Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SONDAJ/Referendum pentru eliminarea fetelor fetelor excluse de pe lista ITTF

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • "Eu propun sa jucam fara fileu(plasa)!"- Liviu Petrescu

    Domnule Liviu, sunteti trapezist?

    Comentariu


    • Postat în original de petrescu liviu Vezi post
      Eu propun sa jucam fara fileu!
      Consider ca aceasta propunere avantajeaza ierbarii, ar juca mult mai usor mingii scurte

      Comentariu


      • Postat în original de sevraj Vezi post
        Consider ca aceasta propunere avantajeaza ierbarii, ar juca mult mai usor mingii scurte
        Adevarul este ca fileul enerveaza foarte tare tenismenii, in special ierbarii, care nu nimeresc intotdeauna s-o dea peste din cauza frictiunii scazute. Deci daca vrem distractie la maxim propunerea domnului Petrescu mi se pare geniala.

        Comentariu


        • Sa nu exageram, fara fileu nu mai vezi mingile rapide. Distractie mare ar fi cu un fileu de 40cm inaltime!
          Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
          FH: Butterfly - Dignics 80
          BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

          Comentariu


          • Interesanta abordarea cu troleibusul,sa intelegem ca cei de la ITTF sunt aberanti sau noi care cerem respectarea regulilor ITTF???
            Este vorba de respectarea regulamentului actual al ITTF care are niste parametri ,ce nu intra in acesti parametri este interzis in COMPETITII OFICIALE.
            Sondajul intreaba daca suntem de acord cu noile reglementari ITTFsau nu,ATAT.Pe acelasi principiu se poate face sondaj si pe alte reglementari ca lipici,ulei de bebelusi ,lemne s.a. Discutam nu dam cu parul.
            Cine vede cuvantul IARBA in sondaj,probabil se simte cu musca pe caciula,fara suparare..Eu unul nu am vazut acest cuvant in sondaj.
            ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

            Comentariu


            • Eu spun ca daca ITTF a interzis jocul cu astfel de materiale au avut la baza acestei decizii argumente suficient de determinante ca sa le punem noi la indoiala ori sa le luam macar in discutie. Ideea este ca suntem o comunitate care este organizata in paralel cu cea a tenisului de masa profesionist insa la un alt nivel de joc. Nu trebuie sa uitam ca functionam si avem la baza aceleasi reguli de joc si aceleasi principii. Chiar daca pana acum au fost admise in joc si materiale interzise de ITTF eu cred ca a venit vremea sa evoluam si sa facem un pas inainte prin eliminarea acestor materiale care nu fac altceva decat sa creeze jucatorului care le poseda un avantaj nefiresc si care, consider eu (si cred ca asa au considerat si cei de la ITTF), nu este in spirit competitional si nici colegial. Nu este o decizie facil de luat avand in vedere multitudinea jucatorilor/colegilor care utilizeaza astfel de materiale. O varianta mai blanda pana la luarea unei decizii finale ar fi sa se creeze posibilitatea ca acesti jucatori sa joace numai intre ei la concursuri prin implementarea unei categorii aparte - categoria materiale interzise ITTF (pe langa amatori si open) cu materiale de premiere specifice (locul I - categoria materiale interzise ITTF, ....). Nu cred ca va fi la fel de interesant jocul cand ai in fata un adversar care beneficiaza de aceleasi avantaje materiale ca si tine. Este un punct de vedere strict personal si prin exprimarea acestuia nu am dorit sa fiu lipsit de respect fata de colegi in general ori fata de colegii care folosesc materiale interzise ITTF in special.
              FH - TIBHAR EVOLUTION - FX-P | BH - TIBHAR EVOLUTION - EL-P | RK - BUTTERFLY - PETR KORBEL-FL (OFF) | DACA TE ANTRENEZI CU GREU, NU NUMAI CA VEI FI "GREU" DAR VEI FI SI GREU DE INVINS

              Comentariu


              • Fac pariu ca cei cu fete normale s-ar "infiltra" printre cei cu "materiale" si pana la urma concursul ar redeveni la forma de-acum.
                Chiar nu-mi dau seama cati jucatori ar fi la sectiunea cu "totul legal" ! [emoji38]


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Blade: lemn off...ce lemn !
                Bh: cu tepi
                Fh: fara tepi

