Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • PROPUNERE
    Avand in vedere ca in acest an AmaTuR-ul a pirdut cativa colegi din randurile noastre prin trecerea lor in nefiinta,sa le fie tarana usoara.
    In luna noiembrie sa se stabileasca o zi in care sa se desfasoare turnee in cat mai multe centre posibile,deoarece deplasarile sa fie cat mai scurte,cuprinderea a cati mai multi participanti din toate zonele.
    Taxa de participare sa fie minim de 25/35 lei.
    Din aceasta taxa sa fiev directionate catre familile indoliate.
    FILIMON Bogdan - București
    BILANICI Mircea -Satu Mare
    TONCEAN Mircea -Reghin
    LEFTER Costel -Galați
    CRETU Cristian - Piatra Neamț
    MUNTEANU Gheorghe -Piatra Neamț
    TURNEE MEMORIALE
    P.S. In cazul in care am omis vreun fost coleg,rog complectati.Sper ca se v-a lua in discutie.
    Cu stima,multumesc

    Comentariu


    • Ma bucur ca s-a acreditat ideea ca MARCEL GIOSAN sa fie presedintele Amaturului . E o persoana dedicata , corect in decizii , capacitate de comunicare excelenta , stie sa asculte colegii , este fair- play.Mai are un atuu este multi tasking - calculator , foto , etc . Alegere corecta .

      Comentariu


      • Postat în original de gapas Vezi post
        Ma bucur ca s-a acreditat ideea ca MARCEL GIOSAN sa fie presedintele Amaturului . E o persoana dedicata , corect in decizii , capacitate de comunicare excelenta , stie sa asculte colegii , este fair- play.Mai are un atuu este multi tasking - calculator , foto , etc . Alegere corecta .
        Functia de presedinte a fost acum 2 ani abrogata ,si s-a decis anul acesta alegerea unui comitet de coordonare format din 3 persoane care sa aiba un Coordonator Principal in persoana lui Marcel Giosan.

        EMI

        P.S.Presedinte sau conducator nu mai suna bine ,parca coordonator principal este mai aproape de Amatur.

        Comentariu


        • Postat în original de Zosim1 Vezi post
          Functia de presedinte a fost acum 2 ani abrogata ,si s-a decis anul acesta alegerea unui comitet de coordonare format din 3 persoane care sa aiba un Coordonator Principal in persoana lui Marcel Giosan.

          EMI

          P.S.Presedinte sau conducator nu mai suna bine ,parca coordonator principal este mai aproape de Amatur.
          Pe langa Organizator Tehnic parca merge si un Director Tehnic.

          Comentariu


          • Poate nu își are locul aici dar as propune ca taxa de 2 lei per jucator de la turneele care se vor desfășura Sâmbătă 10 Octombrie 2015 sa fie redirecționata care familia colegul nostru decedat Sâmbătă trecuta la turneul final
            Mulțumesc

            Comentariu


            • Am citit toate propunerile postate si,cred ca activitatea se va imbunatati simtitor in anul care incepe.As propune si eu,cu viziunea mea de incepator,unele lucruri:
              -la orice concurs sunt premiati (simbolic ) primii 8,pe cand unii nici macar 5 jocuri nu joaca(daca grupele sunt de 5).Este si cazul meu,care participand in acest an la 40 turnee ,cumuland 20000 km, am venit,am jucat(repet-uneori 5 jocuri) am plecat.Nemultumit.Propun stabilirea unui nr minim de 6 jocuri.Sunt modalitati fara a face inferioare de 7.
              -noii inscrisi la turnee sa faca parte din aceeasi sau aceleasi grupe inferioare ,pt a da posibilitatea unui echilibru valoric grupelor formate cu jucatori deja punctati.De ex la ultimul turneuB..
              ,de la Sibiu,Marica din Brașov,nou venit cu 0 puncte,a castigat turneul de amatori.Poate il castiga oricum dar,a luat dreptul de a participa a altora din grupa lui inferioara si mai departe.De atunci Marica nu a mai participat.
              -turneul final sa se desfasoare undeva in centrul tarii,pt a avea acces mai usor toate judetele tarii.
              -turneul final sa nu fie dispersat in sali departate,pt a avea posibilitatea fiecare amator sa vada pe viu si meciuri vedeta.
              -consider utile turneele regionale A+,dar acestea sa fie si criterii de calificare la TF.
              -daca se va infiinta functia de presedinte AmaTuR,m-as inscrie si eu.Am experienta.Am fost presedinte de detasament,presedinte de sindicat,presedinte de scara,presedinte de asociatie sportiva,presedinte de comisie( de ex presedintele comisiei de stabelire a sexului unui barbat),etc.

