Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme de logica

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Lilian Vezi post
    In ce limba ?Adica care alfabet roman,englez?

    C P sau S T
    In orice limba care cuprinde aceste litere în alfabet.
    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

    Comentariu


    • C P sau S T romana sau F F sau S N in engleza
      Ultima editare de Lilian; 10.feb.2016, 14:01.
      ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

      Comentariu


      • Postat în original de noro Vezi post
        Vad mereu o femeie la masa de tenis de la Top Tenis Arena. Este o mama bruneta,inalta si azi este imbracata intr-o bluzita galbena. Are cu 21 ani mai mult decat copilul sau roscat si pistruiat. Peste 6 ani copilul va fi de 5 ori mai tanar decat mama. Unde este tatal cu freza tepoasa a acestui copil ?
        Mama are 20 de ani si 3 luni si va naste copilul peste 9 luni. Peste 6 ani mama va avea 26 ani si 3 luni, iar copilul va avea 5 ani si 3 luni.
        Se pare ca azi e momentul conceptiei; daca esti pe aproape, ai putea fi chiar tu, ai parul tepos si parca un pic roscat. Pistruii apar de la soare.

        Comentariu


        • In acest caz, intuitia dvs. d-nul Dan, este o aptitudine spirituala care nu doar explica ci indica si calea
          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

          Comentariu


          • Postat în original de Rosetionut Vezi post
            Continuam cu:

            Care sunt următoarele doua litere?

            N X S E Q ? ?
            Sper ca nu o dai cu franceza : uN, deuX ,troiS, etc
            Daca da, atunci X,T urmatoarele

            - - - Actualizat - - -

            Mai pun odata problema cu mincinosii, poate nu ati luat-o in serios ) :

            Se dau doua sate.
            Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
            Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
            Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu doi oameni din cele doua sate, pot fi din acelasi sat sau din sate diferite.

            Il intrebi pe cel mai inalt , daca amandoi sunt "buni si sinceri" .
            Ala raspunde ceva , dar nu ai cum sa-ti dai seama care cum e.
            Atunci il intrebi pe al doilea daca cel mai inalt e "bun si sincer" .
            Dupa raspunsul celui de-al doilea iti dai seama din ce sat e fiecare.
            Care cum era?
            Blade:O chinezarie
            FH:TG2 (No 19)
            BH:Super Anti

            Comentariu


            • Sper ca nu o dai cu goagal.


              N X S E Q X T' T


              De ce?
              - uN, deuX, troiS, ...
              Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

              Comentariu


              • Postat în original de Rosetionut Vezi post
                Citat Postat în original de Lilian Vezi post
                In ce limba ?Adica care alfabet roman,englez?

                C P sau S T
                In orice limba care cuprinde aceste litere în alfabet.
                Cum in orice limba domnule Ionut?(NU este o defaimare).
                ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                Comentariu


                • Postat în original de Rosetionut Vezi post
                  Sper ca nu o dai cu goagal.


                  N X S E Q X T' T


                  De ce?
                  - uN, deuX, troiS, ...
                  Stiam ceva asemanator cu uNu, dOi,tRei , pAtru,cInci ,sAse si se cerea urmatoarea . X si Q m-au dus cu gandul la franceza : deux si cinq
                  Blade:O chinezarie
                  FH:TG2 (No 19)
                  BH:Super Anti

                  Comentariu


                  • Ce urmeaza(in "orice" limba)
                    A A A A ....
                    ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                    Comentariu


                    • Postat în original de Lilian Vezi post
                      Ce urmeaza(in "orice" limba)
                      A A A A ....
                      Aaaa acum e iarna!
                      Aaaa a venit iarna!

                      *************

                      AAAA/L/Z
                      AAAA/Z/L
                      Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                      Comentariu


                      • Postat în original de Lilian Vezi post
                        Cum in orice limba domnule Ionut?(NU este o defaimare).
                        Domnule Lilian,cu respect doresc sa va atrag atentia ca in toate posturile anterioare in care v-ati exprimat punctul de vedere in legatura cu reactia mea generata de o anumita formulare pe care ati avut-o,ati fololosit ,citandu-ma eronat,un cuvant pe care eu nu l-am scris . Cuvantul citat eronat este DEFAIMARE, in loc de DESCONSIDERARE, asa cum l-am folosit eu :"Ne desconsiderati pe toti ...".Regret faptul ca nici macar nu ati citit cu o cuvenita atentie cele 2 propozitii ale mele.Din nefericire,fara a citi sau a retine cu atentie aceste propozitii,si domnul Rosetionut a preluat de la dumneavoastra acelasi cuvant care NU imi apartine,s i pe care d-voastra il folositi in continuare,facand o referire voalata(chiar daca intre paranteze !) la un subiect pe care am convenit ,la sugestia binevenita a domnului Rosetionut,sa-l incheiem sau sa-l continuam in MP.Cu stima,Teodor

                        Comentariu


                        • Postat în original de Lilian Vezi post
                          Ce urmeaza(in "orice" limba)
                          A A A A ....
                          Eu cred că urmează... setul decisiv. Cam așa ar face omu care conduce 2:1 la seturi și 10:4, dar pierde setul 4. Poate mai prelung: aaaaaaaaaaa!!!

