Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"AmaTur 2014", Sf. Gheorghe - 06.12.2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • E greu de inteles toate aceste controverse intre niste jucatori adevarati de t.d.m. care intr-adevar fac niste eforturi deosebite sa participe la turneele Amatur. Cred ca toata esenta acestor discutii a fost foarte bine relevata de Gelu Vladoiu si aceasta e clar ca pleaca de la acceptarea unui numar mai mare de jucatori in concurs, lesne de inteles de ce. Toate celelalte probleme ridicate in mare parte decurg din acest fapt si nicidecum din lucruri imputabile organizatorilor. Felicit castigatorii (Vasile in sfarsit m-ai ascultat ca se poate) si in aceeasi masura si organizatorii care s-au straduit sa ne asigure un concurs reusit cu bune si cu rele. Sunt convins ca la anul se vor trage invataminte din cele intamplate si se va face un pas inainte.

    Comentariu


    • Adica pe reverul cartii lipeste un dr neubauer scalpel iar in draif baga un tenergy 05 negru.
      Tare de tot !!!Joaca numai in finale la amatori.
      Sper sa aiba copertile de lemn sau macar de carton tare.Coperti ALL+ sau DeFF-.

      - - - Actualizat - - -

      Dupa o pauza de glume,sa revenim la oile noastre.
      Mai intai ii felicit pe cei doi finalisti de la Amatori,domnii Marcu Vasile si Ciobanu Gabriel.
      Din cate am vazut, nici unul din ei nu este ierbar.Treaba asta imi da mult de gandit asupra viitorului ierburilor.
      Cu iarba ciupesti ceva dar nu faci performanta.
      Am inteles de la domnul doctor Ciobanu ca pana in finala a macelarit multi jucatori cu iarba.I a facut praf.
      Probabil ca si eu eram o prada sigura daca jucam cu el.
      Cred ca singurul joc care aduce performanta este cel in care pui tot timpul presiune pe adversar si il ataci non stop si cu reverul si cu draiful.Acum incerc un sandwich foarte rapid in rever, cu burete maxim si lovesc mingea tot timpul.Si cu reverul si cu draiful.Intrebarea este daca voi reusi sa dau 70-80% din mingi exact pe masa.Poate ca da, poate nu.
      Ca ierbar, nu stiu daca voi mai avea prea multe sanse.

      Comentariu


      • Dragii mei ,felicit participantii ,castigatorii,dar mai ales organizatorii!Pe participanti ,pentru efort si placerea de a juca tenis de masă ,pe castigatori pentru valoarea demonstrata in tarcul de joc si pentru vointa de a invinge ,materializata de medaliile de la piept ,pe organizatori ,pentru efortul urias de a fi finalizat o competitie atat de solicitanta ,pentru implicarea totala in eveniment!Ma simt solidar cu organizatorii ,in ceea ce priveste suturile in fund ,din partea unora!Le-am primit si eu si cunosc senzatia!Motiv pentru care eu voi organiza la IASI in 2015 trei competitii NON-AMATUR sigure!-Cupa Independentei -10 Mai ,Iași Trophy-Memorialul Cornel MACOVEI si Cupa Zilele Iasului-si vor mai fi si altele ,organizate de Bogdan Axinte ,Adi Valcu ,Gigi Berescu etc.Eu ii voi ajuta cu logistica din dotare ,dar nu ma voi implica-las' sa ia si altii bobarnace ,cum au luat (TOTAL NEMERITAT!!)baietii de la TURNEUL FINAL!Dar pana una-alta ,SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI tuturor iubitorilor si practicantilor acestei minunate discipline sportive -tenis de masă!

        Comentariu


        • Postat în original de GigiC Vezi post
          ....dar nu ma voi implica-las' sa ia si altii bobarnace ,cum au luat (TOTAL NEMERITAT!!)baietii de la TURNEUL FINAL!...
          Gigi, sunt de acord cu mesajul tau, dar din respect fața de participanti ma dezic de cele citate mai sus. Sunt bune si criticile , fac bine in viitorul apropiat, dar nici eu nu sunt de acord cu unii care desi nu au participat posteaza tot felul de aberatii (am zis unii pentru ca sunt doi). Culmea este ca au stat acasa ( pe forum) si daca tot sunt vehementi in aberatii poate ar fii prins bine si un " MULTUMESC" sponsorilor care s-au ingrijit sa-i trimita acasa un tricou de "Campion ",.... diploma si medalia nu mai conteaza pentru ca altii sunt obligati sa-i decerneze acasa.