              Comentariu


              • Infiintarea unei rubrici de Sugestii si Sesizari cu caracter in special CONSTRUCTIV unde membrii Amatur sa semnaleze unele propuneri si neajunsuri catre comitetul director.La postarea anuntului unui turneu,sa se afiseze daca este asigurata si ASISTENTA MEDICALA si in caz afirmativ si numele persoanei(functia)care o asigura.
                Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                Comentariu


                • Exista si o varianta mai simpla: Aproape la fiecare concurs exista un cadru medical care participa la joc. Ar fi o idee ca acesta sa nu plateasca taxa de participare dar sa isi asume angajamentul sa ramana "lucid" si atent cu toti prietenii sai pe durata intregii competitii. De asemeni, sa aiba in posesie un tensiometru astfel incat orice participant sa poata apela oricand pentru a-si monitoriza tensiunea arteriala. Este un "lux"pe care ni-l permitem momentan. Imi cer scuze daca propunerea mea pare deplasata.
                  Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                  Comentariu


                  • Postat în original de noro Vezi post
                    Exista si o varianta mai simpla: Aproape la fiecare concurs exista un cadru medical care participa la joc. Ar fi o idee ca acesta sa nu plateasca taxa de participare dar sa isi asume angajamentul sa ramana "lucid" si atent cu toti prietenii sai pe durata intregii competitii. De asemeni, sa aiba in posesie un tensiometru astfel incat orice participant sa poata apela oricand pentru a-si monitoriza tensiunea arteriala. Este un "lux"pe care ni-l permitem momentan. Imi cer scuze daca propunerea mea pare deplasata.
                    Felicitări Noro am intrat pe site hotărât să scriu acelasi lucru si am fost surprins cand an citit propunerea mea dar scrisa si semnata de altcineva hahaha.Da asa cred si eu asta este singura solutie fiabilă.

                    Comentariu


                    • Postat în original de noro Vezi post
                      Exista si o varianta mai simpla: Aproape la fiecare concurs exista un cadru medical care participa la joc. Ar fi o idee ca acesta sa nu plateasca taxa de participare dar sa isi asume angajamentul sa ramana "lucid" si atent cu toti prietenii sai pe durata intregii competitii. De asemeni, sa aiba in posesie un tensiometru astfel incat orice participant sa poata apela oricand pentru a-si monitoriza tensiunea arteriala. Este un "lux"pe care ni-l permitem momentan. Imi cer scuze daca propunerea mea pare deplasata.
                      Aceasta propunere dar ceva mai detailata i-am spus-o aseara lui EMI.E posibil ca dumnealui sa va prezinte propunerea mea ,dar mai concret.
                      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                      Comentariu


                      • Postat în original de noro Vezi post
                        Exista si o varianta mai simpla: Aproape la fiecare concurs exista un cadru medical care participa la joc. Ar fi o idee ca acesta sa nu plateasca taxa de participare
                        Am propus acelasi lucru duminica in pagina organizatorilor si probabil va fi aplicata in viitorul imediat.O trusa medicala de masina (cam asta au si cadrele medicale ce asigura asistenta medicala la FRTM),eventual un tensiometru
                        of all the things i lost i miss my mind the most

                        Comentariu


                        • Propun achizitionarea din banii Amatur a unei truse medicale care sa contina strictul necesar in vederea unei interventii(entorsa, luxatie,) dar si cu ceva medicamente de baza(pentru cardiaci sau alte boli care ar putea fi salvatoare pana la interventia 112). Acestea sa fie pentru fiecare Zonal care sa le puna la dispozitia unui posibil cadru medical participant la turneu.
                          "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                          Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                          BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                          Comentariu


                          • EXTRAS DIN REGULAMENT 2013:

                            4.2 Organizatorii turneelor
                            Organizatorii turneelor raspund in toate privintele de buna organizare a turneelor: relatia cu autoritatile locale, inchirierea salii, oferte pentru masa, cazare, asigurarea conditiilor optime de joc.
                            Alte conditii administrative: organizatorul local va asigura amenajarea corespunzatoare a salii (mese, despartitoare, mingi, caldura, lumina in sala). Organizatorul local va asigura asistenta medicala, in colaborare cu un cadru medical participant la turneu, sau in colaborare cu un cadru medical local. Acesta trebuie sa aiba pregatita trusa minima pentru primul ajutor.

