Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A "Cupa Dunărea Noastră", Galați - 27.06.2015

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Ca sa fie clar, Dunarea se varsa in mare. Si eu la fel, adica o sa fiu la mare pe 27 iunie, asa ca... scapati fara mine de data asta. SUCCES !!
    Iulian Toma

    Comentariu


    • #77
      Postat în original de Corneliu_GL Vezi post
      Bag seama ca am incurcat borcanele. Mesajul care se dorea ptr. turneul din Galați l-am postat la turneul de la Brăila. Il rog pe magicianul in butonat, a se citi Marcel Giosan, sa indrepte greseala mea. Multumesc.
      Postat în original de Corneliu_GL Vezi post
      Dupa inceputul fulminat din martie 2008, cand in sala ADR din Galați s-a desfasurat primul turneu, la care au participat peste o suta de jucatori, au urmat 3-4 ani in care orasul Galați a organizat foarte multe turnee A, la care au participat jucatori de elita din Amatur. Din pacate, a venit o "seceta" cumplita de A-uri, totul rezumandu-se la concursuri B, cu participarea prietenilor din Brăila, Focșani si Tulcea.
      Am bucuria de a saluta si a multumi lui Marcel Giosan ptr. efortul depus de a readuce Galațiul pe harta Amatur la valoarea anilor trecuti.
      Doresc sa particip si eu la acest eveniment.
      Corneliu Zainescu galatean get beget.
      Mulțumim pentru cuvintele frumoase, ele sunt motorul care ne poartă spre înainte.
      Și dacă e să vorbim despre cuvinte frumoase se cade să luăm aminte la o vorbă din bătr?ni pe care mi-a spus-o deunăzi cineva "la mal de bătr?n fluviu" și să ne-o însușim drept deviză pentru turneul nostru:

      Pe cel ce-ți calcă pragul ?nt?i îl omenești, apoi îl întrebi cum îl cheamă!
      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

      Comentariu


      • #78
        Giosane, Giosane, mare mester la vorbe esti ! Ceva neam de'a lu' Creanga, ca tare le mesteresti ?

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de iuliu zedler Vezi post
          Marcele, Marcele, mare mester la vorbe esti ! Ceva neam de'a lu' Creanga, ca tare le mesteresti ?
          Nu toate-mi aparțin!
          Doar ceva mai multă disponibilitate în a citi și a asculta cu atenție zgomotul lumii.
          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

          Comentariu


          • #80
            Postat în original de marcelgiosan Vezi post
            Nu toate-mi aparțin!
            Doar ceva mai multă disponibilitate în a citi și a asculta cu atenție zgomotul lumii.
            Ehe, si asta este un merit ! Esti modest !

            Comentariu


            • #81
              Manu Daniel, Constanța - Amatori.
              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

              Comentariu


              • #82
                Tomica Andrei Open

                Comentariu


                • #83
                  Dânsa, Moldova vocalelor de zahăr....

                  Da, da, Moldova cozonacilor, a m?năstirilor, a p?rjoalelor, a răzeșilor, a borșurilor, a cetățuilor, a sărmăluțelor, a măștilor rituale, a poalelor în br?u (!), a vinurilor (Zghiharei și Busuioacei, a Grasei și Băbeascăi), a marilor călători – cronicari, și iarăși a vinurilor (a Galbenei de Odobești și a reginei Fetească Neagră!)...
                  Moldova târgurilor moleșite și satelor vioaie, a puiului cu smântână și a perișoarelor cu mărar, a plăcintelor în tot felul, a măcinicilor și pascăi prea sfinte, a tocmăgeilor, a ?nv?rtitelor, scrobului și tociului...
                  Moldova duioasă, colinară, a vocalelor dulci, a alivencilor sărate, cu gust de eternitate...

                  Copilăria cea dinainte de adolescență – vremea lui „am aflat dar nu știu“, mi-a fost o vreme tulburată de sugestia magnifică de impudoare senină, țărănească, din numele plăcintei acesteia din Moldova. Trăgeam deja cu coada ochiului – să nu mă vadă mama și să mă c?rpească – la pulpele v?njoase și albe, dezvelite de fetele și femeile din Ohaba când ieșeau la p?r?u să bată rufele cu maiul, așa că ideea unei plăcinte „Poale-n br?u“ nu putea să-mi dea decât vise fierbinți și insomnii active.
                  Vai, greșeam...



                  Mie „Poale-n br?u“ mi-au fost puse pe masă calde, ?nt?i cu smântână, pentru înainte de masă, și apoi cu miere alături, pentru sf?rșit și cu, n-o să credeți, Busuioacă de Bohotin!
                  „Trista alăturare“, mi-am spus (in petto, desigur), „domnule profesor Todosie. Oi fi mata dascăl mare de Huși și de vinuri, dar uite că pui orz lângă g?ște și diamante în tăr?țe.
                  Păi cum poți mătăluță să așezi acest nectar, această licoare dumnezeiască, de un roșu transparent și viu ca sucul de căpșuni, cu un buchet mai suav și mai pervers decât o fecioară cu gînduri vinovate! – mirosind adică a fragi sălbatici, a polen de iederă și crin, a floare de măr fecundată și a miere de pădure – cu gust de o dulceață invadatoare, âmbr?cându-ți gura și divin, toată carnea, într-o ambră lichidă și proaspătă, în seve de fructe tropicale și de, iarăși, fragi sălbatici, cum poți să lipești silnic o Busuioacă de nește plăcințele sărate ce și-au pus, nitam-nisam (și degeaba!), poalele-n br?u?!“
                  -„?ți plac?“ m-a-ntrebat profesorul de Busuioacă al României.
                  N-am putut răspunde, eram cu gura plină, trăind, vorba lui Dan Nicuță, „orgasmele pitice“. [de la Radu Anton Roman cetire]