                Comentariu


                • Am citit cu atentie si rabdare toate postarile la acest subiect si am tras o concluzie. Actualmente, cei ce se plang de ierburile interzise(fara frecare) sunt la fel de vulnerabili in fata unui long pips cu frecare(sa-i zicem aprobat). Asta o spun din propria-mi experienta, caci odata cu renuntarea la fetele frictionless, jocul devine mult mai variat si mai imprevizibil decat inainte. Asa ca cei ce se tem de friction less, crezand ca prin banarea acestora vor scapa de dracu, vor avea surpriza sa dea la colt nas in nas cu frate-su(mult mai negru si mai rau)! Daca ati avea curiozitatea de a face un clasament al ierbarilor, ati vedea ca in varf sunt cei care folosesc paradoxal ...ierburile cu frecare. Si atunci despre ce mai vorbim?
                  Exista o iarba Xiom Guillotine care de vreo trei-patru ani nu se mai regaseste pe listele ITTF. A indeplinit toate conditiile tehnice impuse, dar a disparut pentru simplul motiv ca Xiom nu a mai platit licenta pentru aceasta fata. Iar la nivel de amatori, a interzice jocul cu aceasta fata pe motiv ca nu se regaseste in lista ITTF, este la fel de hilar cu a interzice paletele hobby care se vand doua bucati la 10 lei prin magazinele de tot felul.
                  La inceput copilasii de 9-10 ani care isi incepeau stagiul in Amatur plangeau dupa un meci pierdut la un ierbar friction less. Peste un an plangea ...ierbarul de rusine ca piciul a sters podeaua cu el.Asta ar trebui sa fie progresul. Cine se plange ca nu intelege efectele ierbii, banuiesc ca nu stie sa joace nici cu stangacii care dau efect invers, deci se pare ca lacunele sunt mult mai adanci decat par la prima vedere.
                  Pana cand Amaturul va functiona separat de FRTM, eu zic ca actualul regulament in ceea ce priveste materialele de joc e in regula.
                  ...Cine se vaita ca si asa strugurii aia de sus sunt prea verzi, si nu-i sunt de trebuinta ...mai bine ar merge sa caute o scara!
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • Postat în original de krisztalori Vezi post
                    Acei oameni mai in varsta care nu se pot misca bine la masa pot juca in continuare cu ierburi si antispinuri dar din gama celor omologate de ce trebuie neaparat sa aiba fete interzise??!!
                    Eu sunt un om mai in varsta, care nu ma misc foarte bine la masa( 100 de kg, bat-o vina!) dar care paradoxal are cu tine un bilant absolut pozitiv( 0 infrangeri) atat in epoca friction less cat si in epoca Tibhar grass Dtecs. Si atunci care e problema?
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • Domnule LAKY,eu zic ca tanarul de 35 ani,kristalori ,NU A IMBATRANIT suficient de mult sa invete sa joace impotriva ierbarilor.Unii invata acest lucru in cateva luni printr-un antrenament intensiv,iar altii nici macar intr-o viata de om.Depinde de talentul fiecaruia.
                      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                      Comentariu


                      • Poate ar trebui sa revenim in Amatur la seturile de 21 de puncte! Parca era alt joc atunci! Si la mingea de 30 mm.
                        Blade-Darker speed 90
                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                        Bh- Testing

                        Comentariu


                        • Zarurile au fost aruncate cu mult timp inaintea primei dispute pe tema asta. Iar coordonatorii au reconfirmat, de curand, statu quo-ul fetelor neautorizate. Cu parere de rau trebuie sa le dau dreptate. Ei(coordonatorii) reprezinta in mare interesele organizatorilor. Iar organizatorii "nu vor da vrabia din mana pe cioara de pe gard".
                          Nimeni nu garanteaza ca, daca se interzic fetele neaprobate ITTF, vor veni mai multi softisti decat sunt acum amaturisti cu fete neautorizate. Pana la urma e vorba de bani. Toti organizatorii vor sa-si scoata macar banii pe care i-au bagat.

                          Si inca ceva, poate cineva sa ne spuna cu ce fete de paleta a jucat stimabilul domn Pietris Nicu cu oarece succes in divizia A prin anul 2014 ?

