Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme de logica

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Postat în original de grasomega Vezi post
    E adevarat ce spuneti si nu va contrazic, insa daca dupa cantarire indepartati intregul continut al talerelor dintr-o singura miscare, atunci am avea o situatie similara cu observarea gaurilor dupa descoasere. Altfel, indepartand doar o parte dintre bile, creati o situatie noua, care inseamna o noua cantarire. Scopul dvs. nu e important aici, observarea talerelor cu alta incarcatura decat cea intentionata este o noua cantarire chiar si pentru un jurist ☺
    si este o prezentare in cazul in care bila e mai grea ,dar din enuntul problemei este specificat clar o bila e mai usoara sau mai grea decat celelalte.
    Dupa teoria lui Tudor1 am eu rezolvarea dintr-o singura cantarire .

    Impartim in 2 gramezi a cate 4 si le punem pe cantar ,este clar ca daca una este mai usoara sau mai grea balanta se va inclina intr-o parte si acum fara sa mai facem nici o cantarire (dupa cum sustine Tudor1)luam simultan cate 2 bile in momentul in care balanta se echilibreaza inseamna ca in cele 2 bile extrase inainte una este cea cu pricina.Cantarim a doua oara una dintre ele cu o alta de pe taler ,iar daca se afla in echilibru inseamna ca cealalta e ceea cautata ,daca nu este cea de pe taler si stim si daca e mai grea sau usoara.

    Comentariu


    • #77
      Postat în original de Zosim1 Vezi post
      si este o prezentare in cazul in care bila e mai grea ,dar din enuntul problemei este specificat clar o bila e mai usoara sau mai grea decat celelalte.
      Dupa teoria lui Tudor1 am eu rezolvarea dintr-o singura cantarire .

      Impartim in 2 gramezi a cate 4 si le punem pe cantar ,este clar ca daca una este mai usoara sau mai grea balanta se va inclina intr-o parte si acum fara sa mai facem nici o cantarire (dupa cum sustine Tudor1)luam simultan cate 2 bile in momentul in care balanta se echilibreaza inseamna ca in cele 2 bile extrase inainte una este cea cu pricina.Cantarim a doua oara una dintre ele cu o alta de pe taler ,iar daca se afla in echilibru inseamna ca cealalta e ceea cautata ,daca nu este cea de pe taler si stim si daca e mai grea sau usoara.
      Oricat de "dibaci" ati fi,tot nu ati reusi sa o faceti dintr-o singura cantarire ,asa cum dealtfel singur recunoasteti(scrieti) : "Cantarim a doua oara...". Metoda descrisa de dumneavostra este la fel de buna ca si ironia incercata ...

      Comentariu


      • #78
        Oricum am lua-o nu stiu cum am putea sa aflam din 2 cantariri daca bila noastra este mai grea sau mai usoara Asta ar fii dilema cea mai mare pentru mine cel putin Cred totusi ca sunt prea putine 2 cantariri.... cred ca din 3 ar fi mai usor ))

        PS : foarte interesante astfel de probleme de logica, se ajunge de la niste banale intrebari la o intreaga discutie, dezbatere, la functii.... etc. In felul asta descoperim, si ne cunoastem si din alt unghi metaforic vorbind, nu doar la masa de tenis

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de Teodor1 Vezi post
          Oricat de "dibaci" ati fi,tot nu ati reusi sa o faceti dintr-o singura cantarire ,asa cum dealtfel singur recunoasteti(scrieti) : "Cantarim a doua oara...". Metoda descrisa de dumneavostra este la fel de buna ca si ironia incercata ...
          V-ati prins Asa ziceam si eu ca " Cei 4 evanghelisti care au fost 3 ,Luca siMatei,doar unul dintre ei"

          Comentariu


          • #80
            Postat în original de victor.arad Vezi post
            Oricum am lua-o nu stiu cum am putea sa aflam din 2 cantariri daca bila noastra este mai grea sau mai usoara Asta ar fii dilema cea mai mare pentru mine cel putin Cred totusi ca sunt prea putine 2 cantariri.... cred ca din 3 ar fi mai usor ))