                  Undeva în Bucovina, la poalele Rarăului și ale Pietrelor Doamnei, unde pe vremuri zimbrii ?mprăștiau diamante pe nări, vi se pregătește ceva.
                  Ultima editare de marcelgiosan; 16.iun.2015, 14:40.
                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                  Comentariu


                  • #84
                    Actualizat înscrieri conform Clasament AmaTur la zi.

                    Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                    Inscrieri Open - on 16.06.2015 at 19:04:37

                    Medie turneu: MT=26
                    Punctaj turneu: P=MT=26
                    Punctaj maxim turneu: P+11=37
                    Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                    Inscrieri Amatori - on 16.06.2015 at 19:06:27

                    Medie turneu: MT=17
                    Punctaj turneu: P=MT+3=20
                    Punctaj maxim turneu: P+9=29
                    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                    Comentariu


                    • #85
                      Din Bacău la amatori Ursulescu Ioan

                      Comentariu


                      • #86
                        Vasile Petre si Neagu Cristian - amatori - din Slobozia

                        Comentariu


                        • #87
                          Gurita Ionut, Babadag - Amatori;
                          Samoila Catalin, Babadag - Amatori.
                          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                          Comentariu


                          • #88
                            Din Comănești, Filip Dan

                            Comentariu


                            • #89
                              Lupoaie ionut. Barcea . Amatori

                              Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

                              Comentariu


                              • #90
                                In urma actualizării Clasamentului AmaTur din 16.06.2015 și ca urmare a locului 5 obținut la Turneul A+ TT Bacău, precum și a locului 1 obținut la Turneul A Călărași, Zelenciuc Serghei a fost promovat la Open și transferat de pe lista Amatori pe lista Open. Rugăm o confirmare. Mulțumim!
                                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                Comentariu


                                • #91
                                  Zelenciuc Serghei se inscrie la open, multumim

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Din Focșani, la amatori, Neculai Radu
                                    FH: Yasaka RAKZA 7 Soft
                                    BLADE: Timo Boll ZLF
                                    BH: Tenergy 05 FX

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Badache Andreea, Galați - Amatori.
                                      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        iordachi adrian, adjud, amatori

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Anastasiu Constantin din Comănești.

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            La amatori ca sunt locuri mai putine!

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Țara Fagilor

                                              Bucovină, mireasă furată
                                              Rănile ți-au trecut
                                              Toți străinii te-au vrut a lor
                                              ?ți promit c-ai să ai
                                              înapoi ce-ți doreai
                                              Zâmbetul fagilor.

                                              O poveste muzicală despre țara de sus, cu nelipsita chemare a buciumului pe dealurile de la poalele Rarăului, Pietrele Doamnei, Piatra Șoimului, Ținutul Mănăstirilor, Sadova, dar și "porșori" de f?n, "balmuș" și "cobze" de păstrăv, Palma de pe Obcina Mare și frumoasele "bundițe" cu blană de dihor.



                                              Explicațiune:
                                              Balmuș - chef-d'oeuvre a baciului când are oaspeți de samă la st?nă. (minutul 1.40 în videoclip)

                                              Un balmuș greu, cu lăptării multe, grase toate, care numai la st?nă se poate face cum trebuie, în ceaun cât o f?nt?nă, mirosind a fum.
                                              Se pun la fiert 2 kile de smântâna și vre-o două bucăți de unt de st?nă, peste care se aruncă o jumătate de kil de br?nză sărată.
                                              Când începe să bulbucească fiertura se presară "farina" amestecând ușurel să fiarbă domol "mămăliga" boierilor.
                                              Se servește din blide de lut cu linguri de lemn, alături de-o "jintiță" rece.

                                              D-apoi blide avem și la mal de Dunăre, un foc om ști a perpeli pe lângă sală...ceaunul cel cât o f?nt?nă ne lipsește.
                                              Om zăbovi cu g?ndul măcar la balmuș-ul Bucovinean.
                                              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Marcele, esti ... o metafora ! Ai reusit sa unesti Raraul cu Dunarea si sa ne starnesti (din nou) "maruntaiele" cu deliciile culinare traditionale de care pomenesti cu atat talent, iar din Sadova sa faci ... loc de pelerinaj.

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Premii surpriza....

                                                  Nazarcea Group București pe lângă serviciile de tipar digital si personalizare surprize ne-a oferit pentru premianții concursului nostru câte o lum?nare decorativă. Mulțumim!


                                                  Ultima editare de marcelgiosan; 19.iun.2015, 09:56.
                                                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                  Comentariu


                                                  • Suru Sandu, amatori, Galați.
                                                    blade: Zhang Jike Super ZLC
                                                    fh: Butterfly Tenergy 05
                                                    bh: Dr. Neubauer Killer

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X