                          Comentariu


                          • Trei cărți sunt plasate pe o masă.
                            Nu avem posibilitatea de a vedea fetele lor.

                            1) în partea st?ngă a reginei, există un valet.
                            2) în partea st?ngă a inimei negre (verde, negru, frunza) există un romb (toba, caro, doba).
                            3) în dreapta inimii rosii, există un rege.
                            4) în dreapta regelui, exista o inima neagra (verde, negru, frunza).

                            Identificați cărțile.
                            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                            Comentariu


                            • stanga valet inima rosie

                              mijloc rege caro

                              dreapta regina inima neagra
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • Postat în original de Rosetionut Vezi post
                                Soluția corecta: 1113213211

                                - - - Actualizat - - -

                                Cum continuam aceasta serie?

                                5 - 2 - 8 - 9 - 4 - ... ?
                                Cand eram in scoala generala(O,tempora !) si aveam "Lucrare scrisa la matematica",daca "trageam cu ochiul" la un coleg(care invatase mai mult si jucase fotabal mai putin ... ) si luam rezultatul unei probleme fara a trece in lucrarea mea si rezolvarea acelei probleme,doamna invatatoare imi dadea ca nota,drept rasplata pentru "stradania" mea,un "scaunel"(4...). Si asta pentru ca,domnule Rosetionut,rezultatul sau solutia este importanta doar daca este validat(a) de o rezolvare corecta, demonstrata prin sirul logic al rationamentului.De aceea va rog atat pe dumneavoastra,in cazul de fata,cat si pe toti cei care vor posta probleme de logica in viitor,oricat de usoare sau grele or fi,sa dea in final nu un rezultat sec, ci si rationamentul rezolvarii care a dus la acel rezultat.Aceasta cred ca ar fi in beneficiul tuturor celor care urmaresc aceste probleme,incercand sa le rezolve,cu un succes mai mare sau mai mic.Eu recunosc cu sinceritate ca nu am reusit sa rezolv aceasta problema dar nici nu am inteles cum ati ajuns la acest rezultat,1113213211 !?! Toate cele bune !

                                Comentariu


                                • Domnule Teodor1,incerc sa va arat rationamentul folosit la aceasta problema si raspunsul meu la aceasta problema care este 111331321 si nu cel oferit ca raspuns de dl.Ionut 111321321.Va rog sa verificati si dumneavoastra si sa vedem care este raspunsul corect. Numerele trebuiesc scrise de la dreapta spre stanga ,ca la evrei.

                                  Ultima editare de Lilian; 12.feb.2016, 16:51.
                                  ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                                  Comentariu


                                  • ...cam la vârsta lui am citit și eu cartea lui Bernard Werber: Furnicile. Așa-zisa problemă de logică e luată din acea carte.

                                    De data asta (din nou) problema nu e de raționament logic, ci de limbaj. E vorba de modul cum exprimăm în cuvinte ceea ce am scris. După aceea transpunem în scris ceea ce am g?ndit, și așa mai departe.

                                    La început am scris doar 1. Adică ''un unu''. Pe rândul următor scriu în cifre exact ce am g?ndit între ghilimele, adică 11. Acum exprim din nou în cuvinte, ca ansamblu, ceea ce am scris: ''doi unu'' (două cifre 1 cu alte cuvinte). După care pe rândul următor scriu din nou în cifre ce am g?ndit: 21.
                                    Urmează din nou să exprim ce am scris: ''un doi un unu'' adică: o cifră 2 și o cifră 1.... După care scriu din nou în cifre tot ce am g?ndit:
                                    1211.......un unu;un doi; doi unu
                                    111221...trei unu; doi doi; un unu
                                    312211...un trei; un unu; doi doi; doi unu
                                    13112221.....un unu; un trei; doi unu; trei doi; un unu
                                    1113213211...trei unu; un trei; un doi; un unu; un trei; un doi; doi unu
                                    31;13;12;11;13;12;21.... (de data asta am pus și virgula, ca să se vadă mai ușor, acum continuarea e firească, bineînțeles ștergeți virgulele ca să mergeți mai departe)
                                    ....un trei...doi unu...un trei...un unu...un doi...trei unu...un trei...un unu...doi doi...un unu
                                    13211311123113112211

                                    Când gîndesc, exprim totul în limbaj normal. Iar când scriu, exprim totul în cifre, atât numeralele, cât și articolele hotărâte

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Lilian Vezi post
                                      Domnule Teodor1,incerc sa va arat rationamentul folosit la aceasta problema si raspunsul meu la aceasta problema care este 111331321 si nu cel oferit ca raspuns de dl.Ionut 111321321.Va rog sa verificati si dumneavoastra si sa vedem care este raspunsul corect. Numerele trebuiesc scrise de la dreapta spre stanga ,ca la evrei.