                            Comentariu


                            • Postat în original de viorel.andrei Vezi post
                              Propun achizitionarea din banii Amatur a unei truse medicale care sa contina strictul necesar in vederea unei interventii(entorsa, luxatie,) dar si cu ceva medicamente de baza(pentru cardiaci sau alte boli care ar putea fi salvatoare pana la interventia 112). Acestea sa fie pentru fiecare Zonal care sa le puna la dispozitia unui posibil cadru medical participant la turneu.
                              Cred ca orice organizator isi poate achizitiona aceasta trusa.Nu trebuie sa intram in ,,banii Amatur'' chiar si pentru asta.Domnilor,sa nu credeti ca banii aia sunt atat de multi.Ganditi-va ca suntem foarte multi jucatori in acest circuit,iar cheltuielile destul de mari.

                              Comentariu


                              • Eu cred ca fiecare medic poate avea trusa personala in care pregateste tot ce considera el necesar pentru primul ajutor. Poate este nevoie si de o certificare a acestor materiale, medicul stie cel mai bine ce prescrie pacientilor.

                                Comentariu


                                • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                  Un nou format care acopera mai multi participanti
                                  Grupe de patru jucatori la inferioare
                                  AVANTAJE - Pe o masa cu 2/gr. [8 jucatori/masa in loc de6]
                                  Unde sala permite 20 de mese [ 20x8=160]
                                  timp de desfasurare mai scurt ca la gr.6-7
                                  Locurile 1 si 2 gr.superioare formate din 4j. pentru locurile 1-80
                                  Loc 3 si 4 gr.sup 4j. pentru locurile 81-160
                                  Se asigura minim 6 jocuri/jucator.
                                  Loc 1si 2 din ambele gr.sup eliminatori pentru locurile 1-40 respectiv 81 120
                                  Locurile 3si4 din ambele gr.sup.eliminatori tabel 64 pentru locurile 41-80 respectiv 121-160
                                  Fiecare participant mai joaca minim un meci.
                                  Acest sistem se poate testa si este folosit cu succes.
                                  Ierarhizarea mult mai concreta.
                                  Acest sistem se poate folosi si la sali mai mici cu 4-6-8etc.mese.
                                  Dl. PRALEA in acest sistem se asigura minim 7 meciuri,sa auzim de bine profesore!

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                    Dl. PRALEA in acest sistem se asigura minim 7 meciuri,sa auzim de bine profesore!
                                    Sa inteleg ca sunteti de acord cu propunerea ce priveste garantarea a minim 6 jocuri?
                                    Bine ar fi ca cei care doresc acest aspect sa-si exprime pozitia, pentru ca propunerea sa fie luata in discutie mult mai serios la sedinta de sfarsit de an
                                    T05-ALC-T05
                                    Adrian Gorum

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de kdt123 Vezi post
                                      Sa inteleg ca sunteti de acord cu propunerea ce priveste garantarea a minim 6 jocuri?
                                      Bine ar fi ca cei care doresc acest aspect sa-si exprime pozitia, pentru ca propunerea sa fie luata in discutie mult mai serios la sedinta de sfarsit de an
                                      DA ! Un aspect care trebuie luat in seama.

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Dan2 Vezi post
                                        Eu cred ca fiecare medic poate avea trusa personala in care pregateste tot ce considera el necesar pentru primul ajutor. Poate este nevoie si de o certificare a acestor materiale, medicul stie cel mai bine ce prescrie pacientilor.
                                        Eu cred ca nu mai e mult pana ce Amatur sa devina FRTMA. Prea multe dorinte pentru o "trancaneala" in sala de sport. In curant vom infiinta echipe judetene/cluburi care, prin rotatie vor fi oaspeti sau gazde. Sa vedem cine va mai organiza competitii si cu ce costuri. Nu stiu de ce, dar tare imi miroase a inceputul sfarsitului. Maine/poimaine or sa ceara si bilete de tratament ca doar platesc 2 lei catre Amatur.