          Cu aceasta ocazie , in numele conducerii Amatur , transmitem multumirile noastre si catre Dl. Fancsali Kalman din Lunca de Sus, care s-a oferit sa ne puna la dispozitie cinci "PLACHETE" pentru cei ce meritau si un titlu special, cu scuzele de rigoare ca pana acum nu am scris acest mesaj.
          Hobby: Motoare si ski !
          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

          Comentariu


          • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
            draiful
            Ce-i draiful ala?

            Comentariu


            • Postat în original de lauritheone Vezi post
              Ce-i draiful ala?

              laur...asa i zicea 'mai demult ' la forhand
              Lama:Timo Boll Tricarbon OFF+
              Pe spate: Tenergy 80
              Pe fata.: Tenergy 64

              Comentariu


              • Buna intrebare! Am mai auzit termenul la un jucator mai in varsta de-aici din Arad, dar nu stiam exact la ce se referea, la rever sau la forehand. Macar acuma ne-am lamurit (am dedus din context) ca se refera la forehand.

                Comentariu


                • Postat în original de cule Vezi post
                  laur...asa i zicea 'mai demult ' la forhand
                  Nu drive? Imprumutat din engleza, ca in "forehand drive"...

                  Comentariu


                  • Imi permit sa mai fac o propunere: indiferent in ce formula s-ar desfasura TF,acesta sa fie mai concentrat ca timp (eventual sa se joace seturi 2 din 3) in asa fel ca finalele sa se joace pana in ora 16,dupa care sa urmeze festivitatile de premiere(inclusiv cele de dimineata) festivitati care sa se desfasoare la o masa festiva.In acest fel TF ar fi cu siguranta o sarbatoare la care ar participa pana la final cam toata lumea iar,toate energiile pozitive si negative din timpul turneului sar stinge la un pahar.Mai mult de atat s-ar vedea ce inseamna amaturul in dezvoltarea relatiilor de prietenie la nivel national.Niciodata un turneu A+,A sau B nu i-a pus pe toti participantii la o masa,chiar daca s-a asigurat si mancare.

                    Comentariu


                    • Postat în original de Zosim1 Vezi post
                      La ce te referi cu impartirea corecta a meselor,-ca dupa cate am stabilit au fost 20 si 20, deci egale
                      -Toata lumea care ma suna si cauta mese, vor Donic Waldner 25,yasaka Progres(neexistente in Germania,sau nu le gasesc eu) si Butterfly care sau montat in sala la amatori,iar "amaratele cu blat de 22mm"(cum zicea cineva,nu dau nume),(pe care se joaca majoritatea openurilor si competitilor Europene si mondiale(SanEi este sub licenta Joola)dintre care amintesc Joola 3000SC,Olymp,Rollomat au devenit acuma dintr-o data o impartiala incorecta.
                      Deja eu o vad pe capra vecinului

                      La Brașov Openul a avut aceeasi logistica,iar Amaturul a beneficiat de "sursa de imbogatire a lui Gelu" mesele Joola Transport din categoria Hobby,dar a fost mai bine la Amatur decat la open.

                      Nici cucu nu cred ca va mai intelege,de fapt pe ce puneti voi accent,si bineinteles valoare.
                      Emi a fost vorba ca organizatori sa inparta gr.inf.open/amatori in ambele sali in mod echitabil dupa nr. de jucatori de la ambele sectiuni,dar s-au sucit si nu s-au tinut de cuvant,chiar mai mult,cand openul avea doar cateva partide din inf. si erau mese disponibile 8 la numar pe care se jucau meciuri amicale[de incalzire] am cerut sa fie mutate a treia gr.inf.de la amatori pe mesele disponibile,acestia nu jucasera decat 1/2 meciuri din gr.am primit un raspuns incredibil.
                      NU VREM SA-I SUPARAM PE OPENISTI
                      Crede-ma ca in acel moment daca aveam cu ce sa plec,plecam.
                      Sunt colegi care au vazut si numarat mesele pe care chir au facut si ei cate o partida
                      .

