentru final, domnule Motoroi va voi corecta inca odata, cu riscul de a-mi atrage oprobiul multora.
                                                Nu ma voi simti ROMAN niciodata, ci doar CETATEAN ROMAN, implicat dupa puterile mele in tot ceea ce in Romania, imi conditioneaza viata.
                                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de rasvan Vezi post
                                                  Oricine doreste poate sa se prezinte la concursurile Amaturului. Doar ca, legitimat fiind, poti participa in afara concursului.

                                                  Cu siguranta sunt multi dintre dvs care va aduceti aminte de celebra Daciada de pe vremuri, concurs destinat exclusiv sportivilor nelegitimati. Sunt sigur ca si Emi isi aminteste deoarece stiu ca si el a participat la aceste concursuri. Erau concursuri destinate exclusiv nelegitimatilor. La drept vorbind si pe vremea aceea un nelegitimat nu avea nici o sansa in fata unui legitimat. Cel putin asa era aici la Bistrița.
                                                  Suntem puii de dacii,si de aceea a fost creeata Daciada,dacii aveau colibe,noi garaje,dacii faceau gratare si ceaune,noi deasemeni,dacii erau "haiduci"(nu aveau f multe legi de respectat,doar promisiunile)noi la fel,dacii erau uniti in "ginduri si simtiri",noi amatori la fel,dar au venit Romanii si i-au cucerit si au instaurat ordinea si disciplina,au construit cetatii,noi sali de sport,au creeat un cadru legislativ,noi un regulament,au creat divizi,noi categorii(open si amatur),si asa mai departe s-a nascut poporul Roman ,si actualul Amatur.

                                                  Exista o nostalgie dupa poporul Dac,la fel si dupa inceputurile Amatour,dar evolutia ne-a invatat ca e bine sa ne respectam si cinsti trecutul si stramosi,dar trebuie sa ne gindim si la viitor si la urmasii nostri.

                                                  Eu sunt pentru o analiza minutioasa a trecutului si adoptarea celor bune din trecut,dar trebuie sa tinem pasul si cu cerintele actuale si de viitor.

                                                  P.S.I-am lasat pe romani sa cucereasca Dacia,a trebuit sa ne adaptam sau sa ne supunem,deoarece domnea puterea militara,noi amatori i-am lasat pe profesionisti printre noi ,trebuie sa convietuim atita timp cit domneste buna dispozitie si intelegere.

                                                  Emi dacul,urmasul lui Decebal!

                                                  Comentariu


                                                  • Prietene ,vezi ca prin politica Dimbovitei mai inoata si honvezi care tot gunoaie de politicieni se numesc asa ca sa nu amestecam politica cu buna dispozitie
                                                    ce se numeste AMATUR unde nu conteaza ca esti ungur,roman ,sirb sau neamt,tatar sau alta natie care traieste in Romania

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X