Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hinoki blade

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Hinoki blade

    M-ar interesa un lemn butterfly cu pliurile exterioare din hinoki(sau chiar tot lemnul),in combinatie cu fete bryce,pt un joc bazat pe topspin.
    Va rog sa va spuneti parerea despre lemnele KISO HINOKI,SENHOK,PRIMORAC,SCHLAGER LIGHT,Cofferlait etc.
    Multumesc!
    Blade:tb Spark fl
    FH: Butterfly Tenergy 05
    BH: Grip-s Europe

  • #2
    joc cu un lemn kokutaku staysher - lemn Hinoki in combinatie cu Joola Mambo H Friction.

    Placerea de a da topspin este maxima! De la orice distanta fata de masa....ca sa nu mai vorbesc de retopspin....
    Blade: Timo Boll Spirit
    Fh:Tibhar Genius 2.0
    Bh:Tibhar Genius 2.0
    materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

    Comentariu


    • #3
      Multumesc,dar m-ar interesa cele din gama butterfly.
      Cu SENHOK a jucat cineva?Nu are proprietati ciudate,tinand cont ca e facut din 1-ply hinoki?
      Blade:tb Spark fl
      FH: Butterfly Tenergy 05
      BH: Grip-s Europe

      Comentariu


      • #4
        Eu am avut Schlager Light si l-am vandut pt ca ma depasea putin ca viteza. Era insa, un lemn excelent.
        Manyaku 88 are un Senkoh 85 ca si nou de vanzare.
        http://www.tenisdemasa.ro/forum/viewtop ... 74&start=0
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de VISCO
          Eu am avut Schlager Light si l-am vandut pt ca ma depasea putin ca viteza. Era insa, un lemn excelent.
          Manyaku 88 are un Senkoh 85 ca si nou de vanzare.
          http://www.tenisdemasa.ro/forum/viewtop ... 74&start=0
          Eu stiu ca teo a vandut de mult BTY Senkoh.
          Stiga Hybrid Wood ST
          Andro Hexer HD, Tibhar Super Defence 40

          Comentariu


          • #6
            Posibil, inseamna ca nu mai sunt la curent !
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de adrian_vilcu
              joc cu un lemn kokutaku staysher - lemn Hinoki in combinatie cu Joola Mambo H Friction.
              Placerea de a da topspin este maxima! De la orice distanta fata de masa....ca sa nu mai vorbesc de retopspin....
              Am tot auzit de lemnul ala. E kiar asa de bun ? E off sau off+ ?
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #8
                Senkoh au la BUZAU,oare isi merita banii(180 ron)?
                Blade:tb Spark fl
                FH: Butterfly Tenergy 05
                BH: Grip-s Europe

                Comentariu


                • #9
                  >>am tot auzit de lemnul ala. E kiar asa de bun ? E off sau off+ ?

                  Este un lemn off- (dupa parerea mea), cu mult control, vibreaza f putin astfel incat poti da si smeshuri. Principala lui caracteristica este cea de "prastie" (caracterizare personala) adica mingea accelereaza pe traiectoria ei. Este lemnul care mi-a dat cea mai placere in lovitura de topspin: il poti da cu bolta, cu efect, cu viteza, moale, tare ....cum vrei ...si evident, mi-a adus multe puncte in meciuri. Mai mult, este lemnul cu, care am incercat si invatat lovitura de retopspin.

                  Este un lemn de care te atasezi de la primele lovituri!
                  Blade: Timo Boll Spirit
                  Fh:Tibhar Genius 2.0
                  Bh:Tibhar Genius 2.0
                  materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de adrian_vilcu
                    >>am tot auzit de lemnul ala. E kiar asa de bun ? E off sau off+ ?
                    Este un lemn off- (dupa parerea mea), cu mult control, vibreaza f putin astfel incat poti da si smeshuri. Principala lui caracteristica este cea de "prastie" (caracterizare personala) adica mingea accelereaza pe traiectoria ei. Este lemnul care mi-a dat cea mai placere in lovitura de topspin: il poti da cu bolta, cu efect, cu viteza, moale, tare ....cum vrei ...si evident, mi-a adus multe puncte in meciuri. Mai mult, este lemnul cu, care am incercat si invatat lovitura de retopspin.
                    Este un lemn de care te atasezi de la primele lovituri!
                    merci , suna bine
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      Lemne de la Butterfly doar Hinoki:

                      Jonyer hinoki
                      Hinoki shake Swift
                      Hinoki shake Speedy
                      Hinoki shake Cryzer
                      Kiso hinoki V
                      Kiso hinoki VII
                      Senkoh (e o gama mai mare 85,90,max si poate mai sunt)
                      All hinoki V
                      All hinoki VII
                      Hinoki shake 5
                      Hinoki shake 7