                      Comentariu


                      • Postat în original de GeluBv Vezi post
                        Gigi, sunt de acord cu mesajul tau, dar din respect fața de participanti ma dezic de cele citate mai sus. Sunt bune si criticile , fac bine in viitorul apropiat, dar nici eu nu sunt de acord cu unii care desi nu au participat posteaza tot felul de aberatii (am zis unii pentru ca sunt doi). Culmea este ca au stat acasa ( pe forum) si daca tot sunt vehementi in aberatii poate ar fii prins bine si un " MULTUMESC" sponsorilor care s-au ingrijit sa-i trimita acasa un tricou de "Campion ",.... diploma si medalia nu mai conteaza pentru ca altii sunt obligati sa-i decerneze acasa.
                        Eu sincer am stat acasa tocmai datorita inghesuielii, un numar foarte mare de participanti, ceea ce a dus la majoritatea neplacerilor. Si crede-ma Gelu ca cei care si-au exprimat nemultumirea pe forum fata de organizarea turneului, ma refer aici la amatori, nu sunt toti cei nemultumiti. Cu oricine am vorbit si care a fost prezent acolo a avut de spus lucruri negative referitor la organizare. Foarte probabil ati fost depasiti de numarul mare de concurenti. Stii ca ai cerut parerea si altora inainte de a suplimenta numarul de locuri la amatori iar eu, si altii, am spus ca numarul de participanti la un turneu final ar trebui limitat prin regulament. Raspunsul tau a fost ca chipurile unii care au obtinut calificarea, cum eram eu, isi permit sa ceara limitarea, adica eu m-am vazut cu sacii in caruta. Si asta m-a facut sa nu particip. Acum daca esti criticat, desi nu am vazut ca cineva sa zica de tine personal, te superi. Ai face bine sa-ti asumi esecul si data viitoare, dupa cum ti-am mai spus odata si ai inceput sa faci analize gramaticale pe text, sa asculti si de prostime.

                        Comentariu


                        • Nu as exagera cu criticile, domnilor.In primul rand a fost vorba de o logistica impresionanta sa faci un turneu pentru 300 de persoane.
                          Sa organizezi asa ceva implica eforturi uriase.Si nu doar timp pierdut;bani ,nervi,sute de telefoane si discutii.

                          Comentariu


                          • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                            ......
                            NU VREM SA-I SUPARAM PE OPENISTI
                            .......
                            .
                            Trebuie sa spui cine si-a permis...nu-mi vine sa cred.

                            Poate a spus ca incep superioarele imediat si scapam repede, dupa care se restrâng openistii in eliminatorii pe opt mese pentru a nu se genera o nebunie mai mare...

                            Eu eram in transă si chiar daca ma ocupam de open stiu sigur ca nu am avut motiv sa afirm asa ceva. Nici nu aveam motiv sa cred ca se "supara openul pe mine" pentru ca eram eu suparat pe cativa care si-au batut joc de turneu de parca-i platisera cineva sa saboteze,...de ex. Trei din grupa lui Sorescu D, Vardi D, Leolea A., nu au terminat superioarele civilizat,...Sorescu D, mai tot timpul afara de parca era vara si-ti facea in ciuda....am tras de ei sa treaca la masa de zicea-i ca-i trimit la penitenciar.

                            Asta este, numai unii sunt vinovati,...sa le fie de bine!
                            Hobby: Motoare si ski !
                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                            Comentariu


                            • Cred ca limitarea turneelor finale ca numar de jucatori ar fi o varianta buna.
                              Ar castiga calitatea si jocurile, si conditiile oferite.

                              Comentariu


                              • Mucu

                                Buna Liviu,
                                In cele ce urmeaza am sa arat colegilor din Amatur ce intimplare nefericita am trait cu acest domn ADI MUCU.
                                Eram in spital la Mureș cu socru internat cu infarct ptr. operatie la inima.In jurul orei unu noaptea ma uitam pe telefon la rubrica ,,Cine sintem noi".Citesc ce scria respectabilul domn MUCU si ce sa vezi din greseala ating cu degetul butonul ,,Nu-mi place".Nu am vazut pe moment,ptr. ca eram suparat si obosit si ma pomenesc cu urmatoarele:
                                ,,Citat Postat în original de adimucu

                                mulțumesc pentru feed-backul ?negativ?


                                ...chiar n-am înțeles de ce. și mai ales n-am înțeles de ce v-ați ?străduit? să dați ?nu-mi place? la 10 luni după ce am pus eu comentariul acolo.
                                inițial am vrut să consider că sunteți vreun ?copchilaș? care doar se joacă pe forum și dă click unde apucă.
                                după aceea m-am g?ndit că e posibil să nici nu aveți legătură cu tenisul de masă și că de fapt v-a ?angajat? altcineva să-mi dați mie ?nu-mi place? pe unde apucați, fără măcar să citiți ce scriu sau să vă interesați înainte despre ce e vorba.
                                până la urmă, însă, am hotărât că trebuie să vă respect, la fel cum ?i respect pe toți, ca și cum ați fi cea mai importantă persoană care folosește forumul. de aceea nu am ignorat clickul pe care l-ați dat și m-am g?ndit să vă scriu mesajul ăsta.

