Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A SIBIU - 07.06.2014 Cupa "ARIA"editia I

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • FELICITARI CSABA,Vad ca nu se mai respecta regulamentul in eliminatori,eu stiu ca cei mai bine clasati 8 stau un tur:Matei Dumitru 401.Timar Ilie394,Nechita Alexanreu439.

    Comentariu


    • Felicitari Csaba.

      Comentariu


      • Tot mai des se intampla in superioare cand sant doi prieteni din acelas oras asa is-a intamplat si lui Puiulet Iosif is dau meciuri s-au seturi numai sa treaca mai departe( gr sup nr.8 amatur)Va rog sa tineti cont si de propunerea mea si nunumai a mea si lui Csaba i s-a intamplat la București si multor amaturisti.

        Comentariu


        • Postat în original de geoiarba Vezi post
          FELICITARI CSABA,Vad ca nu se mai respecta regulamentul in eliminatori,eu stiu ca cei mai bine clasati 8 stau un tur:Matei Dumitru 401.Timar Ilie394,Nechita Alexanreu439.
          Draga Geoiarba, imi pare rau dar se pare ca nu ai citit formularile privind sistemul de organizare al turneelor, specificate in regulamentul pe anul 2014.

          Iti citez mai jos partea respectiva din regulament, partea de eliminatorii fiind organizat la turneul de ieri conform paragrafului 2 din cele citate mai jos
          (cea ce inseamna urmatoarele:
          - castigatorii grupelor superioarea au fost asezati pe tabloul de 32 la numerele echivalente grupei superioare castigate (deci intre 1-12)
          - castigatorii primelor 8 grupe au primit ca adversari un bye
          - castigatorii grupelor 9-12 au primit un adversar clasat pe pozitia doi intr-o grupa superioara, conform tragerii la sorti, tragere la care alti 8 clasati pe pozitiile doi si-au primit adversari tot de pe pozitiile doi).

          Totul a fost REGULAMENTAR ieri. Asemenea discutii am mai purtat si intr-un alte topic, si s-a intamplat nu de mult si la un turneu mai mare sa discutam intre 4-6 ochi despre interpretarea unor pasaje din regulament.
          Important este ca organizatorii sa cunoasca regulamentul, iar noi, concurentii sa avem incredere in ei, si eventual daca avem orice fel de semn de intrebare, sa-i contactam la fata locului, pentru ca sunt sigur ca vom gasi raspunsul.
          Eu de obicei explic orice fel de detaliu, daca sunt intrebat, poti sa-i intrebi pe colegii mei harghiteni (s-a intamplat sa stam la explicatii in litera sau spiritul regulamentului chiar si 20 de minute la un turneu recent).

          In ce priveste cealalta problema pe care ai ridicat-o, cu cei proveniti din aceeasi localitate, pe plan principial ai dreptate in cazul grupelor superioare. D-l Vladoiu a si propus la cateva concursuri /la fata locului/ ca in cazul unor grupe cu o astfel de componenta, pentru evitarea suspiciunilor, primul meci sa nu fie pozitia 1 - pozitia 4, ci localitatea X - localitatea X.

          Si daca am pomenti de Sultanu': am uitat in postul de aseara sa-ti spun merci Gelu pentru efortul depus pe latura organizarii tehnice. In ultima vreme te vedem tot mai des in spatele laptopului/pc-ului organizatorului. Merci pentru ajutorul dat organizarii fluente a concursurilor unde esti prezent!!

          Hai ai nostri, cum ar spune domnu' Chirap.

          Postat în original de FlorinBN Vezi post
          Anexa V - Variante de desfasurare a turneelor A si A+:

          Organizatorul va alege o combinatie din optiunile de mai jos pe care o va prezenta în anuntul turneului.

          Eliminatorii:

          1. Locurile 1 dupa clasament, locurile 2 (3) trag la sorti
          Obs:
          a) se va evita reîntâlnirea locurilor 1 si 2 înainte de faza finala prin împartirea biletelor în doua urne (partea inferioara, respectiv superioara a tabloului) si efectuarea extragerii locului 2 în functie de pozitia locului 1 corespondent;
          b) în cazul în care pe tablou nu se completeaza toate pozitiile de favorit 1, cele care raman vor fi introduse în urne si trase la sorti, put?nd fi ocupate de orice loc 2, indiferent de clasament;
          c) daca printre c?stigatorii grupelor superioare se afla jucatori noi (fara loc în clasament) vor trage la sorti pozitiile de favorit 1 ramase libere;