                                        Respect.


                                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                                        Blade: lemn off...ce lemn !
                                        Bh: cu tepi
                                        Fh: fara tepi

                                        Comentariu


                                        • Ideea cu 2 randuri de grupe de cate 4 jucatori (care inseamna garantarea a 6 meciuri pentru orice jucator) se poate implementa in contextul adoptarii clasamentului de tip ranking/rating cand se va putea juca la gramada, fara diferentiere Open - Amatori. Primii 2 merg intr-un turneu cu cei mai bine clasati in primele grupe, iar ultimii 2 merg in alt turneu cu cei mai slab clasati. Sunt astfel 2 turnee care nu mai tin cont decat de nivelul de joc si nu de participarea la unul sau mai multe turnee. Probabil, la inceputul anului 2016, se va achizitiona un soft de rating/ranking care sa mearga in faza de test pana la turneul final din 2016 in paralel cu MP si clasamentul actual. Dupa ce vom vedea care sunt avantajele si dezavantajele acestor 2 sisteme, vom putea alege ce este mai bine.
                                          www.clubarena08.ro

                                          Comentariu


                                          • Asa ceva am facut eu in primavara cam periculos deoarece intervine intotdeauna factorul om.De ce ? simplu fuga dupa premii .Se lasa batut si merge la grupa mai slaba si atunci ia CUPAAAAAA.
                                            Am format grupe de 4 si am anuntat exact ca mai sus.Primii doi la avansati si urmatorii doi la mai putin avansati(adica open si amatori).Binenteles sa strecurat vreo doi in cealalta parte chiar unul a fost si finalist cu o etapa in urma si la mine a fost ultimul in grupa si grupele nu chiar asa de tari.Era batator la ochi ca s-a lasat pentru a putea castiga dincolo.Asa e factorul om este important in asemenea concursuri .Bine s-a intamplat si la concursurile obisnuite dar aici va fi mai usor .
                                            Blade . PHOTINO
                                            Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                            Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                            Comentariu


                                            • Cred ca nu ne trebuie nici un soft, cineva ar trebui sa tot bage date in el.

                                              Se poate (pot) modifica programul de grupe, unde si acum introduci rezultatele, astfel incat la sfarsit sa-ti dea automat punctele fiecarui jucator, dupa formulele standard si niste tabele cu valori constante pe care le stabilim noi dupa niste simulari, asemanator cu ce fac si altii in sistemele lor.
                                              Inca nu am studiat treaba pana la capat, dar mi se pare realizabila pana la sfarsitul anului.

                                              In principiu cam asta avem de facut http://www.europeangodatabase.eu/EGD...ing_system.php, adaptat la sistemul nostru de joc, zilele astea dupa ce fac o sinteza o s-o prezint aici.
                                              TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de daviris Vezi post
                                                Am citit toate propunerile postate si,cred ca activitatea se va imbunatati simtitor in anul care incepe.As propune si eu,cu viziunea mea de incepator,unele lucruri:
                                                -la orice concurs sunt premiati (simbolic ) primii 8,pe cand unii nici macar 5 jocuri nu joaca(daca grupele sunt de 5).Este si cazul meu,care participand in acest an la 40 turnee ,cumuland 20000 km, am venit,am jucat(repet-uneori 5 jocuri) am plecat.Nemultumit.Propun stabilirea unui nr minim de 6 jocuri.Sunt modalitati fara a face inferioare de 7.
                                                -noii inscrisi la turnee sa faca parte din aceeasi sau aceleasi grupe inferioare ,pt a da posibilitatea unui echilibru valoric grupelor formate cu jucatori deja punctati.De ex la ultimul turneuB..
                                                ,de la Sibiu,Marica din Brașov,nou venit cu 0 puncte,a castigat turneul de amatori.Poate il castiga oricum dar,a luat dreptul de a participa a altora din grupa lui inferioara si mai departe.De atunci Marica nu a mai participat.
                                                -turneul final sa se desfasoare undeva in centrul tarii,pt a avea acces mai usor toate judetele tarii.
                                                -turneul final sa nu fie dispersat in sali departate,pt a avea posibilitatea fiecare amator sa vada pe viu si meciuri vedeta.
                                                -consider utile turneele regionale A+,dar acestea sa fie si criterii de calificare la TF.
                                                -daca se va infiinta functia de presedinte AmaTuR,m-as inscrie si eu.Am experienta.Am fost presedinte de detasament,presedinte de sindicat,presedinte de scara,presedinte de asociatie sportiva,presedinte de comisie( de ex presedintele comisiei de stabelire a sexului unui barbat),etc.