                                ce am scris acolo descrie de fapt admirația și respectul pe care le am pentru amaturiști.
                                faptul că le-am compus versuri și chiar o carte nu cred că e un motiv ca cineva să-mi ?ofere? un punct de reputație negativ.
                                pentru mine sunt niște ?eroi?, pentru că ei ?scriu? pagini de poveste în fiecare sâmbătă.

                                a-propos: cartea e gata. asta ?nseamnă că povestea asta și eroii din ea sunt de acum realitate și pot fi cunoscute/cunoscuți peste tot și de toată lumea. dacă asta vi se pare ceva ?negativ?, atunci vă mulțumesc încă odată pentru că ați dat click pe ?nu-mi place?
                                asta mi-e răsplata pentru că m-am străduit să compun niște versuri, să le culeg de pe forum ca să nu rămână ??mprăștiate? pe acolo, să le alătur unor gînduri de suflet ale mele, dar și ale altora, să le pun într-o carte pe care absolut singur am conceput-o (inclusiv coperta), și să le ofer sub forma asta spre a fi citite așa cum se cuvine să fie citite.

                                și am mai primit o ?răsplată?, care mi-a ajuns cu v?rf și îndesat: am făcut lansarea cărții la un turneu unde au fost prezenți mai mult de 100 de amaturiști; la un moment dat oamenii aceia se așezau cu fundul pe masa unde erau cărțile, ba chiar și-au lăsat resturile de mîncare pe acolo printre cărți. paradoxal, eu am făcut ce am făcut în primul rând pentru ei... inclusiv am plătit absolut integral toate cheltuielile de tipărire. și nu cred că vreți să știți cât a costat. important este că un om cu suflet mare și-a ?rupt de la gură? niște mii de EURO, pe care nici nu i-am spus dacă sau când ?i voi da înapoi... din păcate, acel om nu are nici o legătură cu AmaTur. iar oamenii din AmaTur s-au g?ndit că nu merită ?osteneala? și nici 20 de lei ca s-o ia s-o citească, ci dimpotrivă s-au mai așezat și cu fundul pe ea :P. am văzut ziare de scandal sau de caterincă ce costă 8 lei (Academia Cațavencu). asta e o carte, nu un ziar. și e făcută cu suflet și cu trudă. iar oamenii ăia care totuși au citit-o au pl?ns...

                                eu admir și respect pasiunea acestor oameni și am considerat că cea mai umilă, dar și mai potrivită, metodă de a exprima asta este o carte despre ei. îmi pare rău dacă v-a ?deranjat? în vreun fel acest lucru. iar dacă dumneavoastră credeți că acești oameni nu sunt de admirat pentru ce fac (sâmbăta la turnee, nu pe forum), atunci vă mulțumesc încă odată pentru că ați dat click pe ?nu-mi place?.

                                la urma urmei pentru asta e pus butonul acela acolo, ca să dea lumea click pe el, nu-i așa...? :P"

                                Am realizat ca am gresit si ,,dau fuga" sa ii scriu pe msg.privat ca este un accident nefericit si chiar regret incidentul.
                                Vad ca nu raspunde(m-am gindit ca scria la carte) ii mai scriu pe topicul ,,Cine sintem noi" unde s-a intimplat sa dau nefericitul clik urmatoarele:
                                ,,

                                #26


                                dragos florin claudiu








                                dragos florin claudiu este conectat acum
                                cadet



                                --------------------------------------------------------------------------------
                                Data înscrierii:26.05.2013Locație:brasovVârstă:46Postur i:37Mulțumesc / îmi place post Timp total online:4 z 1 h 10 mTimp online pe zi:10 mReputație:22






                                ,,Scuze,am apasat din greseala acel buton.
                                Cred ca ai dat prea mare amploare la acest incident.
                                Nu am nici un motiv sa intru in polemici cu cineva din Amatur.
                                Incerc sa joc doar tenis de masă,atit.
                                Cu stima,
                                Dragos Florin"

                                Trece o luna si ceva dar nu am primit nici un raspuns de la domnul MUCU,prin care,cu un pic de Fair-play sa retracteze cele spuse in pledoaria lui,care o las colegilor s-o califice.Chiar si domnii care administreaza site-ul au sters minuatele insinuari ale acestui domn MUCU,la adresa mea,raminind doar raspunsul meu.
                                Am fost deranjat despre cele spuse de MUCU,insa acum cind am vazut ca a participat la doua concursuri sint extrem de dezamagit,ptr. simplu fapt ca el chiar nu are legatura cu acest Amatur.Cum poate acest domn sa emita pareri cind nu este in sala cu pricina?!
                                Intr-adevar balada compusa de MUCU ptr. ierbari este grozava.Felicitari!