                                      Domnule Lilian,"expertiza"mea in aceasta problema ar fi fost egala cu zero fara explicatia detaliata,clara si lamuritoare oferita de domnul "adimucu".Va rog sa o cititi si dumneavoastra cu atentie si va veti lamuri,ca si mine,ca solutia gasita de Rosetionut este corecta, iar cea gasita de dumneavoastra ,din pacate, nu este .Sanatate !

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de adimucu Vezi post
                                        ...cam la vârsta lui am citit și eu cartea lui Bernard Werber: Furnicile. Așa-zisa problemă de logică e luată din acea carte.

                                        De data asta (din nou) problema nu e de raționament logic, ci de limbaj. E vorba de modul cum exprimăm în cuvinte ceea ce am scris. După aceea transpunem în scris ceea ce am g?ndit, și așa mai departe.

                                        La început am scris doar 1. Adică ''un unu''. Pe rândul următor scriu în cifre exact ce am g?ndit între ghilimele, adică 11. Acum exprim din nou în cuvinte, ca ansamblu, ceea ce am scris: ''doi unu'' (două cifre 1 cu alte cuvinte). După care pe rândul următor scriu din nou în cifre ce am g?ndit: 21.
                                        Urmează din nou să exprim ce am scris: ''un doi un unu'' adică: o cifră 2 și o cifră 1.... După care scriu din nou în cifre tot ce am g?ndit:
                                        1211.......un unu;un doi; doi unu
                                        111221...trei unu; doi doi; un unu
                                        312211...un trei; un unu; doi doi; doi unu
                                        13112221.....un unu; un trei; doi unu; trei doi; un unu
                                        1113213211...trei unu; un trei; un doi; un unu; un trei; un doi; doi unu
                                        31;13;12;11;13;12;21.... (de data asta am pus și virgula, ca să se vadă mai ușor, acum continuarea e firească, bineînțeles ștergeți virgulele ca să mergeți mai departe)
                                        ....un trei...doi unu...un trei...un unu...un doi...trei unu...un trei...un unu...doi doi...un unu
                                        13211311123113112211

                                        Când gîndesc, exprim totul în limbaj normal. Iar când scriu, exprim totul în cifre, atât numeralele, cât și articolele hotărâte

                                        Va mulțumesc ca aveți un asemenea raționament și o memorie incredibila în același timp!
                                        Este acelasi "Bernard Werber".
                                        O seara frumoasa în continuare.
                                        Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Rosetionut Vezi post
                                          Va mulțumesc ca aveți un asemenea raționament și o memorie incredibila în același timp!
                                          cartea mi-a plăcut foarte mult, tocmai de aceea am reținut chiar și amănuntul cu problema

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Tarpan Stefan Vezi post
                                            Se dau doua sate.
                                            Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
                                            Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
                                            Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu doi oameni din cele doua sate, pot fi din acelasi sat sau din sate diferite.

                                            Il intrebi pe cel mai inalt , daca amandoi sunt "buni si sinceri" .
                                            Ala raspunde ceva , dar nu ai cum sa-ti dai seama care cum e.
                                            Atunci il intrebi pe al doilea daca cel mai inalt e "bun si sincer" .
                                            Dupa raspunsul celui de-al doilea iti dai seama din ce sat e fiecare.
                                            Care cum era?
                                            Notam A-spune adevarul , M - e mincinos
                                            Sunt 4 posibilitati :
                                            1) AA . Raspunsuri la cele 2 intrebari : Da Da
                                            2) MM . Raspunsuri la cele 2 intrebari : Da Da
                                            3) AM . Raspunsuri la cele 2 intrebari : Nu Nu
                                            4) MA . Raspunsuri la cele 2 intrebari : Da Nu

                                            Daca raspunsurile la cele doua intrebari ar fi fost "Da Da" nu puteam sa ne dam seama de unde era fiecare, puteau fi cazurile 1) sau 2).
                                            Daca raspunsul la prima intrebare era "Nu" , ne-am fi dat seama din prima, era cazul 3).
                                            Deci raspunsurile au fost "Da Nu" si ne aflam in cazul 4), deci cel inalt este micinos iar celalalt spune adevarul.
                                            Blade:O chinezarie
                                            FH:TG2 (No 19)
                                            BH:Super Anti