                          PS: Cu tot respectul domnule laky, vad o exagerare repetata si de alti forumisti. Cum ca ierburile aprobate sunt mai rele decat fetele interzise, iar daca o sa se joace cu ierburile aprobate va fi vai de capul softistilor. Ca, de fapt, ne fac noua softistilor un favor ca nu-si pun ierburile alea aprobate.
                          Daca este asa cum spuneti, atunci ar fi un argument pentru renuntarea la fetele neautorizate si nu invers. Iar dumneavoastra sunteti un exemplu bun. Deci ar trebui sa militati pentru interzicerea "neautorizatelor" si nu invers. Dar cu totii stim ca nu e chiar asa...
                          Nu de alta, dar poate unii amaturisti cu fete neautorizate chiar vor cumpara niste fete autorizate si vor constata contrariul. Eu cunosc cativa care au crezut in aceasta exagerare si au fost dezamagiti. Probabil ca nivelul dumneavoastra de joc este mai degraba motivul succesului si nu fetele autorizate/neautorizate.
                          Ultima editare de BGD; 13.oct.2015, 13:22.
                          Rudius

                          Comentariu


                          • Am citit pe alte forumuri de tenis de masă si softistii sunt foarte inversunati impotriva celor care joaca cu long pips sau antispin, atentie !!! : aprobate .In general vor ca ITTF sa baneze "junk rubbers " , cum spun ei. Eu deja am trecut la antispin in loc de vechiul superblock si vor trece toti cei ce joaca cu frictionless la fete aprobate, insa eu cred ca ura contra noastra si discutiile pe tema "ierburi" nu se vor termina . Vom vedea
                            Blade:O chinezarie
                            FH:TG2 (No 19)
                            BH:Super Anti

                            Comentariu


                            • ANUNT UMANITAR !!!

                              Cumpar toate ierburile din Amatur, pentru a le da foc. Poate atunci nu vor mai fi stresati softistii plingaciosi.

                              Comentariu


                              • "PS: Cu tot respectul domnule laky, vad o exagerare repetata si de alti forumisti. Cum ca ierburile aprobate sunt mai rele decat fetele interzise, iar daca o sa se joace cu ierburile aprobate va fi vai de capul softistilor. Ca, de fapt, ne fac noua softistilor un favor ca nu-si pun ierburile alea aprobate.
                                Daca este asa cum spuneti, atunci ar fi un argument pentru renuntarea la fetele neautorizate si nu invers. Iar dumneavoastra sunteti un exemplu bun. Deci ar trebui sa militati pentru interzicerea "neautorizatelor" si nu invers. Dar cu totii stim ca nu e chiar asa..."

                                Stimate domn titicostel

                                ca sa intelegeti de ce se incapataneaza unii sa joace in continuare cu " materiale interzise" ar trebui sa jucati o perioada cu o anumita iarba, iar cand v-ati acomodat cu ea(dupa cativa ani) sa vina cineva si sa te oblige sa-l schimbi pentru ca acel cineva nu intelege si nu stie si nu vrea sa invete sa joace impotriva lor. Laky are dreptate , dar aceasta dreptate o poate vedea doar cel care intelege. Eu am jucat cu Toni Hold Virus 2 cativa ani si dupa ce m-am acomodat cu ea si am inceput sa am rezultate a fost interzisa de ITTF. Apoi am trecut la TT-Master-Insider. Iar mi-a trebuit ceva timp sa ma acomodoz cu ea, cu unghiurile de blocaj, cu toate procedeele din TDM, pentru al putea folosi eficient. Nu m-am putut bucura de ea pentru ca a fost si ea interzisa, cu toate ca la inceput a fost pe lista celor"legale" mult timp. Dar eu cand le-am cumparat erau ok. Erau aprobate ITTF, erau "legale"! Deci acuma intelegeti? Laky are dreptate ca ierburile cu frecare poti deranja mai mult, au eficienta mai mare, dar iti ia timp sa te obisnuiesti cu ele, mult timp. Intrebarea e daca nu s-ar fi interzis ce ati fi inventat sa scapati de ele?
                                Si nu uitati ca marea majoritate al celor din circuitul AMATOR sunt amatori si nu au nici o legatura cu ITTF. Asa cum cineva mai sus afirma ca "ierbarii" sa isi faca campionat si sa joace doar intre ei si eu pot sa sugerez pentru cei care vor sa fie respectate regulile ITTF sa mearga sa joace in ITTF.