                                Ptr.Domnul MUCU
                                Nu era mai simplu sa ma intrebati de ce am apasat butonul,,Nu-mi place".Va raspundeam si imi ceream scuze ptr. mica neglienta datorata oboselii acumulate pina la ora 1 din noapte,venind de urgenta la Mureș din Brașov ptr. operatie.Cred ca nu va mai oboseati sa mai da-ti cu ,,tospinul in taste" si cu ,,mouse-ul pe send sa-mi trimiteti mirifica pledoarie,asa cum citez din colegul Marcel Giosan.
                                S-au mai intimplat cazuri in Amatur sa se apese din greseala tasta cu pricina(NU-mi place),insa nu s-a ajuns la discutii care sa deranjeze pe cel in ,,culpa"(adica eu).
                                Din punctul meu de vedere aceasta intimplare nefericita va descalifica sa va erijati intr-un formator de opinie.Vehementa si rautatea cu care m-ati bagat in corzi nu denota ca sinteti un bun coleg ptr. nici un partener din Amatur care s-ar putea afla in situatia mea.
                                Mi-ati spus despre cartea dvs.,ca cineva a facut eforturi.....,ca un fel de repros.Dar v-a obligat cineva sa o scrieti,sacrificindu-va pretiosul timp?
                                Eu ma intreb daca nu cumva a-ti dorit sa faceti mai degraba o afacere din vinzarea acestei carti.De asemenea nu inteleg cum poti sa scrii o carte cind participi la 2 turnee in Amatur?!
                                Va intrebati daca am legatura cu Amatur;va rog consultati Clasamentul,dar cred ca era mai potrivit sa va fi uitat inainte de a ma ironiza in mai multe variante.Chestia cu ,,copchilasul" este jignitoare.Multumesc!!
                                De asemenea va intrebati daca m-a pus cineva sa dau acel,,Nu-mi place";Am senzatia ca vreti ,,sa dati" in altcineva insa din pacate nici de data asta nu a-ti nimerit-o.Chiar credeti ca la 46 de ani pot fi manipulat?!
                                Am sperat sa te intilnesc la Sf. Gheorghe sa te salut si sa-ti multumesc ptr. Fair-play-ul cu care m-ai tratat la topicul,,Cine sintem noi" stimabile domn Mucu.
                                In incheiere dragi colegi va recomand calduros ca atunci cind cititi pe Forum scrierile domnului Mucu sa fiti cu mare bagare de seama,ca nu cumva sa atingeti tasta cu pricina,ca ve-ti trai ce am scris mai sus.

                                As dori sa-mi cer scuze anticipat administratorilor site-ului,celor care se ocupa de organizarea Amatur ptr. acest articol scris in topicul T.F Sf.Gheorghe,insa am venit cu o completare la cele spuse de Miron Liviu si Marcel Giosan.
                                Sarbatori fericite tuturor!
                                Cu deosebita consideratie
                                Dragos Florin

                                Comentariu


                                • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                  ......sa asculti si de prostime.
                                  Ce te tot ascunzi in spatele acestei lozinci...iarasi aberezi,...citeste atent chiar mesajul de mai devreme in care am spus raspicat ca nu ma deranjeaza sa fiu criticat, ba chiar mi.am asumat "esecul" cum ii spui tu. Cand vei ajunge vreodata sa cazi pe subiect?
                                  Tu pentru mine nu mai contezi!
                                  Hobby: Motoare si ski !
                                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de GeluBv Vezi post
                                    Ce te tot ascunzi in spatele acestei lozinci...iarasi aberezi,...citeste atent chiar mesajul de mai devreme in care am spus raspicat ca nu ma deranjeaza sa fiu criticat, ba chiar mi.am asumat "esecul" cum ii spui tu. Cand vei ajunge vreodata sa cazi pe subiect?
                                    Tu pentru mine nu mai contezi!
                                    Daca nu te deranjeaza criticile de ce reactionezi in halul asta? Eu nu m-am referit la tine pana acum in ceea ce am spus, am vorbit la general dar vad ca vorbesti numai tu. Prin vorbele pe care le folosesti cred ca nu aduci cinste circuitului. Astfel de limbaj se foloseste in alta parte nu pe un forum intre oameni civilizati.

                                    Comentariu


                                    • Gelu stie cine a zis lui Oli
                                      N-am vrut sa-ti stric seara cand ma-ai intrebat de ce sunt suparat.

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de daviris Vezi post
                                        Imi permit sa mai fac o propunere: indiferent in ce formula s-ar desfasura TF,acesta sa fie mai concentrat ca timp (eventual sa se joace seturi 2 din 3)...
                                        S-a discutat mai demult chestia asta, de fapt aceasta formula exista cam cu cativa ani inainte la grupele inferioare, dar a existat multa opozitie si pe buna dreptate, deoarece unii se incalzesc mai greu si pe parcursul meciului isi dau drumul la joc. Asa sunt si eu.