          2. Locurile 1 dupa numarul grupei superioare, locurile 2 (3) trag la sorti
          Obs:
          a), b) - aceleasi ca mai sus;

          3. Locurile 1 dupa numarul grupei superioare, locurile 2 (3) la fel în ordine inversa
          Obs:
          - trebuie avut grija ca jucatorii din aceeasi grupa sa nu se reîntâlneasca macar în primul tur eliminatoriu;
          - regula cu ordinea inversata pe tablou a locurilor 2 nu functioneaza pentru orice numar de grupe superioare, respectiv pentru orice dimensiune a tabloului;
          - având în vedere ca permutarile (la nevoie) le va face manual organizatorul, pot exista suspiciuni de aranjamente;
          FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
          Tel : 0742 257 995

          Comentariu


          • Bine multumesc pt. detali sper sa ne vedem cu bine la urmatoarele turnee/Geo.

            Comentariu


            • Postat în original de geoiarba Vezi post
              FELICITARI CSABA,Vad ca nu se mai respecta regulamentul in eliminatori,eu stiu ca cei mai bine clasati 8 stau un tur:Matei Dumitru 401.Timar Ilie394,Nechita Alexanreu439.
              Bravo Geo, felicitari pentru performanta ta...
              Hobby: Motoare si ski !
              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

              Comentariu


              • Postat în original de adimucu Vezi post

                Iată poezia de ultimă oră (domnului Florin Toma nu-i va place, dar sper că celorlalți da):

                BALADA AMATURISTULUI ?N CONCEDIU
                (cu ocazia inaugurării centrului de agrement ”Aria”)

                După vreo șase luni de lupte str?nse
                Pe la turnee unde-am fost, prin țară,
                Mă pregătesc de numărat trofee
                Și-mi vine chef de-o ”cură balneară”...

                Mă hotărăsc să plec în centrul țării,
                Căci soarele-i mai ”molcom” în Ardeal,
                Și nimeresc în plină ”stagiune”
                La Festivalul Teatrului local...

                Găsesc un loc perfect de relaxare
                Și programez din vreme un masaj.
                Mai mult din întâmplare îmi dau seama
                Că mi-am luat paleta în bagaj...

                Nu vreau să scap ocazia nesperată
                De-a mai bifa trei puncte-n clasament,
                Căci am găsit și sala pregătită:
                LA ”ARIA”, MAI JOS DE ”AMBIENT”
                Imi place, de ce sa nu-mi placa?
                Cred ca mai degraba cei care nu au reusit sa cistige cind au jucat cu mine si au avut meciul in mina, sa fie suparati, nu eu.

                Gelu, referitor la rezultatele din eliminatorii, poate poti sa le modifici in sensul ca am cistigat cu 3-2 la Gabi Gogu (si nu cu 3-1), dupa ce conducea el cu 2-0, si in finala am cistigat cu 3-0 (nu cu 3-2).
                Am facut tot posibilul sa respectam pronosticul tau: 1-2-3 Gogu - Petrescu - Toma.
                Acum depinde de unde citesti: 1-2-3 sau 3-2-1.

                Cit despre organizatori, vreau sa-i felicit atit pentru frumoasa sala pusa la dispozitia amatorilor de tenis de masă, cit si pentru celelalte facilitati pe care le-am vizitat in pauza de curent: policlinica, sala de fitness.

                Comentariu


                • Multumesc Gelu .La urma ma invins diabetul era mult 365 glicemie/Felicitari pt voi care ati contribuit la desvasurarea concursului/Sa ne vedem cu bine la Mediaș.

                  Comentariu


                  • Postat în original de geoiarba Vezi post
                    Tot mai des se intampla in superioare cand sant doi prieteni din acelas oras asa is-a intamplat si lui Puiulet Iosif is dau meciuri s-au seturi numai sa treaca mai departe( gr sup nr.8 amatur)Va rog sa tineti cont si de propunerea mea si nunumai a mea si lui Csaba i s-a intamplat la București si multor amaturisti.
                    Geo îmi pare rău că ești supărat.
                    Eu am 2 precizări de făcut, una ca să te ajut și una ca să-ți arăt că nu este important ce spui tu, ci altceva.

                    1. într-adevăr, așa cum scria și Pali undeva, dacă sunt într-o grupă doi colegi de club sau din același oraș ar trebui din start organizatorul să-i pună să joace primul meci între ei.

