Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"AmaTur 2014", Sf. Gheorghe - 06.12.2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 16 (0 members and 16 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
    Pana la o eventuala implementare cat mai rapida a sistemului de disputare a meciurilor de tenis de masă tinandu-se cont de VALOAREA individuala a fiecarui jucator,asa cum este acum cel din Germania,propunerea domnului Dan T.-Brașov,mi se pare mai aproape de realitatea noastra.Trebuie numai bunavointa si o decizie ferma in a schimba sistemul actual de joc din Amatur.Stiu ca-i greu de pus in practica,dar VALOAREA jucatorilor trebuie triata intr-un fel sau altul.Succes in realizarea acestui deziderat realizabil.
    Tinand cont de Valoarea individuala a fiecarui jucator eu as propune urmatorul sistem de joc

    Mp peste 18 - Categoria OPEN
    Mp intre 16-20-Categoria PRIZA TOK
    Mp sub 18 Categoria Amatori

    P.s.

    Comentariu


    • Mai Muculer" tu poti scrie mai putin!, ma dor ochii de atata scris, ti-ai gresit variera, filozof trebuia sa te faci
      Blade: VECHITURA CU 70 LEI
      FH: FATA DE ROATA DE MASINA
      BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

      Comentariu


      • ?mi permit și și eu o părere despre" adimucu "pentru ca toată chestia începe sa degenereze complet aiurea și nu pot sa cred ca el a ajuns un PENIiBiL....și totuși nu realizează ăsta !!

        Comentariu


        • Bre ,eu ,ca vechi in sistem ,consider ca trebuie luata in calcul varianta:Amatori ,fara legitimatie FRTM vreodata ,Open ,pentru cei care au punctaj maximal ,fosti si actuali legitimati ,dar numai in B si MASTER'S ,unde poate participa si DIMA ,daca-l invitati si accepta!Atunci se disipa valoarea in functie de nivel si locul in clasamente si mai mult ,numarul de meciuri ,spre final ,va scadea ,fapt ce va genera o alta abordare a miscarii!!Ca organizare ,trebuie mentionat un fapt cert!-depinzi de locatie ,care nu-ti apartine si nu o vei face tu functionala 100% in timpul ce iti este alocat!EU AM TRAIT EXPERIENTA SI NU VEI MULTUMI DECAT PE CASTIGATORI!!-EI S-AU ADAPTAT LA CONDITII VITREGE ,AU TRIUMFAT SI TOT RESPECTUL!altii vorbesc..,deci as dori ca acest circuit ,functional ,sa fie nu neaparat perfect ,dar perfectibil...Altfel ne vom duela in replici ,fara nici o finalitate...

          Comentariu


          • Postat în original de GigiC Vezi post
            ...consider ca trebuie luata in calcul varianta:
            -Amatori ,fara legitimatie FRTM vreodata ;
            -Open ,pentru cei care au punctaj maximal ;
            -fosti si actuali legitimati ,dar numai in B ;
            - MASTER'S ,

            .....,fapt ce va genera o alta abordare a miscarii!!....
            Salut Gigi!
            Daca tot nu s-a terminat TF imi permit si eu sa am o parere, si anume faptul ca langa cerintele de mai sus(toate, nu numai ale tale) nu vad expuse solutiile aferente,sau judecata pe fond cum s-ar spune, iar pentru asta as intreba daca este posibil sa facem mai multe sectiuni si anume:

            -Sa ne imaginam ca turneele din 2014 au avut o medie de participanti sub 20 (open), si binenteles ca intre acestia au fost inscrisi si legitimati sau fost legitimati.... 5-10 legitimati la un turneu ,( din 20) ...daca as avea calitatea de participant NU m-as deplasa peste 100 km sa joc, iar in conditiile in care as avea calitatea de organizator nu as tine aceasta categorie, pentru ca pe de o parte nu se mai ingramadeste nimeni cand vede lista asa scurta, iar pe de alta parte nu mi-ar conveni sa fac inca un rand de cupe,etc. Apropo, cati organizatori s-au inghesuit sa face o astfel de separare. Pai nu vedeti ca nu se fac nici cele trei sectiuni care sunt deja in regulament (incepatori, avansati si open),...ce reguli mai trebuiesc?