                                        - - - Actualizat - - -

                                        Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                        Cred ca limitarea turneelor finale ca numar de jucatori ar fi o varianta buna...
                                        Ei si eu cred altfel - ca nu ar trebui limitat numarul de jucatori la turneul final. Si atunci cum rezolvam? Ne batem in credinte?

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de alandala Vezi post
                                          Ei si eu cred altfel - ca nu ar trebui limitat numarul de jucatori la turneul final.
                                          E cumva vorba despre un joc cu pietricele pe o plaja? Numai in cazul asta nu ar trebui limitat numarul de jucatori. Tenisul de masa se joaca intr-o sala in care numarul de mese este limitat, iar numarul de jucatori este limitat si el la limita rabdarii. Daca gasiti oameni asa de rabdatori care sa accepte sa joace cu un interval de timp oricat de mare intre meciuri (3 ore, 3 zile, 3 saptamani), intr-adevar numarul de participanti poate fi nelimitat. In rest este vorba de logica. Unde logica nu e, nimic nu e ......
                                          Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                          FH: Butterfly - Dignics 80
                                          BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                          Comentariu


                                          • Da parca nu s-a inteles la ce m-am referit. Exista pareri si pareri. Ca fiecare crede ca a lui e mai buna, asta este alta problema.
                                            Cum trei ani la rand s-au putut desfasura turnee finale cu 192 de jucatori, dintr-o data unii nu mai vor...

                                            Comentariu


                                            • RASPUNSGelu stie cine a zis lui Oli
                                              N-am vrut sa-ti stric seara cand ma-ai intrebat de ce sunt suparat.)
                                              EU NU STIU CINE A ZIS "CA SA NU DERANJAM OPENISTII"
                                              EU PERSONAL AM VORBIT CU NEA DENES SI I-AM EXPLICAT CA
                                              NU AM VRUT SA SUPRAPUNEM AMATORII CU OPENUL DEOARECE
                                              CA OPENUL TREBUIA SA INCEAPA SUPERIOARELE
                                              DAR DACA ADUCEAM AMATORII IN SALA POLIVALENTA
                                              NU AM MAI FI PUTU INCEPE SUPERIOARLE LA OPEN
                                              SI PENTRU 45 DE MINUTE SA ADUCI 8 GRUPE DE LA AMATORII
                                              AR FII JUCAT 2 MECIURI DUPA CARE SA-L DUCI IAR INAPOI SAU SA PUI O PARTE DIN OPEN
                                              IN SALA CEALALTA AR FI IESIT O HARABABURA. MAI DEGRABA AM PUS OPENUL LA TOATE MESELE
                                              DIN SALA POLIVALENTA CA SA URGENTAM TERMINAREA INFERIOARELOR.
                                              DUPA CUM STITI 12 GRUPE AU INCEPUT SUPERIOARELE IN SALA POLIVALENTA
                                              SI ELIMINATORIILE AM INCEPUT IN SALA POLIVALENTA CU TOTI PARTICIPANTII

                                              Comentariu


                                              • Domnilor!Pe forum a fost anuntat ca se va juca 3 grupe pe 2 mese deci se stia din timp ca va tine concursul foarte mult,deci de acasa trebuia sa veniti pregatit ptr asta. Lasati organizatorii in pace ptr ca ,concursurile nu sunt obligatorii,nu-ti place nu mergi asa ca nu va mai plangeti si sa va cereti scuze ORGANIZATORILOR ptr ca nu au gresit cu nimic voua.LA MULTI ANI!!!