                                Comentariu


                                • Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                  Domnule LAKY,eu zic ca tanarul de 35 ani,kristalori ,NU A IMBATRANIT suficient de mult sa invete sa joace impotriva ierbarilor.Unii invata acest lucru in cateva luni printr-un antrenament intensiv,iar altii nici macar intr-o viata de om.Depinde de talentul fiecaruia.
                                  Nea priza tok sau dl.dr.Ciobanu matale zici ca iti place sa joci impotriva ierbarilor dar vad k pe aici nu sti cum sa faci sa ne interzică, am jucat odată la top tenis si mi-ati zis k nu am topspin ca nu am aia nu am aia dar dumneata ai 3 probleme majore prima esti pervers mare , a doua nu prea sti sa joci impotriva ierbi si a treia nu ai rever no offense please.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
                                    Nea priza tok sau dl.dr.Ciobanu matale zici ca iti place sa joci impotriva ierbarilor dar vad k pe aici nu sti cum sa faci sa ne interzică, am jucat odată la top tenis si mi-ati zis k nu am topspin ca nu am aia nu am aia dar dumneata ai 3 probleme majore prima esti pervers mare , a doua nu prea sti sa joci impotriva ierbi si a treia nu ai rever no offense please.
                                    Cred ca-l confunzi !
                                    Stie sa joace excelent impotriva "ierbivorilor", de ce i-ar trebui rever cand le are pe toate celelalte?, si n-are 3 problemele ci mai multe... chiar multe... Si mie mi-e draga si-l respect din toata inima. Acum abia astept sa-l intalnesc la masa de joc !
                                    Salut Dottore !

                                    Respect.
                                    Blade: lemn off...ce lemn !
                                    Bh: cu tepi
                                    Fh: fara tepi

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de sorin_client Vezi post
                                      Cred ca-l confunzi !
                                      Stie sa joace excelent impotriva "ierbivorilor", de ce i-ar trebui rever cand le are pe toate celelalte?, si n-are 3 problemele ci mai multe... chiar multe... Si mie mi-e draga si-l respect din toata inima. Acum abia astept sa-l intalnesc la masa de joc !
                                      Salut Dottore !

                                      Respect.
                                      Eu l am batut si cu oarecare usurintă, dupa ce inainte de meciuri a zis ca el a venit sa isi strice media sa jucam pe bune dar sa trecem victorie pt noi cei care eram in grupă cu dânsul.Sa intamplat la București la top tenis.Mie imi miroase a perversitate si cu asta am pus Stop nu vreau de aici sa degenereze discutia si .....

                                      Comentariu


                                      • V-ati pus vreodata intrebarea de ce anumite materiale (ierburi cum sunt numite in acest Sondaj) se interzic la anumite perioade de timp de catre cei de la ITTF? Daca gasiti un raspuns la aceasta intrebare, atunci cu siguranta ve-ti gasi raspunsul si la intrebarea "De ce nu sunt interzise si anumite fete lise de atac sau fete tip sandwich?" fie ele soft, mediu soft sau tari...
                                        blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                        Comentariu


                                        • De ce?
                                          Blade-Darker speed 90
                                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                          Bh- Testing

                                          Comentariu


                                          • De ce s-a mărit circumferința mingii...de ce nu se mai joacă până la 21....

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de dado_daniel Vezi post
                                              De ce?
                                              Dvs. cu siguranta trebuie sa stiti raspunsul la aceste intrebari mult mai bine decat mine...

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Postat în original de dr.Toma Vezi post
                                              Ce aveti cu ierbivorii? Zau, sunt inofensivi