            -daca scoatem din nr de participanti si asa redus pe cei ce-i numim fost legitimati (Macovei, Tonceanu, Kantor, si multi altii) ne trezim ca nu mai avem cu cine juca, cu toate ca acestia nu sunt spaima open-istilor.

            Ce ma intriga cel mai tare este faptul ca cei mai vehementi in a se face categoria lor separata sunt acei "luptatori" ce in clasament figureaza cu cele mai multe cupe, dar nu se gandesc ca si altii au aceiasi parere despre ei cum si 'mnealor au despre fosti/legitimati.

            Mai simplu ar fii ca acesti "luptatori" sa mearga la turneu numai dupa ce vad lista de inscrieri (vinerea) si daca sunt pe lista jucatori cu media mai mare,...sa nu se bage.

            Intrebare pentru Gabi Ciobanu:
            -La ce categorie doresti sa joci si care ar trebui sa fie media min-max, binenteles ca stiu "fara legitimati"?...vad ca a-i jonglat-o asa incat esti cel mai campion dintre avansati si totusi joci la "amatori". Felicitari pentru locul obtinut la TF!!!!



            Imi pare rau ca deocamdata (2015) nu se schimba nimic!...ba dimpotriva, joaca cu de-a media devine mai putin accesibila.
            Hobby: Motoare si ski !
            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

            Comentariu


            • Postat în original de roman bogdan Vezi post
              ATENȚIE!! Va fi turneu doar de amatori, Openul la bere si cafea, nu se strâng, cei care vin vor juca de distracție in inferioare

              Iaca, nici nu mi-am terminat bine mesajul si vad ceva care daca mai separam putin jucam la perete.

              Trebuie sa recunosc ca "luptatorii" sunt mult mai capabili, si din cei ce sunt inscrisi acum la Arad ar reusi sa-i imparta in doua, sau de ce nu in trei)))
              -legitimati;
              -fost legitimati;
              -Masters.

              "Cei patru evanghelisti au fost trei, Luca si Matei"
              Hobby: Motoare si ski !
              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

              Comentariu


              • Nume Oras Nr turnee 2014 Statut Observatii

                Litovcenco Ghe. Iași 4 legitimat Loc 165 FRTM , CSM Iași
                Lukasz Klimas Ploiești 11
                Gogu Gabriel Cluj Napoca 18 din cate stiu, fost jucator de performanta
                Balog Andreea Arad 1 legitimat Loc 31 FRTM , Dumbravita ( 2013 Superliga )
                Popa Cristian București 14
                Stanciu Silviu Călărași 10 legitimat Loc 154 FRTM , La Costa Slobozia
                Kocsis Balazs Sf. Gheorghe 1 legitimat Loc 122 FRTM , Electrica Sf. Ghe.
                Roman Iulian Brașov 15 legitimat Loc 96 FRTM , Somuz Fălticeni
                Uta Adrian București 26 legitimat are abc jocului
                Boaca Valentin București 13 legitimat Loc 104 FRTM , Viva Sport Buc.
                Ion Marius Brăila 9 legitimat Loc 166 FRTM , Lipan Brăila
                Fodoran Cosmin București 2 legitimat Loc 146 FRTM , Viva Sport Buc.
                Nascu Serban Cluj Napoca 13 are abc jocului
                Calin Mihai Birlad 13 legitimat Loc 169 FRTM , CSM Iași
                Vardi Dan Ramnicu Valcea 17 legitimat Loc 122 FRTM , CSS Ilfov
                Enciu Alexandru Slobozia 25 legitimat Loc 97 FRTM , La Costa Slobozia

                ” Discipolul Școlii Sportive din Ungheni, Gheorghe Litovcenco, a devenit deținătorul Cupei Republiciii Moldova 2012 și al medaliei de aur la tenisul de masă, în cadrul competițiilor pentru Cupa Republicii Moldova 2012 între juniori (anul nașterii 1994 și mai mici)…..” Gheorghe Litovcenco (Iași), component al naționalei de cadeți a Republicii Moldova.

                Litovcenco Ghe.Iași 4 turnee 2014 legitimat Loc 165 FRTM , CSM Iași
                Balog Andreea Arad 1 legitimat Loc 31 FRTM , Dumbravita 2013 Superliga
                Kocsis Bal?zs Sf. Ghe. 1 legitimat Loc 122 FRTM , Electrica Sf. Ghe.
                Fodoran Cosmin București 2 legitimat Loc 146 FRTM , Viva Sport Buc.