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de barabassandor Vezi post
                                                  Domnilor!Pe forum a fost anuntat ca se va juca 3 grupe pe 2 mese deci se stia din timp ca va tine concursul foarte mult,deci de acasa trebuia sa veniti pregatit ptr asta. Lasati organizatorii in pace ptr ca ,concursurile nu sunt obligatorii,nu-ti place nu mergi asa ca nu va mai plangeti si sa va cereti scuze ORGANIZATORILOR ptr ca nu au gresit cu nimic voua.LA MULTI ANI!!!
                                                  TURNEUL FINAL - SF. GHEORGHE - 06.dec.2014
                                                  TURNEUL CAMPIONILOR AMATUR
                                                  LOCALITATEA: SF. GheorgheDATA: 06 decembrie 2014
                                                  INSCRIERI: Pe forum ;- ultima inscriere/ retragere, joi 4 dec, ora 21.00
                                                  SISTEMUL DE JOC: grupe inf. + grupe sup. si eliminatorii- 3 din 5
                                                  TAXA PARTICIPARE de 35 Lei, din care 3 lei catre AmaTur
                                                  CAPII DE SERIE: conform MP din clasamentul AmaTur ;
                                                  ATENTIE: Grupele vor fi alcatuite de vineri seara, pe baza listei de inscrieri de la ora 20,00. Orice inscriere/retragere ulterioara nu va fi luata in considerare.Pe forum se afiseaza dimineata.;
                                                  Total nr. mese (open + amatori) 40, in doua sali;
                                                  Alimente (fara plata): Dimineata: apa plata , cafea, sandwich.
                                                  TURNEUL PENTRU AMATORI
                                                  ORA DE INCEPERE TURNEU: 9,00 (decernarea premiilor AmaTuR 2014) 9,30 (meciurile)
                                                  FESTIVITATEA DE PREMIERE "CAMPION AMATUR" SE VA FACE DIMINEATA INAINTE DE TURNEU!!!
                                                  LOC DE DESFASURARE : Sala Polivalenta (partial+ sala sport alaturata) din Sf. Gheorghe,Str. Vanatorilor , jud. Covasna
                                                  Loc de parcare: chiar langa sala;
                                                  NUMAR PARTICIPANTI AMATORI 190, inscriere/prioritate, in ordinea locului ocupat in clasament, plus 2 wild-card;
                                                  NR MESE (amatori): 24 mese
                                                  Desfasurare: 32 grupe de sase, se califica primii patru, 32 gr sup, se califica primii doi, tablou elim de 64
                                                  Taxa va fi incasata de capul de serie si transmisa organizatorilor dupa inceperea jocurilor;
                                                  Dimineta, inainte de inceperea meciurilor se decerneaza premiile AmaTur 2014, si anume:
                                                  Primul openist si primul amator din fiecare judet (Clasament 01-12-2014). Daca un "amator" este clasat in fața unui openist , acesta din urma nu intra in categoria campionilor judeteni.
                                                  Competitia va incepe la ora 9,30 pt gr. inf. : un exemplar pe usa de la intrare(nr. grupa si nr masa) si un exemplar pe masa de joc;
                                                  - Se ofera cupe, diplome pentru primii 4 clasati, diplome pentru locurile 5-8 ;


                                                  TURNEUL OPEN
                                                  ORA DE INCEPERE TURNEU: 9,30
                                                  LOC DE DESFASURARE: Sala Polivalenta din Sf. Gheorghe;
                                                  NUMAR DE PARTICIPANTI OPEN 142 Inscrieri in ordinea clasamentului ;in prima faza se ia in calcul numai open-ul. In cazul in care raman locuri se pot ocupa de amatorii cei mai bine clasati, plus 2 wild-card
                                                  Mese de joc: 14 mese tip JOOLA ;
                                                  mesele, despartitoarele sunt asigurate de Dl. Beltechi Dumitru (Emi TT).
                                                  Desfasurare: 24 grupe de cate 6, se califica primii 4 ; 24 grupe superioare de 4, se califica primii 2; eliminatorii de 64.
                                                  - Se ofera cupe, diplome pentru primii 4 clasati si diplome pentru loc 5-8;

                                                  ALTE INFORMATII, VALABILE PENTRU AMBELE CATEGORII:
                                                  -Eventualele -Bye-uri se acorda celor mai bine clasati din ziua turneului in ordinea grupelor superioare. Locurile 2 trag la sort, din urne diferite astfel incat sa se evite intalnirea celor ce au jucat in aceiasi grupa superioara.
                                                  -In functie de timp, se poate decide pe loc daca locurile 2 din superioare mai trag la sort sau se aseaza automat/program;
                                                  -Schema de joc dintre inferioare si superioare este 1 - 9 - 7 - 12.


                                                  CAZARE: Pensiuni pentru cazare
                                                  Iata cateva adrese pentru cazare
                                                  http://www.hotelcastel.ro/
                                                  http://www.gyongyverpanzio.ro/
                                                  http://pensiuneabordas.weebly.com/
                                                  http://www.sugaskert.ro/
                                                  http://csillapanzio.info.ro/
                                                  http://haromszek.szk.ro/hu/szallas/s...gyorgy/tulipan
                                                  Mai sunt locuri de cazare la Palatul Copiilor (25 lei/zi/pers), camere cu 5-7 paturi, baia comuna (45 locuri)

                                                  1.snitel piept pui
                                                  cu piure de cartofi
                                                  salata de varza prospata

                                                  2.ceafa porc la gratar
                                                  piure de cartofi
                                                  salata de varza proaspata