                      Lemne de la Butterfly care au furnirul din hinoki

                      Primorac carbon
                      Schlager Carbon / Light
                      Kong Linghui Special
                      Coferlait
                      Photino
                      Ishlion
                      Gergely / 21
                      Iolite

                      Cam astea sunt...vroiai o parere ,eu zic ca toate sunt bune depinde de care lemn preferi ,doar lemn sau carbon/arylate/zl ,depinde si de mana si simt.
                      Ca sa iti dai seama care ti se potriveste nu iti ramane decat sa testezi,singura modalitate e sa incerci de pe la cunoscuti sau cumperi unu,testezi ,vezi ca nu ti se potriveste il vinzi si tot asa.Visco stie... El iti poate da mai multe detalii

                      Comentariu


                      • #12
                        Seamana cu KISO HINOKI V sau VII ?
                        E oare diferenta mare intere ele?Par foarte asemanatoare dupa caracteristici.
                        Blade:tb Spark fl
                        FH: Butterfly Tenergy 05
                        BH: Grip-s Europe

                        Comentariu


                        • #13
                          Cu de care Staysher joci? ca sunt mai multe
                          Poti pune si niste poze cu el ?

                          Comentariu


                          • #14
                            ca tot veni vorba de aceste lemne (senkoh 90. Kiso Hinoki VII. Kiso Hinoki V) v-as fi recunoscator daca ati putea sa faceti o comparatie intre ele si primorac carbon Off+.Care ar fi dezavantajele/avatajele acestor lemne?
                            (din perspectiva cuiva care le-a incercat)
                            Primorac Carbon An Off+
                            FH:Bryce Speed Fx
                            BH:Bryce Speed

                            Comentariu


                            • #15
                              foto1
                              Blade: Timo Boll Spirit
                              Fh:Tibhar Genius 2.0
                              Bh:Tibhar Genius 2.0
                              materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                              Comentariu


                              • #16
                                Foto 1 dar unde-i foto ?

                                Comentariu


                                • #17
                                  foto2
                                  Blade: Timo Boll Spirit
                                  Fh:Tibhar Genius 2.0
                                  Bh:Tibhar Genius 2.0
                                  materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de teodorus29
                                    Foto 1 dar unde-i foto ?
                                    Era imensa...am redus-o....
                                    Blade: Timo Boll Spirit
                                    Fh:Tibhar Genius 2.0
                                    Bh:Tibhar Genius 2.0
                                    materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Aolio,vreau poze cu lemnu tot te rooooog,trimite-mi pe email : teodorus29(at)yahoo.com

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de teodorus29
                                        Aolio,vreau poze cu lemnu tot te rooooog,trimite-mi pe email : teodorus29(at)yahoo.com
                                        ok!
                                        wait...
                                        Blade: Timo Boll Spirit
                                        Fh:Tibhar Genius 2.0
                                        Bh:Tibhar Genius 2.0
                                        materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de bogdanb
                                          Postat în original de VISCO
                                          Eu am avut Schlager Light si l-am vandut pt ca ma depasea putin ca viteza. Era insa, un lemn excelent.
                                          Manyaku 88 are un Senkoh 85 ca si nou de vanzare.
                                          http://www.tenisdemasa.ro/forum/viewtop ... 74&start=0
                                          Eu stiu ca teo a vandut de mult BTY Senkoh.
                                          De unde as putea sa-mi procur un Schlager Light ?Mai sunt si alte lemne asemanatoare cu el la butterfly?Iolite ?
                                          Blade:tb Spark fl
                                          FH: Butterfly Tenergy 05
                                          BH: Grip-s Europe

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Salut

                                            Un lemn foarte bun este DONIC Waldner Dotec Hinoki .este numai din lemn Hinoki.
                                            http://www.donic.ro/index.php?cPath=2&sort=3a&page=5
                                            este c-am scump dar eu zic că merit?.DONIC Waldner Dotec Hinoki DONIC’s Waldner Dotec Hinoki blade consists of a specially-glued combination of three hinoki plies.

                                            The thicker hinoki inner ply provides the necessary rigidity and speed, whereas the thinner hinoki outer plies give exceptional control when returning the ball. The fine, but hard, plies give the blade its exceptional speed, with good control and exceptional feel.
                                            It is suitable for combining many different strokes, which is why it is named after Waldner- who plays the most - varied game of anyone! The Dotec handle guarantees extraordinary comfort and feel.