                Cred ca un numar minim de jocuri ar fi necesar pentru accederea la Turneul Final ( macar 10 ). Este legat si de bunul simt.
                Daca Seni, Coroian, Cazacu ar veni sa joace in B inseamna ca pot veni si in Amatur?
                Ultima editare de costinmotoroi; 16.dec.2014, 17:34.

                Comentariu


                • Anul viitor vine Miki Manescu

                  Comentariu


                  • Litovchenco l-a batut la etapa! A fost cel mai bun jucator din Divizia B! Cred ca a pierdut un singur meci la Noro.
                    Ultima editare de costinmotoroi; 16.dec.2014, 18:35.

                    Comentariu


                    • Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                      .....
                      Cred ca un numar minim de jocuri ar fi necesar pentru accederea la Turneul Final ( macar 10 ). Este legat si de bunul simt.
                      .....
                      Chiar daca raman locuri libere?
                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • Cred ca este normal ca la Turneul Final sa participe in primul rand cei mai activi din anul respectiv. Acest turneu reprezinta încununarea eforturilor de peste an. Si cred ca sportivii de mare performanta s-ar putea abtine daca nu vin decat la un turneu sau doua pe an. ( uitati-va cati amaturisti pur sange cu multe turnee anul acesta au fost eliminati, pe drept, de acesti campioni ).

                        Da, chiar daca raman locuri libere. Si asa aceste locuri libere nu existau daca se limita accesul. Si poate ca erau si conditii adevarate pentru un turneu final.

                        Comentariu


                        • Manescu n-a fost batut de Litovcenko ci de Danilov ,omul nr 1 a competitiei.Gicu a avut vreo 6 infrangeri
                          of all the things i lost i miss my mind the most

                          Comentariu


                          • Postat în original de cata_60 Vezi post
                            Manescu n-a fost batut de Litovcenko ci de Danilov ,omul nr 1 a competitiei.Gicu a avut vreo 6 infrangeri
                            Se poate, inseamna ca e slab rau.

                            Conteaza mai putin rezultatele in sine, conteaza mai mult prezenta la turneele de peste an.

                            Performanta este doar pentru Federatie.

                            - - - Actualizat - - -

                            Postat în original de GeluBv Vezi post
                            Iaca, nici nu mi-am terminat bine mesajul si vad ceva care daca mai separam putin jucam la perete.

                            Trebuie sa recunosc ca "luptatorii" sunt mult mai capabili, si din cei ce sunt inscrisi acum la Arad ar reusi sa-i imparta in doua, sau de ce nu in trei)))
                            -legitimati;
                            -fost legitimati;
                            -Masters.

                            "Cei patru evanghelisti au fost trei, Luca si Matei"

                            Acum ca tot a trecut Turneul Final si a trecut si Sedinta Anuala si sau luat masurile care s-au vrut sa se ia, putem observa:

                            1. Exagerarea dezvoltarii circuitului in privinta jucatorilor: din 3000 de jucatori mentionati sunt doar circa 700 activi si inca 500 cu o medie de 4-5 turnee pe an. Restul nu conteaza ca prezenta.

                            2. Lipsa de masuri pentru cresterea numarului de incepatori. Normal ca ei fug in momentul când la Amatori dau peste Petrov.

                            3. Este greu sa dai inca un rand de trofee pentru incepatori, dar daca se da doar cate o cupa la castigatori si restul iau medalii cred ca ar fi bani de ajuns.

                            4. Foarte multi jucatori nu vin la turnee din cauza ca acestea dureaza foarte mult sau din cauza ca nu sunt conditii bune. De ce nu se fac si turnee pentru acesti jucatori? Chiar si cu o taxa mai mare cred ca vor fi multi doritori. Se pot elimina grupele superioare si se pot castiga cateva ore.

                            5. Turneul Final trebuie sa reprezinte ceva, el trebuie sa respecte pe cei mai activi din circuit nu doar sa fie batator de recorduri ca prezenta. Mai ales ca din spusele organizatorilor nici nu este rentabil.


                            Deocamdata atat. Poate mai au de spus si altii ( sau de raspuns )

                            Comentariu


                            • Costi, nu stiu de ce aveam impresia ca militezi pentru drepturile celor din div A, iar acum te deranjeaza si cei din div B....pe cand era Norocel in echipa ta aveai cu totul si cu totul alta parere,...sau conteaza si alte aspecte? Sau ?i primim si le zicem ca nu au dreptul?