                                                  3.cotlet de porc la gratar
                                                  cartofi natur
                                                  salata de varza proaspata

                                                  meniul costa 17 leisi restaurantul este alaturi (50 de metri de sala)

                                                  rog toti participantii sa-si exprime dorinta la inscriere, optiunea pentru meniul pe care doresc (daca este cazul si vor meniu)
                                                  meniul 1 sau 2 sau 3


                                                  INDICATII ACCES:
                                                  1.DIN DIRECTIA BRASOV se ia spre Bacău - SFANTU GHEORGHE E574 dupa chichis E578 cand ajungeti in Sfantu Gheorghe se vine pe drumul principal treceti de podul deasupra raului Olt pana la semafor acolo mergeti tot inainte; mergeti pe drumul principal pe ruta unde merg autobuzele sus in cartierul simeria; sala se afla langa Stadionul "SZABO KATI" SI SPITALUL JUDETEAN
                                                  2. DIN DIRECTIA BACAU se ia spre Tg.Secuiesc, dupa Tg.Secuiesc se ia directia Brașov E574 dupa MOACSA se ia DJ 13 e spre Sfantu Gheorghe intrati in oras dupa o trecere de cale ferata semaforizata mergeti tot inainte pana ajungeti la un sens giratoriu acolo virati la dreapta si treceti de podul deasupra raului Olt mergeti inainte pana la semafor acolo tot inainte si mergeti pe drumul principal catre cartierul Simeria; sala se afla langa Stadionul "SZABO KATI" SI SPITALUL JUDETEAN
                                                  3. DIN DIRECTIA SIGHISOARA se ia directia Brașov E60 pana la Brașov si de acolo se ia ca la punctul 1.(exista si o varianta mai scurta din Feldioara se ia spre Haghig sau Sfantu aceleasi indicator dupa Haghig spre Valcele din Valcele spre Sfantu Gheorghe in Sfantu mergeti spre centru la semafor luati stanga langa biserica catolica si veniti sus in cartierul simeria cum venit in sus o sa vedeti Spitalul Judetean in stanga si dupa spital sala se afla in dreapta)
                                                  4.DIN DIRECTIA MIERCUREA CIUC se ia in directia Brașov Sfantu Gheorghe E578 cum intrati in Sfantu Gheorghe veniti drept inainte pe langa o fabrica de confectii care se afla in dreapta(nu mergeti pe varianta tirurilor) mergeti pe indicatorul centru ;mergeti pe strada Ciucului pana la capat unde luati la stanga mergeti pe drumul principal pana treceti de un semafor care sambata nu functioneaza : dupa semafor inainte luati prima strada la dreapta mergeti inainte ajungeti in Centru mergeti pe drumul principal unde merg autobuzele langa biserica catolica o luati in sus spre cartierul simeria in stanga o sa vedeti Spitalul Judetean mergeti pe drumul principal si in dreapta o sa vedeti stadionul "SZABO KATI" langa stadion se afla si sala cealalta.

                                                  In speranta ca firmele specializate doresc sa participe la acest eveniment , avem rugamintea sa ne sprijine in completarea materialelor necesare ce se adreseaza atat Campionilor AmaTuR cat si celorlalti participanti (tombola)

                                                  Pana in prezent sau oferit trei dintre cunoscutii nostri sponsori si anume:

                                                  -Emi TT- Joola ofera 45 buc Tricou (Campion AmaTuR 2014) participa si cu logistica necesara echiparii unei sali.(din cele doua)
                                                  - Dl. Crisan - Butterfly ofera 45 buc Tricou (Campion AmaTuR 2014)
                                                  -Dl. Gelu - AndroGir- ofera 120 mingi Donic***, ce vor fii puse in joc la turneu.
                                                  -Horia-Viva Sport- ofera materiale tombola (enumerate la postul 530)

                                                  Organizatori locali: Oliver Olah(0744331777) , Teodor Simon, Gelu Vladoiu (0722 315757 )
                                                  Organizatori AmaTur: Florin Apian, Sorin Botirca(0723336455) si Cozma Catalin (

                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Hat lou fos,eu vad ca nu scrie
                                                  Ultima editare de FlorinBN; 29.aug.2023, 17:41.

                                                  Comentariu


                                                  • Lasa ca s-a scris in posturile ulterioare in care se spunea ca vor fi suplimentate numarul de mese. Au fost postate si niste tabele cu aranjarea grupelor la doua mese.
                                                    In schimb, eu cred ca e interesanta propunerea ta de mai devreme in care se spunea ca TF sa se tina in aceeasi sala pe parcursul a doua zile - o zi Amatorii si cealalta Openul, sau invers. Ar merita de puricat ideea.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X