            PS : foarte interesante astfel de probleme de logica, se ajunge de la niste banale intrebari la o intreaga discutie, dezbatere, la functii.... etc. In felul asta descoperim, si ne cunoastem si din alt unghi metaforic vorbind, nu doar la masa de tenis
            Este foarte bine sa ne cunoastem si sa ne descoperim,asa cum spui,pe orice cale posibila, pentru ca sansele de a interactiona in mod direct si efectiv unii cu altii sunt foarte,foarte mici.Din pacate ! Functiile nu au nicio importanta,omenia,bunul simt si eleganta in exprimare si in atitudine sunt cele cu adevarat importante.Referirea la functie a fost ca o SCUZA pentru inclinatia mea spre polemica,logica si argumentatie dusa pana la ultima consecinta posibila.Deformatie profesionala ! Sanatate !

            - - - Actualizat - - -

            Postat în original de grasomega Vezi post
            E adevarat ce spuneti si nu va contrazic, insa daca dupa cantarire indepartati intregul continut al talerelor dintr-o singura miscare, atunci am avea o situatie similara cu observarea gaurilor dupa descoasere. Altfel, indepartand doar o parte dintre bile, creati o situatie noua, care inseamna o noua cantarire. Scopul dvs. nu e important aici, observarea talerelor cu alta incarcatura decat cea intentionata este o noua cantarire chiar si pentru un jurist ☺
            Imi plac polemicile cordiale,le apreciez,le provoc si le intretin de multe ori pentru ca apreciez enorm de mult confruntarile de idei,argumentatiile si subtilitatile de logica.Iar daca acestea se desfasoara intr-un limbaj civilizat,chiar si pigmentat uneori,de ce nu,cu fine ironii atunci cand este cazul,toata lumea are in final de castigat.Frumusetea consta in a avea taria de a te aseza la masa confruntarii cu propriile tale idei ''imbatabile'' si de a pleca insusindu-ti ideile oponentului tau,atunci cand este cazul ! Asa cum am spus inca de la inceput,"Nu contest in totalitate rationamentul dumneavoastra.Recunosc ca solutia propusa de mine poate comporta si asfel de judecati".Poate ca aveti dreptate ...

            Comentariu


            • #81
              Postat în original de Teodor1 Vezi post
              Este foarte bine sa ne cunoastem si sa ne descoperim,asa cum spui,pe orice cale posibila, pentru ca sansele de a interactiona in mod direct si efectiv unii cu altii sunt foarte,foarte mici.Din pacate ! Functiile nu au nicio importanta,omenia,bunul simt si eleganta in exprimare si in atitudine sunt cele cu adevarat importante.Referirea la functie a fost ca o SCUZA pentru inclinatia mea spre polemica,logica si argumentatie dusa pana la ultima consecinta posibila.Deformatie profesionala ! Sanatate !

              - - - Actualizat - - -



              Imi plac polemicile cordiale,le apreciez,le provoc si le intretin de multe ori pentru ca apreciez enorm de mult confruntarile de idei,argumentatiile si subtilitatile de logica.Iar daca acestea se desfasoara intr-un limbaj civilizat,chiar si pigmentat uneori,de ce nu,cu fine ironii atunci cand este cazul,toata lumea are in final de castigat.Frumusetea consta in a avea taria de a te aseza la masa confruntarii cu propriile tale idei ''imbatabile'' si de a pleca insusindu-ti ideile oponentului tau,atunci cand este cazul ! Asa cum am spus inca de la inceput,"Nu contest in totalitate rationamentul dumneavoastra.Recunosc ca solutia propusa de mine poate comporta si asfel de judecati".Poate ca aveti dreptate ...
              Foarte fin, politicos, si in acelasi timp istet sunteti domnule Teodor. Mie unul mi-ati facut o impresie buna. Sa auzim numai de bine si multa sanatate. Sa gasim si sa mai avem si astfel de discutii constructive in afara de zarva, si palavrageala care apare tot mai des in viata de zi cu zi, pe la TV, si mai nou si pe acest forum de tenis de masă.

              Comentariu


              • #82
                Văd că încă mai apar oferte de solutii. Deși rezolvarea corectă a problemei a fost dată deja chiar aici cu câteva posturi mai sus. E chiar din 2 cântăriri.
                Iar dilema cu bila mai grea sau mai ușoară am rezolvat-o eu cu cei 2 elevi A și B. Fiecare are câte 8 bile. Contează de fapt cum găsește fiecare o bilă diferită de celelalte 7.