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Teodor1 Vezi post
                                              Domnule Lilian,cu respect doresc sa va atrag atentia ca in toate posturile anterioare in care v-ati exprimat punctul de vedere in legatura cu reactia mea generata de o anumita formulare pe care ati avut-o,ati fololosit ,citandu-ma eronat,un cuvant pe care eu nu l-am scris . Cuvantul citat eronat este DEFAIMARE, in loc de DESCONSIDERARE, asa cum l-am folosit eu :"Ne desconsiderati pe toti ...".Regret faptul ca nici macar nu ati citit cu o cuvenita atentie cele 2 propozitii ale mele.
                                              Domnule Teodor1,daca priviti cu atentie nu v-am citat ,NU am deschis nici inchis parantezele.Am folosit acel cuvant ,stiind ca sunt SINONIME,pentru a acoperi si ate reactii ale altor cititori,deci nu a fost adresata exclusiv la adresa d-stra.
                                              La a postarea la care va referiti ,aia voalata,am folosit sfatul dumneavoastra anterior de a fi mai explicit si a specifica exact ce vreau sa spun dar nici de data asta nu am reusit ,imi cer scuze .
                                              Intamplarea a facut ca copilul meu a participat la un concurs de matematica si a avut aceasta problema,la care eu ,va spun sincer ,am avut dificultati in a o rezolva,si nu m-am simtit umilit.Probabil dumneavoastra nu ati incercat sa o rezolvati,daca incercati nu spuneati acest lucru. Intentionat nu am mentionat de la inceput, ci doar la final, ca este o problema de cl.II-a pentru a-i spori gradul de dificultate,ei nefacand impartiri si inmultiri .Recitind acum nu vad o alta formulare mai reusita care sa cuprinda si felicitari si cl2,de vina e vocabularul si exprimarea,probabil.

                                              Acum ca am jucat setul decisiv,cu respect propun sa trecem pe privat cu MP. O zi buna va doresc.



                                              La problema cu paharele a d-lui adimucu ,o solutie ar fi :
                                              Blocarea cu 4 pahare mai mari pline 1 pahar mic .Al 5-lea pahar mare dupa golire il punem in locul unui plin si tot asa.

                                              A doua solutie ar fi completarea cu apa a unui (sau mai multe pahare) pahar mic golit de apa lasat pe masa.
                                              ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Lilian Vezi post
                                                La problema cu paharele a d-lui adimucu ,o solutie ar fi :
                                                soluția a fost dată de cineva deja mai devreme. o formulez și eu încă odată sper mai simplu:

                                                eu cu paharele mai mari beau repede primul pahar, după care îl așez liniștit (răsturnat, bineînțeles) peste unul din paharele mici încă pline; de aici încolo pot să beau celelalte pahare fără nici o grabă, pentru că partenerul meu nu va termina oricum; ultimul pahar nu-l poate bea, pentru că nu poate să-l ia de pe masă, fiind acoperit de al meu.

                                                Comentariu


                                                • Daca ne referim la aceleasi pahare de vin cu diametrul gurii mai mare decat baza ,atunci 4 pahare paropiate aproape lipite pot forma un patrat in interiorul caruia se poate tine captiv un pahar mic,care nu poate fi scos fara sa atingem paharele mari.
                                                  Nu cred ca exista doar o solutie...

                                                  Va propun sa incercati totusi cu un bautor "profesionist" treaba cu bautul apei din paharului de 200 de ml si veti avea surpriza ca la golirea celor 200 de ml de apa concurentul dumneavoastra sa tina in mana al 5-lea pahar mic de apa in mana celelalte 4 goale fiind deja pe masa,4x50 ml fac 200 de ml,deci ar trebui sa terminati in acelasi timp acelasi volum.Cand sa-i puneti capac el e cu mana pe paharul mic.

                                                  Conditiile trebuie sa fie egale,viteza de golire a paharului ma refer.mai inrevine si distanta pana la pahare,distanta dintre concurenti s.a.
                                                  Ultima editare de Lilian; 15.feb.2016, 12:20.
                                                  ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                                                  Comentariu


                                                  • In 1783, când Karl Friedrich Gauss avea doar 6 ani, profesorul le-a cerut școlarilor sa afle suma numerelor de la 1 la 100.
                                                    Lui Gauss i-au trebuit doar câteva secunde pentru a afla răspunsul.
                                                    El și-a imaginat un model matematic simplu, cu ajutorul căruia a făcut câteva operațiuni matematice simple și a găsit răspunsul.
                                                    In timp, Gauss a devenit unul dintre matematicienii și oamenii de știința celebri ai Germaniei si ai omenirii.

                                                    Care a fost modul în care Gauss a rezolvat aceasta problema?
                                                    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X