                              Eu zic ca la open sunt locuri destule, deci este loc pentru toata lumea.
                              Hobby: Motoare si ski !
                              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                              Comentariu


                              • Eu am militat pentru jucatorii care au plecat din Amatur si au promovat nu invers. Si am inteles ca nu se admit jucatorii din A chiar daca sondajul indica in favoarea lor. Daca se admiteau atunci existau conditiile necesare pentru 4 categorii bine definite.

                                Daca openul va creste si mai mult valoric atunci se va pierde o categorie de jucatori destul de buni dar care nu fac antrenamente. Ei nu au nici o sansa in fata celor care se antreneaza si sunt din Amatur ( gen Boaca ) daramite in fata lui Litovcenco care este un jucator de mijloc in B. Si atunci revin cu întrebarea: daca Seni sau Coroian vin in B atunci ei au drept de joc la Open?

                                Comentariu


                                • Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                  ......

                                  3. Este greu sa dai inca un rand de trofee pentru incepatori, dar daca se da doar cate o cupa la castigatori si restul iau medalii cred ca ar fi bani de ajuns.
                                  .....
                                  Probabil ca multi s-au orientat si dupa tine,...au facut turnee de incepatori cam cate au vazut pe la tine pe la skt. Chiar, cate turnee de "incepatori" Amatur s-au tinut sub egida skt?
                                  Hobby: Motoare si ski !
                                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                  Comentariu


                                  • " Circuitul urmareste atragerea iubitorilor tenisului de masa, simpli pasionati sau fosti sportivi de performanta care doresc sa-l practice in mod organizat, la nivel local sau national "


                                    Deoarece acesta este primul paragraf din ceea ce se doreste a fi Circuitul Amatur inseamna ca el este cel mai important.

                                    Ce ai realizat tu Gelu de când ai venit in Amatur cu privire la acest prim deziderat?

                                    Stiai ca numai strict Bucureștiul reprezinta 12,57 % din cei mai importanti jucatori din circuit? Stii si cati jucatori importanti mai sunt in judetele de langa București? Stii si cati traiesc in București dar sunt trecuti cu orasul de origine?


                                    1 - 100 17
                                    101 - 200 18
                                    201 - 500 27
                                    500 - 700 26
                                    Total = 88 jucatori = 12,57 %

                                    - - - Actualizat - - -

                                    Deoarece D-nul Bodeanu a reprezentat, cel putin pentru București si imprejurimi, un factor de crestere a numarului de jucatori, cer in numele jucatorilor din București sa iasa in fata si sa ne apere interesele! Daca dansul nu mai vrea sa se implice atunci cer gasirea unui inlocuitor pe masura care sa nu fie impus de catre Gelu ci sa fie ales de catre jucatorii din București!

                                    Comentariu


                                    • Cred ca ai sarit la alta pagină
                                      Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                      ...3. Este greu sa dai inca un rand de trofee pentru incepatori, dar daca se da doar cate o cupa la castigatori si restul iau medalii cred ca ar fi bani de ajuns.

                                      ....

                                      Postat în original de GeluBv Vezi post
                                      Probabil ca multi s-au orientat si dupa tine,...au facut turnee de incepatori cam cate au vazut pe la tine pe la skt. Chiar, cate turnee de "incepatori" Amatur s-au tinut sub egida skt?
                                      Hobby: Motoare si ski !
                                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                      Comentariu


                                      • Gelu, tu nu vrei sa intelegi ca te respect ca om, ca profesionist si pentru ce ai realizat in viata, dar nu pot fi de acord ca vrei sa te impui cu forta in Amatur si ca ai reusit sa atragi de partea ta cativa din oamenii vechi. Mistoul pe care il faci si atacurile tale nu iti fac cinste si este pacat pentru ca esti un om de valoare. Nu te lasa influentat de ego-ul tau si macar acum in ultimul ceas TE ROG nu distruge Amaturul!

                                        Comentariu


                                        • Gata, te las pe tine sa indrepti ce am stricat.

                                          Baga o poezie de noapte buna...nu ma deranjeaza ca este cu dedicatie ca si celelalte (fara "misto", pt ca numai tu ai dreptul asta).