                - - - Actualizat - - -

                Elevul A este în cazul nostru forumistul dennis, care în postul 60 a găsit bila mai grea.

                Elevul B va găsi prin același procedeu bila mai ușoară.

                Dacă vreti mai simplu, e vorba despre 16 bile și 2 balante.

                - - - Actualizat - - -
                Ultima editare de adimucu; 30.ian.2016, 09:16.

                Comentariu


                • #83
                  Trebuie și matematica pe lângă logica.

                  Putem adaugă linii care cuprind de cate 4 ori - numărul 1.

                  Ex: 1 1 1 1 = 3
                  1 1 1 1 = 4


                  - cu operatorii de calcul, în scopul de a face egalitățile corecte:

                  1 + 1 + ( 1 ? 1 ) = 3
                  ( 1 + 1 ) ? ( 1 + 1 ) = 4



                  Ori de câte ori pot exista mai multe posibilități.
                  Dar cu 1, nu se poate obține o mulțime de numere.

                  Acest tabel arată astfel:
                  Cum, folosind exact patru cifre și X si prin introducerea a trei semne aritmetice + - ? ?, putem obține aceste numere?

                  x Numere
                  2 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12
                  3 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
                  4 3, 6, 7, 8, 24, 28, 32, 48
                  5 3, 5, 6, 26, 30, 50, 55, 120
                  6 5, 6, 8, 24, 30, 48, 66, 180
                  7 3, 8, 13, 15, 48, 49, 56, 105
                  8 10, 15, 56, 65, 80, 120, 192, 520
                  9 7, 9, 10, 19, 80, 81, 90, 720
                  Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                  Comentariu


                  • #84
                    2+2-2-2=0
                    (2+2) : (2+2)=1
                    (2:2) +(2:2)=2
                    (2+2+2):2=3
                    2+2+2-2=4
                    2+2+(2:2)=5
                    2*2*2-2=6
                    2*2*2+2=10
                    (2+2+2)*2=12

                    Si asa mai departe.Mai las si pentru cine are timp

                    Comentariu


                    • #85
                      Mi-ai arătat aici că ai folosit cifra 1 și ai obtinut odată rezultatul 3 și odată rezultatul 4. Așadar, o multime formată din numerele 3și 4.
                      După aceea scrii că Nu Se Poate obtine o multime de numere folosind 1. Te contrazici singur.
                      Zici că iei problemele de pe forumuri frantuzești. Probabil le traduci cu un robot.

                      Comentariu


                      • #86
                        Postat în original de adimucu Vezi post
                        Mi-ai arătat aici că ai folosit cifra 1 și ai obtinut odată rezultatul 3 și odată rezultatul 4. Așadar, o multime formată din numerele 3și 4.
                        După aceea scrii că Nu Se Poate obtine o multime de numere folosind 1. Te contrazici singur.
                        Zici că iei problemele de pe forumuri frantuzești. Probabil le traduci cu un robot.
                        Era mai bine dacă continuați răspunsul, urmând exemplul dlui EMI, se pare ca sa înțeles atâta timp cat' este un început de rezolvare corecta.


                        Concentrează-te pe soluție, nu pe problemă...

                        Mulțumesc,
                        Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                        Comentariu


                        • #87
                          Problemă de perspicacitate:

                          Doi prieteni stau la masă fată în fată în bar. Beau doar apă. Apa e gratis. Unul zice:

                          _M-am sāturat sāturat de apă, dar n-am bani de bere. Facem un concurs. Dacă câștig, îmi faci cinste cu 2 beri.

                          Comandă pentru el apă în 5 pahare de vin de 200 ml, Iar pentru prieten apă în 5 pahare de rachiu de 50 ml.

                          _Eu beau apa mea mai repede decât tine. Și nu avem voie să atingem paharele celuilalt.


                          Știti ce face omul nostru ca să câștige berea?

                          Comentariu


                          • #88
                            Postat în original de adimucu Vezi post
                            Problemă de perspicacitate:

                            Doi prieteni stau la masă fată în fată în bar. Beau doar apă. Apa e gratis. Unul zice:

                            _M-am sāturat sāturat de apă, dar n-am bani de bere. Facem un concurs. Dacă câștig, îmi faci cinste cu 2 beri.