                                              Ca sa fie clar, cei care au realmente valoare si prefera sa joace cu iarba (Rares, Corcoz, Norocel etc, scuze celorlalti ca nu am loc sa-i amintesc si pe ei) s-ar simti ca si cum li s-ar amputa o mana. Voua v-ar place sa va impuna cineva sa jucati in bocanci sau pe schiuri? Sau pe arcuri, ca sa nu spuneti ca nu vreau sa va ajut
                                              Cei care folosesc fețe ciudate ca sa ciupeasca niste puncte... sa fie sanatosi, eu stau la cotitura plin de bucurie . In primul rand, lipsa lor de valoare nu le permite decat sa ia cateva puncte la cei carora cred ca oricum le-ar fi greu sa se descurce si cu altceva si in al doilea rand, sa se stie ca NU EXISTA fața de paleta perfecta. Fetzele de atac au spin si viteza mari, dar solicita fizic foarte mult pe jucatori si sunt adevarate "prastii" cand vine vorba de returnat servicii, de ex, iar cele de aparare (inclusiv ierburile, chiar interzise) aduc ceva plus la control si efecte "strambe" dar sunt catastrofe cand e vorba sa incerci mai mult de atat.

                                              Ca jucator cu oarecare experienta si care chiar nu da pe langa minge, nu pot decat sa-i apreciez pe jucatorii cu reala valoare si incerc sa joc, cat ma pricep, cat mai bine, cu toti cei cu care ma intalnesc. As sfatui pe toti sa faca la fel...

                                              Ca un semn de intrebare, oare de ce jucatorii de reala valoare, care au ajuns pe primele locuri la concursuri, nu scriu mesaje pe tema asta? Nu cumva noi, ceilalti, avem o problema artificiala?

                                              PS- In privinta regulamentului ITTF, sa nu uitam 2 lucruri:
                                              1. Jucam tenis de masă, iar ITTF este totusi forul suprem de decizie.
                                              2. Jucam totusi tenis de masă in AMATUR si nu in superliga. Este realmente imposibil sa se asigure TOATE conditiile cerute la un campionat mondial. Si mie imi displace sa joc pe o coaja de masa, cu lumina de la lumanari si cu tot soiul de babuini care fac exact ca in menajerie, dar hai sa fim seriosi, oare nu ati remarcat ca tendinta este spre mai bine? Mie asa imi pare si de aceea vin inca la concursuri, cu placere. Nu neaparat sa castig, desi recunosc, imi place asta
                                              Cu stima dl. Toma,
                                              va rog sa.mi permiteti sa spun cateva lucruri
                                              Daca ITTF este forul suprem de decizie, iar noi cei care jucam in circuitul Amatur nu ne putem supune regulamentului acestui for, atunci de ce nu se face un regulament proriu al Amaturului in care sa fie permise si materialele nepermise sau pe lista neagra a ITTF-ului?
                                              Nu stiu cum sa va spun, dar din punctul meu de vedere este cam acelasi lucru cu a depasi pe linia de tramvai in locurile in care nu este permis acest lucru...si dintr.o data si.ar face aparitia un agent de la rutiera mai prost imbracat si ar dirija circulatia pe linia de tramvai, iar ceilalti ar sta ca fraierii la semafoare!!!
                                              Cu stima,
                                              George Popescu
                                              blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                              Comentariu


                                              • Tenisul de masa este placut sa-l practici pentru ca este spectaculos, softistii pentru asta simt placerea jocului. Ierbarii in schimb cred ca au o placere sadica in ai chinui pe softisti si a ii bate, parca le infig o sabie in piept atunci cand termina jocul buimacici de ceea ce li s-a intamplat, neintelegand nimic din joc. Fiindca scuze dar alta placere nu vad la ierbari decat placerea de a castiga prin orice mijloace fiindca placerea de a tacani mingea de la unu la altul nu cred ca poate exista. Credeti ca poate fi ceva mai plictisitor decat un joc intre 2 ierbari? Cand ma refer la ierbari ma refer la cei cu fete interzise, fierte, coapte si prajite fiindca din fetele aprobate ITTF mingea vine cu mult mai normal decat din acestea, oricat vor unii sa ne convinga de contrariu. Am jucat si contra fetelor aprobate si contra celor neaprobate si diferenta este ca de la cer la pamant.

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de viorel.andrei Vezi post
                                                  Printre cei mai buni ierbari sunt fosti softistiOare de ce?
                                                  Pentru ca miscarea din poanie este aproape la fel!!!

                                                  Comentariu


                                                  • Probabil ar trebui inchis topicul, fiecare parte a cam spus ce avea de spus , ne cam repetam .
                                                    Blade:O chinezarie
                                                    FH:TG2 (No 19)
                                                    BH:Super Anti

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X