                                                Propun ca, fiecare participant sa primeasca un numar de puncte proportional cu numarul de kilometri pe care-i parcurge pentru deplasarea la turneu

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de noro Vezi post
                                                  Exista si o varianta mai simpla: Aproape la fiecare concurs exista un cadru medical care participa la joc. Ar fi o idee ca acesta sa nu plateasca taxa de participare dar sa isi asume angajamentul sa ramana "lucid" si atent cu toti prietenii sai pe durata intregii competitii. De asemeni, sa aiba in posesie un tensiometru astfel incat orice participant sa poata apela oricand pentru a-si monitoriza tensiunea arteriala. Este un "lux"pe care ni-l permitem momentan. Imi cer scuze daca propunerea mea pare deplasata.
                                                  Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                                  Aceasta propunere dar ceva mai detailata i-am spus-o aseara lui EMI.E posibil ca dumnealui sa va prezinte propunerea mea ,dar mai concret.
                                                  Au inceput discutii constructive pe aceasta tema si cred ca aceasta tema este foarte importanta si trebuie sa ajungem la o finalitate.(Scuze pt insistenta).Dupa cum am vazut sunt cateva directii bune dar nu foarte concrete,de aceea am amanat si postarea propunerii Doctorului Ciobanu cu care am discutat telefonic mai detailiat aceasta idee.

                                                  Pentru acest subiect propun deschiderea unui subiect in Organizare Amatur unde analizam acest aspect.Asistenta Medicala.Este foarte important ca acest subiect sa ramana in permanenta la dispozitia noastra si sa nu se piarda in multele teme ce se discuta aici.

                                                  Acelasi EMI
                                                  Ultima editare de Zosim1; 07.oct.2015, 20:47.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de sorin_client Vezi post
                                                    Eu cred ca nu mai e mult pana ce Amatur sa devina FRTMA. Prea multe dorinte pentru o "trancaneala" in sala de sport. In curant vom infiinta echipe judetene/cluburi care, prin rotatie vor fi oaspeti sau gazde. Sa vedem cine va mai organiza competitii si cu ce costuri. Nu stiu de ce, dar tare imi miroase a inceputul sfarsitului. Maine/poimaine or sa ceara si bilete de tratament ca doar platesc 2 lei catre Amatur.

                                                    Respect.
                                                    SUNT DE ACORD CU TINE SORINE SE SIMTE IZ DE DEZBINARE .. PREA MULTE APROPIERI DE DIVIZILE SUPERIOARE , PREA MULTE REGULI IMPUSE PT NISTE AMATORI CIRCUITUL ERA F BUN IN 2010 SI MA PRINS ACUM CAND VEZI ATATEA DISCUTII ,PRETENTII SI ALTE I NTERESE ATI LASA UN GUST AMAR SI ATI VINE SA TE LASI ,,, SPER SA NU SE INTAPLE ASTA DAR LUCRURI SIMPLE CARE FUNCTIONAU BINE ACUM SUNT DIN CE IN CE MAI COPLICATE SI MAI GERU DE DIGERAT DE AMATORI .CEI CARE VOR PROFESINALISM SA SE INSCRIE IN CLUBURI DE DIVIZIA A SAU SUPERLIGA SI SA LASE IN PACE AMATORII.... CA ASTA SUNTEM DE FAPT SI NU STIU DE UNDE A REESIT DENUMIREA DE OPEN CARE AR TREBUII SA FIE AMATORII AVANSATI SI AMATORI INCEPATORI ,IAR CEI FOSTI LEGITIMATI SA FACA ALTA CATEGORIE SUNT PREA MULTE INTERESE SI CINE LE ARE ARE SI RIVALI SI ASA SE DUCE LA VALE AMATOURUL DE IN 2 ANI SE VOR FACE CONCURSURI LOCALE LA SALILE DIN CARTIER .... DOAMNE AJUTA SA NU SE INTAMPLE SI ALTE NENOROCIRI MULTUMESC


                                                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                                                    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X