                            Comandă pentru el apă în 5 pahare de vin de 200 ml, Iar pentru prieten apă în 5 pahare de rachiu de 50 ml.

                            _Eu beau apa mea mai repede decât tine. Și nu avem voie să atingem paharele celuilalt.


                            Știti ce face omul nostru ca să câștige berea?


                            Răspunsul este o provocare și în același timp 'trișare.

                            Ținând cont ca, omul cu paharele de 200ml trebuie sa bea primul, el va proceda în felul următor:

                            - După ce bea primul pahar de 200 ml de apa, paharul va rămâne gol și îl va ?ntoarce peste unul din paharele prietenului de 50 ml.
                            - Omul care nu are bani, va continua sa bea liniștit celelalte pahare de 200 ml, știind ca prietenul lui nu are voie sa atingă paharul care este ?ntors cu fundul în sus peste paharul lui de 50 ml.

                            In final Omul nostru care nu are bani va termina liniștit toate paharele, dar prietenul lui cu paharele de 50 ml va rămâne cu un pahar neatins.
                            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                            Comentariu


                            • #89
                              Mai are cineva altă părere?

                              Comentariu


                              • #90
                                Postat în original de adimucu Vezi post
                                Nu mai complicati lucrurile. Problema e de fapt două probleme. Putem s-o luăm și așa. Notăm problemele cu A când e o bilă mai grea și cu B când e o bilă mai ușoară. Luăm 2 elevi. Unui elev ?i dăm o balantă pe care lipim litera A și ?i spunem că are o bilă mai grea. Celuilalt elev ?i dăm o balantă pe care lipim litera B și ?i spunem că are o bilă mai ușoară. Ambii elevi vor găsi bila din 2 cântăriri. Primul caz va fi identic pentru A și B. Adică atunci când primele 6 bile cântărite sunt egale. Pentru al doilea caz fiecare elev va rezolva varianta lui de problemă prin același rationament. Doar că elevul A va fi interesat doar de talerul de jos, iar elevul B de talerul de sus.

                                Iar acum o mentiune pentru domnul jurist. Atâta timp cât pe fiecare taler al balantei se află cel putin o bilă, nu contează câte bile am luat sau am adăugat, de unde și cu ce intentie. Balanta se va mișca, pentru că ea îmi arată diferenta între 2 cantităti de bile. Iar asta ?nseamnă C?NTĂRIRE, chiar dacă vrem noi să disimulăm și spunem că, de fapt, am intentionat să culegem bilele ca să pregătim altă operatie.

                                Balanta pe care o tine Justitia oarbă în m?nă nu este aceeași cu balanta lui Cavendish. Fizica în starea ei cea mai simplă și pură nu este decât observarea unor fenomene. Când luăm o bilă de pe un taler, dacă observăm chiar și întâmplător fenomenul de mișcare a balantei și exprimăm asta într-o relatie, ?nseamnă că am ffăcut o cântărire. Dar Nu e nimic rău în asta. Așa cum era de demonstrat, problema noastră chiar Se rezolvă din 2 cântăriri.
                                Sunt de acord cu dumneavostra domnule "adimucu",doar DACA FACEM EXCEPTIE de enuntul si cerinta problemei care spune FOARTE CLAR :"Se dau 8 bile albe total identice ca aspect. Una dintre ele este diferita ca greutate, mai grea sau usoara cu 2 grame.
                                Avand la indemana o balanta, să se găsească din numai doua cântăriri ce bilă este diferită".
                                Concluzionand,cerinta enuntului problemei este clara si restrictiva,solutia existenta(?) trebuind sa o satisfaca in totalitate ! Trebuie identificata bila cu greutate diferita(nestiind daca este mai grea sau mai usoara) din 2 cantariri.D aca facem abstractie de cerinta enuntului(poate gresit exprimat ?),atunci aveti dreptate !

                                Comentariu


                                • #91
                                  Postat în original de Rosetionut Vezi post
                                  Probabil dacă se găsea pe goagal, nu trebuia sa mai dau eu rezolvarea...
                                  Se găsește într-o carte veche de 60 de ani..