                                            Speed: 94
                                            Control: 87
                                            Weight: 90
                                            Ply: 5+2
                                            Blade: TBS Old Tag
                                            Fh:XIOM Vega Pro
                                            Bh:XIOM Vega Pro

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de andrey_tgv
                                              ca tot veni vorba de aceste lemne (senkoh 90. Kiso Hinoki VII. Kiso Hinoki V) v-as fi recunoscator daca ati putea sa faceti o comparatie intre ele si primorac carbon Off+.Care ar fi dezavantajele/avatajele acestor lemne?
                                              (din perspectiva cuiva care le-a incercat)
                                              Am avut primorac carbon un lemn rapid cu un feeling bun la top spin un lemn pt atacanti si pt cei care vor sa inchida pctele repede, e mult mai greu sa faci ceva cu lemul ala daca esti atacat si nu ai experienta.Am probat si kiso hinoki VII un lemn usor, control bun echilibrat si ca feeling gen balsa hinoki numai ca mie nu imi place feelingul de la hinoki sau balsa... hinoki V mai de control si mai incet fata de VII , dar fiecare cum ii place...cel mai bun lemn e cel care iti place tie!
                                              Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                              Fh: Xiom Omega II euro black
                                              Bh: Xiom Omega I euro max red
                                              Glue: Xiom i-bond
                                              http://www.okclub.lx.ro

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                In incercarea noastra de a ne autodepasi standardele, nu cautam oare prea mult in materiale ce putem face prin antrenament?
                                                Prt unii e o intrebare deranjanta, dar prea putin se vb in ultima vreme pe acest topic de eforturile personale si mai ales de rezultatele obtinute in Amatour cu "lemnuri" si alte compozitzii.Topsurile le obttzi 101% numai prin efort fizic si implicare in acelasi %.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Setup-ul ideal

                                                  Postat în original de FUN
                                                  In incercarea noastra de a ne autodepasi standardele, nu cautam oare prea mult in materiale ce putem face prin antrenament?
                                                  Prt unii e o intrebare deranjanta, dar prea putin se vb in ultima vreme pe acest topic de eforturile personale si mai ales de rezultatele obtinute in Amatour cu "lemnuri" si alte compozitzii.Topsurile le obttzi 101% numai prin efort fizic si implicare in acelasi %.
                                                  Ati pus punctul pe i. Goana aceasta dupa materiale face ca setup-ul nostru sa se schimbe mereu, iar corpul trebuie sa se adapteze in continuu, pierzand mult din calitatea jocului...

                                                  Cel mai bine ar fi pentru majoritatea jucatorilor sa se stabileasca la un anumit setup cu care se simt bine si sunt cat de cat eficienti in joc si in antrenament. De exemplu multi incepatori iau lemne rapide si fete de top, cu care nu au control dar pot trage foarte tare o minge din zece pe masa.
                                                  Tenisul de masa, ca foarte multe alte sporturi, se bazeaza pe constanta, conditie fizica buna si un antrenament in vederea jocului, nu numai o incalzire de 10-15 minute.

                                                  Esti mai eficient daca te deplasezi si te asezi la minge, decat sa intinzi mana sa lovesti dintr-o pozitie nefavorabila, la fel cum esti mai eficient daca ai un setup cu care poti controla intensitatea loviturii decat unul foarte rapid, care este foarte greu de controlat si cu care gresesti mult.
                                                  E foarte greu sa te concentrezi la joc si sa cresti in nivel daca nu poti controla paleta.

                                                  Din fericire noua era a fetelor cu lipici pe baza de apa ne ajuta: pe piata fiind introduse multe fete moi cu un control foarte bun, dar si viteza si efect suficiente (Tibhar Nimbus, Donic Silver, Butterfly Solcion si altele). Cu ajutorul acestor fete greutatea setupului ramane mereu constanta, iar un avantaj foarte mare in detrimentul lipirii lor repetate care ducea la incarcarea cu lipici a fetei si deteriorarea lemnului, inhalarea de solventi organici periculosi pentru aparatul respirator si asa mai departe...

                                                  Sfatul meu pentru jucatori, mai ales cei care sunt noi in acest sport sau joaca cu materiale noi, este sa caute un setup controlabil, de evitat carbonul pentru inceput, gen lemn allround sau off- si cu fete moi de control, si sa inceapa sa se antreneze corespunzator.

                                                  Satisfactiile sunt mari: de la placerea de a juca, la o conditie fizica buna si reflexe mult imbunatatite, care te ajuta printre altele in viata de zi de zi, cum ar fi condusul haotic de la noi.

                                                  Recunosc ca si eu la inceput imi tot schimbam materialele in cautarea combinatiei ideale, dar cu timpul am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ma obisnuiesc cu ceva si, cu antrenament, sa cresc nivelul de joc si, in timp, voi putea trece la alte materiale mai rapide dar mentinand acelasi control (Puterea este nimic fara control).

                                                  Mult succes tuturor...
                                                  Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                                  Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                                  Oricine se joaca insa putini joaca...

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X