                    2. Ca să câștigi o grupă, GEO, (dar e valabil pentru toți care au mai avut problema asta, Ioji, Csabi și alții), trebuie să-i învingi TU pe toți din grupă, nu să aștepți să joace ei așa cum ți-ar conveni ție. Tu ai dreptul să comentezi corectitudinea unui meci doar dacă ai jucat tu ?nsuți în meciul respectiv.

                    Spun asta și pentru că aș vrea foarte mult să te văd și pe tine într-o zi că treci la ”nivelul următor”, adică să începi să câștigi grupele superioare prin victorii mai multe și să nu mai ai emoții. Ne-ai obișnuit deja pe toți cu faptul că deja treci tot timpul de inferioare. Asta deja e ceva extraordinar. Dar mai departe trebuie să-ți câștigi tu meciurile tale. Dacă faci asta te vei califica sigur și nu te va mai interesa ce fac ceilalți în meciurile dintre ei.

                    - - - Actualizat - - -

                    ...ai grijă cu diabetul și joacă la antrenament cât mai multe meciuri cu Alex Nechita. Nu trebuie să te mai enervezi pe el, ci să cauți tot timpul alte soluții ca să-l învingi. am observat că el face un joc foarte bun când este vorba să câștige meciurile cu tine. de aceea e bine să te antrenezi cu el cât mai mult, asta te va ajuta enorm pentru meciurile tale „oficiale” la turnee.

                    Comentariu


                    • Ok/Multumesc.

                      Comentariu


                      • a venit vorba de Alex Nechita și trebuie să fiu corect și să amintesc aici că am fost ieri la sală și mulți oameni acolo s-au declarat impresionați de jocul lui.
                        ?l felicit încă odată pentru rezultat și am scris cele de mai sus ca să știe și el. poate acei oameni s-au ferit să-l laude direct, dar merită lăudat!

                        Csabi, vezi ce faci în direcția asta...

                        Comentariu


                        • Intr-o sala moderna cu o organizare excelenta,jocuri palpitante,nu putea iesi decat un turneu foarte reusit,regret ca nu am avut posibilitatea sa fiu prezent,poate data viitoare!
                          O pauza neprogramata,capricile vremi,felicitari si la mai multe!

                          Comentariu


                          • Ma vad "obligat" sa incep acest post cu 2 notificari ce mi se par cele mai importante : jos palaria pt Ciobi , care a cedat data turneului din Agnita pt. a se putea inaugura arena Aria TDM din Sibiu ( Doamne-Doamne a avut grija de acest gest si te-a rasplatit cu locul 1 pt care meriti toate felicitarile ) si toata stima si consideratia pt. OAMENII Mureșan Alex ( care s-a zbatut de un an de zile pt. ca noi sa ne bucuram de aceasta sala splendida ) si d-nului Ciolan ( care a avut "nebunia" sa investeasca pt. ca pasiunea noastra sa aiba o locatie de 5 stele ) .
                            In alta ordine de idei , in acest Amatur exista inca probleme care creaza suspiciuni si pot fi inlaturate cu putina bunavointa din partea celor ce gestioneaza regulamentele si buna desfasurarea a acestui tur . Geo are dreptate cand se refera la cei care ar trebui sa aiba bye in eliminatorii - corect ar fi fost ca din cei 12 castigatori de superioare cei mai bine clasati in clasament sa fie bye si nu castigatorii grupelor 1-8 ( ce vina are saracu Geo ca sortii i-au harazit nr 11 la grupa lui ) , astfel incat Geo si Darian Somlea ar fi fost bye in detrimentul lui Iordache si Nechita si altfel ar fi aratat clasamentul final in partea lui superioara . Alt punct care ar trebui stipulat in regulament pt. a fi foarte clar totul este faptul ca indiferent de grupe ( inferioare sau superioare ) daca exista participanti din aceeasi localitate acestia sa joace primele meciuri intre ei si apoi sa se respecte ce a mai ramas din tintarul grupei in ordinea stabilita . Alt punct nevralgic il reprezinta punctajele acordate in turnee - de exemplu , nu exista in grila locurile 25-36 sau 37-48 , ceea ce lasa loc de interpretari la nr de puncte obtinut ( aici se poate rezolva problema sau largind grila cu toate combinatiile posibile tuturor numerelor de participanti care ar trebui sa fie stipulate tot prin regulament - sau prin jocuri de clasament care ar da o ierarhie mai corecta ) . Si ar trebui acordata cred mai multa atentie sistemului KO adus de Emi , care cred ca ar avea un viitor bun , deoarece exista acolo acele jocuri de clasament . Una peste alta insa , cel mai important e faptul ca participantii sunt tot mai numerosi si se leaga tot mai multe prietenii adevarate .