                                  1.Ce parte a zilei este ?
                                  2.Ce anotimp ?
                                  3.Este raul navigabil?
                                  4.In ce directie curge raul ? (N, E, S sau V?)
                                  5.Pe partea cu barca, este raul adanc ?
                                  6.Exista vreun pod in apropiere ?
                                  7.Cat de departe este calea ferata ?
                                  8.Pasarile zboara catre nord sau sud ?


                                  1. Mijlocul zilei - spre apus
                                  2. Sf?rșitul toamnei
                                  3. Da este un r?u navigabil
                                  4. Raul curge spre est
                                  5. Nu este adînc pe partea cu barca
                                  6. Nu exista poduri în apropiere
                                  7. Calea ferata este doar lângă gara
                                  8. Pasarile zboara spre sud
                                  Mai omorat 'cu calea ferata este doar langa gara.'
                                  Suna a pleonasm, sau ma rog asa mi se pare mie.
                                  Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                  FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                  BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Postat în original de Teodor1 Vezi post
                                    Sunt de acord cu dumneavostra domnule "adimucu",doar DACA FACEM EXCEPTIE de enuntul si cerinta problemei care spune FOARTE CLAR :"Se dau 8 bile albe total identice ca aspect. Una dintre ele este diferita ca greutate, mai grea sau usoara cu 2 grame.
                                    Avand la indemana o balanta, să se găsească din numai doua cântăriri ce bilă este diferită".
                                    Concluzionand,cerinta enuntului problemei este clara si restrictiva,solutia existenta(?) trebuind sa o satisfaca in totalitate ! Trebuie identificata bila cu greutate diferita(nestiind daca este mai grea sau mai usoara) din 2 cantariri.D aca facem abstractie de cerinta enuntului(poate gresit exprimat ?),atunci aveti dreptate !
                                    Eu nu am dreptate, e adevărat. Dealtfel, se poate observa că și eu am semnalat în alt post că premisele sunt greșite. Dar am găsit și eu problema pe internet în mai multe locuri. Ea apare sub forma mai multor "variatiuni". Undeva se specifică "bila e mai grea", în altă parte "bila e mai ușoară". După cum știm, presa în România și-a asumat un rol ingrat, acela de a prosti cât mai mult publicul larg. Așa că problema noastră a fost preluată și de 2 televiziuni, Realitatea și Antena3, care au postat-o pe siturile lor. Distorsionat, însă. Ori neintentionat, din cauza propriei prostii a redactorilor. Ori voit, ca să r?dă de prostia maselor, care așa cum au scris acolo au fost în stare s-o rezolve doar în proportie de 5%. Supraestimat dealtfel, căci problema așa cum e dată și aici poate fi rezolvată doar de măritul sofist Zenon din Elea, care din păcate nu vedea Antena3 pe vremea lui că n-avea abonament.

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Aoleuuuu Aline , undeva cu distorsionat, neintenționat, supraestimat mai băgat într-o ceata totala....dar cind a apărut și Zenon din Elea a început să îmi curgă s?nge din nas de emoție ....si nici măcar nu are abonament pe Antena 1 ?????? ...ăsta-i nebun frate !
                                      Ultima editare de Tibi68; 02.feb.2016, 00:23.

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Cele patru fațade ale unei case sunt orientate spre sud .
                                        Cum este posibil acest lucru ?
                                        Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Postat în original de Rosetionut Vezi post
                                          Cele patru fațade ale unei case sunt orientate spre sud .
                                          Cum este posibil acest lucru ?

                                          Daca avem o casa plasata exact pe punctul care defineste polul nord.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Câte picături de apă pot fi puse într-o sticlă goală?
                                            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              O picătură. A doua picătură nu mai găsește sticla goală.
                                              Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                              FH: Butterfly - Dignics 80
                                              BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Se dau numerele:

                                                1

                                                11

                                                21

                                                1211

                                                111221

                                                312211

                                                13112221


                                                Ce urmează?
                                                Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  41122211

                                                  Sau

                                                  113222211
                                                  Ultima editare de dennis; 07.feb.2016, 20:51.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de dennis Vezi post
                                                    41122211
                                                    Ești foarte aproape.

                                                    - - - Actualizat - - -

                                                    Postat în original de dennis Vezi post
                                                    41122211

                                                    Sau

                                                    113222211
                                                    Din nou ești aproape.
                                                    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X