                                          PS. Mi-era dor sa vad cum te mai contrazici.
                                          Hobby: Motoare si ski !
                                          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                          Comentariu


                                          • M-am tot intrebat de ce nu s-a permis participarea altor divizii la categoria open.Stiind ca majoritatea de la aceasta catogorie isi doresc adversari puterNici,vi se pare normal ca votul de negare sa fie dat de participantii de la categoria"amatori"? Iar daca a castiga nu inseamna totul in familia Amatur,de ce ne mai certam pentru sCor?Asadar,iluzia ca am fi puterNici in clasamentul postat de aPian ne-o poate da saracia sufleteasca.
                                            PS:Observ ca aici cine se implica ca aceasta miscare sa functioneze primeste verdicte..nu diplome.
                                            Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                            Comentariu


                                            • Hai sa iti dau un exemplu de greseala pe care ati inceput sa o faceti: crearea de cluburi si asociatii pentru a lua niscaiva banuti de pe la consilii si directii. In esenta acest lucru este pozitiv atunci când se face pentru CRESTEREA COPIILOR si pentru atragerea lor catre sport. Nu neaparat de performanta ci in principal pentru educatie si pentru dobândirea unei gandiri mai bune. Este dovedit faptul ca sportul ajuta mintea.
                                              Bun. Ce fac in schimb unii dintre voi? Creaza echipe cu media de varsta 50 ani ca sa participe in B! Nu ca ar fi un lucru rau dar daca esti si conducator Amatur nu crezi ca este ABSURD?

                                              Cati bani s-au dat pentru turneele de Mos Craciun? Din cate am inteles nici NU ati fost de acord sa mai dati!
                                              Cate din turneele asa-zis de Mos Craciun au ca scop strângerea de bani 100% pentru copii? Fara sa se bage vre-un ban in buzunar?
                                              Se continua cu darea de mese de pomana din banii nostri. De ce? Cel care ia aceasta pomana sa faca bine si sa returneze banii in 2-3 ani din veniturile realizate la concursuri. Cu acesti bani sa se cumpere pentru altii. Daca nu reuseste sa dea banii atunci sa i se ia mesele si sa se dea la altii.
                                              Ultima editare de costinmotoroi; 16.dec.2014, 22:08.

                                              Comentariu


                                              • Habar nu am si nici nu ma intereseaza...eu astept poezia. Noapte buna!
                                                Hobby: Motoare si ski !
                                                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de GeluBv Vezi post
                                                  Habar nu am si nici nu ma intereseaza...eu astept poezia. Noapte buna!
                                                  Stiu ca nu te intereseaza. Nu coincide cu INTERESUL tau! Asa cum am scris si acum 3 ani când am vazut ca nu se mai respecta dezideratele circuitului asa voi scrie si acum. Mesele date a fost unul din motivele pentru care a fost atacat d-nul Bodeanu si acum tu continui pe aceeasi cale. Si sa nu-mi spui ca cei care au votat pentru acest lucru nu au fost influentati de tine. Sau poate ca nu si-au completat stocul?

                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Postat în original de GeluBv Vezi post
                                                  Habar nu am si nici nu ma intereseaza...eu astept poezia. Noapte buna!
                                                  La cererea sefului.



                                                  Sultan degeaba tu nu esti,
                                                  Ti-ai castigat asa renume
                                                  Cu obiceiuri vechi, imparatesti
                                                  Si mese date pe la lume!

                                                  Poate ca-ti creste libidoul
                                                  De iti arati si ura si mistoul
                                                  Respectul insa-l vei avea
                                                  Atunci cand vei stima pe cineva!

                                                  Comentariu


                                                  • Nici aici nu stiu ce vrei. Vrei sa zici ca i-am influientat sa cumpere mesele de la tine, sau pe cele de la mine. Eu spre deosebire de tine am fost si sunt impotriva achizitiilor de mese sau alte cheltuieli.
                                                    Vezi postul 3 de la propunerile de anul acesta, si compara cu felul in care am influientat pe cineva, iar ca exemplu iti spun ca din toate propunerile mele s-a aprobat numai una (cea cu punctajul de 16 pct la zero vict.)
                                                    Referitor la mese, pot sa.ti aduc mesajele mele ca am fost impotriva si in 2013,...dar ma supun cand majoritatea decide.

                                                    Zici ca ma respecti, dar nu prea
                                                    Hobby: Motoare si ski !
                                                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X