                            Comentariu


                            • 05 Viscaria 05

                              Comentariu


                              • Felicitari echipei de organizatori! Am avut parte de un turneu foarte bine organizat si fluent.
                                Sala dedicata in exclusivitate practicarii tenisului de masa, este, cred eu, cea mai bine dotata dintre salile in care am jucat eu! Spatiu de joc ideal ( a se citi spatiu mare!), lumina artificiala adecvata, pardoseala aderenta, mese de joc foarte bune... Ce sa mai spun, dpdv al meu, totul a fost foarte bine pus la punct, de aceasta echipa inimoasa de organizatori, ce a dorit sa ne impresioneze ... Si chiar a reusit!

                                Il felicit inca o data pe castigatorul turneului Open, Florin Toma, care a reusit sa invinga prin calmul sau si sa rastoarene ... Pronosticul lui Gelu Vladoiu! (Imi pare rau ca nu am reusit sa confirm acest pronostic facut de Gelu, mai ale ca am condus in semifinala cu Florin Toma cu ... 2-0!)

                                Am sa revin cu mare placere la turneele oranizate la sala Aria din Sibiu.
                                Mult succes in continuare si cat mai multe turnee rusite la Aria!

                                Comentariu


                                • Trebuie remarcat si elementul surpriza al turneului - o pana de curent de cca o ora datorata unei furtuni , care ne-a intrerupt si ovatiile si sustinerea pt Simona Halep si ne-a obligat sa urmarim cu sufletul la gura rezultatul pe telefoanele mobile si felicitari lui Decean Darian care prin victoria obtinuta asupra mea in superioare m-a scos din "cartile" calificarii in eliminatorii ( deci se mai joaca si corect intre prieteni din aceeasi localitate ) si iata si cateva imagini de la acest reusit concurs :

                                  Comentariu


                                  • https://www.youtube.com/watch?v=qPUq...ature=youtu.be

                                    https://www.youtube.com/watch?v=zZER...ature=youtu.be

                                    Comentariu


                                    • Felicitari celor trei pitesteni care au participat la OPEN! Sunt bucuros ca din cand in cand incerc sa practic acest sport in apropierea dvs. Poate se ia si pe mine ceva ca sa depasesc nivelul genunchiului broastei!
                                      Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                      FH: Butterfly - Dignics 80
                                      BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                      Comentariu


                                      • Buna ziua,
                                        Sa incep prin a felicita organizatorii pentru eforturile depuse in desfasurarea concursului și din respect pentru dl Florin Toma,finala a castigat-o net cu 3-0 și nu cu 3-2 așa cum a aparut pe site.
                                        Multumesc!
                                        Liviu Petrescu

                                        Comentariu


                                        • Am filmat si eu finala la amatori, premierea, etc...cred ca nu este necesar sa le mai descarc, sunt in urma si nu se merita dublat.

                                          Multumim pt intelegerea acordata, vis-a-vis de pana de curent care este un caz de fortza majora, dar totusi trebuie apreciata rabdarea participantilor care mai in gluma mai in serios se lua in calcul si varianta de a se continua turneul astazi . Una peste alta s-a iesit la mal.

                                          Felicit pe toti cei ce au prins loc la acest turneu nu dau nici un nume pt ca am inceput sa-i cunosc aproape pe toti si m-am cam apropiat inclusiv de Darie Aron sau de Geo si ar trebui sa enumar lista de inscrieri.

                                          In numele organizatorilor va multumesc la toti, inclusiv lui Adimucu care ne-a scris vreo doua pagini (in limba lui) in catalogul de sugestii.

                                          In curand!
                                          Hobby: Motoare si ski !
                                          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                          Comentariu


                                          • Multumesc Marius Barac ca mai sustinut m-am straduit sa nu pierd nici un meci in inf si in superoare dar diabetul ma invins de data aceasta o sa fiu mai atent pe parcurs.Tot respectul pentru ALEX si org. competitei.

                                            Comentariu


                                            • a fost un Turneu foarte frumos... Felicitari concurentilor si organizatorilor.



                                              Comentariu


                                              • Mulțumim participanților și vă așteptăm la turneele viitoare

                                                Comentariu


                                                • https://www.youtube.com/watch?v=Uayn...ature=youtu.be

                                                  Comentariu


                                                  • Admirabil! Un turneu admirabil. Organizare,disciplina de concurs,punctualitate, ambianta, eleganta,protocol ,gazde alese.Felicitari !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X